Zavrieť

Porady

Byť platcom alebo ostat neplatcom DPH ?

mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

Zdravim vsetkych, riesim taku dilemu, ci sa mam dobrovolne registrovat na platcu DPH, aj ked obrat mavam tak do Miliona.
Potreboval by som to hlavne vysvetlit, co je pre mna lepsie. Mam obchodnu cinnost, skladam PC, servis, montuje siete LAN aWIFI atd. Problem je hlavne s firmami, ktore su platcovia, a ked im vystavim fakturu ako neplatca, sa im to nepaci.
Priklad: kupim tovar za 30 000 a predam ho za 40 000 Sk.
ako by som s tou DPH -ckou ? bolo by to aj pre mna vyhodne alebo iba pre tu firmu, co to odo mna kupi?
dakujem za odpovede...
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Mýli ťa použitý termín "prvý polrok vysporiadaný" v predchádzajúcej odpovedi.
prípady:
I.Q. =NO 600,- .,
II.Q.= DP 400,- započítané je z I.Q. 400,- DU vráti 200,-.,
III.Q=DP 150,- to je potrebné uhradiť
IV.Q=DP 100,- to je potrebné uhradiť
I.Q. =DP 200,- to je potrebné uhradiť
II.Q.=NO 750,- nič sa nedeje
III.Q=NO 50,- DU vráti 750,-
IV.Q=DP 10,- započíta sa 10, DU vráti 40
I.Q. =DP 200,- to je potrebné uhradiť
a tak dokola, započítať sa môže len jedno predchádzajúce obdobie

NO= nadmerný odpočet., DP=danová povinnosť
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
ďakujem za radu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Anja111 Pozri príspevok
Do 31.12.2008 platí obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov, t.j. 1. - 12. 2008.
Od 1.1.2009 platí obrat 35 tis. € za posledných 12 mesiacov, t.j. 2.2008 - 1.2009.
Žiadosť o registráciu za platiteľa DPH podáš v tomto prípade do 20.2.2009...
Naďalej môžeš účtovať v JU...
Dobrý večer,chcela by som sa Vás prosím opýtať-
do obratu na registráciu DPH v podvojnom účtovníctve počítam tržby za poskytnuté služby a predaný tovar..
ako je to z prijatou zálohou?v prípade,že firma ešte nie je platcom DPH,a od 1.1.2009 by im to vyšlo-ale neviem,či mám počítať aj prijaté zálohy zaúčtované na účte 324?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o DPH § 4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Johanka Pozri príspevok
Zákon o DPH § 4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

ďakujem Johanka.Takže tomu rozumiem správne,že aj prijaté zálohy sú výnosy a počítam ich do obratu na výpočet DPH..?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
prijaté zálohy nie sú výnosom, sú len preddavkom na budúcu službu alebo tovar
tie nikdy neúčtujeme na do triedy 6 ale do triedy 3
takže jednoducho povedané spočítaš 601,602,604,648 ...
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

optimistka Pozri príspevok
prijaté zálohy nie sú výnosom, sú len preddavkom na budúcu službu alebo tovar
tie nikdy neúčtujeme na do triedy 6 ale do triedy 3
takže jednoducho povedané spočítaš 601,602,604,648 ...
No presne takto som si to aj myslela,len som si to pre istotu potrebovala overiť..
Ďakujem pekne,prijemny deň prajem
0 0
joebuggy joebuggy

joebuggy je offline (nepripojený) joebuggy

Poradte ludkovia. Možno by som odpovet nasiel sem, ale niektore topics su zalozene už dlhsie a neviem či odpovede aktualne.

Chcem si otvorit predajnu textilu. Som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Tovar chcem nakupovat od vyrobcu z Polska. Vyrobca je platitelom DPH. DPH v polsku je 22%. Moj zakaznik bude samozrejme neplatca.

Napiste mi prosim priklad "polopate" ked chcem kupit tovar za 20 eur (bez 22% DPH). Za dvoch moznosti 1. ja som neplatca DPH 2. ja som platca DPH.

Vopred Dakujem.
0 0
pisc pisc

pisc je offline (nepripojený) pisc

Leontin Pozri príspevok
PRIKLAD: Ako vznikne napriklad stol. Tak si predstav, ze vyrastie strom. Ten niekto zotne(firma strom) a vyrobi z neho 10ks dosiek. Naklady na zotnutie + vyrezanie dosiek su napriklad 100Sk /ks. Takze ten vyrobca, firma strom preda firme nabytku dosky za cenu 100(vyroba) + 20(marza) + 19%(DPH) = 142,80Sk. Takze toto je prvotny vznik DPH a ta vznika u vyrobcu zo zakona, nakolko ma obrat vyssi ako 1,5mil.
A cele sa nam to vezie az ku konecnemu spotrebitelovi.

Firma nabytok nakupi dosky za 120Sk + 22,80DPH. Z tych sa vyrobi nabytok, povedzme stol a bude ho tato firma dalej predavat za 120Sk(nakup) + 50(marza) + 32,30DPH = 202,30Sk. Dan z prijmu bude 170 - 120 (Predaj - nakup). Takze dan z prijmu bude 19% zo 50Sk. A co DPH co ma odviest bude 32,30 - 22,80 = 9,50Sk Toto odvedie danovemu uradu na odvod DPH.

A podme dalej. Maloobchod preda tento stol konec.zakaznikovy za cenu 170 + 80(marza) + 47,50Sk (DPH19%) = 297,50Sk. A z tohoto posledneho kroku je vidiet, ze konecny zakaznik plati 250Sk, ako cenu za tovar + 47,50 ako DPH z toho vyrobku. Maloobchodna firma odvedie DPH nasledovne 47,50 - 32,30 = 15,20Sk. A na dan z prijmu bude 19% zo sumy (250 - 170) = 80Sk

Takze ak to spravne pochopis, tak zistis, ze v celom retazci ak budu vsetci platcami DPH, tak celu sumu DPH t.j. 22,80(vyrobca) + 9,50(nabytok)+15,20(maloobchod) = 47,50 !!! tak celu DPH ktora sa odvadza statu zaplati len a len konecny spotrebitel. A ani sam o tom nevie, ale postupne ju zaplati vyrobcovi, nabytkarovi i predajcovi. A vtom je cely vtip !
Ahojte, lamem si uz pol dna hlavu nad touto temou, a co mi z prispevkov vychadza je toto:

<scenar predaja jednej polozky neplatcovi - koncovemu zakaznikovi>

PLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze
-za predaj vyrobku odvedie este aj svoju cast dane ako rozdiel dane z predavanej ceny vyrobku a kupenej ceny vyrobku
(obe sumy su totozne)

NEPLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze

CIZE platca odvadza dvakrat velku sumu (tym padom ma o polku mensi zisk) z predaja vyrobku ako neplatca?


Listujem dalej a napada ma dalsi scenar-
<idem si kupit pocitac za 119 (aj s danou) sluziaci na podnikanie - od platcu dph>

PLATCA DPH:
-do nakladov si dam cenu bez dane - 100 (takze mam cisty prijem o 100 nizsi, teda platim o 19 menej na dani)
-odvod dane sa mi znizi o 19

NEPLATCA DPH:
-do nakladov si dam plnu cenu - 119 (takze mam cisty prijem o 119 nizsi, platim o 22,61 menej na dani)

CIZE ako platca som usetril na kupe 19 + 19, ako neplatca 22,61?


Ak niekto pochopil moje uvahy.... su spravne?
Dik
Naposledy upravil pisc : 20.09.09 at 21:02 Dôvod: doplnujuca otazka
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pisc Pozri príspevok
Ahojte, lamem si uz pol dna hlavu nad touto temou, a co mi z prispevkov vychadza je toto:

<scenar predaja jednej polozky neplatcovi - koncovemu zakaznikovi>

PLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze
-za predaj vyrobku odvedie este aj svoju cast dane ako rozdiel dane z predavanej ceny vyrobku a kupenej ceny vyrobku
(obe sumy su totozne)

NEPLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze

CIZE platca odvadza dvakrat velku sumu (tym padom ma o polku mensi zisk) z predaja vyrobku ako neplatca?


Listujem dalej a napada ma dalsi scenar-
<idem si kupit pocitac za 119 (aj s danou) sluziaci na podnikanie - od platcu dph>

PLATCA DPH:
-do nakladov si dam cenu bez dane - 100 (takze mam cisty prijem o 100 nizsi, teda platim o 19 menej na dani)
-odvod dane sa mi znizi o 19

NEPLATCA DPH:
-do nakladov si dam plnu cenu - 119 (takze mam cisty prijem o 119 nizsi, platim o 22,61 menej na dani)

CIZE ako platca som usetril na kupe 19 + 19, ako neplatca 22,61?


Ak niekto pochopil moje uvahy.... su spravne?
Dik
V podstate majú tvoje úvahy isté racionálne jadro.
PDôležité je vedieť, kto sú tvoji zákazníci, komu budeš predávať? Iba neplátcom dph? Alebo budeš mať aj plátcov DPH? A budeš nakupovať od neplátcov aj neplátcov dph?

Najhoršia možnosť je byť neplátca, nakupovať aj predávať platcovi.

t.j. nakúpiš za 119€, tvoja cena pre zákazníka je 141,61, co je 119+22,61.

Ak je tvoj zákazník platca DPH, tak mu to predáš za 141,61, z toho si on uplatni 22,61 DPH plus zníženie dane z príjmu 19€.
Tvoj zisk je zjednodušene 19€, DPH ti zaplatí zákazník

Ak si neplátcom DPH, predáš zákazníkovi tak isto za 141,61. Akurát zákazník, platitel dph si zníži daň z príjmu o 26,91. Takže pre neho si drahší, lebo si nemôže odpočítať DPH..
Tu je tvoj zisk 22,61.
Neplatiteľovi DPH je to jedno, dokonca pre neho by si mohol ísť s cenou na 138€ a zisk by si mal rovnaky, ako v 1. prípade

A netreba zabudnúť na to, že ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH zo všetkého (až na nejaké výnimky), čo potrebuješ k svojmu podnikaniu.
0 0
pisc pisc

pisc je offline (nepripojený) pisc

Dáša_ Pozri príspevok
V podstate majú tvoje úvahy isté racionálne jadro.
PDôležité je vedieť, kto sú tvoji zákazníci, komu budeš predávať? Iba neplátcom dph? Alebo budeš mať aj plátcov DPH? A budeš nakupovať od neplátcov aj neplátcov dph?

Najhoršia možnosť je byť neplátca, nakupovať aj predávať platcovi.

t.j. nakúpiš za 119€, tvoja cena pre zákazníka je 141,61, co je 119+22,61.

Ak je tvoj zákazník platca DPH, tak mu to predáš za 141,61, z toho si on uplatni 22,61 DPH plus zníženie dane z príjmu 19€.
Tvoj zisk je zjednodušene 19€, DPH ti zaplatí zákazník

Ak si neplátcom DPH, predáš zákazníkovi tak isto za 141,61. Akurát zákazník, platitel dph si zníži daň z príjmu o 26,91. Takže pre neho si drahší, lebo si nemôže odpočítať DPH..
Tu je tvoj zisk 22,61.
Neplatiteľovi DPH je to jedno, dokonca pre neho by si mohol ísť s cenou na 138€ a zisk by si mal rovnaky, ako v 1. prípade

A netreba zabudnúť na to, že ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH zo všetkého (až na nejaké výnimky), čo potrebuješ k svojmu podnikaniu.
Asi sa mi konecne rozsvietila ziarovka.. doteraz som zrejme nevidel rozdiel medzi DANOU Z PRIJMU a DANOU Z PRIDANEJ HODNOTY

Neplatca pracuje len s danou z prijmu, platca ma k tomu aj pridanu hodnotu.

Vyhoda DPH je samozrejme pri odoberateloch platcoch, a tiez pri velkych nakladoch, investiciach ap.

Result, pokial ide napr o e-shop, kde naklady su tak akurat na domenu a webpriestor a predaj ide hlavne neplatcovi, tak kym predajca nepomysla nad kupou "firemneho" auta, notebooku a neviem coho, nad DPH ani nemusi uvazovat..
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pisc Pozri príspevok
Asi sa mi konecne rozsvietila ziarovka.. doteraz som zrejme nevidel rozdiel medzi DANOU Z PRIJMU a DANOU Z PRIDANEJ HODNOTY

Neplatca pracuje len s danou z prijmu, platca ma k tomu aj pridanu hodnotu.

Vyhoda DPH je samozrejme pri odoberateloch platcoch, a tiez pri velkych nakladoch, investiciach ap.

Result, pokial ide napr o e-shop, kde naklady su tak akurat na domenu a webpriestor a predaj ide hlavne neplatcovi, tak kym predajca nepomysla nad kupou "firemneho" auta, notebooku a neviem coho, nad DPH ani nemusi uvazovat..

no ešte je jeden rozdiel, ked máš hlavného dodávateľa v zahraničí a je platiteľ dph.

kupuješ zo zahraničia a tam daný produkt stoji 12€, pre jednoduchosť 10+2€ je zahranična dph.
Ked si aj ty platiteľ, tak v zahraničí nakupuješ bez dph, teda za 1000€ privezieš v tomto prípade 100 kusov. Ak si neplatiteľ dph, tak zo zahraničia privezieš za 1000€ cca 83 kusov, lebo v zahraničí nakupuješ za celých 12€.
0 0
pisc pisc

pisc je offline (nepripojený) pisc

Dáša_ Pozri príspevok
no ešte je jeden rozdiel, ked máš hlavného dodávateľa v zahraničí a je platiteľ dph.

kupuješ zo zahraničia a tam daný produkt stoji 12€, pre jednoduchosť 10+2€ je zahranična dph.
Ked si aj ty platiteľ, tak v zahraničí nakupuješ bez dph, teda za 1000€ privezieš v tomto prípade 100 kusov. Ak si neplatiteľ dph, tak zo zahraničia privezieš za 1000€ cca 83 kusov, lebo v zahraničí nakupuješ za celých 12€.
Uz je asi vela hodin a ostal som opat zmeteny, skusim zosumarizovat, pls opravte ma pripadne..

Vo vsetkych prikladoch kupujem od platcu, predavam neplatcovi

1. Kupujem na SK
1.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
1.2 Som Platca
Kupim za 100 + 19, predam za 150 + 9,5 + 19 (DPH z 50 + DPH z 100)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
2. Kupujem v zahranici (co ma rovnaku vysku DPH ako SK)
2.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
2.2 Som Platca
Kupim za 100 + nic, predam za 150 + 28,5 (DPH z 150)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
uffff
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pisc Pozri príspevok
Uz je asi vela hodin a ostal som opat zmeteny, skusim zosumarizovat, pls opravte ma pripadne..

Vo vsetkych prikladoch kupujem od platcu, predavam neplatcovi

1. Kupujem na SK
1.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
1.2 Som Platca
Kupim za 100 + 19, predam za 150 + 9,5 + 19 (DPH z 50 + DPH z 100)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
2. Kupujem v zahranici (co ma rovnaku vysku DPH ako SK)
2.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
2.2 Som Platca
Kupim za 100 + nic, predam za 150 + 28,5 (DPH z 150)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
uffff
ano, ak predávaš neplatcovi, máš pravdu.

(
0 0
pisc pisc

pisc je offline (nepripojený) pisc

Dáša_ Pozri príspevok
ano, ak predávaš neplatcovi, máš pravdu.
Ano, naschval som si zvolil ten priklad predaja neplatcovi, lebo princip retazenia DPH mi je jasny a viem, ze ak by som predaval platcovi, lepsie by som mal, keby som bol platca.
A druha vec, ze chcel som si ujasnit toho zahranicneho dodavatela.. tam by sa to oplatilo byt platcom, keby bola DPH v tom zahranicnom state vyssia, a teda dodavatel by mal o to lacnejsiu cenu zakladu, a ja by som na SK pridal akurat tu 19% DPH..

Cize ostava uz len premysliet, co bude lepsie..
BTW platcom (dobrovolnym) sa mozem stat aj mesiac po zacati zivnosti, ked zistim, ze chcem kupit napr. auto, ze...
0 0
lucy25 lucy25

lucy25 je offline (nepripojený) lucy25

Dobre ranko, mala by som aj ja nejake otazky ohladom dobrovolneho platcu DPH:
1) je vyhodou byt platca DPH ak novovzniknuta sro, ktora bude prevadzkovat obchod kde budu konecnymi spotrebitelmi zakaznici - sukr.osoby (cize neplatci DPH)???
2) ak sa sro stane dobrovolnym platcom DPH a pocas roka nedosiahne obrat 1,5 mil.SK moze sa odhlasit ako platca DPH???
3) ak sa sro stane platcom DPH az ked dosiahne obrat 1,5mil. SK kolko spatne si moze uplatnit DPH a z akeho druhu nakupov???
(firma bude nakupovat zariadenie predajne ako napr. pulty, regale, reg.pokladna, PC so softverom,tovar na predaj, nejake pristroje do kuchynky, do kancelarie nabytok, svetelna reklama, .....) ako sa uvedeny tovar bude evidovat aby sa s neho mohla uplatnit DPH aj neskor (teda ak by fy dosiahla obrat a musela sa stat platcom DPH)
0 0
lucy25 lucy25

lucy25 je offline (nepripojený) lucy25

PROSIM NEVIE MI NIEKTO ODPOVEDAT NA MOJE OTAZKY???
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
lucy25 Pozri príspevok
Dobre ranko, mala by som aj ja nejake otazky ohladom dobrovolneho platcu DPH:
1) je vyhodou byt platca DPH ak novovzniknuta sro, ktora bude prevadzkovat obchod kde budu konecnymi spotrebitelmi zakaznici - sukr.osoby (cize neplatci DPH)??? - skuste si urobit kalkulaciu, ake vydavky mate - aky objem z nich od platitelov a aky od neplatitelov DPH, pri obchodnej cinnosti (predaj tovaru) sa to podla mojho nazoru zvacsa oplati,
2) ak sa sro stane dobrovolnym platcom DPH a pocas roka nedosiahne obrat 1,5 mil.SK moze sa odhlasit ako platca DPH??? - ak nedosiahne obrat 49 790 EUR moze, najskor vsak po 12 mesiacoch,
3) ak sa sro stane platcom DPH az ked dosiahne obrat 1,5mil. SK kolko spatne si moze uplatnit DPH a z akeho druhu nakupov??? - z tovarov a majetku, ktore nakupila od platitelov DPH (treba urobit inventuru, prejst kazdy doklad),
(firma bude nakupovat zariadenie predajne ako napr. pulty, regale, reg.pokladna, PC so softverom,tovar na predaj, nejake pristroje do kuchynky, do kancelarie nabytok, svetelna reklama, .....) ako sa uvedeny tovar bude evidovat aby sa s neho mohla uplatnit DPH aj neskor (teda ak by fy dosiahla obrat a musela sa stat platcom DPH) - pokial ho nakupujete v case, ked nie ste platitelom DPH, cela obstaravacia cena je pre vas vstupna cena, v tejto cene majetok evidujete.
K tomu odpoctu uz skor nakupeneho tovaru a majetku je to viacero tem, skus pohladat.

Odpovede v texte.
0 0
jindrich jindrich

jindrich je offline (nepripojený) jindrich

zdravim, budem mat zalozenu sro a potreboval by som radu aj ked viem, ze rady su cenne a budem aspon povdacny, mam dilemu byt alebo nebyt platcom dph kedze pocitam so vstupnou investiciou cca 5000e na nakup strojov a zariadeni od platcu dph a sluzby budu urcene konecnemu zakaznikovy ako neplatcovy dph , rad by som bol keby sa mi vratilo dph z nakupu strojov , dalsi material budem brat od platcu dph ,ale to bude iba v " stovkach eurach", dakujem
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

jindrich
zdravim, budem mat zalozenu sro a potreboval by som radu aj ked viem, ze rady su cenne a budem aspon povdacny, mam dilemu byt alebo nebyt platcom dph kedze pocitam so vstupnou investiciou cca 5000e na nakup strojov a zariadeni od platcu dph a sluzby budu urcene konecnemu zakaznikovy ako neplatcovy dph , rad by som bol keby sa mi vratilo dph z nakupu strojov , dalsi material budem brat od platcu dph ,ale to bude iba v " stovkach eurach", dakujem

myslím, že aktuálne treba zvažovať aj také veci, ako je daňová licencia pre sro, ktorá je podľa návrhu o cca 500€ za rok vyššia pre platiteľa dph. Tak je fakt otázka, či sa ti rátenie tej dane oplatí...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať