Zavrieť

Porady

Zoznam orchestrov

Dobrý deň,
prosím o radu, potrebujem vedieť k seminárnej práci, aké druhy hudobných orchestrov sú, v akom zložení od najmenšieho do najväčšieho a aké hudobné nástroje používajú. Vie mi niekto pomôcť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Samozrejme, viem Ti pomoct. Ale netusim, ako podrobne to potrebujes. Navyse jestvuju rozne hudobne zanre, teda nie je jasne, ktorych sa to tyka. (klasika?)

    Jedno mi ale nie je jasne - prepac. Co za skolu studujes? Predpokladam, ze ak studujes nejaku umelecku skolu, tak sa asi nemusisi pytat na Porade. Ak studujes ekonomiu - tak potom - preco zlozenie orchestrov?

    i&g je offline (nepripojený) i&g

    i&g
    Študujem pedagogickú fakultu a to zloženie potrebujem k seminárke, konkrétne:
    Hudobné umenie v edukácii
    mám za úlohu zostaviť poradie orchestrov od najmenších po najväčšie a konkrétne, pri ich zložení aké druhy hudobných nástrojov používajú (napr. kvarteto aká škála hudobných nástrojov môže byť v kvartete).

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    No nazov temy je Zoznam orchestrov, pochopil som, ze Ti ide o zlozenie (spravne obsadenie) a spominas kvarteto, co nie je orchester ale komorny subor. Seminarnu pracu za Teba tu asi nenapisem, predpokladam, ze seminarna praca mam mat viac ako 2 odsaky, takze asi Ta navsteva Univerzitnej kniznice neminie.

    Ked zacneme od najmensieho, (suboru), je to duo, zlozenie moze byt naozaj rozne, 2 husle, husle klavir, 2 klavire, prakticky hociake 2 nastroje spolu mozu hrat duo. Tria byvaju casto slacikove (husle, viola, violoncelo) ale este castejsie je Klavirne trio (klavir husle violoncelo), potom je to slacikove kvarteto (1. husle, 2. husle, viola, violoncelo) ale aj klavirne kvarteto (namiesto jednyh husli je tam klavir), potom moze byt slacikove kvinteto (kvarteto + kontrabas) a z dychovych je najcastejsie dychove kvinteto (flaute, hoboj, klarinet, lesný roh a fagot).

    Potom nasleduju rozne sextety, septety, oktety a nonety, ale ich zlozenie moze byt rozne.

    Najmensi orchester je Slacikovy orchester. Zlozenia ako slacikovy kvintet, ale jednotlive hlasy nehraju jednotlive nastroje po jednom, ale cele skupiny (skupina 1. husli, 2. husli...) To je v podstate barokovy model slacikoveho orchestra (casto s čembalom). Uz v baroku ale boli sucastou orchestra casto aj hoboje, flauty a fagoty (niekedy lesne rohy a trubky) a tympany.

    v klasicizme pribudol klarinet, orchester sa cistocne rozsiril, klasicistickemu modelu orchestra sa casto hovori aj Sinfonietta (nemylit si so Symfonietta, to je skladba pre orchester), v romantizme pribudla pozauna, tuba, harfa, mnozstvo bicich nastrojov, niekedy je sucastou orchestra aj klavir alebo organ. V postromantickom obdobi uz nie su ziadne obmedzenia, su skladby, kde sa kefuju zvony drotenymi kefami a ktosi pouzil uz v orchestri aj motorovu pilu.

    Samozrejme, uvedene nastroje nemusia hrat vzdy, preto byva zlozenie orchestra casto variabilne.

    To bybolo zhruba co sa tyka klasiky. Este samozrejme jesvuju aj orchestre ludovych nastrojov, cimbalove kepely, tanecne, dzezove orchestre a pod.

    i&g je offline (nepripojený) i&g

    i&g
    ďakujem, že si si našiel čas a dal si si tú námahu mi pomôcť. Ja tým fakticky pomáham svojej kolegyni, sú to totiž informácie určené pre ňu a nie pre mňa, nevedela si však s tým poradiť a tak som v kútiku duše dúfala, že sa na porade nájde dobrá duša čo jej s tým pomôže. Ešte raz ďakujem pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.