Zavrieť

Porady

prosím poraďte - problém s pohľadávkami v JU

Poraďáci poraďte mi, pretože už dlho sa snažím vyriešiť tento chaos v knihe pohľadávkok

problém je v tom že v minulosti sme prevzali jednu FO, ktorá mala v knihe pohľadávok pohľadávky ktoré boli už dávno uhradené. Myslím si že v minulosti boli tieto pohľadávky nesprávne zlikvidované a preto vznikol tento chaos....

za rok 2006 som zlikvidovala iba faktúry ktoré boli nezlikvidované v knihe pohľadávok...čo mám spraviť s úhradou kde odberateľ uviedol var. symbol ktorý bol už zlikvidoný v kn. pohľ. ???

prosííím poraďte lebo som z toho nešťastná pretože v iných firmách mi to sedí a mám to odkontrolované s majiteľmi
Naposledy upravil dracica : 30.03.07 at 08:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    asi mi nikto neporadí....hmmm asi vám môžem závidieť tie čiste bezproblémové firmy, to mám asi len ja šťastie na chaotické firmy

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    za rok 2006 som zlikvidovala iba faktúry ktoré boli nezlikvidované v knihe pohľadávkach...čo mám spraviť s úhradou kde odberateľ uviedol var. symbol ktorý bol už zlikvidoný v kn. pohľ. ???


    Zadaj podľa Teba správny var. symb. , hlavne že suma sedí. Veľa krát sú skomolené v.s.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    uvediem príklad mam odberateľa XX

    v knihe pohľ. evidujem
    v.s. 2003010 suma 5000 sk,-
    v.s. 2003011 suma 2000 sk,-
    v.s. 2004011 suma 1000 sk,-
    v.s. 2006030 suma 2000 sk,-
    v.s. 2006035 suma 4000 sk,-

    majiteľ mi tvrdí ze fakt. za 5000 sk a 2000 sk a 1000 sk už boli uhradené

    v banke mám uhradu dňa 20.6.2006, v.s. 2006033 suma 3000 sk,-
    faktúru mám už zlikvidovanú 30.4.2006 v banke je uvedený v.s. 2006033 v sume 3000 sk,-

    čo tým ??? a toto sa deje pri viacerých úhradách
    počet vyst. faktúr za rok asi 420

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    dracica Pozri príspevok
    uvediem príklad mam odberateľa XX

    v knihe pohľ. evidujem
    v.s. 2003010 suma 5000 sk,-
    v.s. 2003011 suma 2000 sk,-
    v.s. 2004011 suma 1000 sk,-
    v.s. 2006030 suma 2000 sk,-
    v.s. 2006035 suma 4000 sk,-

    majiteľ mi tvrdí ze fakt. za 5000 sk a 2000 sk a 1000 sk už boli uhradené toto si budeš musieť overiť v starých rokoch - ak boli vtedy úhrady, tak boli pravdepodobne zaúčtované na iné faktúry.

    v banke mám uhradu dňa 20.6.2006, v.s. 2006033 suma 3000 sk,-
    faktúru mám už zlikvidovanú 30.4.2006 v banke je uvedený v.s. 2006033 v sume 3000 sk,- ja by som to zaúčtovala 2x na tú istú faktúru a potom by som odberateľovi zaslala zápočet jednej sumy 3000,- s faktúrou 200635

    čo tým ??? a toto sa deje pri viacerých úhradách
    počet vyst. faktúr za rok asi 420
    U mňa sa tiež takého mylné úhrady /pod jedným v.s./ týkajú jedného odberateľa, raz za mesiac s nim robím zápočet

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    hmm to by bolo riešenie jedno ďakujem Muška
    len ako to zlikvidujem 2x v JU ??? likvidácia sa dá urobit iba raz

    čo sa týka tých starých rokov kolegynka sa na to pýtala na školení, čí by sa to dalo nejako odúčtovať a vieš co jej povedali ??? pri zrušení živnosti si o tieto neuhradené pohľadávky zvýsi základ dane

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    to je pravda, pri zrušení živnosti musíš o neuhradené pohľadávky zvýšiť ZD

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ty musíš teraz len dať na poriadok tie pohľadávky /ak Ti povedal, že sú uhradené, tak musíš zistiť v ktorom roku a či boli priznané do príjmu.

    Ak boli - tak sa mohlo stať nasledujúce:
    1. buď bol príjem priradený k inej faktúre /ale potom má pohľadávku z inej faktúry /tu by si to mohla ošetriť nejakým interným dokladom, že z tejto faktúry to prehadzuješ na túto faktúru /ale finančný stav pohľadávok by bol ten istý /len zoznam pohľadávok by bol iný

    2. alebo účtovníčka len zaevidovala POZD - a nepriradila to k žiadnej faktúre /dala to vlastne len ako tržbu/ - toto by bol ten najlepší prípad

    3. dala príjem ako PNZD - potom by bolo treba urobiť DDP za tie roky a dodaniť

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A ešte mi napadlo,

    úhrada bola v hotovosti a SZČO neodovzdala PPD účtovníčke a tým pádom to ani nezaúčtovala.
    Potom budeš musieť požiadať odberateľa, aby Ti zaslal ako majú zaevidovanú úhradu uvedenej pohľadávky a poprípade urobiť DDP.

    A predchádzajúce roky nerobil inventarizáciu pohľadávok, že nemá doriešené pohľadávky z roku 2003 a 2004?

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    pohľadávky su hradené cez účet, len vynimocne uhradia v hotovosti, dokonca je tam takýto prípad platba hradená pošt. pouk. vkladom na účet, suma pripísaná na účet = pohladávka - poštovné /chýba lístok z pošty/ čo s týmto ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.