Zavrieť

Porady

Byť platcom alebo ostat neplatcom DPH ?

mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

Zdravim vsetkych, riesim taku dilemu, ci sa mam dobrovolne registrovat na platcu DPH, aj ked obrat mavam tak do Miliona.
Potreboval by som to hlavne vysvetlit, co je pre mna lepsie. Mam obchodnu cinnost, skladam PC, servis, montuje siete LAN aWIFI atd. Problem je hlavne s firmami, ktore su platcovia, a ked im vystavim fakturu ako neplatca, sa im to nepaci.
Priklad: kupim tovar za 30 000 a predam ho za 40 000 Sk.
ako by som s tou DPH -ckou ? bolo by to aj pre mna vyhodne alebo iba pre tu firmu, co to odo mna kupi?
dakujem za odpovede...
Usporiadat
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

Takze to znamena, ze urobim inventuru k datumu den predtym ako ziskam povolenie na platcovstvo - zasoby na sklade. Ako je to so zvysnym majetkom zakupenym uprostred roku ? napriklad pocitac, knihy, stoly a to vsetko je Kratkodoby majetok. Nebudem mat potom nadmerny odpocet?
Tie zasoby potom uz musim vediem podla prikladu na prvej strane nakup + rabat + DPH - to znamena, ze uz aj faktury a prijmove a vydavkove doklady budu robene s DPH ? Jooj, radsej som mala ist asi studovat uctovnictvo ako matematiku ale snad to uz nejako moja siroka rodina uctovniciek vyriesi. A ked nie, vdaka, ze sa mozem s Vami poradit.
0 0
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

Este ma napadlo, ze skladova inventura sa netyka iba tovaru, ale napriklad aj materialu na vyrobu ? lebo mame nakupenu metraz, z ktorej vyrabame bytovy textil a tam asi pocitat kilomentre latky nema zmysel
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

M (Em) Pozri príspevok
Este ma napadlo, ze skladova inventura sa netyka iba tovaru, ale napriklad aj materialu na vyrobu ? lebo mame nakupenu metraz, z ktorej vyrabame bytovy textil a tam asi pocitat kilomentre latky nema zmysel
Áno, máš nárok na vrátenie DPH pri registrácii, zo všetkých zásob tovaru i materiálu, podľa inventúrneho zoznamu. Totiž výrobky už budeš predávať aj s DPH, keďže si platiteľ DPH, a práve preto máš nárok na vrátenie DPH z nakúpených zásob...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

M (Em) Pozri príspevok
Takze to znamena, ze urobim inventuru k datumu den predtym ako ziskam povolenie na platcovstvo - zasoby na sklade. Ako je to so zvysnym majetkom zakupenym uprostred roku ? napriklad pocitac, knihy, stoly a to vsetko je Kratkodoby majetok. Nebudem mat potom nadmerny odpocet?
Tie zasoby potom uz musim vediem podla prikladu na prvej strane nakup + rabat + DPH - to znamena, ze uz aj faktury a prijmove a vydavkove doklady budu robene s DPH ? Jooj, radsej som mala ist asi studovat uctovnictvo ako matematiku ale snad to uz nejako moja siroka rodina uctovniciek vyriesi. A ked nie, vdaka, ze sa mozem s Vami poradit.
Zo zásob budeš mať nadmerný odpočet určite...
Áno, PPD a VPD budeš vystavovať s DPH...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
DPH pri registrácii:

http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...odla-55-a.html
0 0
drozdi drozdi

drozdi je offline (nepripojený) drozdi

Konečne som nasiel podobne temy ako riesim. presne nad tymto som sa zamyslal. Priznám sa, nevedel som ako to funguje u platcov DPH a konečne mi to niekto "polopaticky" vysvetlil.Dík...
tiež rozmýslam o tom ci 2 firmy.
prosím Vás...v prípade ak sa stanem platcom DPH čo musim zmeniť v uctovníctve/treba podvojne?.../, a ake dalcie veci musim splnat alebo zmeniť ..a tak....Vdaka..
0 0
drozdi drozdi

drozdi je offline (nepripojený) drozdi

Tiez nad tým uvazujem byt platcom DPH. Priznám sa neviem aké podmienky su pri registrácii platcu a kedy sa to oplatí a kedy nie. Ale potrebujem radu co vsetko musim zmenit ak sa chcem stat platcom DPH / som zivnostnik a neplatca DPH/a co vsetko potom musim splnať.....Vdaka
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak sa staneš platiteľom DPH,tvojou povinnosťou bude na všetkých daňových dokladoch uvádzať pridelené IČ DPH,ak používaš ERP,treba nastaviť na DPH,myslím že iné zmeny ,ktoré musíš vykonať nie sú,možno ma niekto doplní.
0 0
drozdi drozdi

drozdi je offline (nepripojený) drozdi

A tie povinnosti....rok zostat ako platca DPH, stvrtročne odovzdavat výkazy/sice neviem ake...nieco ako Daňové priznanie???.../.Treba nieco aj s odvodmi? ...atd???...Dakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

drozdi Pozri príspevok
A tie povinnosti....rok zostat ako platca DPH, stvrtročne odovzdavat výkazy/sice neviem ake...nieco ako Daňové priznanie???.../.Treba nieco aj s odvodmi? ...atd???...Dakujem
Áno,rok povinnosť byť registrovaný končí ak obrat nedosiahne za 12 predchádzajúcich po sebe nasled.kalend.mesiacov sumu 1 500 000,-,§ 81 zák.o DPH-zrušenie registrácie.Ak sa staneš Q.platiteľom si povinný Q.podávať daň.priznanie DPH-výkazy,alebo mesačne ak budeš registr.ako mesačný platiteľ,kde uvádzaš daň na vstupe a na výstupe za sledované obdobie.S odvodmi DPH nemá nič spoločné.
0 0
drozdi drozdi

drozdi je offline (nepripojený) drozdi

Vikinka ďujem Ti...Takze v paxi to znamena jednoducho ist na DU a požiadat o registraciu ako platca DPH. V podstate sa nič nemení oktem mesačného, alebo Q odovzdavania daň.priznania. Žiadne podvojne učtovnictvo/ ako niekto tvrdi....čiže možem uctovať v jednoduchom Alfa, hmm akutat musim asi zmenit typ učtovnictva...alebo dat to niekomu robit.
0 0
petulinka petulinka

petulinka je offline (nepripojený) petulinka

DOBRY VECER,

chcela by som pochvalit krasne vysvetlenie pre neznalcov

mam podobny problem ..dufam ze sa najde rada aj pre mna.
ako zivnostnik sa chystam sprostredkuvavat podujatia/aktivity pre skupiny cudzincov.
priklad, pride mi skupina cudzincov - obcania , chcu napriklad ist na strelnicu (nie su platcom DPH) a na rafting (platcovia DPH) ...
co je pre mna vyhodnejsie, ako pre sprostredkovatela, kedze konecny spotrebitel je obcan a viem, ze tieto aktivity su pre ich sukromne ucely. a ako je to pri vystaveni dokladu alebo FA pre nich? VOPRED DAKUJEM ZA ODPOVED
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

petulinka Pozri príspevok
DOBRY VECER,

chcela by som pochvalit krasne vysvetlenie pre neznalcov

mam podobny problem ..dufam ze sa najde rada aj pre mna.
ako zivnostnik sa chystam sprostredkuvavat podujatia/aktivity pre skupiny cudzincov.
priklad, pride mi skupina cudzincov - obcania , chcu napriklad ist na strelnicu (nie su platcom DPH) a na rafting (platcovia DPH) ...
co je pre mna vyhodnejsie, ako pre sprostredkovatela, kedze konecny spotrebitel je obcan a viem, ze tieto aktivity su pre ich sukromne ucely. a ako je to pri vystaveni dokladu alebo FA pre nich? VOPRED DAKUJEM ZA ODPOVED
pokiaľ služby poskytuješ hlavne neplátcom dane, nakupuješ striedavo, od platcov aj od neplátcov, prípadne s prevahou neplátcov, tak je podľa mna oveľa lepšie byť neplátcom.
0 0
Janek22 Janek22

Janek22 je offline (nepripojený) Janek22

Dobry den,

takze po precitani vsetkeho mozneho ohladom DPH som na to mozno prisiel. Ale potreboval by som pomoc, ci som to pochopil spravne ale nie.
Chystam sa zalozit s.r.o., za zriadovacie naklady (nakup strojov, materialu,...) zaplatim priblizne 350 000Sk aj s DPH. Predavat budem hlavne platcom DPH. Je mozne aby som sa stal dobrovolnym platcom DPH hned po vzniku DPH? A tym padom by som si mohol ziadat o vrateni DPH a to by bolo priblizne 66 500Sk? Zuctovanie DPH by som robil kazde 4 mes., takze dovtedy by som samozrejme este nejaku DPH z nakupovanych veci este zaplatit, takze by sa ta suma navysila ale zase aj by som nejaku DPH zaplatil statu.
Ohladom vracanie DPH od statu toho moc neviem...
Dakujem vam za pomoc!
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Janek22 Pozri príspevok
Dobry den,

takze po precitani vsetkeho mozneho ohladom DPH som na to mozno prisiel. Ale potreboval by som pomoc, ci som to pochopil spravne ale nie.
Chystam sa zalozit s.r.o., za zriadovacie naklady (nakup strojov, materialu,...) zaplatim priblizne 350 000Sk aj s DPH. Predavat budem hlavne platcom DPH. Je mozne aby som sa stal dobrovolnym platcom DPH hned po vzniku DPH? A tym padom by som si mohol ziadat o vrateni DPH a to by bolo priblizne 66 500Sk? Zuctovanie DPH by som robil kazde 4 mes., takze dovtedy by som samozrejme este nejaku DPH z nakupovanych veci este zaplatit, takze by sa ta suma navysila ale zase aj by som nejaku DPH zaplatil statu.
Ohladom vracanie DPH od statu toho moc neviem...
Dakujem vam za pomoc!
Ano, môžeš sa registrovať ako dobrovolný platca DPH.
V zmysle § 55 zákona o DPH je nárok na odpočet dane pri registrácii.
Zdanovacie obdobie je v tomto prípade štvrťrok, čiže 3mesiace nie 4. Vždy po ukončení štvrťroka sa zhotoví DP k DPH do 25-teho nasledujúceho mesiaca. Ak vznikne nadmerný odpočet, tento je možno započítať s danovou povinnostou v nasledovnom Q. Ak sa nezapočítáva, ža potom ho DU automaticky vracia.
Príklad: danové priznanie za I.Q. (január, február, marec) sa podáva do 25. príla. Vznikne nadmerný odpočet. Ak aj za druhý Q vznikne nadmerný odpočet, resp. nižšia danová povinnostť ako bol NO v I. Q, tak sumu z I.Q zníženú o sumu vykázanú v II. Q. zašle DU do 20.8.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať ohľadom DPH. Som živnostníčka a doteraz nie som platca, ale môj obrat mi každoročne vychádza do 1400 000,- Sk, ale od nového roka sa má znižovať strop pre neplatcov a tým sa budem musieť stať platiteľom, len neviem, či to bude k 31.01, alebo do 28.02.2009. Podľa zákona čo som čítala tak by to malo byť k 28.02., ale chcela som Vás poprosiť, či som si to správne vysvetlila. A ešte mám jeden dotaz a to či ostane JÚ, alebo budem musieť prejsť na PÚ. Vopred za rady ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

elpka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať ohľadom DPH. Som živnostníčka a doteraz nie som platca, ale môj obrat mi každoročne vychádza do 1400 000,- Sk, ale od nového roka sa má znižovať strop pre neplatcov a tým sa budem musieť stať platiteľom, len neviem, či to bude k 31.01, alebo do 28.02.2009. Podľa zákona čo som čítala tak by to malo byť k 28.02., ale chcela som Vás poprosiť, či som si to správne vysvetlila. A ešte mám jeden dotaz a to či ostane JÚ, alebo budem musieť prejsť na PÚ. Vopred za rady ďakujem.
Do 31.12.2008 platí obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov, t.j. 1. - 12. 2008.
Od 1.1.2009 platí obrat 35 tis. € za posledných 12 mesiacov, t.j. 2.2008 - 1.2009.
Žiadosť o registráciu za platiteľa DPH podáš v tomto prípade do 20.2.2009...
Naďalej môžeš účtovať v JU...
0 0
Janek22 Janek22

Janek22 je offline (nepripojený) Janek22

Ak som to pochopil spravne tak napr.
Za 1. Q (januar, feb. mar.) nakupim stroje, material a pod. za 500 tis. (DPH som zaplatit 95 tis.) a predam vyrobky za 100 000 + 19 000 (dph).
Takze mam preplatok 76 tis. Do 25.aprila poslem danove priznanie.
V 2. Q (april, maj, jun) Nakupim material za 100 000, (DPH som zaplatil 19 000) a predaj vyrobkov bude 200 000 (dph 38 000)
Takze mam nedoplatok 19 000.
Ak poslem do 25. jula DP, DU by mi mal vratit 57 tis? (76 000 - 19 000=57 000)
A ak budem mat v 3.Q preplatok napr. 20 000 z coho sa to bude odpocitavat? Z 2.Q? Takze by mi mali vratit 1 000?
Firma vznikla 1.1. Nakupujem od platcov DPH. A predavam neplatcom a aj platcom. Platci DPH to maju vyhodnejsie nakolko si mozu odpocitat DPH ako ja...
Dakujem za vysvetlenie, som v tom zaciatocnik. Diki moc!
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Janek22 Pozri príspevok
Ak som to pochopil spravne tak napr.
Za 1. Q (januar, feb. mar.) nakupim stroje, material a pod. za 500 tis. (DPH som zaplatit 95 tis.) a predam vyrobky za 100 000 + 19 000 (dph).
Takze mam preplatok 76 tis. Do 25.aprila poslem danove priznanie.
V 2. Q (april, maj, jun) Nakupim material za 100 000, (DPH som zaplatil 19 000) a predaj vyrobkov bude 200 000 (dph 38 000)
Takze mam nedoplatok 19 000. potiaľto sedí, sumy som neprepočítavala, ale princíp je OK. "Nedoplatok" ale neexistuje, je to daňová povinnosť. "Preplatok" je zas nadmerný odpočet, aby sme si aj v budúcnosti rozumeli
Ak poslem do 25. jula DP, DU by mi mal vratit 57 tis? (76 000 - 19 000=57 000) ano, v tomto okamihu Ti štát vracia rozdiel medzi nadmerným odpočtom a daňovou povinnosťou v nasledujúcom zdaňovacom období.
A ak budem mat v 3.Q preplatok napr. 20 000 z coho sa to bude odpocitavat? Z 2.Q? Takze by mi mali vratit 1 000? Tu si sa úplne zamotal, "preplatok" čiže nadmerný odpočet Ti "štát" neodpočítava. Toto je užďalšie zdaňovacie obdobie, ktoré podáš na novom daň. priznaní. Tým, že Ti po 2. štvrťroku štát peniaze vrátil, máš celý prvý polrok vysporiadaný. Tretí kvartál už podávaš ako ďalšiu buď daň. povinnosť, ktorú musíš zaplatiť, alebo nadmerný odpočet, ktorý Ti štát vráti po ukončení nasledujúceho, čiže štvrtého štvrťroka.
Firma vznikla 1.1. Nakupujem od platcov DPH. A predavam neplatcom a aj platcom. Platci DPH to maju vyhodnejsie nakolko si mozu odpocitat DPH ako ja...
Dakujem za vysvetlenie, som v tom zaciatocnik. Diki moc!

Odpoveď vyznačená v texte červenou
0 0
Janek22 Janek22

Janek22 je offline (nepripojený) Janek22

Dakujem za vybornu odpoved!
Takze stat ti vrati peniaze alebo ty zaplatis danovu povinnost 2. krat do roka? Pokazde po dvoch Q? A DP podavas 4 krat do roka, po kazdom Q. A stat ti vrati alebo ty zaplatis rozdiel medzi 2 Q.
Dufam ze som to pochopil spravne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať