Zavrieť

Porady

OSLOBODENIE od dane PREDAJ BYTU

Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
Byt mám v úmysle predať.
Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Peter TV Pozri príspevok
    Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
    Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
    Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
    Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
    Byt mám v úmysle predať.
    Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    Na začiatok


    (1) Od dane je oslobodený príjem


    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
    1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
    2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

    Peter TV je offline (nepripojený) Peter TV

    Peter TV
    dakujem za citat,
    ustanovenie poznam,
    len mi stale nie je
    jasne ci 2 alebo 5 rokov.
    prave kvoli tomu prenajmu.
    kedysi to bolo v zakone
    uvedene, ze ak sa prenajimalo,
    lehota je 5 rokov.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Peter TV Pozri príspevok
    dakujem za citat,
    ustanovenie poznam,
    len mi stale nie je
    jasne ci 2 alebo 5 rokov.
    prave kvoli tomu prenajmu.
    kedysi to bolo v zakone
    uvedene, ze ak sa prenajimalo,
    lehota je 5 rokov.

    Oslob.príjem z predaja nehnuteľnosti je
    podľa § 9 ods.1 písm.a) vtedy, ak v ňom budeš mať trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom...

    ......oslobodeným príjmom pri predaji je aj (podľa § 9 ods.1 písm.b)), ak si v nej nemal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom , ale bol si jej vlastníkom a ak uplynula doba 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia , tak vtedy tiež ide o oslobodený príjem podľa § 9 ods.1 písm.b)

    Oslobodeným príjmom § 9 ods.1 písm.c) pri zaradení nehnuteľ.v obchod.majetku platí:
    ... § 9 ods.1 písm.c) 5 rokov odo dňa vyradenia z obchodného majetku.


    To, že dosahuješ zdaniteľný príjem a uplatňuješ si výdavky % nemá vplyv na zdaňovanie príjmu z predaja nehnuteľnosti. Jediné vplyvy , ktoré sú uvedené, sú uvedené v § 9 ods.1 písm.a,b,c)

    Najdôležitejšie je to, či išlo o nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, ktorá bola využívaná na dosahovanie zdaniteľných príjmov. Pokiaľ by si ju mal zahrnutú v obchodnom majetku, tak príjem z predaja bytu by bol oslobodeným až po 5 rokov od jej vyradenia, viď písm.c)

    Pokiaľ si ju nemal zahrnutú v obchodnom majetku a v máš vnej trvalý pobyt len 1 rok, tak príjem z predaja v tomto momente by nebol oslobodeným príjmom, pretože nesplňaš podmienku podľa písm.a).(trvalý pobyt 2 r. pred predajom)
    Pokiaľ by si počkal ešte 1 rok, tak splňal by si podmienku oslobodenia od dani z príjmu, pretože pred predajom by si mal trvalý pobyt po dobu 2 rokov pred predajom.

    Pokiaľ by si nemal nahlásený trvalý pobyt v byte (2 roky), nebola by nehnuteľnosť zahrnutá v obchodnom majetku a vlastnil by si ju 6 rokov (bez nahláseného trvalého pobytu), tak splňaš podmienku oslobodenia podľa písm.b) Čiže, tiež až po 5 r.
    Naposledy upravil renča1 : 18.04.07 at 09:44

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    Peter TV Pozri príspevok
    Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
    Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
    Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
    Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
    Byt mám v úmysle predať.
    Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?
    Nadviažem na tvoj príspevok, pretože súvisí s mojim problémom : keď ako súkromná osoba predám alebo prenajímam nehnuteľnosť a príjmem z týchto aktivít nie je osobodený od dani z príjmov, môžem si uplatniť aj výdavky?
    Napr.
    - pri predaji bytu: kúpa v r.2005 za 2 mil., predaj v r.2007 za 2,5 mil.
    - prenájom: prenajímam za 10000/mesiac, ale moje mesačné výdavky sú 5000/mesiac.
    Vďaka.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak byt predáte Vašim výdavkom bude kúpna cena za nehnuteľnosť, opravy a údržba, ak ste robili nejaké TZ, Vašim ZD bude rozdiel medzi príjmom a výdavkami vynaloženými v súvislosti s nehnuteľnosťou.
    Ak ste prenajímali a uplatňovali ste si príjmy podľa par.6/3 mohli ste si uplatniť paušálne výdavky 40%, nehnut. ste nemali zaradenú do majetku, vtedy pri predaji bytu sa na Vás vzťahuje oslobodenie, ak ste mali v byte TP najmenej po dobu 2 rokov (aj to sa stáva pri prenájme, že tam človek má TP, aj keď ho prenajíma ....), predpokladám, že ste v tom byte nemali zrejme TP, pretože ste ho prenajímali, oslobodenie je potom až po uplynutí 5 rokov.
    Ak ste si pri prenájme uplatnili príjmy 6/3 a k nemu skutočnáé výdavky na energie, nehnutel. ste si mali zaradiť do majetku, a tu by bol príjem oslobodený až po 5 rokoch vyradenia z majetku, ak budete prenajímať napr. do roku 2010 a vyradíte nehnutel. z majetku, oslobodenie sa Vás bude týkať až (ak bude platiť tento zákon) po 5 rokoch po vyradení takže rok 2015..

    Podľa môjho názoru, ak si chcete uplatniť výdavky, kt. ste mali mesačne za byt vo výške 5 tis. Sk k výdavkom, kt. budú súvisieť s predajom bytu, asi by to nebolo správne, pretože výdavky súvisia s príjom z prenájmu.

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    betka Pozri príspevok
    Ak byt predáte Vašim výdavkom bude kúpna cena za nehnuteľnosť, opravy a údržba, ak ste robili nejaké TZ, Vašim ZD bude rozdiel medzi príjmom a výdavkami vynaloženými v súvislosti s nehnuteľnosťou.
    Ak ste prenajímali a uplatňovali ste si príjmy podľa par.6/3 mohli ste si uplatniť paušálne výdavky 40%, nehnut. ste nemali zaradenú do majetku, vtedy pri predaji bytu sa na Vás vzťahuje oslobodenie, ak ste mali v byte TP najmenej po dobu 2 rokov (aj to sa stáva pri prenájme, že tam človek má TP, aj keď ho prenajíma ....), predpokladám, že ste v tom byte nemali zrejme TP, pretože ste ho prenajímali, oslobodenie je potom až po uplynutí 5 rokov.
    Ak ste si pri prenájme uplatnili príjmy 6/3 a k nemu skutočnáé výdavky na energie, nehnutel. ste si mali zaradiť do majetku, a tu by bol príjem oslobodený až po 5 rokoch vyradenia z majetku, ak budete prenajímať napr. do roku 2010 a vyradíte nehnutel. z majetku, oslobodenie sa Vás bude týkať až (ak bude platiť tento zákon) po 5 rokoch po vyradení takže rok 2015..

    Podľa môjho názoru, ak si chcete uplatniť výdavky, kt. ste mali mesačne za byt vo výške 5 tis. Sk k výdavkom, kt. budú súvisieť s predajom bytu, asi by to nebolo správne, pretože výdavky súvisia s príjom z prenájmu.
    Len na upresnenie, uvedené príklady (predaj a prenájom) spolu nesúvisia, uviedla som to len ako príklad dvoch možností.
    Teda, ak tomu dobre rozumiem, ak prenajímam byt (len prenájom) ako súkromná osoba (=byt nie je zaradený v majetku), tak si nemôžem uplatňovať skutočné mesačné výdavky, ale len paušálne?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ano len paušálne. Ak ho zaradíte do majetku, tak si môžete uplatniť skutočné. Pozrite si ZDP par.6/10-paušálne výdavky, odsek 11-skutočné výdavky

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    betka Pozri príspevok
    Ano len paušálne. Ak ho zaradíte do majetku, tak si môžete uplatniť skutočné. Pozrite si ZDP par.6/10-paušálne výdavky, odsek 11-skutočné výdavky
    Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
    Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

    Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

    Ďakujem pekne za Vašu pomoc!

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Janarma Pozri príspevok
    Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
    Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

    Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

    Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
    Prosím veľmi pekne o radu...

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Janarma Pozri príspevok
    Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
    Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

    Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

    Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
    Ak nemala byt zaradený v obchodnom majetku, tak bude po 6/2012 príjem z predaja oslobodený od dane. Skutočné výdavky si mohla uplatňovať, avšak len tie, ktoré súviseli s prenájmom, nie tie, ktoré súviseli so zhodnotením bytu.

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Kvaka Pozri príspevok
    Ak nemala byt zaradený v obchodnom majetku, tak bude po 6/2012 príjem z predaja oslobodený od dane. Skutočné výdavky si mohla uplatňovať, avšak len tie, ktoré súviseli s prenájmom, nie tie, ktoré súviseli so zhodnotením bytu.
    Ďakujem veeeeľmi pekne!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.