Zavrieť

Porady

Študent, SZČO, voľná živnosť...

Pekný deň.

Dnes som bol na živnostenskom úrade ohlásiť voľnú živnosť, o týždeň si pôjdem pre živnostenský list. V ten istý deň sa pôjdem nahlásiť na daňový úrad a ZP
ako SZČO.

Moja prvá otázka sa týka zdravotného poistenia. Keďže som SZČO a zároveň študent, mám podľa mojich informácii určité úľavy. Akú sumu budem platiť na zdravotné poistenie prvý rok podnikania, keď som minulý rok nepodnikal? Budem potrebovať na ZP pri nahlásení sa ako SZČO aj potvrdenie o štúdiu?

Druhá otázka sa týka daňového úradu a bankového účtu. Čo vlastne nahlasujem daňovému úradu? Ako funguje vzťah banka-daňový úrad? Daňový úrad vyžaduje číslo bankového účtu pre kontrolné účely? Je nevyhnutné založenie špeciálneho podnikateľského účtu alebo mi stačí založiť bežný účet? Aké výhody má podnikateľský účet oproti bežnému?

Tretia otázka súvisí s miestom podnikania. Na živnostenskom úrade som vo formulári uviedol ako miesto podnikania adresu trvalého bydliska.
Vyplývajú v súvislosti s vykonávaním živnosti na takomto mieste nejaké povinnosti?

Posledná otázka je o účtovníctve, faktúrach a iných formalitách. Potrebuje podnikateľ nevyhnutne účtovníka? Čo všetko musí obsahovať faktúra? Čo všetko musím archivovať v súvislosti s evidenciou príjimov, daňovým priznaním a pod.?

Za odpovede veľmi ďakujem a prajem príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    1. Verejné zdravotné poistenie sa platí v min. výške 1064 Skk mesačne

    2. Som malý živnostník - mám len bežný osobný účet - nie je v tom problém. Podnikateľský účet má akurát zbytočne premrštené poplatky. Pri registrácii
    číslo uvádzaš, aj v DP.....

    3. Myslím že povinnosti nevyplývajú. Akurát napr. si vieš dať do nákladov net pripojenie v mieste podnikania či pevnú linku a pod...

    4. Podnikateľ účtovníka nevyhnutne nepotrebuje. Podľa toho na čo sa cíti.
    To je na polemizovanie. Budeš platca DPH? Ak áno tých starostí je o málinko viac. Koľko budeš mať dokladov? Budeš to vedieť evidovať? Obchody so zahraničím? -to je na zvážení...

    Poprípade nemusíš účtovníctvo ako také vôbec robiť a uplatníš si paušálne výdavky vo výške 40% príjmu. Vtedy "archivuješ" len tebou vystavené faktúry a prijaté platby. Neuplatňuješ si pritom žiadne iné výdavky okrem zdravotného poistenia a sociálneho poistenia.

    Veľa zdaru.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ako študent SZČO si určíš do ZP preddavky v takej výške v akej chceš. Ak si určíš nižšie ako 100,- Sk preddavky neplatíš. V nasledujúcom roku si urobíš RZZP a podľa toho, čo ti vyjde budeš platiť preddavky a prípadný nedoplatok uhradíš. U teba neplatí min. 1064,- Sk.
    Ďakujem za informácie.

    1. Ako študent platím rovnaké poistné ako ostatní SZČO?

    2. Vďaka. A vie vôbec niekto, aké výhody má podnikateľský účet? (nebude drahý len preto, že sa volá „podnikateľský“ )

    3. Môžem si dať do nákladov aj net a telefón, pokiaľ ho využívam a platím ja, ale je písaný na otca?

    4. DPH sa nechystám platiť, zatiaľ. Keď tak rozmýšľam, zatiaľ ani neviem, kedy sa oplatí platiť DPH a kedy nie, aké výhody to prináša. Hm?
    Ďalej, čo znamená „koľko budem mať dokladov“? Môžem to chápať ako počet mnou vystavených faktúr?

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    2. IMO - podnikateľský účet nesie so sebou zbytočne veľké poplatky. Ak však budeš mať veľa pohybov aj podnikateľských aj súkromných-mimo živnosti je vhodné pre lepší prehľad mať osobitný účet. Ja však mám príjmy len zo živnosti - nie som zamestnaná ani pod. takže prehľad mám v pohode aj na jednom účte.

    3. Do nákladov si môžeš dať telefón prípadne net pripojenie v prípade že faktúra chodí na Teba. Teda je tam uvedené tvoje obchodné meno, IČO, DIČ... Ak si teda chceš uplatňovať skutočné výdavky doporučujem prepísať telefón a net na Teba ako podnikateľa.

    4. Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo resp. miesto podnikania alebo prevádzkáreň v tužemsku.... je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov dosiahnu obrať 1500000 Skk. Žiadosť o registráciu si povinný podať do 20. kalend. dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy si dosiahol obrať 1500000. Vtedy je [B]povinnosť[B]. Osobne si myslím že stať sa dobrovoľným platcom je momentálne nevýhodné. Mohlo sa to oplatiť ľuďom v niektorých oblastiach keď boli rozdielne sadzby DPH... Ja by som do toho dobrovoľne nešla...

    5. Doklady: Faktúry došlé, vydané, pokladničné doklady, bankové výpisy... Proste ak bude toho veľa - aby si nezanedbal podnikanie ktoré ťa živí - papierovačkami :-)

    Študent, SZČO, voľná živnosť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.