Zavrieť

Porady

Stravenky verzus stravné

Musím dať zamestnancovi pri vyslaní na pracovnú cestu stravné, ak mu poskytujem stravenky? Myslím, že je to dokonca v rozpore. Alebo ak nie je, tak by sa mu to stravné malo nejakým spôsobom krátiť.
Len neviem, či na základe zákona o cestovných náhradách alebo podľa zákonníka práce. Poraďte §. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    klaudia je offline (nepripojený) klaudia

    klaudia
    Nie, ak mu davas stravne na pracovnu cestu, tak uz nema narok na stravne listky. pozri zakon o cestovnych nahradach http://www.porada.sk/showthread.php?t=3716
    Naposledy upravil klaudia : 27.01.05 at 15:35

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Alebo opacne. Ak mu das stravne listky, nema narok na stravne z titulu pracovnej cesty. Mozes mu dat, ale vreckove, ktore je az do 40% stravneho.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Súhlas. Zákon o cestovných náhradách v §5: Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty......atď.

    Teda ak dáš zamestnancovi na mesiac dopredu stravné lístky a v danom mesiaci ide zamestnanec na školenie, tak mu vypíšeš cesťák, pekne mu vyplatíš stravné a na nasledujúci mesiac mu o príslušný počet lístkov dáš menej. Asi tak.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Nooo stravenky a stravné by som nemiešala. Na stravný lístok si predsa zamestnanec prispieva, teda si ho kúpi za určitú sumu. Na stravné má nárok v plnej výške, nič si neplatí. Iba žeby mal poskytnuté stravovanie bezodplatne.

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    To je práve to, nad čím ja špekulujem. Ja dávam zamestnancom stravenky vo výške 60 Sk, pričom nárok na stravné by mali v rozsahu 5-12 hod. 80 Sk. A bola by som najradšej, keby to tak aj zostalo. Nič tým neporušujem? Nemala by som im doplácať 30 Sk. Podľa Ik-a nie. Už ste sa s tým niekde stretli?

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Maja2: poskytneš mu buď str.lístky alebo stravné pri SC, nie oboje.

    a ako píše Lucy - ak mu vydáš str.lístky dopredu za mesiac a potom v tom mesiaci pôjde na SC, alebo školenie, kde má zabezpečené aj stravné, tak v ďalšom mesiaci mu budeš prislúchajúci počet lístkov krátiť o počet dní na SC alebo školení. zamestnanec nebude nijako ukrátený.

    Daphne je offline (nepripojený) Daphne

    Daphne
    § 152 Zakonníka prace
    Stravovanie zamestnancov



    (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

    Ak je pracovnik vyslany na pracovnu cestu patri mu za podmmienok stanovenych Zakonom o cestovnych nahradach 283/2002 nahrada preukazatelnych cestovnych vydavkov, vydavkov na ubytovanie,nahrada vedlajsich vydavkov ...a stravne.Suma stravneho zavisi od casu trvania prac. cesty najmenej vsak prac. cesta pre ucely poskytnutie stravneho je 5 hodin. Ak ma zamestnanec taku pracu, ze casto meni miesto pracoviska mozno v pracovnej zmluve dohodnut ine podmienky poskytovania stravneho

    POskytnutie stravneho a zaroven straveniek nie je mozne.Bud zamestnanec je na sluz. ceste a prinalezi mu stravne ako nahrada podla Zakona o CN, alebo pracuje v mieste vykonu svojej prace a zamestnavatel mu zabezpecuje stravovanie formou straveniek ( napr. ) podla ZP.
    Stravne - nahrada sa krati, ak je zamestnancovi na sl. ceste preukazatelne poskytnute bezplatne jedlo.Bezplatne v tom zmysle, ze zan nezaplati na mieste zamestnanec ani korunu. Bud tieto jedla plati iny subjekt,alebo zamestavatel dodatocne fakturou ( ranajky v hoteloch ako sucast fa za ubytovanie ).

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Maja2: u nás v prvej firme sa nič nedoplácalo. keď boli náhrady podľa zákona 80.- a str.lístky len 72,- , tak sa to nechalo tak a krátilo viď môj prvý príspevok.

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    Daphne dáva to logiku čo píšeš. Keď je doma - stravenky, keď na SC - stravné.

    Ale ako by ste riešili to, keď máme pobočky v okruhu 100 km a medzi týmito pobočkami sa stane, že si aj zamestnancov vymeníme - dočasná výpomoc pri PN a dovolenkách. Spíše sa dohoda v zmysle ZP o dočasnom pridelení. Ja som týmto zamestnancom doteraz stále dávala stravenky. Ale jeden z nich prišiel s tým, že má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách alebo aspoň doplatok. A domáha sa ho.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    V tych dohodach mas aj zmenu miesta vykonu prace? Ak ano, potom cesta do prace nie je sluzobna cesta!!!

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    Ik-a a si si tým istá? Prečo potom v zákone o cestovných náhradách je § 6 - Náhrady pri dočasnom pridelení ...

    A mám tam aj zmenu miesta výkonu práce.

    Daphne je offline (nepripojený) Daphne

    Daphne
    Ak je so zamestnancom spisana dohoda o docasnom prideleni podla § 58 ZP, potom ma skutocne narok na nahrady ako pri SC ( stravne, preukazatelne cest. vydavky, vedlajsie vydavky , aj 5 dnova elektricenka , alebo cest . listky ).§ 6 Zakon o cestovnych nahradach

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Pozri si par.2 odst.1 a 3. Docasne pridelenie na vzkon prace sa mysli iny zamestnavatel. Ak je to v ramci jednej firmy, tak sa jedna o zmenu pravidelneho pracoviska. Je dolezite co je v tej dohode. Napr. firma je v Kosiciach, ale docasne pridelila zamestnaca do Nitri, jeho nove pracovisko je Nitra.

    Daphne je offline (nepripojený) Daphne

    Daphne
    este k tym pobockam...ak to je ta ista pravnicka osoba , len ma pobocky v roznych miestach potom § 58 Zp je pre pridelenie pre ine pravnicke osoby. Ak ma zamestnanec v pracovnej zmluve miesto vykonu prace Nitra, a povaha jeho prace je taka, ze v Nitre skutocne vykonava dohodnuty druh prace,tak vyjazd do Topolcian je podla mna pracovnou cestou. Zmenil miesto vykonu prace na ine ako ma v zmluve, je tam viac ako 5 hodin,dala by som nahrady. Ako to mate zakotvene v smernici pre sluzobne cesty ?

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Ak ho zamestnavatel vysle do Topolcian vykonat v zmysle jeho prac.naplne nejaku cinnost-je to prac.cesta. Nemeni sa mu pracovisko. Jeho vyjazd je z Nitri.

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    V internej smernici o tom nič nie je a nakoniec, veď tam môžem napísať, čo je treba. Len či prejde, ak tam napíšem, že sa poskytnú stravenky a basta.

    A je to medzi dvoma firmami - spriaznenými jedným konateľom, ktoré majú medzi sebou uzatvorenú dohodu.

    Daphne je offline (nepripojený) Daphne

    Daphne
    2 firmy, dve rozne ICO, dohoda o prideleni, stravne v zmysle zakona o cest nahradach.Tak to ma teraz nenapada ako osetrit v smernici tie stravenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.