Zavrieť

Porady

Uplatňovanie daňových výdavkov a strata

SZČO dosiahla v r. 2006 stratu, avšak množstvo výdavkov si nechce daňovo uplatniť, chce mať daňový základ a zaplatiť určitú daň.

Z predchádzajúceho roka však má leasing na auto (odpisy sa pri finančnom prenájme prerušiť nemôžu, maximálne neuznať daňovo).

Chcem sa spýtať (szčo vedie podvojné účtovníctvo) - v daňovom priznaní sa teda uvedie upravený základ a výška dane na zaplatenie. Ako je to však so súvahou, výkazom zisku a strát - v nich sa uvádzajú skutočné účtovné hodnoty alebo len tie, ktoré si chce daňovo uplatniť?

(jedná sa najmä o ten leasing, pretože veľká časť nákladov je s tým spojená: odpisy, úrok, DPH, havarijné poistenie.
Ako to bude z odpisovaním budúci rok, keďže leasing sa daňovo odpísať vo výške 100% počas doby trvania? Neuplatnený tentoročný sa "akože" zohľadní akoby sa uplatnil?)

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    feap1 Pozri príspevok
    SZČO dosiahla v r. 2006 stratu, avšak množstvo výdavkov si nechce daňovo uplatniť, chce mať daňový základ a zaplatiť určitú daň.

    Z predchádzajúceho roka však má leasing na auto (odpisy sa pri finančnom prenájme prerušiť nemôžu, maximálne neuznať daňovo).

    Chcem sa spýtať (szčo vedie podvojné účtovníctvo) - v daňovom priznaní sa teda uvedie upravený základ a výška dane na zaplatenie. Ako je to však so súvahou, výkazom zisku a strát - v nich sa uvádzajú skutočné účtovné hodnoty alebo len tie, ktoré si chce daňovo uplatniť?

    (jedná sa najmä o ten leasing, pretože veľká časť nákladov je s tým spojená: odpisy, úrok, DPH, havarijné poistenie.
    Ako to bude z odpisovaním budúci rok, keďže leasing sa daňovo odpísať vo výške 100% počas doby trvania? Neuplatnený tentoročný sa "akože" zohľadní akoby sa uplatnil?)

    Ďakujem
    Odpoviem len na časť otázky - viď zvýraznené. Vo výkazoch sú skutočné hodnoty; a to z dôvodu, že to čo sa v daňovom priznaní uplatňuje, sa premietne len tam a výsledok je daň , a len tá sa zaúčtuje. Teda všetko ostatné v účtovníctve "pred zdanením" zostáva rovnaké ako "po zdanení".

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    SZČO dosiahla v r. 2006 stratu, avšak množstvo výdavkov si nechce daňovo uplatniť, chce mať daňový základ a zaplatiť určitú daň.

    Z predchádzajúceho roka však má leasing na auto (odpisy sa pri finančnom prenájme prerušiť nemôžu, maximálne neuznať daňovo).

    Chcem sa spýtať (szčo vedie podvojné účtovníctvo) - v daňovom priznaní sa teda uvedie upravený základ a výška dane na zaplatenie. Ako je to však so súvahou, výkazom zisku a strát - v nich sa uvádzajú skutočné účtovné hodnoty alebo len tie, ktoré si chce daňovo uplatniť?

    (jedná sa najmä o ten leasing, pretože veľká časť nákladov je s tým spojená: odpisy, úrok, DPH, havarijné poistenie.
    Ako to bude z odpisovaním budúci rok, keďže leasing sa daňovo odpísať vo výške 100% počas doby trvania? Neuplatnený tentoročný sa "akože" zohľadní akoby sa uplatnil?)

    Ďakujem
    trošku asi nerozumiem,
    učtuješ všetko tak ako treba - to že si nedávaš do nákladov niektoré veci - je takpovediac Tvoja vec, avšak ak chceš vykazovať zisk, potom o nich nesmieš ani účtovať, lebo ak budeš o tom účtovať, tak ti nebude vychádzať zisk. Ak účtuješ o nákladoch - ktoré si nechceš uplatniť a potom ich použiješ ako pripočítateľnú položku, tak to zmení až daňové priznanie, nie účtovníctvo. V ňom máš HV taký aký vychádza po zaúčtovaní dokladov a tu sa dostávame k tomu Tvojmu problému s výkazmi - tie sú obrazom účtovníctva, teda je jasné, že sú odrazom zaúčtovaných dokladov.
    dúfam sa chápeme.

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    Teda výkazy sú jedna vec (sem všetko započítať) a daňové priznanie druhá vec (vyčísliť teda daňový základ a daň)?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    Teda výkazy sú jedna vec (sem všetko započítať) a daňové priznanie druhá vec (vyčísliť teda daňový základ a daň)?
    ano, presne tak, len neviem o čo ti ide - iba o zaplatenie daní??? načo to celé vlastne robíš - dôvod prečo chceš mať DZ a zaplatiť daň - nechápem....
    lebo napr. bo banky, alebo kdekoľvek chceš prezentovať HV všade sa odovzdávajú výkazy.

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    sway Pozri príspevok
    trošku asi nerozumiem,
    učtuješ všetko tak ako treba - to že si nedávaš do nákladov niektoré veci - je takpovediac Tvoja vec, avšak ak chceš vykazovať zisk, potom o nich nesmieš ani účtovať, lebo ak budeš o tom účtovať, tak ti nebude vychádzať zisk. Ak účtuješ o nákladoch - ktoré si nechceš uplatniť a potom ich použiješ ako pripočítateľnú položku, tak to zmení až daňové priznanie, nie účtovníctvo. V ňom máš HV taký aký vychádza po zaúčtovaní dokladov a tu sa dostávame k tomu Tvojmu problému s výkazmi - tie sú obrazom účtovníctva, teda je jasné, že sú odrazom zaúčtovaných dokladov.
    dúfam sa chápeme.
    áno presne, neúčtoval by som teda všetky náklady, aby sa dosiahol zisk - len sa chcem spýtať hlavne na ten leasing, ktorý bol v predchádzajúcom období uplatnený (úrok, poistné, DPH, odpisy) - že či by neprekážalo, že by sa o ňom toto obdobie neúčtovalo - ale čo potom s oprávkami (keďže prerušenie finančného prenájmu nie je podľa mňa možné, resp. prerušenie odpisovania počas jeho trvania)?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    Teda výkazy sú jedna vec (sem všetko započítať) a daňové priznanie druhá vec (vyčísliť teda daňový základ a daň)?
    ešte k postupu a výkazom:

    po vyplnení DP a vypočítaní dane , musíš sa vrátiť do účtovníctva a zaúčtovať splatnú daň a potom tie výkazy vytláčaš - tie odovzdávaš, kde už máš aj daňový záväzok - len tam sa ti odzrkadlí.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    áno presne, neúčtoval by som teda všetky náklady, aby sa dosiahol zisk - len sa chcem spýtať hlavne na ten leasing, ktorý bol v predchádzajúcom období uplatnený (úrok, poistné, DPH, odpisy) - že či by neprekážalo, že by sa o ňom toto obdobie neúčtovalo - ale čo potom s oprávkami (keďže prerušenie finančného prenájmu nie je podľa mňa možné, resp. prerušenie odpisovania počas jeho trvania)?
    no s tým teda už nenarobíš podľa mňa nič, toto zaúčtovať jednoducho musíš....neviem či ešte niekoho niečo napadne ...

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    sway Pozri príspevok
    ano, presne tak, len neviem o čo ti ide - iba o zaplatenie daní??? načo to celé vlastne robíš - dôvod prečo chceš mať DZ a zaplatiť daň - nechápem....
    lebo napr. bo banky, alebo kdekoľvek chceš prezentovať HV všade sa odovzdávajú výkazy.
    no v podstate ide o ten HV pre prezentovanie (nie až tak o daňové, ospravedlňujem sa, ak som to podal nezrozumiteľne) - daná szčo chce byť v zisku, to je tá podstata, ktorú riešim - a neviem ako poriešiť spomínaný leasing auta

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    sway Pozri príspevok
    ešte k postupu a výkazom:

    po vyplnení DP a vypočítaní dane , musíš sa vrátiť do účtovníctva a zaúčtovať splatnú daň a potom tie výkazy vytláčaš - tie odovzdávaš, kde už máš aj daňový záväzok - len tam sa ti odzrkadlí.
    áno, to chápem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    no v podstate ide o ten HV pre prezentovanie (nie až tak o daňové, ospravedlňujem sa, ak som to podal nezrozumiteľne) - daná szčo chce byť v zisku, to je tá podstata, ktorú riešim - a neviem ako poriešiť spomínaný leasing auta
    Toto čo napíšem nie je bohviečo, ale dalo by sa to ešte tak, že nebudeš o lízingu účtovať v 2006. - Akože si spravil chybu.
    v roku 2007 ho doúčtuješ, aby ti sedelo všetko čo s lízingom súvisí, poplatky, oprávky.... ale všetko si dáš na konci roka 2007 ako pripočítateľnú položku, lebo to nebude náklad roku 2007 - ale lízing ti sedieť bude.

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    sway: v podstate to nie je moje účtovníctvo, len po mne chcú takéto čary ... (asi to nebudem znásilňovať, lebo si myslím, že v tomto prípade bude napr. pre banku asi dôležité 474 - kde sa ten leasing tak či tak bude "odzrkadlovať" a jednoducho tento účet sa "oklamať" nedá)

    Ďakujem aj tak za všetky rady a názory.
    Naposledy upravil feap1 : 02.04.07 at 04:56

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    feap1 Pozri príspevok
    sway: v podstate to nie je moje účtovníctvo, len po mne chcú takéto čary ... (asi to nebudem znásilňovať, lebo si myslím, že v tomto prípade bude napr. pre banku asi dôležité 474 - kde sa ten leasing tak či tak bude "odzrkadlovať" a jednoducho tento účet sa "oklamať" nedá)

    Ďakujem aj tak za všetky rady a názory.
    veď práve... ja by som si kôli klientovi nerobila hlavu... máš recht.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Riešením je iba to, že podáš správne daňové priznanie, ale do účtovníctva nepremietneš žiadne náklady napr. z leasingu. V tom prípade ale dostaneš určite pokutu podľa § 38 zákona o účte.
    Daňovo sa uznávajú náklady po zaúčtovaní. Musíš ich zaúčtovať v 2007 ako nedaňové a rizikom je tiež, že daniari budú špekulovať, prečo si to urobil, keď si ich daňovo uznal. Ide o podvod a to je rizikový postup.
    Racionálnejšie to asi nejde.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.