Zavrieť

Porady

Škoda spôsobená zamestnancom

Zamestnannec spôsobil so služobným motorovým vozidlom haváriu. Auto zo strany zamestnávateľa nebolo havarijne poistené, o čom zamestnanec samozrejme nevedel. Zamestnávateľ žiada od zamestnanca náhradu celej škody. Vie mi niekto poradiť podľa akého zákona alebo predpisu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kurucz Pozri príspevok
    Zamestnannec spôsobil so služobným motorovým vozidlom haváriu. Auto zo strany zamestnávateľa nebolo havarijne poistené, o čom zamestnanec samozrejme nevedel. Zamestnávateľ žiada od zamestnanca náhradu celej škody. Vie mi niekto poradiť podľa akého zákona alebo predpisu.
    ZP
    Rozsah a spôsob náhrady škody
    § 186

    (1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

    (2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

    (3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

    Kurucz je offline (nepripojený) Kurucz

    Kurucz
    Čo treba rozumieť pod odsekom 3 § 181 ZP, ktorý hovorí, že "Zamestnanec nezodpovedá za škodu, ktorá vyplýva z podnikateľského rizika." Ďalej ods. 1 § 187 hovorí, že "Ak škodu spôsobil pouršením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia."
    Podľa mňa, keby zamestnávateľ dal poistiť vozidlo, od zamestnanca by mohol žiadať maximálne spoluúčasť, napr. 5000 Sk. Alebo sa mýlim?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Milí poraďaci, prosím Vás ako by ste postupovali v tomto prípade. Manželovi vo firme zamestnanec spôsobil škodu za 600 000,- Sk. Dotyčný je konštruktér, na základe chybného výkresu vyrobili výrobok, ktorý ma takúto hodnotu a je jednoducho zlý, dá sa čiastočne opraviť, čím by sa znížila škoda na cca 300 000,-, ale problém je v tom, že odberateľ nesúhlasí s opravou, ale s dodaním nového prípravku. Vzhľadom k tomu, že ide o tak vysokú škodu, sám nevie čo má robiť, ide o bezproblémového zamestnanca, ktorý je u neho zamestnaný už min. 5 rokov. Nevie ako sa mu to mohlo stať, prtoste sú všetci bezradní.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    KURUCZ- takže takto, ten zamestnávateľ určite je nejaký "žgrloš", keď ani havarijne auto nevie, presnejšie nechce poistiť a teraz sa snaží oblbnúť chudáka zamestnanca.
    Pokiaľ ten zamestnanec nebol opitý alebo nejako vážne nepochybil v otázke dobrých mravov TAK SA PÁN ZAMESTNÁVATEĽ MOŽE AJ NA HLAVU POSTAVIŤ- dostane tak maximálne 3-násobok zamestnancocho platu. Je veľa takýchto "podnikateľov, čo sú LAKOMÍ A NENAŽRANÍ a potom by chceli oblafnúť druhého človeka.
    Je to svinstvo a pánovi podnikateľovi vysvetli, že podľa žiadneho zákona nedostane viac ako 3 mes.platy.
    A zamestnanec, nech dá radšej čo najskor výpoveď, lebo pravdepodobne ten zamestnávateľ "nieje čistý"

    A teraz to najhlavnejšie- vyššie uvedené platí ak má zamestnanec prac.zmluvu.Ak je živnostník, tak zbohom

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Timka1 Pozri príspevok
    Milí poraďaci, prosím Vás ako by ste postupovali v tomto prípade. Manželovi vo firme zamestnanec spôsobil škodu za 600 000,- Sk. Dotyčný je konštruktér, na základe chybného výkresu vyrobili výrobok, ktorý ma takúto hodnotu a je jednoducho zlý, dá sa čiastočne opraviť, čím by sa znížila škoda na cca 300 000,-, ale problém je v tom, že odberateľ nesúhlasí s opravou, ale s dodaním nového prípravku. Vzhľadom k tomu, že ide o tak vysokú škodu, sám nevie čo má robiť, ide o bezproblémového zamestnanca, ktorý je u neho zamestnaný už min. 5 rokov. Nevie ako sa mu to mohlo stať, prtoste sú všetci bezradní.


    Prosím Vás, ako by ste to riešili Vy? Ďakujem za rady a pomoc.

    TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

    TatianaM
    Pripájam doklady ktoré treba najprv vyplniť pred tým ako bude škoda vymáhaná od zamestnanca. V prípade že škoda bude postupne zrážaná zo mzdy je potrebné v zápise o vzniku škody a dohode o uznaní záväzku zmeniť, že náhrada škody bude vykonaná zrážkou zo mzdy, a potom je potrebné vyplniť aj tretie tlačivo. A samozrejme je potrebná aj hmotná zodpovednosť pracovníka za zverené predmety.
    Naposledy upravil TatianaM : 14.11.08 at 06:50

    matuma je offline (nepripojený) matuma

    matuma
    Poprosím ešte o radu k tejto téme. Zamestnanec spôsobil škodu počas skúšobnej lehoty-závažné porušeie prac.disciplíny - okamžité skončenie prac.pomeru Zápis o vzniku škody a uznaní škody zamestnávateľ má. Zamestnávateľ, chce zamestnancovi zadržať čo najväčšiu časť výplaty na škodu. Akú časť mzdy je povinný vyplatiť? Minimálnu mzdu (po odvodoch a dani)alebo sa postupuje ako pri zrážkach zo mzdy pri exekúcii? Hlavne by som bola vďačná za zákon a paragraf podľa ktorého mám postupovať.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    katarina.j Pozri príspevok
    KURUCZ- takže takto, ten zamestnávateľ určite je nejaký "žgrloš", keď ani havarijne auto nevie, presnejšie nechce poistiť a teraz sa snaží oblbnúť chudáka zamestnanca.
    Pokiaľ ten zamestnanec nebol opitý alebo nejako vážne nepochybil v otázke dobrých mravov TAK SA PÁN ZAMESTNÁVATEĽ MOŽE AJ NA HLAVU POSTAVIŤ- dostane tak maximálne 3-násobok zamestnancocho platu. Je veľa takýchto "podnikateľov, čo sú LAKOMÍ A NENAŽRANÍ a potom by chceli oblafnúť druhého človeka.
    Je to svinstvo a pánovi podnikateľovi vysvetli, že podľa žiadneho zákona nedostane viac ako 3 mes.platy.
    A zamestnanec, nech dá radšej čo najskor výpoveď, lebo pravdepodobne ten zamestnávateľ "nieje čistý"

    A teraz to najhlavnejšie- vyššie uvedené platí ak má zamestnanec prac.zmluvu.Ak je živnostník, tak zbohom
    Nebudem sa vyjadrovať k podstate veci, len ma trocha mrzí kultúra napísanej odpovede. Myslím, že sa dajú použiť aj iné "krajšie" slová aj vo chvíli keď je človek možná momentálne v nie najlepšej nálade. Ospravedlňujem sa za môj názor, ale mne sa porada páči nielen po odbornej stránke, ale aj po stránke volených slov . Osobne by som bola rada keby sa nám to nepokazilo.
    Naposledy upravil rada : 13.05.07 at 15:41

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Súhlasím s radou. Príspevok od katarína.j. je trochu drsný. To, že niekto nemá havarijne poistné auto, neznamená, že je žgrgloš. Po prvé, zákon mu to neukladá, po druhé možno samotná oprava na motorové vozidlo neprevyšuje sumu, ktorú by zaplatil za ročné poistné . Som si istá, že väčšina podnikateľov si svoje motorové vozidlá poisťouje aj havarijne. Tu by som ale všetkým odporučila, mať medzi sebou (zamestnávateĺ a zamestnanec) uzatvorenú okrem iného aj napr. dohodu o zverení motorového vozidla do referenstkého používania, kde by okrem iných povinností mal zamestnanec aj povinnosť na vlastné náklady uzatovriť poistnú zmluvu zodpovednosti zamestnanca za škody spôsobené pri výkone povolania. Takéto zmluvy vás vyjdú na cca 1 500,- Sk ročne, ale v prípade, ktorý je uvedený v úvode sú neoceniteľné tak pre zamestnanca ako aj zamestnávateľa. Ku každnému problému treba pristupovať z dvoch strán, zo strany zamestnávateľa a zo strany zamestnanca a nezabúdať pri tom, že akonáhle sa jedná o peniaze, je to citlivá otázka pre obe zúčastnené strany. Som toho názoru, že všetko sa dá vyriešiť, ale pokojne, rozumne a bez väčších emócií.

    gokko je offline (nepripojený) gokko

    gokko
    Dadena Pozri príspevok
    Súhlasím s radou. Príspevok od katarína.j. je trochu drsný. To, že niekto nemá havarijne poistné auto, neznamená, že je žgrgloš. Po prvé, zákon mu to neukladá, po druhé možno samotná oprava na motorové vozidlo neprevyšuje sumu, ktorú by zaplatil za ročné poistné . Som si istá, že väčšina podnikateľov si svoje motorové vozidlá poisťouje aj havarijne. Tu by som ale všetkým odporučila, mať medzi sebou (zamestnávateĺ a zamestnanec) uzatvorenú okrem iného aj napr. dohodu o zverení motorového vozidla do referenstkého používania, kde by okrem iných povinností mal zamestnanec aj povinnosť na vlastné náklady uzatovriť poistnú zmluvu zodpovednosti zamestnanca za škody spôsobené pri výkone povolania. Takéto zmluvy vás vyjdú na cca 1 500,- Sk ročne, ale v prípade, ktorý je uvedený v úvode sú neoceniteľné tak pre zamestnanca ako aj zamestnávateľa. Ku každnému problému treba pristupovať z dvoch strán, zo strany zamestnávateľa a zo strany zamestnanca a nezabúdať pri tom, že akonáhle sa jedná o peniaze, je to citlivá otázka pre obe zúčastnené strany. Som toho názoru, že všetko sa dá vyriešiť, ale pokojne, rozumne a bez väčších emócií.
    Oprášim trošku túto staršiu tému... Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancami, že im zaplatí poistenie za zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania, môže si takto zaplatené poistenie dať zamestnávateľ do nákladov?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    gokko Pozri príspevok
    Oprášim trošku túto staršiu tému... Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancami, že im zaplatí poistenie za zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania, môže si takto zaplatené poistenie dať zamestnávateľ do nákladov?
    Nie nemôže, pretože plnenie z predmetného poistenia by nešlo zamestnávateľovi, ale poistenému zamestnancovi v prípade, že by od neho bola uplatňovaná náhrada za spôsobenú škodu.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    gokko Pozri príspevok
    Oprášim trošku túto staršiu tému... Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancami, že im zaplatí poistenie za zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania, môže si takto zaplatené poistenie dať zamestnávateľ do nákladov?
    pozri nasledujúcu tému:

    http://www.porada.sk/t62803-poisteni...-za-skodu.html

    Adamko1 je offline (nepripojený) Adamko1

    Adamko1
    Ahoje, porosila by som Vás o radu od 1.2.2008 už nie som zamestnancom jednej organizácie,kde som bola zamestnaná ako učtovníčka po 2 mesiacoch od môjho odchodu dostala finančnú kontrolu. Pani riaditeľka v snahe znepríjemniť mi moju výpovednú lehotu mi brala učtovné doklady a kontrolovala ich hoci tomu vôbec nerozumie brala mi doklady a potom ich odo mna pýtala kde som ich dala , toto sa opakovala plné 2 mesiace
    a nepomáhali ani argumenty, že doklady tam boli na základe nich bolo učtované nech mi ich vráti, že určite jej museli vypadnúť nechcela som ju priamo napadnúť, že ich surovo vzala hoci to tak bolo,no spustila krik a moje pracovné dni boli preplakané. Ako zázrakom sa potýždni zrazu našli u mna na stole a na to mi povedala, že to som tam musela já dať no robila zo mňa hlupaňu. 2 mesiace po výpovedi som si trošku oddýchla a začali útoky znovu zrazu zasa zmizli doklady potrebné pri kontrole ale teraz už prituhuje p. riaditeľke a preto mi začala vyvolávať 15x denne aby som okamžite vrátila zmiznuté doklady.Som presvedčená, že p. riaditeľka v snahe znepríjemniť mi život ich schovala a po mojom ochode ich zabudla vrátiť a kedže tomu vôbec nerozumie ani nevie čo vlastne kontrolóry od nej chcú začala so starou rétorikou, že doklady som zobrala já hoci už tam nie som a vykrikuje, že ma vyzýva aby na zodpovenosť za danú situáciu a že ma dá k súdu . No som z nej zúfala pretože si myslím,že nemôže chcieť odo mňa zodpovednosť za situáciu, ktorá im vznikla po mojom odchode a už vôbec nie za doklady s ktorými nakladala veľmi nezodpovedne a prenášlal ich z jednej kancelárie do druhej. Vie mi niekto poradiť ako sa mám brániť a ako sa konečne zbaviť neustálych útokov mojej "bývalej nadriadenej".

    vieroska je offline (nepripojený) vieroska

    vieroska
    Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu a usmernenie.
    Kolegyňa-účtovníčka neuhradila faktúru v stanovenom termíne. Z toho dôvodu sme dostali pokutu vo výške 10 000,-Sk.
    Zamestnávateľ by jej chcel dať túto škodu zaplatiť v plnej výške. Mám postupovať ako v predchadzajúcich príkladoch: spísať zápis o škode, spraviť dohodu o uznaní škody a dohodu o zrážkach zo mzdy (ak sa na tom zamestnávateľ a zamestnankyňa dohodnú, samozrejme)?

    zuzicaa je offline (nepripojený) zuzicaa

    zuzicaa
    Dobry den, chcela by som Vas velmi poprosit o radu, mam stavebnu cinnosť. zamestnanec mi dal vypoveď a po mesiaci mi prislo od investora stavby ze mu bol odcudzený materiál v dosť vysokej sume. Potrebovala by som nejaký vzor ako oznamit byvalemu zamestnancovi o šoke ktoru spôsobil. Prislo mi to den pred jeho poslednou vyplatou tak som mu ju neposlala, aby som sa o peniaze nemusela sudit.. ale aj tak vzal viac ako mu mam poslat.. len to chcem mat cim skôr z krku. No ja budem musiet investorovi celu tu sumu zaplatit, tak aspoň niečo sa mi vráti jeho vyplatou. no neviem ako na to. dakujem Vas velmi pekne... ..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.