Zavrieť

Porady

vystavenie faktury

Prosim o radu pri vystavovani faktur.
Dodavame tovar do obchodnych retazcov a stava sa nam, ze potvrdene dodacie listy od jednotlivych obchodnych domov sa nam nevratia.
Za normalnych okolnosti, ked pride potvrdeny dodaci list vystavime normalne fakturu.
Co v pripade, ked nemam v ruke potvrdeny dodaci list?
priklad : tovar odisiel zo skladu 15.5.2004 a do dnesneho dna nemam potvrdeny dodaci list, na zaklade ktoreho mozem fakturovat.
Kedy musim vystavit fakturu v zmysle noveho zakona?

Do 30.4.2004 som do 15 dni po odoslani tovaru zo skladu vystavil fakturu bez ohladu na to, ci som mal potvrdeny dodaci list, alebo nemal. Repsektive do 15.dni po ukonceni mesiaca som vyfakturoval vsetky zasielky z minuleho mesiaca, na ktore som nemal potvrdeny dodaci list o prevzati tovaru.

Neviem ci takyto sposob je mozny aj podla noveho zakona a podla akeho §, lebo ho este nemam v krvi, tak sa radsej takto poradim.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Podobný problém má aj naša firma. Potvrdené dodacie listy sa nám nevracajú. V zmysle §71 sa má faktúra vyhotoviť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti (s výnimkou viacerých dodaní tovaru alebo služieb toho istého druhu-§75). Podľa §19 daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. V Poradcovi č.10/04 je v komentári tohto zákona vysvetlené, že je to vlastne dátum, keď odberateľ prevezme tovar. Tento dátum sa však v prípade prepravy tovaru externým dopravcom nemusíme dozvedieť, ak nám odberateľ nepotvrdí dodací list.

    Preto sa držíme §11 ods.1, kde je síce definované nadobudnutie tovaru z iného členského štátu ako právo nakladať ako vlastník s majetkom prepraveným alebo odoslaným nadobúdateľovi dodávateľom, alebo na ich účet. Deň nadobudnutia tovaru nemusí byť totožný s dňom prijatia na sklad. Čiže odberateľ nadobúda tovar vtedy, keď dodávateľ tovar dodá (vyskladní). Takto je to vysvetlené na stránkach DATALOCKu.
    Cize my pri vyskladnení tovaru vystavíme aj dodací list a podľa dátumu vyskladnenia aj fakturujeme. Ale len v duchu toho, že čo platí pre EU, môže platiť aj pre nás.
    Ak ma niekto opraví, budem rada.
    Hana

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Ahoj Hanka, dakujem za tvoj prispevok.

    Ak som to dobre pochopil, pri vydaji zo skladu vystavite dodaci list a s tym datumom hned aj fakturu? To bez ohladu ci mas potvrdeny dodaci list od odberatela, alebo nie?
    No to by mi asi nepreslo. To by sa mi hromadne vracali faktury, ze nemam k nim pripojeny potvrdeny dodaci list a u TESCA ich prijemka.
    Robim to vynimocne, ked od nich do konca mesiaca sa nam nevrati ziadny doklad o prijati tovaru. Ale teraz neviem po novom od 1.5.2004 co mam robit.

    § 71 hovori o vystavovani faktury. Keby som sa drzal tohto § tak do 15 dni po odoslani tovaru zo skladu musim vystavit fakturu bez ohladu na to ci mam dodaci list potvrdeny alebo nemam. A potom je to v tej polohe ako to bolo aj do 30.4.2004. Dufam, ze dobre to chapem.

    No a § 19 hovori o danovej povinnosti, ktora vznika dnom dodania tovaru.Den dodanie je den, kedy kupujuci nadobudne pravo nakladat s tovarom.
    My ten tovar vyskladnujeme a dodavame ho prepravnou spolocnostou do jednotlivych sieti.
    V tomto pripade je danova povinnost kedy? Odovzdanim tovaru prepravcovi? To asi nie podla mna, lebo kupujuci je niekto iny.
    Podla tohot § musim cakat na potvrdeny dodaci list od jednotlivych sieti a podla datumu prijatia uvedenom na dodacom liste mozem fakturovat.
    Chapem to spravne?
    Ak ano, tak to bude fantasticke.
    Skus sa mi k tomu vyjadrit.
    Dakujem

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Faktúru musíte vystaviť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Pri dodaní tovaru vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru. Ak tovar vyskladníte povedzme 2.6.2004 a dopravca odovzdá tovar povedzme 3.6.2004, daňová povinnosť vzniká v deň, kedy bol tovar odovzdaný, t.j. 3.6.2004. Z toho vyplýva, že budete mať potvrdený dodací list.
    Takto je to vysvetlené aj v komentári pod §19, v Poradcovi 10/04. Ak by sa stalo, že máte s odberateľom uzatvorenú zmluvu, v ktorej sa hovorí, že "nadobúdateľ tovaru sa stáva vlastníkom až po uhradení" aj tak vzniká daňová povinnosť v ten deň, kedy odberateľ tovar obdrží, či už priamo u vás v sklade, alebo pri prevzatí od prepravcu.
    Zdravím, Jozef!

    Podľa starého zákona bolo uskutočnenie zdaniteľného plnenia definované v §13 ako deň odovzdania tovaru prvému prepravcovi. V novom zákone však takáto presná definícia chýba. Neviem po právnej stránke, kedy odberateľ nadobúda právo nakladať s tovarom ako vlastník, ale logicky sa mi zdá, že je to vtedy, keď tovar prevezme. Na druhej strane, ak si zákazník sám objedná a zabezpečí dopravu, bude to pravdepodobne deň, keď sa tovar odovzdá prvému prepravcovi. Čiže aj keď bude preprava trvať rovnako dlho, deň vzniku daňovej povinnosti by bol rôzny. Čím viac nad tým rozmýšľam, tým sa mi to zdá komplikovanejšie. Oveľa jednoduchšia sa mi zdá definícia nadobudnutia (dodania) tovaru z iného členského štátu, kde sa spomína tovar odoslaný alebo prepravený. A keďže sa snažíme zjednotiť uplatňovanie DPH v celej EU, zatiaľ sme sa vo firme zhodli, že aj naďalej budeme vystavovať faktúry podľa dodacieho listu, teda podľa dňa odovzdania tovaru prepravcovi bez ohľadu na to, či sa nám vráti potvrdený dodací list. Zatiaľ nám nikto faktúru bez potvrdeného dodacieho listu nevrátil. Veľké firmy si len vnútorne skontrolujú, či majú k našej faktúre svoju príjemku.
    Ak máte problémy s vracaním faktúr, skúste dodací list posielať doporučenou poštou a napísať naň nejakú výstrahu v zmysle, že keď sa Vám nevráti potvrdený (aj faxom) do 5 dní, budete fakturovať 10 dní po odoslaní tovaru. Možno to zaberie.
    Hana

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Ahojte,
    dakujem Vam za vase reakcie. Nejak to budem musiet vyriesit a asi tak, ze to vyfakturujem hned a uvidim co to spravi na strane odberatela.
    Este raz dakujem.
    Jozef

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Ahojte, možno pre niektorých banálna otázka, ale nemám moc skúsenosti.

    Pri dodaní služby ak službu poskytujeme celý mesiac, aký dátum daňovej povinnosti mám uviesť na faktúre.
    Napríklad služba za mesiac január 2005.
    Dátum vystavenia: 01.02.2005
    Dátum daňovej povinnosti: 31.1.2005 ????

    Je to správne? Ďakujem za rady

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Ahoj,

    ja sluzby nefakturujem, ale mozem poradit len z faktur, ktore mi chodia a to za telefon, kde my fakturuje Slovak Telecom telefon za 1/2005 a s datumom dodania sluzby 31.1.2005, cize DPH si mozem uplatnit v 1/2005.
    Ale na druhej strane mam telefon od Eurotelu, kde fakturuje sluzby za 1/2005 s datumom dodania sluzby 1.2.2005. Cize tu si uplatnim DPH az vo 2/2005.
    Takze mam rozne faktura na sluzby, ale ktora spolocnost fakturuje spravne, fakt neviem.
    Ale podla mna, by to malo byt asi tak, ze sluzba bola poskytnuta v mesiaci 1/2005 tak aj dodanie tej sluzby by malo byt v 1/2005. Aspon logika tak kaze, ale ako je to vzakone momentalne neviem. Skusim to pozriet a pripadne potom este napisem

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Ja uvadzam dodanie sluzby vzdy k poslednemu dnu v mesiaci. Teda pre sluzby vykonane v priebehu 1/2005 je datum dodania 31.1.2005.
    S Eurotelom to moze byt podla mna komplikovanejsie preto lebo fakturuje napr. pausal na nasledujuci mesiac (februar) ale hovory nad limit za januar. Ale to je (dufam) ich problem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.