Zavrieť

Porady

platobná karta

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Poradíte mi niekto ako správne učtovať platby platobnou kartou
v podvojnom účtovníctve?Ďakujem.
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

slava58 Pozri príspevok
Mne na kartu nakupuje konateľ takže to účtujem na účet 365/221 a v interných dokladoch to rozúčtujem. Vždy mesačne. Ide prevažne o nákup PHM.
Lenže tento nákup nemal vôbec nič podobné k podnikaniu.Tak potom ako?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Jozef I Pozri príspevok
Ako pohladávku voči konatelovi alebo zamestnancovi, ktorú musí vrátiť (vkladom na účet alebo do pokladne) a tým túto pohladávku zruší. Žiadne bločky len finančné vyrovnanie.
Tu ma napadá otázka: Ak takýto nákup bol jednorázový (omylom) a nejedná sa o významnú sumu, dá sa naúčtovať aj ako náklad nedaňový?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

No - platba bola ozaj len omylom a suma to bola 1.770,50.
Tak ako to potom myslíte?
Ešte ma napadlo, že ak by som to dala do 513-musím ten náklad zdokladovať,alebo nemusím?
0 0
slava58 slava58

slava58 je offline (nepripojený) slava58

Pokiaľ výdaj nesúvisel s podnikaním, myslím že by to mal konateľ uhradiť do pokladne, určite by som to viedla ako pohľadávku voči nemu. Čo sa týka tej 513 - myslím, že by tam mal byť tiež doklad doložený.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

slava58 Pozri príspevok
Pokiaľ výdaj nesúvisel s podnikaním, myslím že by to mal konateľ uhradiť do pokladne, určite by som to viedla ako pohľadávku voči nemu. Čo sa týka tej 513 - myslím, že by tam mal byť tiež doklad doložený.
No tak fajn-zaúčtujrm to ako pohľadávku - mám dať teda ten účet 355 alebo nejaký iný?
0 0
slava58 slava58

slava58 je offline (nepripojený) slava58

myslím 355
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas, ako mam spravne zauctovat:
zamestnanec mi doniesol blocik od PHM od sluzobneho auta ktory ale zaplatil sukromnou kartou?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
fizzy Pozri príspevok
Prosim Vas, ako mam spravne zauctovat:
zamestnanec mi doniesol blocik od PHM od sluzobneho auta ktory ale zaplatil sukromnou kartou?
Treba to posudzovať tak, akoby zamestnanec platil v hotovosti, takže účtovať cez pokladňu, samozrejme zaokrúhliť na sumu, ktorú je možné vyplatiť.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

nebude s tym problem pri kontrole? popripade v ktorom paragrafe by som nasiel nejaky postup?
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

posuvam...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

fizzy Pozri príspevok
nebude s tym problem pri kontrole? popripade v ktorom paragrafe by som nasiel nejaky postup?
Nebudeš mať s tým problém, ide o vyplatenie resp.preplatenie bločku z firmy, pretože to bol nákup do firmy. To, že zamestnanec nemal pri sebe dosť peňazí a zaplatil to formou súkromnej platobnej karty nie je nijak napadnuteľné.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Pôvodca textu príspevku: misurka
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem:
1 - výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A.
2 - Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom (teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu) ?
3 - Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS?
4 - V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel.
Aké je správne účtovanie?


liba2 Pozri príspevok
Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.
Vrátim sa k tejto síce už dávno rozoberanej téme, ktorá, žiaľ, zostala bez jednoznačného záveru, ale:
zaujímalo by ma, ako teda správne účtovať v JÚ platbu kartou v zahraničí, pričom platba je realizovaná z účtu vedeného v SKK.
- pri účtovaní v pokladnici použijem kurz NBS, alebo kurz banky?
- vznikajú aj v JÚ potom pri priebežných položkách kurzové rozdiely, alebo nie?
- ak by som mala účtovať kurzom banky a klient má napr. mesačné alebo týždenné výpisy z účtu (+ nejaký ten deň pre poštu), tak s prepčtom na SKK takejto platby minimálne týždeň (možno aj dva) nepohnem ... pokiaľ mám účtovať priebežne a na základe dostupných dokladov, tak mi z toho vychádza jediné, že musím pri priebežných položkách použiť kurz NBS s následným vznikom kurz. rozdielov ... akosi ma ale nenapadá, čo s tými KR z priebežných položiek v JÚ ďalej ... ???
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

... posúvam sa ...
a zároveň by som doplnila ešte jednu otázku:
Aký má byť správny dátum na príjmovom PD z priebežnej položky? Napr. platba kartou v zahraničí dňa 08.04.2008 bude z účtu odpísaná 13.04.2008 ... bank. výpis dostanem poštou 05.05.2008 ... zaúčtujem vo valutovej pokladni kurzom (stále neviem, akým) dňom 08.04.2008 a myslím, že zároveň by som mala zaúčtovať aj príjem tejto sumy cez priebežné položky ... ale neviem sa rozhodnúť, akým dátumom, pretože:
- ak uvediem v PP dátum 08.04.2008, tak výdaj na PP bude až po odpísaní čiastky z BÚ 13.04.2008, čo sa mi zdá dosť nelogické (najskôr musím niečo vydať, aby som to mohla niekde prijať)
- ak uvediem v priebežných položkách/pokladnica príjem až dátumom úhrady podľa bank. výpisu, tak niekoľko dní nebude zodpovedať stav fin. prostriedkov v pokladni skutočnosti
... tak ktorá varianta je tá správna???
... nenatrafil niekto náhodou na nejaké usmernenie DR SR k tejto problematike?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ak platím kartou asi neúčtujem v pokladni? no ja by som zaúčtoval ku dňu kedy došlo k splneniu dodávky kedy mám doklad - kurz 8.4. 5xx/335 a následne na základe výpisu z BU by som účtoval 335/221 - rozdiel medzi tým by som účtoval ako kurzový rozdiel.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Vladimír Ozimý;7***17
ak platím kartou asi neúčtujem v pokladni? no ja by som zaúčtoval ku dňu kedy došlo k splneniu dodávky kedy mám doklad - kurz 8.4. 5xx/335 a následne na základe výpisu z BU by som účtoval 335/221 - rozdiel medzi tým by som účtoval ako kurzový rozdiel.
Vladimír, ďakujem za reakciu, avšak v príspevku č. 93 spomínam, že sa mi jedná o JÚ. Tiež sa mi veľmi nepozdáva účtovať to cez pokladnicu, myslím, že výstižnejšie by bolo preháňať to cez ID, avšak v Kros-e tvrdia, že platby kartou sa musia účtovať cez pokladňu, nakoľko je to platba HOTOVOSTNÁ !!!! (dodávateľovi je zaplatené ihneď pri prevzatí tovaru, teda v HOTOVOSTI) ... no, niečo na tom predsa len bude, asi majú pravdu ... takže chcem dodržať literu zákona, neviem si však rady s dátumom a kurzom pri zahr. platbe kartou, nakoľko názory sa rôznia
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan Pozri príspevok
...
zaujímalo by ma, ako teda správne účtovať v JÚ platbu kartou v zahraničí, pričom platba je realizovaná z účtu vedeného v SKK.
- pri účtovaní v pokladnici použijem kurz NBS, alebo kurz banky?
Abstrahujem od problematiky účtovania platieb platobnou kartou v kontexte zmien v postupoch účtovania pre JÚ, kde by sa malo účtovať:
- PP výdaj, výdaj v druhovom členení výdavku,
- PP príjem, odpísanie prostriedkov z účtu v banke.

Čo sa týka kurzu odporúčam kurz pri vzniku účtovného prípadu, ktorý súvisí s obstaraním peňažných prostriedkov na realizáciu nákupu od tuzemskej banky. Týmto kurzom prepočítajte od odpísanie prostriedkov z účtu. Kurzové rozdiely v tomto prípade nevzniknú.
Postup odporúčam riešiť vo vnútornom predpise.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová Pozri príspevok
Abstrahujem od problematiky účtovania platieb platobnou kartou v kontexte zmien v postupoch účtovania pre JÚ, kde by sa malo účtovať:
- PP výdaj, výdaj v druhovom členení výdavku,
- PP príjem, odpísanie prostriedkov z účtu v banke.

Čo sa týka kurzu odporúčam kurz pri vzniku účtovného prípadu, ktorý súvisí s obstaraním peňažných prostriedkov na realizáciu nákupu od tuzemskej banky. Týmto kurzom prepočítajte od odpísanie prostriedkov z účtu. Kurzové rozdiely v tomto prípade nevzniknú.
Postup odporúčam riešiť vo vnútornom predpise.
Ďakujem pekne za Vaše odborné stanovisko, Janka, zaujímal by ma Váš názor aj na tie dátumy pri účtovaní o priebežných položkách v tomto konkrétnom prípade ... môže nastať účtovanie o PP príjem skôr ako dátum účtovania PP výdaj ??? ... zdá sa mi to akési nelogické ... alebo bude teda v poriadku, ak zaúčtujem pokladnica/výdavok v deň nákupu tovaru a o priebežných položkách + - budem účtovať až v deň odpísania prostriedkov z účtu?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan Pozri príspevok
... môže nastať účtovanie o PP príjem skôr ako dátum účtovania PP výdaj ?
V príklade, ktorý uvádzam by bol dátum vzniku účtovného prípadu pre účely kurzových prepočtov rovnaký. Tento problém je skôr na prediskutovanie, lebo nemusí ostať všetko napísané pochopené. V každom prípade, čo má vzniknúť skôr či PP príjem alebo PP výdaj nie je nijako významné. Priebežnou položkou riešime práve ten časový nesúlad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan Pozri príspevok
... budem účtovať až v deň odpísania prostriedkov z účtu?
Tu je práve ten problém, ktorý môže vyvolať diskusiu. Banka totiž používa 2 dátumy ... a to zúčtovanie platby a pohyb na účte. Tiež rieši časový nesúlad medzi premietnutím platby a pohybom na účte. Nie je podstatné, akým dňom zaúčtujete, ale ako definujete vznik účtovného prípadu a s tým spojíte kurzový prepočet. Práve toto je na riešenie vnútornou smernícou. Nadefinujte si:
- účtovné prípady,
- ich účtovanie,
- použitie kurzov
vo vnútornom predpise a postupujte rovnako počas celého účtovného obdobia.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den,
potrebujem poradit ako uctovat spravne platby zakaznikov cez terminal za sluzby (restauracia - blocky z ERP).
Nie je mi jasne ci to mam uctovat podla uzavierky terminalu alebo podla sumy ktora dojde na ucet? Napr. 2.8. trzba 1500, terminal uzavierka 3.8. v noci 300, ale na ucet mi dojde len cast ktoru si oni zuctuje niekedy je to cela suma ale vacsinou len cast napri 280.
cize zauctujem: ´2.8. 1200 = 211/602
3.8. 300 = 261/602, 221/261
Je to spravne alebo nie? Dakujem krasne som v tomto uplny zaciatocnik...:-(
A este som sa chcela opytat ci je mozne to zauctovat aj takto:
2.8. 1500 = 211/602
3.8. 300 = 261/211
3.8. 300 = 221/261
Alebo takto by to podla zakona nebolo spravne?
Naposledy upravil tinka111 : 21.09.09 at 09:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať