Zavrieť

Porady

Porušovanie pracovných predpisov.

Kto by mi vedel poradiť ako riešiť problém s vedením firmy, v ktorej sa nonstop porušujú či už zákony, alebo aj práva pracovníko / zamestnancov/. Je to súkromná firma. Na koho by som sa mal obrátiť. Existuje tu aj šikanovanie zamestnancov a to aj vo forme verjných vyhrážok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Wojto Pozri príspevok
    Kto by mi vedel poradiť ako riešiť problém s vedením firmy, v ktorej sa nonstop porušujú či už zákony, alebo aj práva pracovníko / zamestnancov/. Je to súkromná firma. Na koho by som sa mal obrátiť. Existuje tu aj šikanovanie zamestnancov a to aj vo forme verjných vyhrážok.
    Asi z takej firmy rýchlo odísť. Niektorí zamestnávatelia si myslia, že sú nadľudia a patrí im celý svet.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Asi z takej firmy rýchlo odísť. Niektorí zamestnávatelia si myslia, že sú nadľudia a patrí im celý svet.
    Súhlasím.
    Posťažujte sa na inšpektoráte práce.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ano, chcel som Veronike6 udelit suhlas, ale (neviem preco) sa mi nezjavuje tlacidlo Suhlasim.

    Obycajne existuju dva pristupy ako problem riesit. Ci to hlasit na patricne miesta + obhajovat sa cez sudy a pod. alebo sa jednoducho zbalit a odist.

    V podstate to podla mna je analogicky problem, ako napr. co robit, ak som nespokojny v restauracii (doniesli mi studenu polievku a este aj zauctovali pivo, ktore som nemal). Tiez existuju dva pristupy: 1. obchodna inspekcia, ZU a pod, a potom druhy pristup - uz do tej restauracie nepridem + budem varovat svojich znamych.

    Ja som pragmatik, vzdy zvolim ten druhy. Je to pre mna ovela jednoduchsie a myslim ze v podmienkach volneho konkurencneho trhu dostatocne ucinne.

    Ak teda od nepoctiveho zamestnavatela odidu vsetci schopni ludia, pravdepodobne skrachuje. Mozno nie, bude zivorit a zamestnavat iba ludi, ktori su lenivi a neschopni, takze by nenasli pracu inde. Samozrejme - vynara sa otazka: Je eticke a v sulade zo zakonom "vykoristovat" pracovnikov, hoci lenivych a nechopnych? No odpoved by asi mala zniet - nie. Ale povedzme si otvorene, ak tu chceme mat kapitalizmus, tak musime akceptocat, ze urcite praprincipy tohto zriadenia vychadzaju zo zakonov dzungle. Ja na tom nevidim nic zleho. Tak ako ten podnikatel si musi byt vedomy, ze ked bude robit pracu zle, nebude si moct odhyznut z "kolaca trhu" ale ostanu mu iba odrobinky po hostine inych, - tak i zamestnanac, ktory je nechopny a lenivy musi ratat s tym, ze si nebude moct "vyberat" zamestnavatela.

    Ja osobne odporucam vsetkym, ktori na to maju, aby sa nebali a posnazili si vybrat takeho, ktory si bude vazit ich prace.

    sunborn je offline (nepripojený) sunborn

    sunborn
    Treba si uvedomit, ze aj vertikalne vztahy sa daju budovat. A sef si voci tebe dovoli len to, co mu dovolis ty.
    Je kopec primitivov, ktori sa dostali k vyssej stolicke roznymi sposobmi len nie rozumom a svojou pracou. Bud sa da s nim dohodnut alebo im treba zamavat na rozlucku. Ak si dobry v tom co robis, najst nove zamestnanie nebude problem.

    Wojto je offline (nepripojený) Wojto

    Wojto
    Nie je to také jednoduché, lebo táto firma je dosť veľká a možno by sa nič neporiešilo. Aj keby to šlo na súd tak by sa to mohlo len ako tak utriasť a všetko by ostalo po starom. Ľudia, ktorí by boli do toho zaintesovaní, by sa mali ešte horšie.

    Wojto je offline (nepripojený) Wojto

    Wojto
    Ja som to už konzultoval s išpktorátom práce a odpoveď je taká, že môže to mať svoj efekt a nemusí.

    Dada Pozri príspevok
    Súhlasím.
    Posťažujte sa na inšpektoráte práce.

    Wojto je offline (nepripojený) Wojto

    Wojto
    sunborn.
    Nie vždy sa dostanú k človeku až tak ďaleko ako to človek dovolí, ale aj z druhej strany. To je cesta veľmi nepríjemná a zákerná. Je to cesta formou ohovárania atď.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Mali sme jedno pracovisko s vedúcim, kde všetcia mali podpísanú hmotnú zodpovednosť. Zamestnanci upozorňovali vedenie na nekalú činnosť vedúceho. Naši nadriadení mu tak slepo verili, že mu dali kopec právomocí a tak sa na základe jeho želaní ľudia menili každý mesiac a sústavne sa robili inventúry. Vždy tí, čo odchádzali upozorňovali na nedostatky, ktoré sú tam. Až došlo k takému, že zamestnanci si podali výpovede s tým, že buď on alebo oni. Naše vedenie pustilo všetkých zamestnancov z pracoviska a ostal tam len ten podarený vedúci, ktorý si prijal nových zamestnancov. Po dlhšej dobe mu však na jeho praktiky predsa len prišli. Je to už niekoľko rokov a my sa s ním stále súdime, nakoľko nám spôsobil vyše stotisícovú škodu.

    sunborn je offline (nepripojený) sunborn

    sunborn
    to Wojto.
    Ver mi, ze do realneho sporu so zamestnavatelom (takeho, ktory je prejednavany tretou osobou) by hadam nesiel nikto. Tie suskandy medzi styrma ocami zamestnancov a nevrazive pohlady smerom nahor velmi rychlo skoncia, ak maju ludia urobit nieco oficialne. Zrazu su na stole uvahy.... a co tym dosiahneme?... aj tak si urobia, tak ako budu chciet....

    Je tazke hladat vychodiska, ked clovek nevie v akej situacii presne sa nachadzas. Ak citis na pracovisku diskomfort, ci uz vo vztahu k nadriadenemu alebo voci kolektivu su v podstate dve zakladne moznosti:
    1. mat hrosiu kozu a svoj ciel a ten si sledovat a snazit sa ho dosiahnut nech sa deje, co sa deje.
    2. zbalit si fidlatka a ist o dum dal - pocitovany diskomfort sa ti urcite prejavi na vykone a neskor aj na zdravi ak to velmi prezivas.
    Treba si vsak uvedomit jedno. Svet je plny ludi a kazdy z nich sa snazi si najst svoj priestor, svoju prilezitost... Bolo by naivitou mysliet si, ze kazdy na tej svoje ceste za svojim cielom pouzije "fair" kroky voci druhym, len za to, ze ma proti sebe "fair" hraca, ci konkurenta. Cim skor to pochopis a budes vediet sa s tym vnutorne vyporiadat, tym skor budes vediet nachadzat protizbrane na take spravanie svojho okolia a tym dalej sa dostanes aj ty. Nehovorim o tom aby si zmenil svoj pristup k svetu - lebo stale v nom najdes mnozstvo ludi, ktori su naozaj ludia a stoji za to s nimi pracovat, stretat sa, komunikovat....

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Hm, tažká to téma. Podľa mňa, kde nie sú dobré pracovné vzťahy (a šikanovanie určite nenaznačuje dobrý pracovný vzťah), človek skôr či neskôr odtiaľ odíde, pretože atmosféra sa časom prejaví na práci a ako píše sunbor, môže aj na zdraví. Iná situácia by bola, ak by nejaký kompetentný a nezainteresovaný vedel celú vec vyriešiť. Pokutami, premiestnením, prepustením,... Nejako. Keď človek nemá žiadnu oporu, má význam pracovať v takej firme?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.