Zavrieť

Porady

Výdavky na podnikanie v súkr.byte

Sídlo podnikania je v rod.dome PO - ide o s.r.o. Od roku 2007 si podnikateľ vyčlenil časť domu na kancel.priestory. Akú časť výdavkov
na plyn, elektriku a vodu si môže uplatniť do daňovo uznaných výdavkov?
Môže to byť paušál alebo percentuálne podľa rozlohy domu?
Je platiteľom DPH ale z týchto výdavkov predpokladám, že si nebude
uplatňovať DPH. Mám mu zúčtovať výdavky interným dokladom alebo aj
v skutočnosti odpísať z pokladne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Netreba zabudnúť ale aj na vyňatie z bytového fondu. S tým súvisí aj vyššia daň z nehnuteľnosti.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Betka 495 Pozri príspevok
    vyňatie z bytového fondu? - t.j. v daňovom priznaní k dani z nehnuteľnosti
    alebo je to myslené inak?
    Priestor používaš na iný účel ako bývanie, treba to nahlásiť na miestne príslušnom úrade (MÚ,OÚ). A na základe toho určia daň z nehnuteľnosti, ktorá pri priestoroch využívaných na podnikanie sú omnoho výššie.
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja by som si to vyrátal cez metre štvorcové...vystavoval by som interné doklady na základe internej smernice ktorú by som si k tomu spravil
    Lion Topoľčany
    Zaujalo ma slovné spojenie " vyčlenil si časť domu". Môj manžel SZČO má
    podobný problém: našu obývačku si prerobil na pracovňu. To treba niekde
    nahlásiť, alebo stačí len vypracovať internú smernicu ? Ak mi vyjde prepočtom perc.pomer energ.výdavkov napr.ročne 10.000,- na túto sumu si urobí SZČO normálne výdavkový blok z pokladne ?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Betka 495 Pozri príspevok
    Sídlo podnikania je v rod.dome PO - ide o s.r.o. Od roku 2007 si podnikateľ vyčlenil časť domu na kancel.priestory. Akú časť výdavkov
    na plyn, elektriku a vodu si môže uplatniť do daňovo uznaných výdavkov
    Plyn by som rozpočítala podľa m2 domu, dom ma napr. 100 m2, a on využíva na podnikanie 20m2, t.j. 1/5 plynu, bude jeho náklad.

    Elektrinu je ťažie určiť, používa ju na počítač, svieti...
    V domácnosti ju používate na viacero elektrospotrebičov, kt. spotreba je vysoká, tu by som určite dala, menej ako 1/5 z prikladu.

    Vodu by som stanovila podľa počtu osôb, kt žijú v RD, Ak Vás tam bývate 4, potom by som dala spotrebu vody, tiež menej ako 1/4, pretože podnikateľ využíva mimo svojej činnosti vodu aj na súkromné účely (sprcha, vaňa...-tu je vačšia spotreba v domacnosti), ošetrila by som si to v internej smernici.... prečo som použila také koef.
    Môže to byť paušál alebo percentuálne podľa rozlohy domu?

    Je platiteľom DPH ale z týchto výdavkov predpokladám, že si nebude
    uplatňovať DPH. - nárok na odpočítanie DPH mať nebude, pretože FA chodia na FO nepodnikateľa.Ak by zašiel do príslušných spoločností a dal by si namontovať vodomer, a merač na elektrinu, prepísal by hodnoty na s.r.o., potom by nebol problém jednak s odpočítaním DPH z energií a výpočtami spotreby vody, elektriny.. Platba za hodiny tiež niečo stojí, takže si to treba zvážiť

    Mám mu zúčtovať výdavky interným dokladom alebo aj
    v skutočnosti odpísať z pokladne?-ak Vám dá PP s.r.o. za vyúčtovanie do ruky za spotrebu a z jej pokladne, môžete aj cez VPD, ale aj cez ID, pričom si prikladajte i doklady, kt. máte na RD od spoločností, aby ste to mali preukáz.


    Nezabudnite na nájomnú zmluvu medzi s.r.o. a prenajímateľom

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    co sa týka nájomnej zmluvy - jedná sa o vlastný byt konateľa - bude ju
    podpisovať aj ako nájomca aj ako prenajímateľ. Musí byť tak či tak?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Betka 495 Pozri príspevok
    co sa týka nájomnej zmluvy - jedná sa o vlastný byt konateľa - bude ju
    podpisovať aj ako nájomca aj ako prenajímateľ. Musí byť tak či tak?
    Najomnú zmluvu podpíšu obidvaja manželia. Druhý manžel doloží prehlásenie, že súhlasí s podnikaním manžela v RD.

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    m2 ktoré vyčlenil na podnikateľské účely uviedol v Daňovom priznaní k
    dani z nehnuteľnosti a OÚ mu vyrúbil daň. Inak nenahlasoval nikde nič, akurát si musí internou smernicou urobiť jasno v tom, koľko môže započítavať
    do nákladov.

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    vyňatie z bytového fondu? - t.j. v daňovom priznaní k dani z nehnuteľnosti
    alebo je to myslené inak?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Prišlo mi ohľade dane z nenuteľnosti, dávam do prenájmu nehnuteľnosť, živnostníkovi, kt. tu má obchod, za m2 vychádza 100, Sk, a 1.posch.10 Sk, takže dane sú dosť vysoké....

    Sinkl je offline (nepripojený) Sinkl

    Sinkl
    Dobrý deň. potrebovala by som pre kamarátku poradiť. Má predajňu farby-laky a predajňa je súčasťou jej rodinného domu. Vyčlenila si na predajňu 2 izby na prízemí. Potrebovala by vedieť, či môže nejakú časť elektriny a plynu používanú na prevádzku predajne dať do výdavkov. ak áno ako to vypočíta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.