Zavrieť

Porady

Verejná kanalizácia

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Porucha odpadu 2.jpg  
Kto podľa Vás má niesť finančné náklady a vykonať realizáciu opravy kanalizácie na obrázku. Miesto poruchy ukazuje červená šípka.
Ja sa vyjadrím, až po vyjadreniach ostatných aby som niekoho náhodou nemystifikoval.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena empaty očakávam vaše vyjadrenia
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ak sa môžem aj ja vyjadriť, tak som toho názoru, že v prvom rade treba vidieť zo zmlúv prípadne z listov vlastníctva, komu tieto rozvody patria. To by bol môj taký prvý záchytný bod. Podľa náčrtu idú prípojky z hlavnej kanalizácie, sú 3 a musí existovať zmluva, kde je toto riešené, t.j. vlastnícke právo a tým pádom aj zodpovednosť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zákon 442/2002 Z.z. v §4 odst. 6 hovorí:
(6) Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie. Ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky, prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti vlastníctvo vodovodnej prípojky alebo vlastníctvo kanalizačnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.
Vy ste kanalizačnú prípojku nevybudovali a ani pri zmene vlastníctva na vás neprešla. To by ste mali mať v dokladoch. Ak áno, muselo by to byť vo výpise z katastra, keď sa kupovali byty. SVB majetok nemá tak preto by som myslel, že je to niekoho iného a to toho koho je celá kanalizácia a ten má povinnosti k nej.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim Pozri príspevok
Elena empaty očakávam vaše vyjadrenia
Mirko ja som Ti predsa už odpoveď dala. Prepáč, ale vôbec som si nevšimla ten príspevok, však si ma mal upozorniť. Na budúce ma prosím Ťa upozorni, vďaka.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.04.07 at 14:24
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim Pozri príspevok
Zákon 442/2002 Z.z. v §4 odst. 6 hovorí:
(6) Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie. Ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky, prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti vlastníctvo vodovodnej prípojky alebo vlastníctvo kanalizačnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.
Vy ste kanalizačnú prípojku nevybudovali a ani pri zmene vlastníctva na vás neprešla. To by ste mali mať v dokladoch. Ak áno, muselo by to byť vo výpise z katastra, keď sa kupovali byty. SVB majetok nemá tak preto by som myslel, že je to niekoho iného a to toho koho je celá kanalizácia a ten má povinnosti k nej.
Bolo by vhodné vzhľadom k zmene v legislatíve, získať nejaké znenie zákony a vyhlášky, ktoré táto zmena priniesla. Môj názor je že má zodpovednosť majiteľ. Ak tu nenastala zmena majiteľa na základe zmluvy, zmeny LV.... majiteľom ostal ten čo ju vybudoval.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Orim Pozri príspevok
Zákon 442/2002 Z.z. v §4 odst. 6 hovorí:
(6) Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie. Ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky, prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti vlastníctvo vodovodnej prípojky alebo vlastníctvo kanalizačnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.
Vy ste kanalizačnú prípojku nevybudovali a ani pri zmene vlastníctva na vás neprešla. To by ste mali mať v dokladoch. Ak áno, muselo by to byť vo výpise z katastra, keď sa kupovali byty. SVB majetok nemá tak preto by som myslel, že je to niekoho iného a to toho koho je celá kanalizácia a ten má povinnosti k nej.
Podľa mojej skúsenosti s opravou kanalizačnej prípojky k domu patrí kanalizácia po poslednú kontrolnú šachtu . Ostatné patrí prevádzkovateľovi.V tomto prípade mi nie je jasné umiestnenie žumpy ? nie je to kontrolná šachta?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

lubica_02 Pozri príspevok
Podľa mojej skúsenosti s opravou kanalizačnej prípojky k domu patrí kanalizácia po poslednú kontrolnú šachtu . Ostatné patrí prevádzkovateľovi.V tomto prípade mi nie je jasné umiestnenie žumpy ? nie je to kontrolná šachta?
Ľubka, prosím Ťa vychádza to z nejakého zákona, zmluvy...
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Opravovala som viac krát poruchu na kanalizácii ako aj na rozvode - prípojke studenej vody v domoch. U nas TAVOS rieši tieto problémy na svojich sieťach.
Pri poruche kanalizácie je vlastník zodpovedný za poruchu po poslednú kontrolnú šachtu. Takto to bolo vlastníkom vysvetlené aj pri odpredaji bytov do osobného
vlastníctva. Pri poruche prípojky studenej vody zodpovedá vlastník objektu po hlavný uzáver v zemi .Nie v dome. Ani vtedy nie,keď je tu umiestnený faktiračný vodomer, ktorý je vovlastníctve dodávateľa studenej vody. Presné znenie zákona sa pokúsim zistiť,potom dám vedieť.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Skusim sa vyjadrit Orim, ked chceš poznať aj môj názor. Vo všeobecnosti vo vodomernej šachte je fakturačné meradlo domu, ktoré je vlastníctvom vodárenskej spoločnosti. Táto šachta nemusí byť v dome, ale môže byť umiestnená aj niekolko metrov mimo domu, dokonca na ceste alebo inej verejnej komunikácii alebo v kolektore inžinierských sietí. Platí, že vlastníci majú vo vlastníctve vodovodné rozvody za fakturačným meradlom. Aj ked sú vedené na pozemku niekoho iného (napr. mesta) alebo pod cestou. Pri poruche oprava ide na náklady vlastníkov. Za OPRAVUJEM: Pred fakturačným meradlom (v smere ak sa pozeráme na dom) je to majetok vodární. Inak mám rovnaký názor ako GabiZ.

Ak teda Vaše fakturačné meradlo bolo z pohľadu domu za poruchou (teda porucha bola bližšie k domu) tak náklady na opravu znášajú vlastnici. Rovnako je to s kanalizáciou, ktorá je vlastníctvom vlastníkov od kanalizačnej prípojky. Vo Vašom prípade mi nie je jasný význam žumpy, pretože žumpa sa zriaduje vtedy, ak nie je zavedená kanalizácia. Ale možno tam bola žumpa do zavedenia kanalizacie v tejto časti mesta a zostala tam. Na ňu sa napojil kanalizačný rozvod až po prípojku, ktorá zvykne byť v kanalizačnej šachte ako hovorí Lubica_02.

Presne sa Vaše miesto pripojenia a teda aj vlastnícke rozhranie da zistiť v technickej dokumentácii domu v projekte kanalizácie.
Naposledy upravil empaty : 04.05.07 at 12:34
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

empaty Pozri príspevok
Skusim sa vyjadrit Orim, ked chceš poznať aj môj názor. Vo všeobecnosti vo vodomernej šachte je fakturačné meradlo domu, ktoré je vlastníctvom vodárenskej spoločnosti. Táto šachta nemusí byť v dome, ale môže byť umiestnená aj niekolko metrov mimo domu, dokonca na ceste alebo inej verejnej komunikácii alebo v kolektore inžinierských sietí. Platí, že vlastníci majú vo vlastníctve vodovodné rozvody za fakturačným meradlom. Aj ked sú vedené na pozemku niekoho iného (napr. mesta) alebo pod cestou. Pri poruche oprava ide na náklady vlastníkov. Za fakturačným meradlom je to majetok vodární. Inak mám rovnaký názor ako GabiZ.

Ak teda Vaše fakturačné meradlo bolo z pohľadu domu za poruchou (teda porucha bola bližšie k domu) tak náklady na opravu znášajú vlastnici. Rovnako je to s kanalizáciou, ktorá je vlastníctvom vlastníkov od kanalizačnej prípojky. Vo Vašom prípade mi nie je jasný význam žumpy, pretože žumpa sa zriaduje vtedy, ak nie je zavedená kanalizácia. Ale možno tam bola žumpa do zavedenia kanalizacie v tejto časti mesta a zostala tam. Na ňu sa napojil kanalizačný rozvod až po prípojku, ktorá zvykne byť v kanalizačnej šachte ako hovorí Lubica_02.

Presne sa Vaše miesto pripojenia a teda aj vlastnícke rozhranie da zistiť v technickej dokumentácii domu v projekte kanalizácie.
Vo väčšine s Tebou súhlasím,ale nie je pravda,že za fakturačným meradlom,nech je umiestnené kdekoľvek / obyčajne vo vodomernej šachte ,ktorej vlastníkom je odberateľ vody /je rozvod vody dodávateľa vody. Odberateľovi vody patrí úsek rozvodu po hlavný uzáver v zemi. Takto som opravovala prasknutý rozvod S.V. a dodávateľ sa odvolal na vyhlášku,ktorú teraz neviem citovať. Možno to tak nemalo byť,ale myslím,že to platí tak isto ako pri rozvodoch plynu ,kde je tiež vlastníkom zemnej súoravy odberateľ,teda vlastníci domu . U studenej vody to tak platí aj v rodinných domoch. Vybudovanie prípojky si hradí vlastník od hlavného uzáveru v zemi.
Naposledy upravil lubica_02 : 01.05.07 at 23:12
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

lubica_02 Pozri príspevok
Vo väčšine s Tebou súhlasím,ale nie je pravda,že za fakturačným meradlom,nech je umiestnené kdekoľvek / obyčajne vo vodomernej šachte ,ktorej vlastníkom je odberateľ vody /je rozvod vody dodávateľa vody. Odberateľovi vody patrí úsek rozvodu po hlavný uzáver v zemi. Takto som opravovala prasknutý rozvod S.V. a dodávateľ sa odvolal na vyhlášku,ktorú teraz neviem citovať. Možno to tak nemalo byť,ale myslím,že to platí tak isto ako pri rozvodoch plynu ,kde je tiež vlastníkom zemnej súoravy odberateľ,teda vlastníci domu . U studenej vody to tak platí aj v rodinných domoch. Vybudovanie prípojky si hradí vlastník od hlavného uzáveru v zemi.
Asi sme si nerozumeli. Ja tvrdím niečo podobné ako ty, že vlastníci sú vlastníkmi rozvodov vody alebo kanalizácie po vodovodnú a kanalizačnú prípojku, kde je aj fakturačný merač. Teraz sme mali problém s vodárňami, lebo tvrdili, že prasknutý kryt šachty umiestnený na ceste asi 6m od domu musia dať opraviť vlastníci, lebo vodárne sú vlastníkmi len rozvodov po fakturačný merač. Zvyšok vraj patrí domu. Samozrejme že to nebola celkom pravda, lebo šachta nie je vlastníctvom vlastníkov. Ani vodární to je pravda, ale mestskej časti. Vlastníci vlastnia len rozvody od fakturačného merača k domu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja by som chcela poprosiť kde sa dá nájsť odkiaľ pokiaľ kanalizácia komu patrí. Ja som sa s takým problémom ešte nestretla, myslím, že nás je viac. Predsa len voda je drahá a nerada by som čakala až kým sa niečo stane. Ja som toho názoru, že haváriam treba predchádzať, ale v takomto prípade sa zrejme nedá. Ale v prípade havárie je zvyčajne neskoro a treba platiť následky havárie. Moje znalosti boli, že od fakturačného merača patrí tomu, kto platí podľa neho, ale po ten fakturačný merač veru neviem. Kanalizácia ako taká ma ani nikdy nezaujímala. Vždy som bola v tom, že patrí vodárňam, resp. mestu. Ale my tu máme taký problém, že je fakturačný merač až pri kotolni a je platný až pre 3 výškové bytovky a potrubie je teda riadne dlho. Koeficienty narastajú. Musím to nejako vyriešiť, ale ešte neviem ako. Každá rada drahá. Roky rokúce sme preplácali vodu, ktorú nikto z nás nespotreboval. Tiež by ma zaujímalo komu to vediace potrubie patrí a či sa na jeho kontrolu nevzťahuje nejaká povinnosť kontrolovať ho. A komu vyplýva tá povinnosť. Fakt neviem ako toto poriešiť inak, ako sa odčleniť a mať svoj fakturačný merač a aj vo výrobe TÚV sa osamostatniť. Na toto riešenie bola daná výnimka z dôvodu "dotláčačky" vody, nakoľko sme výškové paneláky.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Empaty,rozvod -potrubie studenej vody od hlavného uzáveru v zemi / to je taký malý excentrický alebo guľatý poklop a uzáver vody je vlastne štvorhran / patrí vlastníkom domu, pretože fakturačný merač môžeš mať umiestnený hocikde v dome. Tak ako to píše aj Elenka . Z tohoto vyplýva povinnosť znášať náklady na opravu aj tohoto rozvodu. Pri kanalizácii je to obdobné,vlastníkom domu patrí kanalizácia po poslednú kontrolnú šachtu. Zajtra v práci pozriem vyhlášku a ak sa mýlim dám určite vedieť.
Elenka TÚV chcem aj ja aj vlastníci mať tiež meranú fakturačným meradlom, bojujeme už dlho,zatiaľ nám dodávateľ nevyšiel v ústrety,aj keď sa zdá,že to bude už na dobrej ceste,lebo ústne by aj súhlasili,ale náklady na prácu bude znášať vlastník. Takže uvidím či to bude tak.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Slávica ďakujem za radu aspoň ušetríme korunky.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Čo sa týka tej kanalizácie vodári maju super postavené zmluvy tak, že všetko "hrá pre nich". Príklad: budova, kde mám kanc. má vodomernú šachtu asi 50 m od budovy. Bol tu veľký unik vody, samozrejme všetko sa realizovalo na náklady vlastníkov, keďže to bolo pred meračom... Na budove merač samozrejme neuznávaju...snažila som sa o to...bol by mi ale len na jednu vec- a to na sledovanie spotreby ako podružny merač, avšak nie uznateľny... Vedia dobre ako sa zbaviť veľa povinností, ale zvyšovať vodnostočné to im ide z roka na rok perfektne!
Ano tieto spoločnosti nechcú mať žiadne náklady a chcú len vyberať platby od vlastníkov. Nemôžeš si bez nich vymeniť ani hlavný uzáver,pretože poškodíš plombu na vodomere.Všetko majú dobre ošetrené a vlastníci musia za všetko len platiť a niesť zodpovednosť.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

lubica_02 Pozri príspevok
Empaty,rozvod -potrubie studenej vody od hlavného uzáveru v zemi / to je taký malý excentrický alebo guľatý poklop a uzáver vody je vlastne štvorhran / patrí vlastníkom domu, pretože fakturačný merač môžeš mať umiestnený hocikde v dome. Tak ako to píše aj Elenka . Z tohoto vyplýva povinnosť znášať náklady na opravu aj tohoto rozvodu. Pri kanalizácii je to obdobné,vlastníkom domu patrí kanalizácia po poslednú kontrolnú šachtu. Zajtra v práci pozriem vyhlášku a ak sa mýlim dám určite vedieť.
Elenka TÚV chcem aj ja aj vlastníci mať tiež meranú fakturačným meradlom, bojujeme už dlho,zatiaľ nám dodávateľ nevyšiel v ústrety,aj keď sa zdá,že to bude už na dobrej ceste,lebo ústne by aj súhlasili,ale náklady na prácu bude znášať vlastník. Takže uvidím či to bude tak.
Fakturačný merač je práve preto umiestnený v mieste rozhrania, lebo meria spotrebu vody vtekajúcej do rúry vo vlastníctve vlastníkov a vytekajúcej z rúry vo vlastníctve vodární. Inak ak by bola porucha pred meračom, ktorý by bol umiestnený niekde ďalej v dome ako hovoríš, nemohli by vodárne fakturovať únik vody, lebo by ho na strane vlastníkov domu merač ani nemohol namerať...to by bolo nevýhodné pre vodárne a s takým prípadom som sa ešte nestretol....
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Fakuračný merač = hranica. Nie je podstatné kde je umiestnený. Teraz to preženiem, ak by ste ho mali aj 5 km od domu tak všetko čo je na ňom platíte bez ohľadu či to spotrebujete alebo tam bolo vadné potrubie a voda vytiekla ešte pred domom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veď práve a my ho máme aj 50 metrov. A hrozím sa toho, že celé má aj 300 metrov. No musím to riešiť čo najskôr.
0 0
uzlik6 uzlik6

uzlik6 je offline (nepripojený) uzlik6

Žumpa tam bola pred zavedením kanalizácie.Potrubie bolo vyvedené priamo zo žumpy.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

uzlik6 Pozri príspevok
Žumpa tam bola pred zavedením kanalizácie.Potrubie bolo vyvedené priamo zo žumpy.
Tak už sa k tomu niekto priznal? Kto je majiteľ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať