Zavrieť

Porady

Fakturácia náhrady škody

Chcem Vás poprosiť o názor.

Na našom zariadení bola spôsobená škoda inou firmou (A). Odstránenie škody nám čiastočne zabezpečila externá firma (B) a časť sme odstránili sami (C).

Teraz potrebujeme vyfakturovať tieto náklady firme (A). Budeme jej fakturovať náklady vyčíslené firmou (B) + naše (C) a budem k týmto nákladom účtovať aj DPH?

Firma (A) tvrdí, že pri náhrade škody nedochádza k dodaniu služby, teda nie je možné fakturovať s DPH???
Usporiadat
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

Odstránenie škody je predsa oprava niečoho nefunkčného. Takže samozrejem s DPH.
Pokiaľ nie je táto služba uvedená v par. 28-48, tak nech si firma A prečíta zákon. Alebo sa mýlim?
0 0
LenkaSlnka LenkaSlnka

LenkaSlnka je offline (nepripojený) LenkaSlnka

Ja som to tiež nenašla v oslobodených plneniach.... Keď som sa ich pýtala na paragraf, tak mi povedali že nevedia, ale že isto to má byť bez DPH. Splietali voľačo o tom, že je to rovnako, ako keď si uplatňuješ náhradu škody v poisťovni a u vinníka, že to je tiež bez DPH!?!
0 0
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

pretože poistné plnenia sú oslobodené od dane, ale opravy nie. Platba DPH nie je škodová udalosť, pretože si ju odpočítam. Vinník mi tiež nemusí platiť DPH, pretože DPH, ktorú som ja zaplatil, si odpočítam, ale pre firmu, ktorá vykoná opravu nejakého zariadenia, je to ekonomická činnosť a dodanie služby v tuzemsku.
0 0
Anču Anču

Anču je offline (nepripojený) Anču

A keď si následky škody odstránime sami, tiež budeme fakturovať s DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t18883-koda-a-u...-tuzemsku.html
http://www.porada.sk/t18878-fakturac...ahranieia.html

Upozorňujem, že v príspevkoch 2-4 je náhrada škody rozoberaná nesprávne.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.06.06 at 11:15
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Hľadala som v porade tému škody,ale asi najbližšia je táto,ak nie tak ma prosím presmerujte. Chcem vedieť ako budem účtovať nasledovné.Naša firma pri výkone svojej práce urobila škodu jednej firme na budove a aj súkr.osobe na vozidle. Túto škodu sme sľubili nahradiť ako to budem účtovať? Bude fakt.so servisu,a taktiež od stavebnej firmy za opravu na budove. Ešte pripomeniem že činnosť našej firmy je nepoistiteľná! Žiadna poisšovňa nechce uzavrieť poistku.Takže jedná sa škoda ako náklad?
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
nik neporadi?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
marcik
Naša firma pri výkone svojej práce urobila škodu jednej firme na budove a aj súkr.osobe na vozidle. Túto škodu sme sľubili nahradiť ako to budem účtovať?
Sľub je sľub. Ale dá sa náhrada škody sľúbiť? Resp. je to uznanie škody a postačuje to na jej preukázanie? O akú škodu sa jednalo a koho?

K škode by mala byť dokumentácia, uznanie, vyčíslenie atď. a ostatné je vecou, akou formou sa dohodne na jej úhrade a fakturácii. Kto? Komu? Čo?

Firma, ktorá bude realizovať opravu, firma, ktorej bola škoda spôsobená atď. Od toho sa odvíjajú aj súvisti.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Bola privolaná polícia a aj spísaná dokumentácia, zatiaľ je ešte všetko v šetrení, ale podľa všetkého našA FIRMA DOSTANE ZA CHYBU, stavebná činnosť, a sanácou budovy vzniko poškodenie cudzieho majetku. Len som chcela vedieť či je ten náklad uzanteľný pokiaľ dostaneme to za vinu.Keď bude uznaná inšpektorátom, ale jedná sa aj tak o problém ktorému sa nie vždy dá predísť.Takže ako sa ochrániť, ani poistenie ani ako náklad..vidím to ako stratu!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
marcik
Takže ako sa ochrániť, ani poistenie ani ako náklad..vidím to ako stratu!
Áno ... škoda nie je do daňovo uznaný náklad, ak nie je nezavinená a to vzniknutá v dôsledku živlu alebo neznámym páchateľom, prípadne nie je spojená s náhradou (do výšky prijatej náhrady).
0 0
Corina Corina

Corina je offline (nepripojený) Corina

Chcela by som sa i ja ktejto téme ešte spýtať.
Nám tak isto dodávateľ poškodil tovar.Vyčíslili sme škodu a túto mu fakturujeme.Dodávateľ nám škodu úhradí až v roku 2007.
Škoda vznikla v roku 2006.Je táto škoda v roku 2006 do výšky náhrady škody, uznaný daňový náklad aj keď bude platba až v roku 2007 ?
Ďakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Corina
Chcela by som sa i ja ktejto téme ešte spýtať.
Nám tak isto dodávateľ poškodil tovar.Vyčíslili sme škodu a túto mu fakturujeme.Dodávateľ nám škodu úhradí až v roku 2007.
Škoda vznikla v roku 2006.Je táto škoda v roku 2006 do výšky náhrady škody, uznaný daňový náklad aj keď bude platba až v roku 2007 ?
Ďakujem
Podľa mojho názoru škoda bude nedaňová v roku 2006. Ale keďže náhrada bude prijatá až v 2007 , tak v 2007 by mala byť riešená ako odpočitateľná položka cez DP 2007. V učt je výnos odhad v 2006.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Corina
Chcela by som sa i ja ktejto téme ešte spýtať.
Nám tak isto dodávateľ poškodil tovar.Vyčíslili sme škodu a túto mu fakturujeme.Dodávateľ nám škodu úhradí až v roku 2007.
Škoda vznikla v roku 2006.Je táto škoda v roku 2006 do výšky náhrady škody, uznaný daňový náklad aj keď bude platba až v roku 2007 ?
Ďakujem
Myslím si, že tu treba brať na zreteľ aj to, či došlo ku škode, alebo nie.
Zákon o dani z príjmu definuje nedaňový náklad v súvislosti so škodou v § 21/2e). Tento zákon však nedefinuje, čo je škoda. V spomenutom § je odkaz na zákon o účtovníctve, kt. v § 26/4 definuje škodu ako neodstraniteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
V zmysle tohoto treba postupovať aj pri určovaní daňových a nedaňových nákladov. Došlo ku škode aj z hľadiska dane z príjmov?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Skúsila by som nadviazať na pôvodnú tému inou otázkou:

- firma mala v drobnom majetku (operatívna evidencia) mechanizmus, ktorý kúpila na kúpnu zmluvu (bez DPH) v r.2004 za 4000,- (starší, používaný)
- teraz pri akcii bol mechanizmus zapožičaný a tej druhej firme ho ukradli
- obaja sa dohodli na náhrade škody, ale vo výške, koľko by stál mový mechanizmus, a to 40.000,-

Viem, že pri náhrade škody sa nemá fakturovať DPH, ale čo v takomto prípade, keď reálna škoda bola povedzme 4000,- + nejaká vlastná práca na oprave toho staršieho mechanizmu, ale teraz má bzť náhrada v 10násobnej výške ... ?? DPH áno či nie?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Luba Pozri príspevok
Skúsila by som nadviazať na pôvodnú tému inou otázkou:

- firma mala v drobnom majetku (operatívna evidencia) mechanizmus, ktorý kúpila na kúpnu zmluvu (bez DPH) v r.2004 za 4000,- (starší, používaný)
- teraz pri akcii bol mechanizmus zapožičaný a tej druhej firme ho ukradli
- obaja sa dohodli na náhrade škody, ale vo výške, koľko by stál mový mechanizmus, a to 40.000,-

Viem, že pri náhrade škody sa nemá fakturovať DPH, ale čo v takomto prípade, keď reálna škoda bola povedzme 4000,- + nejaká vlastná práca na oprave toho staršieho mechanizmu, ale teraz má bzť náhrada v 10násobnej výške ... ?? DPH áno či nie?
Z pohľadu DPH:
Predmetom dane je dodanie tovaru a služieb. Vo Vaom prípade došlo ku škode z titulu krádeže.
Uvedená škoda nie je predmetom DPH.

Z pohľadu DZP:
- účtujete predpis náhrady škody voči zodpovednej osobe.
Príjem z náhrady ško dy bude Vašim príjmom (daňovým príjmom)
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Áno, ďakujem, aj ja si to myslím takto, len ma z pohľadu DPH mätie tá výška požadovanej náhrady, ktorá je taká vysoká oproti skutočne utrpenej škode...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Len tak na zamyslenie. A keby bola nižšia? Napr. 2 tis.Sk?

Alebo mám HM (napr. auto), kt. ZC je nulová. A náhrada voči zodpovednej osobe by bola 100 tis. Sk. Stále ide o škodu. Veď to auto má i tak nejakú hodnotu v súčasnosti....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasom dodám, že výška škody nemá miasť. Ide o vecné posúdenie účtovného prípadu, nie o jeho hodnotu.
Naozaj nejde o dodanie v zmysle zákona o DPH.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

OK, dobre, tak Vám obom veľmi pekne ďakujem.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Mám situáciu keď firma dostala škodový protokol kde sa uvádza že pri preprave tovaru došlo k poškodeniu tovaru v dôsledku zlého upevnenia a uloženia tovaru. Tovar ktorý bol poškodený sa faktúruje na prepravcu.
K tomu je priložená faktúra za tovar s DPH.
Podľa toho čo som si naštudovala s predchádzajúcich príspevkov by malo ísť o fakturáciu bez DPH nakoľko nedošlo k dodaniu tovaru pre jeho úplné poškodenie. Musím im faktúru vrátiť na prepracovanie. Môže si dopravca uhradenú faktúru v JU zaúčtovať do daňových výdavkov? Ďakujem za dobrú radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať