Zavrieť

Porady

alkohol

Ahojte, nemáte niekto skúsenosť s tzv. "fúkaním" na pracovisku? Máme totiž alkoholtester na ktorom je výslovne napísané, že neslúži na právne účely. Takže keď dám človeku fúkať a on mi nepodpíše "priznanie", čo s tým ďalej? Žeby krvná skúška?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Arava Pozri príspevok
    Prosím o radu,
    firma pri pravidelnej kontrole detekčnou trubičkou ALTEST na požitie alkoholu na pracovisku, zistila u zamestanca požitie alkoholických nápojov - toto však zamestannec spochybnil, preto firma žiadala o krvnú skúšku ktorá bola pozitívna. Na základe uvedeného chceme so zamestnancom okamžite ukončiť pracovný pomer.
    Môže firma žiadať od zamestnanca finančnú náhradu z titulu nákladov zamestnávateľa na krvnú skúšku vzorky krvi , v zmysle Žiadanky na toxikologické vyšetrenie ????
    Podľa mňa môže.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Pozitívna krvná skúška je relevantným dôvodom na rozviazanie PP a mala by obstáť aj pred súdom.

    dominika je offline (nepripojený) dominika

    dominika
    Naša firma dala spraviť krvnú skúšku. A do iného mesta, aby si to zamestnanec cez známych nevybavil. A potom už zamestnanec ani neprotestoval.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak je na ňom to ppožitie alkoholu aj zretelné, daj si podpísať svedkom aspoň 2-3 že javil známky a samozrejme sa pokús dať urobiť vyšetrenie krvi, ktoré ti ale tiež môže odmietnuť a si tam, kde si začala. /Mimochodom v Blave toto vyšetrenie urobia za 500 Sk na Hraničnej -CPLDZ/.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím o radu,
    firma pri pravidelnej kontrole detekčnou trubičkou ALTEST na požitie alkoholu na pracovisku, zistila u zamestanca požitie alkoholických nápojov - toto však zamestannec spochybnil, preto firma žiadala o krvnú skúšku ktorá bola pozitívna. Na základe uvedeného chceme so zamestnancom okamžite ukončiť pracovný pomer.
    Môže firma žiadať od zamestnanca finančnú náhradu z titulu nákladov zamestnávateľa na krvnú skúšku vzorky krvi , v zmysle Žiadanky na toxikologické vyšetrenie ????

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Ďakujem za odpoveď"
    aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Arava Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď"
    aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )
    A prečo by mal dať na súd? Veď máte zápis o porušení PD, a to je dôvod na okamžité skončenie PP.

    gilda je offline (nepripojený) gilda

    gilda
    Ak zamestnávateľ súdny spor vyhrá (čo je podľa opísaného pravdepodobné), náklady spojené s dokazovaním použitia alkoholu sú vymáhateľné.
    Naposledy upravil gilda : 31.05.12 at 11:16

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    ako sa ten svet rychlo meni,pametam si tak pred 20 rokmi ked niekto nejavil znamky pozitia alebo nemal flasku v skrinke bol velice v kolektive neoblubeny a ani manazment sa s nim nebavil.....alokohol a cigarety na pracovisku bol ziaduci jav ci v kancloch alebo na halach....co nas caka za dalsich 20 rokov???.samozrejme nesuhlasim s pitim ani s drogami v praci len si tak filozofujem

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Arava Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď"
    aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )
    K vyznačenému:
    Môžeš si pozrieť rozsudok Krajského súdu v Košiciach zo 14.8.1990, 22 Co 224/90 – nájdeš v JASPI cez záložku "Judikatúra" pod číslom judikátu 59/1991. V uvedenom rozsudku sa uvádza, že požívanie alkoholických nápojov pracovníkom v pracovnom čase na pracovisku i mimo pracoviska môže organizácia úspešne uplatňovať ako dôvod rozviazania pracovného pomeru výpoveďou podľa ustanovenia § 46 ods. 1 písm. f) Zákoníka práce pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. (pozn.: v súčasnosti sú ustanovenia o výpovedi danej zamestnávateľom riešené v § 63 ZP)
    K porušeniu pracovnej disciplíny a k výpovedi nájdeš toho viac aj na http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=24430, vrátane info k § 63 ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.