Zavrieť

Porady

Sprac. poplatok z úveru použitého na stavbu nehnuteľnosti

... už hodinu tu brázdim po porade, avšak nepodarilo sa mi nájsť odpoveď, poradí mi niekto, prosím?
SZČO v 05/2006 skolaudovala a uviedla do používania stavbu, postavenú vo vlastnej réžii. Ešte v 03/2006 zobrala na dostavanie a čiastočné zariadenie budovy úver. Neviem, ako správne v JÚ zaúčtovať:
- spracovateľský poplatok z úveru uhr. 06.04.2006, t.j. pred uvedením stavby do používania (navýšiť OC budovy, či účtovať do VOZD?)

... keď Postupy účtovania v JÚ hovoria:
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä ...


g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

... rozumiem tomu správne, že úroky z úveru uhradené pred momentom zaradenia majetku do užívania vstupujú do OC majetku, a po zaradení majetku do používania sa môže účt. jednotka rozhodnúť, že budú vstupovať priamo do prev. réžie? Ale nikde som sa nedočítala o spracovateľskom poplatku z takéhoto úveru ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Tiež je súčasťou OC nehnuteľnosti. Úver ste si zobrali na konkrétnu vec, na prenájom nehnuteľnosti, všetky výdavky, kt. Vám súvisia s obstaraním nehnuteľnosti, Vm zvyšujú OC (VNZD). Splátky úveru, tiež VNZD, Uroky z úveru, tvoria OC...... Všetko sú Vaše VNZD, kt. sa dostanú do nákladov cez odpisy.
    Keď zaradíte nehnuteľnosť do používania, potom budete úroky účtovať do réžie.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    betka Pozri príspevok
    Tiež je súčasťou OC nehnuteľnosti. Úver ste si zobrali na konkrétnu vec, na prenájom nehnuteľnosti, všetky výdavky, kt. Vám súvisia s obstaraním nehnuteľnosti, Vm zvyšujú OC (VNZD). Splátky úveru, tiež VNZD, Uroky z úveru, tvoria OC...... Všetko sú Vaše VNZD, kt. sa dostanú do nákladov cez odpisy.
    Keď zaradíte nehnuteľnosť do používania, potom budete úroky účtovať do réžie.
    Úroky z úveru môžu ale nemusia byť súčasťou obstarávacej ceny :

    PODROBNOSTI O POSTUPOCH ÚČTOVANIA PRI OCEŇOVANÍ MAJETKU
    § 11
    Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku
    ....

    (3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä

    a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,

    b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,

    c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,

    d) náklady na biologickú rekultiváciu,

    e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,

    f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,

    g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.



    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Blondy pre postreh, zadávateľ témy to tam uviedol a vyznačil čiernym. Opakuješ, čo v zadaní bolo. Samozrejme, že aj, aj.
    To: tiež je súčasťou OC.....( čo som napísala) to je spracovateľský poplatok, kt. mi vstupuje do OC ....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Petovsan, má problematiku dobre naštidovanú, preto tam vycucol a napísal, čo nie je súčasť OC, len vpodstate ide o spracovateľský poplatok, kt tam nenašiel

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    áno, priznávam, môj postreh bol trošku mimo . už to vidím. To bude asi tým že sa zvíkendnieva

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Je súčasťou obstarávacej ceny pri nákupe budovy aj poplatok za prepis u notára? Alebo kolky pri kúpe motorového vozidla na prihlásenie na DI,vstupujú do OC?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Môj názor (sú i iné).
    Kolok, kt. zaplatím na DI, podľa mňa vstupuje do OC. Predstavuje vedľajší výdavok súvisiaci s obstaraním DM do času uvedenia do používania. Ak by som ho nezaplatila, auto by som nezaradila do používania. Kolok je platený pred zaradením do užívania

    Poplatky:
    http://www.porada.sk/t68584-spotreba...E1vne+poplatky

    Ešte poznámočku: Nedáno som študovala niečo ohľadom poplatkov, kt. platíme za poskytnutie dlhodobých úverov, ani som si to nejak neuvedomila, poplatok som mala šupnutý medzi bankové poplatky-úver. Šup prerobiť, pretože tento poplatok súvisí so získaním úveru, kt. potrebujem na nákup HM, predstavuje výdavok súvisaci s obstaraním majetku, na kt. úver čerpám. Uver bol čerpaný na nákup viacero druhov majetku, tak ho musím rozkoeficientovať a priradiť čiastkovo ku konkrétnemu majetku. (poplatky nie sú smiešne sumy)
    Naposledy upravil betka : 12.01.08 at 17:57

    Sprac. poplatok z úveru použitého na stavbu nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.