Zavrieť

Porady

Preplatok zamestnanca z RZD v mzde + vyplnenie prehladu

Ako prosim vyuctujem zamestnancovi marcovu mzdu, ked mu z RZD vysiel preplatok 1400 Sk?

1 - v marcovej mzde mu vyde preddavok na dan 500 sk. do kolonky "nedoplatok/preplatok" mu uvediem sumu 500 sk (postupne budem kazdy mesiac rozpustat sumu 1400 sk), alebo mu rovno vratim tych 1400 ?

2 - dam mzdy zauctovat, program mi vytvori zavazkove doklady, v tom pre DU prepisem sumu z 500 na 0 Sk?

3 - vyplnim tlacivo prehlad, kde za 3. mesiac do r.1 uvediem sumu preddavku na dan, t.j. 500 sk a do r.2 uvediem sumu -500 sk, vyde mi teda v r. 4 a 6 danova povinnost 0

Urobim to dobre? Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

    Anna1974
    Ja by som postupovala podla toho prvého bodu, pretože daň za bežný mesiac je jedna vec a daň z minulého obdobia druhá.Takže mu nechaj pekne zrazený preddavok 5OO Sk ako vyšlo a do kolonky preplatok-nedoplatok tam dopln 1400 Sk z ročného vyúčtovania a vyplať mu to jednorázovo. V kvartálnom hlásení treba tieto dane rozlišovať.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    dakujem za odpovede. ale ak mu cely preplatok vratim v marcovej mzde, tak ako budem vyplnat prehlady za 1. a 2. kvartal?
    kedze v pouceni o vyplnani noveho tlaciva prehladu sa k riadku 2 pise:
    "Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
    z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
    o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
    Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
    Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
    O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca
    kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1,
    upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
    "


    to znamena, ze ak by som mu v marcovej vyplate vratil cely preplatok 1400, musel by som ho uviest v prehlade za 1.Q, co ale nemozem...

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    duficek Pozri príspevok
    dakujem za odpovede. ale ak mu cely preplatok vratim v marcovej mzde, tak ako budem vyplnat prehlady za 1. a 2. kvartal?
    kedze v pouceni o vyplnani noveho tlaciva prehladu sa k riadku 2 pise:
    "Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
    z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
    o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
    Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
    Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
    O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca
    kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1,
    upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
    "


    to znamena, ze ak by som mu v marcovej vyplate vratil cely preplatok 1400, musel by som ho uviest v prehlade za 1.Q, co ale nemozem...
    A preddavky z marcových miezd za všetkých zamestnancov budú nižšie ako tých 1400 ?

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ano, len jednemu zamestnancovi vychadzaju mesacne preddavky (ostatni maju preddavky 0), to je tych 500 sk a ten isty zamestnanec ma z RZD preplatok 1400.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    duficek Pozri príspevok
    ano, len jednemu zamestnancovi vychadzaju mesacne preddavky (ostatni maju preddavky 0), to je tych 500 sk a ten isty zamestnanec ma z RZD preplatok 1400.
    Zamestnancovi treba vyplatiť celý preplatok a postupne si mesačne vyrovnávať sumu preplatku s DÚ. Čiže prvý mesiac je preddavok 500 - 500 z preplatku RZD čiže odvod = 0, druhý mesiac preddavok 500 - 500 z preplatku = odvod 0, tretí mesiac preddavok 500 - 400 z preplatku RZD = odvod 100.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ano, tak by som vyplnil to tlacivo, to je v poriadku. ale stale mi vrta v hlave ten riadok 2 :Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
    z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
    o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
    , konkretne to hrube. kedze ja mu preplatok vratim cely v marcovej vyplate, uz mu v dalsich vyplatach nebudem ponizovat preddavky o 500 a 400 sk a teda by som to nemal uvadzat ani v prehlade 2.Q v 4. a 5. mesiaci....
    je to v podstate iba "kozmeticky" problem, pretoze vysledok bude rovnaky....

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    tak aby som to uzavrel, preplatok vratim zamestnancovi v marcovej vyplate cely a v prehlade budem nasledne znizovat preddavky a preplatky v sumach 500, 500, 400.
    vdaka

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    duficek Pozri príspevok
    tak aby som to uzavrel, preplatok vratim zamestnancovi v marcovej vyplate cely a v prehlade budem nasledne znizovat preddavky a preplatky v sumach 500, 500, 400.
    vdaka
    Tak ako to budeš ponižovať z odvodu firmy tak to budeš uvádzať v prehladoch.
    Dúfam že sa chápeme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.