Zavrieť

Porady

Adobe Photoshop

Má niekto skúsenosti s úpravou nascanovaných ČB ilustrácií v Adobe PHotoshop? Som výtvarníčka-ilustrátorka.
Usporiadat
Culinan Culinan

Culinan je offline (nepripojený) Culinan

Viem poradiť s Photoshopom, alebo i Photo Paintom. Čo vlastne potrebuješ vedieť, aké úpravy, retuš, alebo koláž? Výstup bude tlač, alebo ostane v elektronickej podobe?
culinan.jpg  
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nomen nomen

nomen je offline (nepripojený) nomen

Dakujem za zaujem...s otazkou som asi prestrelila...som totiz v situacii, ked si nakreslim CB obrazok, nascanujem a v Adobe "farbim". Mam aj dve velke buchle na ucenie, no nie je cas na dokladne studium, skor by som privitala indiv. kurz, na ktorom ukazem co a ako robim metodou "pokusu a omylu" a niekto mi ukaze niekolko grifov za pochodu.
Samozrejme, takto sa uz lepsie zorientujem aj v knihach.
Hladala som aj kurzy Adobe, ked som sa prihlasila, vzdy mi dosla odpoved, ze je malo zaujemcov a teda kurz sa nekonal.
Je to asi problem, som z MT... praxou som sa uz vsak kadeco naucila a velmi ma to bavi, najma ked viem, ze je tam uzasne vela moznosti a finticiek, ktore neviem.
Mozem poslat, ak budes mat zaujem, ukazky toho, co som robila.
Inak dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem a zelam vsetko OK. Maja
0 0
nomen nomen

nomen je offline (nepripojený) nomen

Zavesila som jeden obrazok na ukazku na server,mozno sa podari otvorit ho...Ja som vlastne samouk, teda triafam, zavse ani neviem, ako som sa k niecomu dopracovala...
http://upload.nigmae.net/kraslica.zip
Maja N.
0 0
Culinan Culinan

Culinan je offline (nepripojený) Culinan

Pozdravujem ťa Majka!
To skenovanie a následné farbenie vo Photoshope mi nepripadá veľmi šťastné. Jednoduchšie by bolo investovať peniažky miesto do drahých hrubých kníh radšej do tabletu a kresliť priamo v nejakom grafickom programe. O tvoju tvorbu mám záujem, ale ten obrázok som nevedel stiahnuť, lebo teraz mám ešte pomalé pripojenie. Tak by som skôr vedel zhodnotiť aký program by sa ti najviac hodil. Adobe Photoshop totiž nie je vždy ideálným riešením. Okrem toho ešte neviem či tvoja tvorba ide do tlače, či ostáva v elektronickej forme.
Maj sa krásne!
nomen Pozri príspevok
Dakujem za zaujem...s otazkou som asi prestrelila...som totiz v situacii, ked si nakreslim CB obrazok, nascanujem a v Adobe "farbim". Mam aj dve velke buchle na ucenie, no nie je cas na dokladne studium, skor by som privitala indiv. kurz, na ktorom ukazem co a ako robim metodou "pokusu a omylu" a niekto mi ukaze niekolko grifov za pochodu.
Samozrejme, takto sa uz lepsie zorientujem aj v knihach.
Hladala som aj kurzy Adobe, ked som sa prihlasila, vzdy mi dosla odpoved, ze je malo zaujemcov a teda kurz sa nekonal.
Je to asi problem, som z MT... praxou som sa uz vsak kadeco naucila a velmi ma to bavi, najma ked viem, ze je tam uzasne vela moznosti a finticiek, ktore neviem.
Mozem poslat, ak budes mat zaujem, ukazky toho, co som robila.
Inak dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem a zelam vsetko OK. Maja
0 0
nomen nomen

nomen je offline (nepripojený) nomen

Dakujem ešte raz, ja tušim, ze ak sa raz dozviem, co všetko neviem, tak prestanem kreslit... Pustila som sa do veci, ktora chce naozaj vediet nieco viac.
Napriek tomu ta poprosim este raz o nejaku adresu, kde ti budem mocť poslať nejake ukažky. To, co robim, ide nasledne do tlace, teda robim v Adobe -CMYKu. O tabletoch, pravdaže viem, ale neskusala som to robit, veľmi by som chcela zachovať rucnu kresbu, celkom neverim, ze sa to da nahradit, skor by som pristala kombinovat ju s PC.
Vsak uvidiš, ak pozrieš nejake moje veci - všetky prace nakreslim na papier, mam databazu obrazkov, v Adobe ich potom rozne vkladam, premiestnujem, zvacsujem, otacam apod., co mi nesmierne urychluje pracu.
Dakujem a prajem pekny den. Maja
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ahoj Majka,
to Tvoje vajíčko som si pozrela. Poriadne si sa s ním vyhrala.
Culinan má pravdu s tým tabletom. Ty síce píšeš, že neveríš tomu celkom, to je logické, lebo si tú prácu nevieš predstaviť. Ale ak to vyskúšaš, isto Ťa to chytí. My sme na Vianoce kúpili synovi tablet, lebo po ňom túžil a veľmi rád kreslí. By si sa čudovala aké pekné veci vie vytvoriť a môžem povedať, že to nie je počítačová kresba, ale akoby ručná, pretože jednotlivé ťahy kreslí akoby na papier, len sa to hneď prenáša do compu. Takto máš ušetrenú robotu so scannovaním. Jedine o to ide, zvyknúť si pracovať s tým tabletom.

PS: chcela som priložiť nejaké kresby na ukážku, ale pri tom compe práve sedí môj manžel a drví counter strike Nemôžem ho vytrhnúť zo zápalu boja...
Ale neskôr isto niečo priložím na ukážku.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Tu sú nejaké ukážky, ktoré syn kreslil na tablete.
pyramide.jpg  
pyramide2rock.jpg  
strom.jpg  
voodoo.jpg  
1/1
0 0
nomen nomen

nomen je offline (nepripojený) nomen

Beatka, veľmi pekne ďakujem za záujem, povzbudenie a novú inšpiráciu. Obrázky sú naozaj zaujímavé. Vyfarbovanie bolo v akom programe?
Ak si videla vajíčko, kreslím podobným štýlom pre deti, teda veľa drobných detailov, preto by ma zaujímalo, či má tablet plochu ako A4, či sa dá na ňom opravovať, alebo aj farbiť...a najmä, aký program ho "akceptuje".
ICQ: 453 305 762 Maja
0 0
nomen nomen

nomen je offline (nepripojený) nomen

Pripájam ešte nejaké ukážky môjho štýlu práce... :-)

http://upload.nigmae.net/ukazky.zip

Maja
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Majka, chcela som Ti dať aj bodík za veselé obrázky, ale v neodborných témach to nejde. Tak Ti dávam jeden bodík tu

Pýtaš sa, v čom to vyfarbuje. Všetko robí v jednom programe, môže použiť Photoshop, alebo hocijaký iný program na kreslenie, tablet reaguje na všetky programy. Dokonca aj v jednoduchom mspaint (kreslenie) sa dajú nakresliť úžasné veci. Ten tablet reaguje aj na to, ako pritlačíš. Ak si dáš nástroj ceruza, napríklad, tak môžeš kresliť jemné čiary a ako pritláčaš viac a viac, čiara je hrubšia, ako keď kreslíš ceruzkou. Dá sa vrátiť späť, má to aj gumu, len otočíš pero hore nohami. Ako ceruzka, ktorá má na konci gumu. Alebo to môžeš jednoducho vygumovať myšou. Je to fantastická vec.
Ono to dokonca funguje aj v iných programoch, aj v hrách. Môžeš to použiť doslova ako myš. Beháš tým elektronickým perom po ploche a napr. ďubnutím akoby si klikla... atd. Veľmi smiešne to tu opisujem, ale hádam zrozumiteľne. Tablet je fantastická vec.
Ešte si sa pýtala na veľkosť. No ono je to veľke asi 20 x 20 cm, dostať rôzne veľkosti. Samozrejme, čím väčší tablet, tým vyššia cena. My sme na skúšku kúpili taký menší, ale prakticky to obsiahne celú obrazovku, či je to menšie, či väčšie. Čím väčší tablet máš, tým je obrázok kvalitnejší zrejme. Pre predstavivosť to opíšem takto; ak chceš urobiť povedzme na celú obrazovku kruh, tak na malom tablete kreslíš kruh o priemere 10 cm a na väčšom tablete musíš nakresliť napr. 25 cm...
Ale to asi vieš aj sama

Pozri aj toto je kreslené na tablete, to som našla na nete:


0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Majka, aj mozes prezradit pre koho ilustrujes? Pre ake vydavatelstvo? Ak nechces sem, mozes mi napisat cez sukromnu spravu.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ja prikladám zopar obrazkov z tych, ktore moji chlapci nakreslili na PC "iba" v Skicari (MSpaint) a iba s pomocou mysi. Aj na tom je vidiet rozdiel prace s klasickym PC a tabletom.
Adamko_p.jpg  
petko3_p.jpg  
slavko_p.jpg  
1/1
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Mnnooo, kto to povedal, že skenovať perovky a ofarbovať ich nie je šťastný nápad??? Veď takto funguje a dobre pekná čiastka najmä karikaturistov, navyše ak si vytvoria svoj systém ofarbovania, tak za dve tri minúty majú dvojhodinovú robotu - jedno či ručnú, alebo tabletom:

1. Nakreslíte si ceruzkou predlohu
2. obtiahnete fixom alebo mäkkou ceruzkou konečný tvar
3. zoskenujete ako GRAYSCALE - nie perovka???
4. otvorením v grafickom programe upravíte jas a kontrast
Uložíte
5. postupne klikáte nástrojom "kúzelná palička" do bielych častí obrazu ktoré treba vyfarbiť, a vyplníte ich kýblikom (paint bucket), alebo prechodom (napríklad oblohu vzadu prechodom zhora dolu od tmavšej po bledú modrú). Treba dať pozor pri kúzelnej paličke (magic wand), aby selekcie siahali až ku čiernym čiaram, to chce 5 minôt cviku, inak môžu zostať biele muhy pri týchto čiarach.
Uložíte a hotovo

Pozn. farby miešate kliknutím na paletu, dajú sa zadať aj číselne ako RGB, aj hexadecimálne, dá sa tu pracovať aj vo vrstvách a jednotlivé vrstvy spriesvitňovať, atď, hodinka poriadnej praxe je viac ako rok trápenia.
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Mnnooo, kto to povedal, že skenovať perovky a ofarbovať ich nie je šťastný nápad??? Veď takto funguje a dobre pekná čiastka najmä karikaturistov, navyše ak si vytvoria svoj systém ofarbovania, tak za dve tri minúty majú dvojhodinovú robotu - jedno či ručnú, alebo tabletom:

1. Nakreslíte si ceruzkou predlohu
2. obtiahnete fixom alebo mäkkou ceruzkou konečný tvar
3. zoskenujete ako GRAYSCALE - nie perovka!!!
4. otvorením v grafickom programe upravíte jas a kontrast
Uložíte
5. postupne klikáte nástrojom "kúzelná palička" do bielych častí obrazu ktoré treba vyfarbiť, a vyplníte ich kýblikom (paint bucket), alebo prechodom (napríklad oblohu vzadu prechodom zhora dolu od tmavšej po bledú modrú). Treba dať pozor pri kúzelnej paličke (magic wand), aby selekcie siahali až ku čiernym čiaram, to chce 5 minút cviku, inak môžu zostať biele muhy pri týchto čiarach.
Uložíte a hotovo

Pozn. farby miešate kliknutím na paletu, dajú sa zadať aj číselne ako RGB, aj hexadecimálne, dá sa tu pracovať aj vo vrstvách a jednotlivé vrstvy spriesvitňovať, atď, hodinka poriadnej praxe je viac ako rok trápenia.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Však nech si každý vyberie spôsob, aký mu vyhovuje. My so synom sme kreslili aj spôsobom oscannovania kresby a následným dofarbením. Teraz už syn kreslí len na tablete, lebo sa mu to viac páči a celkom sa v tom vyžíva a hľadá možnosti a triky.
Prikladám aj scannované a dofarbované obrázky, aspoň pre zábavu

Komentár k obrázkom:
1. a 2. Takto nás syn nabádal, aby sme prestali fajčiť.
3. Keď sme mali dialup, v roku 1996 - 2000, tak som deti púšťala na net len cez sobotu - nedeľu, len na chvíľku a mladší mi reval každý deň, že chce ísť na internééééét. Zväčnila som ho kresbou
das_si_este_jednu.jpg  
Juky_stop_smox.jpg  
Juky_chce_ist_na_net.jpg  
1/1
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Pozeral som na tú kraslicu, pripomienky:

1. pozor na detaily - nezábudky sú posunuté, vyzerá to "akoby vyrastali z asfaltu"

2. sú tam skenované ostré, ale aj vkladané neostré veci - na to je filter SHARPEN/zaostrit

3. ak už treba niečo mazať a nejde to odstrániť cez ctrl+L, teda levelmi, nerobte to gumou v tvare BLOCK, radšej striekajte airbrush bielou. Najlepšie je však sa naučiť robiť CESTY a po prevedení na selekciu ako orezovú cestu. Navyše ak dáte selekcii feather (rozpitie do stratena) 5px, nebude to vyzerať akoby ste to vystrihli z papiera a potom lepidlom prilepili. Pri kolážach je merítkom akceptovateľná vierohodnosť, teda precíznosť.

4. pokiaľ naozaj máte takéto jednostranné zameranie ako výtvarníčka, oveľa vhodnejší je program adobe Illustrator, ktorý je vektorovej povahy (photoshp je bitmapový), avšak s možnosťou vkladať bitmapové obrázky. Klasickým príkladom využitia sú etikety, napríklad na pivo, pretože tam sú väčšinou prehnane prekreslené logá, a je to doplnené nejakou fotografiou, napríklad povrch oroseného skla (najlepsie co doma máme a pod...)

Navyše v ilustrátore sa dajú nastavovať aj číselné rozmery či parametre, takže ani zložitejšie kompozície netreba robiť po pamäti či od ruky.

odporúčam www.grafika.cz - sekcia photoshop

pozrite aj:
http://www.macblog.sk/novinky/predst...ite-3-714.html
pozrite si aj diskusiu príspevok MacGyver, aj keď s ním nesúhlasím, prináša nové informácie, aj keď si myslím že cena (zlacnená) 1610 euro oproti cene Us 1200 dolárov je za lokalizovanú verziu conou diskriminačnou. Ale dobrá správa: Adobe spúšťa on-line verziu svojich programov, takže ak robíte niečo komerčne cez tento server, zaplatíte údajne iba za túto robotu a nemusíte si programy kupovať, čo je výhodnejšie pre tých čo robia niečo menšie raz za 3 mesiace.

http://www.adobe.com/products/creativesuite/design/
http://www.adobe.com/products/creativesuite/

Na začiatok odporúčam stiahnuť si trial časovo obmedzenú verziu Illustrator, ale pozor, CS2 a nie CS3, pokiaľ nemáte 512 alebo 1024 MB RAMky,(ako pri ktorom programe) teda dostupnej pamäte v počítači.
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Ale aj photoshop má vlastnú časť ktorá je vektorová - je to nástroj PERO, ktoré kreslí cesty (PATHs), tie sa potom uložia a dajú sa previesť na selekcie, čo je zase - vlastne - maskovanie alfa kanálom, teda rôznymi úrovňami priesvitnosti v rámci jednej vrstvy (teda nie priesvitnosť plošná, tá je daná vo vlastnostiach vrstvy). Konkrétny efekt - ak sa niečo postupne rozplýva do stratena...

Ale k téme - PERO umožňuje naklikať body ktoré sa pospájajú priamkami. Netreba to robiž úplne presne, polohy bodov sa dajú meniť, body sa dajú aj pridávať a odoberať. A teraz to najlepšie: nástrojom ktorý vyzerá ako obrátené V, (pri podržaní CTRL sa rýchlo dočasne zmení na posuv, aj ALT má nejakú funkciu), tento nástroj vie z bodu vytiahnuť buď obojstrannú, alebo potom následne upraviť iba jednostrannú dotyčnicu, takže Z ROVNÝCH ČIAR SA STÁVAJÚ niečo ako STRUNY, je to ohnuté a má to svjoju tuhosť či mäkkosť - podľa vytiahnutia dotyčnice. Chce to len cvik.
Cesty sa potom dajú exportovať do illustratora či ných krivkových (vektorových) programov, ako Freehand, atď...
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Dostal som spravu, je som členom od včera takže bližšie konkrétnosti nemám ako posielať, ale môžem Vám nejaké základy postupne niekde zavesiť na web (napríklad b....... reklama tu je zakazana, potom napišem). Ale zakladny kurz by sa dal nejako spichnuť, resp. pokiaľ by sa chcelo ešte niekomu do toho, stačí mi text a poslať obrázky, ja to tam nejako zalomím, samozrejme autorstvo zachovám.

Pokiaľ sa potrbujete spytať čo znamená nejaká ikona v PSD (photoshop), stlačte klávesu označenú PRINT SCREEN, potom CTRL+C, vo PSD otvorte nový súbor (CTRL+N), vložte ho tam (CTRL+V), orežte(crop) a uložte ako jpg. To potom môžete ako obrázok poslať aj sem do diskusie - (neviem ako, ale videl som to). Treba sa pýtať na konkrétne veci.
A z photoshopu si nerobte ťažkú hlavu že neviete všetko, keď som začinal v r. 96 s verziou 3, po pár mesiacoch som sa cítil majster sveta, potom keď som sa naučil aj krivky som si myslel že ovládam tak 95 percent, ... a postupne som prichádzal na to, že viem síce podstatné veci, ale ovládal som vtedy len 5%.
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Inak k photoshopu patrí aj fotenie - aspoň tak, že kto nemá výtvarnícke alebo fotografické videnie, nebude mať cit pre koláž a bude to vidieť. Takže aspoň formálne nehovorím od veci.
Preto chcem poprosiť o radu aj ja - chcem si vyrobiť fotografické "prasiatko", pretože 3500 a viac za originál je trochu veľa. Aby som vysvetlil - každý niekedy videl stan čo sa sám "vystrelí", teda netreba ho stavať. A mńa zaujíma ten materiál, z čoho je tá pružina - alebo BOWDEN??? - čo to vystrie. Prasiatko je zlatá a na druhej strane strieborná odrazová textilná plocha v kruhu, ktorý sa tým, že je v takejto pružine, dá zložiť do osmičky, takže do dvoch menších kruhov a to potom do malého puzdra. Len kde by som takú pružinu zohnal???
0 0
retriever007 retriever007

retriever007 je offline (nepripojený) retriever007

Už som to objavil, je to asi 2-3 mm široké a 1 mm hrubé pásové perko, niečo ako hodinárska pružina, alebo v hračkách v zotrvačníkoch to býva. Je to pružné a nepokriví sa to, lenže kde to zohnať a ako to na konci spojiť... podľa vzorca pí.d by som ba 80 cm priemer potreboval toho 2,5 metra, na priemer 120 cm až 3,8 metra...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať