Zavrieť

Porady

Nahliadanie do uctovnych dokladov spolocnosti

Som spolocnik v s.r.o., moj podiel je 25%. Okrem toho nasa spolocnost vlastni dalsiu dcersku spolocnost. Obe spolocnosti maju jedneho a toho isteho konatela, ktorym je iny spolocnik. Tento clovek je jedinym konatelom v oboch spolocnostiach.

Chcem sa spytat, ake mam prava v suvislosti s nahliadanim do uctovnych dokladov oboch spolocnosti a ako si ich mozem uplatnit.

Podla obchodneho zakonnika uctovnu uzavierku schvaluje valne zhromazdenie. Predpokladam, ze toto by malo prebehnut este pred podanim danoveho priznania, aby bolo mozne vykonat prislusne opravy. Toto vobec neprebehlo.

Okrem toho je v obchodnom zakonniku ustanovenie, ze spoločníci majú najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti. Vzhladom na nepriaznivy stav financii zamyslam poziadat konatela o predlozenie uctovnych dokladov za prvy stvrtrok 2007. Zaujima ma, ci je tomozne len na valnom zhromazdeni, alebo mu staci adresovat ziadost oficialnou cestou, napr. doporucenym listom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    RobSzel Pozri príspevok
    Som spolocnik v s.r.o., moj podiel je 25%. Okrem toho nasa spolocnost vlastni dalsiu dcersku spolocnost. Obe spolocnosti maju jedneho a toho isteho konatela, ktorym je iny spolocnik. Tento clovek je jedinym konatelom v oboch spolocnostiach.

    Chcem sa spytat, ake mam prava v suvislosti s nahliadanim do uctovnych dokladov oboch spolocnosti a ako si ich mozem uplatnit.

    Podla obchodneho zakonnika uctovnu uzavierku schvaluje valne zhromazdenie. Predpokladam, ze toto by malo prebehnut este pred podanim danoveho priznania, aby bolo mozne vykonat prislusne opravy. Toto vobec neprebehlo.

    Okrem toho je v obchodnom zakonniku ustanovenie, ze spoločníci majú najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti. Vzhladom na nepriaznivy stav financii zamyslam poziadat konatela o predlozenie uctovnych dokladov za prvy stvrtrok 2007. Zaujima ma, ci je tomozne len na valnom zhromazdeni, alebo mu staci adresovat ziadost oficialnou cestou, napr. doporucenym listom.
    Účtovná závierka nemusí byť schválená VZ do podania DP, VZ musí zasadať aspoň 1x ročne, spoločníci majú právo nazrieť do dokladov spoločnosti, v prípade, že prídu na nejaké nezrovnalosti mali by o tom informovať ostatných spoločníkov. O rozdelení HV rozhodujú všetci spoločníci a nie konateľ, pokiaľ tento nie je spoločníkom. Požiadaj ofiiciálnou cestou o kontrolu dokladov v účtovníctve, daj si podpísať žiadosť o prevzatie listu.
    Naposledy upravil ondrejvla : 13.04.07 at 18:49

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Podľa obchodného zákonníka medzi práva spoločníkov okrem iného patrí aj
    -právo byť riadne informovaný o činnosti spoločnosti a účtovnej uzávierke,
    - právo nahliadať do účtovných dokladov spoločnosti a zisťovať stav hospodárenia spoločnosti,
    - právo zúčastňovať sa na valnom zhromaždení spoločnosti
    - právo žiadať potrebné vysvetlenia od konateľov spoločnosti,

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    uplatnit pravo na nahliadnutie sa da tak, ze jednoducho clovek pride a pozrie si co potrebuje. je to zakonny narok.

    RobSzel je offline (nepripojený) RobSzel

    RobSzel
    Vychadzajme z predpokladu, ze konatel nemusi byt uplne ustretovy a ze nie je mozne jednoducho prist a nahliadnut.

    RobSzel je offline (nepripojený) RobSzel

    RobSzel
    Zaujima ma hlavne moznost nahliadat do uctovnych dokladov dcerskej spolocnosti. Nie som v nej spolocnikom, 100% vlastnikom je s.r.o., v ktorej som 25% vlastnikom.

    Nahliadanie do uctovnych dokladov spolocnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.