Zavrieť

Porady

Stručné info o DPH od DRSR

Prikladám stručný prehľad o novele DPH k 01.05.2005 vypracovaný daňovým riaditeľstvom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    tak som sa pokusila to strucne info otvorit a zlyhal môj pc......ja viem, ze mam starsi win.. a nemam chut si ho dat preinstalovat, aby som nemusela vsetky programy nanovo nahravat, ale asi prave kvoli PDF suborom to budem musiet urychlit :-)))

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    No, tak to odporúčam rýchlo preinštalovať počítač :-)

    Uvidíte, budete sa pri práci s ním cítiť úplne sviežo.... ja to robím pravidelne, resp. často, hlavne keď inštalujem rôzne demoverzie rýchlosťou niekoľko za deň (niekedy)

    A čas strávený preinštaláciou skutočne stojí za to... potom ušetríte čas, ktorý trávite pri dlhom načítavaní a pod.
    GOOD LUCK

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    no nenašla som tam nič slávne. Ešte náhodou nevyšlo usmernenie k zákonu o DPH? Alebo si zákonodárci myslia, že to super vymysleli.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Viera, veľké poďakovanie. Inak v tom dokumente niektoré formulácie mi pripadajú akoby ich autor dával dokopy po 10. pohári whisky, alebo čo tam na tom DR pijú, hlavne je zaujímavo zdôvodnený ten posledný bod.

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Vedeli by ste mi poradiť ako sa dá pracovať na www.drsr.sk. Odkedy majú novú stránku ešte sa mi nič nepodarilo rozkliknúť okrem overovania IČ DPH. Kamkoľvek kliknem nič sa neudeje. Robím niečo zle alebo je stránka nefunkčná?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Jessica , asi máte staršiu verziu prehliadača. Skontrolujte si parametre podľa
    informácii pod nadpisom

    Milí používatelia web stránky www.drsr.sk

    Pre bezproblémové fungovanie služieb portálu je nevyhnutné z Vašej strany akceptovať nasledujúce predpoklady:

    Zobrazovanie je optimalizované pre zobrazenie 1024 x 768 bodov - pre plnohodnotné zobrazovanie informácii si ho prosím nastavte.
    Použité kódovanie na stránkach je Unicode (UTF-8) (nevyhnutné pre správne zobrazovanie diakritických znakov)
    Použitá technológia vyžaduje, aby použitý prehliadač akceptoval normu HTML 4 a kaskádne štýly, čo Vám zabezpečia internetové prehliadače napr. MS Internet Explorer V5.5 SP2, MS Internet Explorer V6, Mozilla 1.6, Opera 6, Netscape 6.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Ďakujem, Jozef. Desať pohárov je málo... Aj ja by som aspoň toľko potrebovala, keď som to prečítala.

    anaj je offline (nepripojený) anaj

    anaj
    Ďakujem aj ja za typ,ale zasa povedali veľa ale zasa nič konkrétne.
    Naposledy upravil anaj : 27.05.04 at 09:59

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Ja by som len rád vedel, ako bude ten nadobúdateľ v odseku 3 môcť podať daňové priznanie, ked nahodou nebude viesť podvojne účtovníctvo.

    Veď pre vykazovanie DPH (platcovstvo) je podvojné účtovníctvo povinné zo zákona s oddôvodnením požiadavky na vernejšie zobrazenie predmetu účtovníctva atď ako je v dôvodovej správe zákona, ktorý povinnosť podvojného účtovníctva zavádza. No a registráciu pre DPH môže mať len subjekt, ktorý vedie podvojné účtovníctvo.
    Takže ako to vlastne všetko je?

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    To hron:
    Registrovať sa ako platiteľ a registrovať sa za účelom platenia DPH z nadobudnutia tovaru z iných členských štátov sú dva pojmy. Čiže zdaniteľná osoba, ktorá sa registruje z titulu nadobudnutia tovaru z iných čl. štátov, sa nestáva platiteľom a nie je povinná viesť podvojné účtovníctvo. Zákon ukladá viesť podvojné účtovníctvo len tým zdaniteľným osobám, ktoré sú registrované za platiteľov DPH a naopak platiteľom DPH ukladá povinnosť (od 1.1.2005) viesť podvojné účtovníctvo.
    Takto si to vysvetľujem ja.

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Ja tomu postupu formalne rozumiem, comu vsak nerozumiem je to, preco z platcu DPH sa MUSI stat neplatca DPH, ked nechce prejst na podvojne uctovnictvo, ked dokonca europske obchody nerozoznavaju platcov a neplatcov DPH bez ohladu na sposob uctovania. Takto je z toho gulas pre jezkov, ked su platcovia DPH vystrnadeni z platcovstva DPH proti svojej voli a dokonca su prinucovani urobit navyse registrovanie kvoli dovozu. Navyse nerozumiem tejto logike uz len preto, ze ked si niekto nakupi tovar s DPH 15% ci 5% v cudzine, tak to bude pre neho vyhodnejsie, ked si to kupi rovno s DPH nez ked to obdrzi bez DHP a potom musi robit komplikovanu administrativu, len preto, aby zaplatil 19% DPH.

    strapkova je offline (nepripojený) strapkova

    strapkova
    vidali nieco ako oznamenie co mne dost ulahcilo prácu. Prikladam:
    Oznámenie MF SR k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k DPH

    ÚČTOVNÍCTVO A DANE, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 10/2004, vyšlo: 11. 6. 2004

    MF SR vydalo Oznámenie č. 123/2004-73 k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k DPH, ktorým oznamuje zmenu v bode 34. poučenia.



    Bod 34. Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (publikovaného vo FS č. 5/2004 ako súčasť Opatrenia MF SR z 28. apríla 2004 č. 3031/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k DPH), sa mení nasledovne:

    Pôvodné znenie:
    34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, a do dňa podania daňového priznania má k dispozícii faktúru a dovozný doklad.

    Nové znenie:
    34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad).
    Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
    Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).





    Poslať priateľovi Tlačiť článok Odborná diskusia




    Ďalšie príspevky z tohto čísla:


    Návrh ďalšej novely zákona o dani z príjmov

    Nadobudnutie a dodanie nového dopravného prostriedku a DPH v rámci členských štátov EÚ

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Môžeš citovať, ktorý zákon ukladá viesť podvojné účto, ak sa chcem registrovať ako platiteľ DPH?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Krtko
    Môžeš citovať, ktorý zákon ukladá viesť podvojné účto, ak sa chcem registrovať ako platiteľ DPH?
    Všímajte si prosím aj dátum písania príspevkov, na ktoré reagujete.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Jana Acsová
    Všímajte si prosím aj dátum písania príspevkov, na ktoré reagujete.
    Keď som objavila "Poradu" tiež sa mi stalo,že som reagovala na "storočný" príspevok a myslela som si aká som chytrá,že to viem a pot ma zalial,keď som zbadala čo som vyviedla. A v prvých dňoch som ešte ani netušila,že príspevok, nad ktorým sa určite mnohí aj zasmiali, sa dá vymazať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.