Zavrieť

Porady

Koniec roka

Prvýkrát robím účtovnú závierku a mala by som pár otázok. Dúfam, že budete takí dobrí a poradíte mi.

1. počas roka: prijaté bankové úroky 221/662
2. na konci roka 662/710

3. Počas roka: daň z úrokov 341/221
4. na konci roka ??? alebo sa to berie ako zaplatený preddavok na DzP FO??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    alebo to zaúčtujem ako 591/341?
    a bude to ako náklad, o ktorý sa mi znížil príjem a potom ho už nebudem musieť platiť,lebo je zaplatený a bude ako zaplatený preddavok. Však?

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    a potom tu bude: 710/591 ?
    a ešte mám jednu otázku: ak si vyčíslim základ dane a následne daň. Táto daň sa nejako účtuje?

    ekonella je offline (nepripojený) ekonella

    ekonella
    Na konci roka pri uzávierke daň z úrokov 591/341, je to preddavok DP FO.
    Predpis dane z príjmov za rok 2004 591/341, zostatok účtu 341 = daň, ktorá sa musí uhradiť.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    marticka - dan z prijmov za r. 2004 10.000,- Sk 591/341.1. a sucasne "zapocitavas" preddavky zaplatene danou z uroku na BU 341.1/341.2 (danove priznanie ta k tomu navedie) a vysledok:
    341.2 - vycistene pretoze si na tento ucet uctovala v priebehu roka dan z urokov 341.2/221
    341.1 - vysledny vztah k statnemu rozpoctu - co mas zaplatit (musi sediet na danove priznanie)
    591 - skutocna dan z prijmov splatna za r. 2004 (musi sediet na danove priznanie)

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    dúfam, že tomu rozumiem správne.

    takže ta dan z urokov sa preuctuje na 591 k 31.12.04. Je to ešte náklad roku 2004 a objaví sa aj na 710.

    daň z príjmov bude tiež 591/341 ale bude to napr. k 26.1.05. Bude to náklad roku 2005??

    alebo ako to bude?

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Joj, tak nie.
    Pozri 31.12.2004 v uctovnictve posledny interny doklad bude:
    a/ ak ti v danovom priznani vyjde strata, tak dan z prijmov je vo vyske preddavkov na dan zaplatenych ako dan z urokov na bankovom ucte (tak to aspon bolo v danovom priznani za minuly rok). Zauctujes 591/341.2 (pricom cely rok 2004 si dan z urokov na BU uctovala 341.2/221)
    b/ ak ti v danovom priznani vyjde zisk, tak dan z prijmov celu zauctujes 591/341.1 a sucasne zuctujes 341.1/341.2 preddavky na dan z prijmov zaplatene ako dan z urokov na BU.
    DAN SA TYKA ROKU 2004 PRETO SA TO MUSI ZAUCTOVAT DO R. 2004 ZIADNY ROK 2005!!!

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    K 31.12.2004 na ucte 341 musis mat sumu, ktora je zhodna so sumou ktoru mas platit na zaklade danove priznania ako dan z prijmov (to je kontrola).

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    Už mi to začína byť jasné.
    takže k 31.12.04 si všetky účty 5xx, 6xx prenesiem na 710. Výjde mi zisk. Ten potom zaúčtujem ako 591/34101.
    Ale čo potom s tým nákladovým účtom 591 keď už mám uzavretý účet 710?

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Sak ale este pred tym ako uzavries uctovnictvo (710,702) tak zauctujes DAN Z PRIJMOV (nie zisk).

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    takže ja si zistím aký je môj základ dane. vyčíslim daň, zaúčtujem ju na 591 a až potom uzavriem účet 710 a KZ z účtu 710 prenesiem na 702.
    je to tak?

    martička je offline (nepripojený) martička

    martička
    ty by si si zaslúžil čokoládu. za tú trpezlivosť.
    idem to teda urobiť. prajem ti pekný deň

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Prosím Vás, ak mám na konci roka stratu, a platila som preddavky na daň z príjmu a daň z úrokov, čo s tou daňou? Nepreúčtovávam ju na 591, ale nechám to tak. Tým pádom mám na 341 preplatok na dani? Správne uvažujem? Teraz mám zostatok na účte 341 na strane MD.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Ano, dan z urokov sa povazuje za preddavok, ktory si uplatnis v ramci dan.priznania. Ak je tato dan vyssia ako danova povinnost, vznika preplatok na dani. Cize uz ziadne preuctovanie na 591.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.