Zavrieť

Porady

hlasovanie zhromaždenia

Mám otázku ohľadom hlasovania. Sme bytovka, v ktorej sú aj garáže. Je tu 15 bytov a 7 garáží.Piati majitelia bytov sú zároveň aj majiteľmi garáží. Tvrdia, že majú dva hlasy. Ja nesúhlasím. Aký máte názor? Bližšie o tom hovorí zákon 182 §14,odsek 5.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Hlasovanie sa týka vlastníkov bytov a nebytových priestorov. To znamená, že ak sa hlasuje, berú sa do úvahy len hlasy vlastníkov bytov (1 byt 1 hlas). To že sú aj majiteľmi garáží nemá nič spoločné s počtom hlasov. Sú len väčší podieloví vlastníci.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    veromar Pozri príspevok
    Mám otázku ohľadom hlasovania. Sme bytovka, v ktorej sú aj garáže. Je tu 15 bytov a 7 garáží.Piati majitelia bytov sú zároveň aj majiteľmi garáží. Tvrdia, že majú dva hlasy. Ja nesúhlasím. Aký máte názor? Bližšie o tom hovorí zákon 182 §14,odsek 5.

    Z uvedeného vyplýva, že dve garáže vlastnia iní ľudia ako vlastníci bytov alebo niektorí majú 2 garáže?! Tí majú aké hlasovacie práva?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    GabiZ Pozri príspevok
    Hlasovanie sa týka vlastníkov bytov a nebytových priestorov. To znamená, že ak sa hlasuje, berú sa do úvahy len hlasy vlastníkov bytov (1 byt 1 hlas). To že sú aj majiteľmi garáží nemá nič spoločné s počtom hlasov. Sú len väčší podieloví vlastníci.
    To nie je také jednoznačné. Tak ako poznamenala JAJA11, treba zobrať do úvahy, že garáž je vlastne nebytový priestor, ktorý má tiež majiteľa. A záleží od konkrétnej situácie, či vlastníci garáží sú súčasťou objektu alebo nie. Väčšinou však sú, lebo technicky aj papierovo to býva jeden objekt. Preto každý majiteľ bytu alebo nebytového priestoru by mal mať hlasovacie právo.

    A ak majú hlasovacie právo aj tí, čo vlastnia iba garáž (teda 1nebytový priestor (garáž) = 1 hlas), prečo by mali byť vlastníci vlastniaci byt aj garáž okrátení o ten jeden hlas. Jedine, keby garáž bola súčasťou bytu - teda v kúpno predajnej zmluve o kúpe bytu by bola uvedená garáž ako súčasť bytu. Napr. je to tak v prípade pivnice. K bytu patrí napr. pivničná kobka č. XX. Za pivnicu samozrejme nie je hlasovacie právo, lebo je súčasťou bytu.

    To ale nebýva, garáž sa kupuje samostatne. Tá nebýva súčasťou bytu.

    Čisto hypoteticky - keby niektorý majiteľ bytu predal garáž, čo potom nový majiteľ garáže - nebude mať hlasovacie právo?

    Myslím, že majitelia len bytov = 1 hlas, majitelia len garáže = 1 hlas, majitelia bytu a garáže = 2 hlasy.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Jedine, keby garáž bola súčasťou bytu - teda v kúpno predajnej zmluve o kúpe bytu by bola uvedená garáž ako súčasť bytu. Napr. je to tak v prípade pivnice. K bytu patrí napr. pivničná kobka č. XX. Za pivnicu samozrejme nie je hlasovacie právo, lebo je súčasťou bytu.


    Ja som tým myslela tento prípad. Samozrejme, ak je 1 vlastník bytu a samostatne vlastník garáže, tak potom by som to brala, že 1 hlas vlastník bytu a 1 hlas vlastník garáže. Chobot súhlasím s tebou, ja som sa nesprávne vyjadrila v odpovedi, lebo som brala variant garáž ako súčasť bytu (podobne ako pri pivnici).

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    Treba sa pozrieť do Listu vlastníctva domu!!! Ten je určujúci na stanovenie hlasovacieho práva na zhromaždení vlastníkov. Každý jeden vlastník bytu alebo nebytového priestoru, ktorého byt alebo NbP je na ňom uvedený, má v zmysle zákona o vlastníctve bytov a NbP jeden hlas. Ak má byt alebo NbP uvedený na LV viac spoluvlastníkov, hlasovať môže len jeden z nich.
    Naposledy upravil empaty : 16.04.07 at 14:14

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    GabiZ Pozri príspevok
    Jedine, keby garáž bola súčasťou bytu - teda v kúpno predajnej zmluve o kúpe bytu by bola uvedená garáž ako súčasť bytu. Napr. je to tak v prípade pivnice. K bytu patrí napr. pivničná kobka č. XX. Za pivnicu samozrejme nie je hlasovacie právo, lebo je súčasťou bytu.


    Ja som tým myslela tento prípad. Samozrejme, ak je 1 vlastník bytu a samostatne vlastník garáže, tak potom by som to brala, že 1 hlas vlastník bytu a 1 hlas vlastník garáže. Chobot súhlasím s tebou, ja som sa nesprávne vyjadrila v odpovedi, lebo som brala variant garáž ako súčasť bytu (podobne ako pri pivnici).
    Preto hovorím, že záleží od konkrétnej situácie.

    veromar je offline (nepripojený) veromar

    veromar
    Aby som upresnila: bytov je 15, garáží 7. Piati majitelia bytov majú aj jednu garáž a dvaja majiteľia garáží sú "externí"- nemajú u nás byt.
    Podľa zákona: Každý majiteľ bytu a nebyt. priestoru má za byt alebo nebyt. priestor jeden hlas. Chápem to tak, že majiteľ len bytu má 1 hlas, majiteľ garáže má 1 hlas, no a čo tí piati majiteľia aj-aj?

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    A čo by ste povedali na tento PREŠĽAP nášho osbd? Jeden vlastník má dva dva listy vlastníctva na dva priestory oproti sebe /cez chodbu/. Chodba je spoločny nebytový priestor, nie jeho. So súhlasom ostatných to ma na chodbe prehradené a tým vytvoril jeden celok. Stačilo aby /netrufam si povedať s čím/ išiel na OSDB a zrazu bol z dvoch priestorov jeden... platí za jednu správu, za jedno upratovanie. Samozrejme na schodzu pribehne vždy so svojou polovičkou a obaja sa hlásia ohubu za dva hlasy. Dovolili by ste to vy ako spravcovia? To si myslím, že je fakt trúfalosť...
    Elena Navrátilová
    slavica Pozri príspevok
    A čo by ste povedali na tento PREŠĽAP nášho osbd? Jeden vlastník má dva dva listy vlastníctva na dva priestory oproti sebe /cez chodbu/. Chodba je spoločny nebytový priestor, nie jeho. So súhlasom ostatných to ma na chodbe prehradené a tým vytvoril jeden celok. Stačilo aby /netrufam si povedať s čím/ išiel na OSDB a zrazu bol z dvoch priestorov jeden... platí za jednu správu, za jedno upratovanie. Samozrejme na schodzu pribehne vždy so svojou polovičkou a obaja sa hlásia ohubu za dva hlasy. Dovolili by ste to vy ako spravcovia? To si myslím, že je fakt trúfalosť...
    Slávka, veď s nimi treba jednať v znení zákona. Vždy vravím, že znalosť zákona nás chráni.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Slávka, veď s nimi treba jednať v znení zákona. Vždy vravím, že znalosť zákona nás chráni.
    Ale Elenka, to ja dobre viem. Ibaže keď som na to upozornila, to si mala vidieť tie osobné útoky! Priestory sú v správe OSDB a nikoho to netrápi, lebo sa ani nejedná o byty...ale tento človek si zaumienil, že bude v kanceláriach bývať a tak ide cez mrtvoly... Len som chcela poukázať na odborné znalosti zákona OSBD....
    Elena Navrátilová
    veromar Pozri príspevok
    Empaty, ďakujem za vysvetlenie. Musím sa pozrieť na LV nášho domu.
    Zvykne sa ďakovať aj bodíkom. Ale samozrejme nikto nečaká. Odpovedá sa lebo chce pomôcť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.