Zavrieť

Porady

Nekompetentný predseda SVB

Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ked sme mali v správcu a v správe bolo vsetko načas a v poriadku (az na ohovaranie spravcu, k comu sa hned vsetci priklonia. Sme zvyknuty zvalovat vinu na ineho najme ked tam neni), hlavne vyučtovanie bolo prehladne a zrozumitelne. Mandatara sme zrušili, lebo sme uverili že to robi zle, ale nikto si to nebol overit. Tak sme ostatný podlahli polopravdam terajšej predsednicky spolocenstva. Ukazalo sa, že vsetko bolo inak a dnes mame chaos, vyučtovanie asi ani nebude a nova predsednicka robi vsetko ako ju napadne a bez toho že by ovladala zakony...opravy co sa robili boli bez zmluvy a zaruk (zatieklo nam pri oprave strechy, poistenie nebolo žiadne, zmluva o dielo žiadna). Vela ludi v dome je nespokojných, ale nikto si nechce palit prsty..uz su ludia apaticky..bolo to lepsie za eri správy družstva ako teraz....byvala predsedkyna zomrela, správcovi sme dali vypoved a teraz je to len chaos....lebo jedna Pani vie dobre stvat a ohovarat...ma niekto podobne skusenosti? Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa....ja nechapem, preco aj SVB nie je na zaklade koncesnej živnosti, aby to musel robit niekto, čo ma na to predpoklady....
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V zmysle zákona 182/1993 sa nerovná predseda správe. Sú to dve odlišné veci. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike. Správu si môžete robiť v rámci SVB, alebo Vám ju bude robiť niekto na základe ŽL, alebo Vás bude spravovať nejaké bytové družstvo, firma či už a.s. alebo s.r.o. Predseda je štatutár členov SVB. Predseda môže vykonávať správu pokiaľ má na to oprávnenie formou živnostenského listu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V zmysle zákona 182/1993 sa nerovná predseda správe. Sú to dve odlišné veci. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike. Správu si môžete robiť v rámci SVB, alebo Vám ju bude robiť niekto na základe ŽL, alebo Vás bude spravovať nejaké bytové družstvo, firma či už a.s. alebo s.r.o. Predseda je štatutár členov SVB. Predseda môže vykonávať správu pokiaľ má na to oprávnenie formou živnostenského listu.
Ale ved to co hovoris vôbec nie je pravda..... Ved zo zakona je automaticky spoločenstvo spravca domu. A predseda je štatutar tohto "spravcu"..???? Podla mna predseda riadi spravcovsku "spoločnosť" s nazvom SVB, lebo ved ta je založena len za tymto učelom..predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto pravnickej osoby....a moja vyhrada bola, že sa da SVB založiť len tak a ze to nie je úradne kontrolovana cinnosť, lebo tu sa daju nekompetentnostou napachat velke skody. Podla mna je to dost zlozita cinnost..ekonomika, vymahanie, uctovnictvo, opravy..a cudujem sa že si Poradačka a VIP členka tu a tak dlho a taketo zakladne veci neovladaš a radis takto......to sa necudujem potom ze aj u nas to takto vyzera....

P.S. Tvoja veta opačne. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

hasta Pozri príspevok
Ale ved to co hovoris vôbec nie je pravda..... Ved zo zakona je automaticky spoločenstvo spravca domu. A predseda je štatutar tohto "spravcu"..???? Podla mna predseda riadi spravcovsku "spoločnosť" s nazvom SVB, lebo ved ta je založena len za tymto učelom..predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto pravnickej osoby....a moja vyhrada bola, že sa da SVB založiť len tak a ze to nie je úradne kontrolovana cinnosť, lebo tu sa daju nekompetentnostou napachat velke skody. Podla mna je to dost zlozita cinnost..ekonomika, vymahanie, uctovnictvo, opravy..a cudujem sa že si Poradačka a VIP členka tu a tak dlho a taketo zakladne veci neovladaš a radis takto......to sa necudujem potom ze aj u nas to takto vyzera....

P.S. Tvoja veta opačne. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike....
ZSBaNP upravuje správu domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a formy vykonávania tejto správy, ktorými sú : -spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome /ďalej len spoločenstvo / nie predseda, o ktorom píšeš ako o nekompetentnom. - správa, ktorú vykonáva správca - podnikateľ - právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu /ďalej len "správca"/, uprednostňuje sa uzatváranie zmlúv o výkone správy s bytovým družstvom. Formy správ v znení zákona 182/1993 pozná správu domu, ktorú vykonáva spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome /spoločenstvo/ alebo správca zas nikde nie predseda podľa Tvojho názoru nekompetentný alebo kompetentný, stále je to o rozdiele medzi správou a predsedom /aspoň dúfam, že zatiaľ to je jednoznačné/. Z uvedeného vyplýva, že dom nemôžu súbežne spravovať spoločenstvo i správca. Predseda ako štatutárny orgán - riadi činnosť spločenstva, - koná v mene spoločenstva, - rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Okrem iného je vyslovene uvedené, že predseda nesmie vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločensva, takisto sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 29.04.07 at 14:23
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

pre - Hasta
si na omyle ked si sa rozhodol takto *nekompetentne* reagovat na prispevok E.Navratilovej - keby si si radsej nastudoval problematiku - xixi
Evidentne mas chaos v pojmoch......spravca, predseda SVB, spolocenstvo,statutar.....
a ona sa ti snazila len pomoct zorientovat sa .............
a ak ti niekto radí tak je nanajvýš netaktne - vratit to tým ze si zakon ma prestudovat ona . ospravedlnuje ta len to ze si tu asi novacik a musis sa zorientovat.
dakujem
dakujem
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

No neviem kto ma chaos v pojmoch....
Neviem co je to ZSBaNP???? to čo má stanovovať správu vlastnikmi a formy vykonavania tejto spravy. Podla mna je to zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Asi ste mysleli teda ZoVBaNP.
Formy správy su tam dve: Spoločenstvo alebo správcovska spoločnosť (družstvo, s.r.o., a.s.....)
U správcovskej spoločnosti je predpisany statutar: riaditeľ, predseda (s.r.o., a.s., družstvo...)
U SVB je predpisany štatutar: predseda SVB
Štatutári konaju za svoje oraganizacie navonok a zodpovedaju a rucia za tuto činnosť...teda vykonavaju činnosť na ktoru je založená spoločnosť (SVB či s.r.o, a.s., družstvo...) vykonavaju spravu.
Neviem si predstaviť, že prijdeš za riaditelom spravcovskej firmi a on ti povie, že on nevykonava správcovsku činnosť, ale to robi iba firma kde je zamestnany lebo je rozdiel medzi nim a spravcovskou firmou, ktoru riadi ...ale ved ta firma kona asi cez ludí prostrednictvom svojho konatela (ved preto sa to tak aj vola že konatel!!)......ved ten štatutar zastupuje tu organizaciu a kona za nu...a kto iný by mal konať ked nie štatutar...ako by SVB mohlo vykonavat spravu ked nie cez statutara? Co šetci vlastnici pojdu do banky uhradzať faktury alebo si budu robit sami vyuctovanie? alebo je spoločenstvo nejaky duch, ktorý sa nejako samovolne spravuje bez statutara - konatela? Nechápem ako Vam to nemôže byť jasne...a este sa tu za taketo nezmysli aj ocenujete...namiesto aby ste si priznali, že sa mylite...
Predseda je konateľom - štatutárom SVB (čo je registrovaná organizacia za účelom vykonavania správy domu), kona za tuto organizaciu, teda vykonava to na co je ona urcena...vykonava spravu. Podobne ako riaditel spravcovskej firmy alebo predseda družstva vykonava činnosť na ktoru je firma určena svojim predmetom činnosti. Firmi musia mat živnostensky list na svoju činnosť a neviem či aj SVB. Ale asi nie, lebo preto to potom takto vyzera. ja som sa sem prisiel poradiť a dostal som odpoved, kde aj ja viem že nie je spravna a hned aby som sa zorientoval v zakone. To by som prijal keby som dostal logicku odpoved. Zatial je to len obhajovanie neobhájitelného. Juraj xyz dúfam že si sa trochu zorientoval v pojmoch teraz ty. Asi sa tu nenajde nikto kto by vedel ked uz šetci použivate to slovo kompetentne reagovat.
Naposledy upravil hasta : 29.04.07 at 23:26
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

hasta Pozri príspevok
No neviem kto ma chaos v pojmoch....
Neviem co je to ZSBaNP???? to čo má stanovovať správu vlastnikmi a formy vykonavania tejto spravy. Podla mna je to zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Asi ste mysleli teda ZoVBaNP. V skratke sa používa ZVBaNP. Ale pre rozlíšenie pojmov predseda, správa, správca je to o nepodstatné.
Formy správy su tam dve: Spoločenstvo alebo správcovska spoločnosť (družstvo, s.r.o., a.s.....)
U správcovskej spoločnosti je predpisany statutar: riaditeľ, predseda (s.r.o., a.s., družstvo...)
U SVB je predpisany štatutar: predseda SVB
Štatutári konaju za svoje oraganizacie navonok a zodpovedaju a rucia za tuto činnosť...teda vykonavaju činnosť na ktoru je založená spoločnosť (SVB či s.r.o, a.s., družstvo...) vykonavaju spravu.
Neviem si predstaviť, že prijdeš za riaditelom spravcovskej firmi a on ti povie, že on nevykonava správcovsku činnosť, ale to robi iba firma kde je zamestnany lebo je rozdiel medzi nim a spravcovskou firmou, ktoru riadi ...ale ved ta firma kona asi cez ludí prostrednictvom svojho konatela (ved preto sa to tak aj vola že konatel!!)......ved ten štatutar zastupuje tu organizaciu a kona za nu...a kto iný by mal konať ked nie štatutar...ako by SVB mohlo vykonavat spravu ked nie cez statutara? Co šetci vlastnici pojdu do banky uhradzať faktury alebo si budu robit sami vyuctovanie? alebo je spoločenstvo nejaky duch, ktorý sa nejako samovolne spravuje bez statutara - konatela? Nechápem ako Vam to nemôže byť jasne...a este sa tu za taketo nezmysli aj ocenujete...namiesto aby ste si priznali, že sa mylite...
Predseda je konateľom - štatutárom SVB (čo je registrovaná organizacia za účelom vykonavania správy domu), kona za tuto organizaciu, teda vykonava to na co je ona urcena...vykonava spravu. Podobne ako riaditel spravcovskej firmy alebo predseda družstva vykonava činnosť na ktoru je firma určena svojim predmetom činnosti. Firmimusia mat živnostensky list na svoju činnosť a neviem či aj SVB. Ale asi nie, lebo preto to potom takto vyzera. ja som sa sem prisiel poradiť a dostal som odpoved, kde aj ja viem že nie je spravna a hned aby som sa zorientoval v zakone. To by som prijal keby som dostal logicku odpoved. Zatial je to len obhajovanie neobhájitelného. Juraj xyz dúfam že si sa trochu zorientoval v pojmoch teraz ty. Neprináleží Ti hodnotiť znalosti Juraja xyz, snaž sa doplniť Tvoje medzery v základných veciach. Asi sa tu nenajde nikto kto by vedel ked uz šetci použivate to slovo kompetentne reagovat.
Nemám k Tvojmu príspevku čo dodať. Je to tu o dodržiavaní témy. Inak tam kde bývaš by som nechcela vykonávať ani predsedu, ani správu. Neprináleží Ti posudzovať niekoho znalosti a orientáciu v problematike... najväčšie medzery máš Ty. Skutočne nevieš čo znamená predseda, správa, správca. Radu prijmeš,... neprijmeš, ...je to na Tebe, ale nikoho invektívne neurážaj. Keď sa budem pýtať ja, ver, že uvítam aj Tvoj názor, radu. Nikdy by som naň nezareagovalo invektívne ako Ty. Opakovane Ti radím pozri Zákon 182/1993. Ja si zoberiem vždy keď mám v niečom medzery, resp. ak chcem postupovať, riešiť v rámci jeho znenia. Nie je na tom nič, začo by som sa hanbila. Nepotrebujem, aby sa niekto snažil hľadať problémy tam kde nie sú.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.04.07 at 06:37
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

hasta Pozri príspevok
Ale ved to co hovoris vôbec nie je pravda..... Ved zo zakona je automaticky spoločenstvo spravca domu. Zo zákona sa SVB zakladá za účelom správy domu ... predseda je štatutár ale nie správca... Ty tvrdíš, že predseda je nekompetentný, teda ak je ...tak ako predseda alebo správca? Toto je to čo Ty v Tvojich príspevkoch dosť nezrozumiteľne popisuješ. A pritom v týchto pojmoch sú priepastné rozdiely. Keby si radšej toto špecifikoval a nehodnotil znalosti iných. Verím, že si to uvedomíš a priznáš. Ako SVB, ktoré si vykonáva správu samé máte v zmluve o SVB resp. v dodatkoch špecifikované ako a čo kto má vykonávať. Ak máš pochybnosti, preštuduj aj zmluvu, ... dodatky... Začal si veľmi nesprávne, osočovaním... skús si obrátiť... keby niekto reagoval na Tvoj príspevok takto... A predseda je štatutar tohto "spravcu"..???? Podla mna predseda riadi spravcovsku "spoločnosť" s nazvom SVB, lebo ved ta je založena len za tymto učelom..predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto pravnickej osoby....a moja vyhrada bola, že sa da SVB založiť len tak a ze to nie je úradne kontrolovana cinnosť, lebo tu sa daju nekompetentnostou napachat velke skody. Podla mna je to dost zlozita cinnost..ekonomika, vymahanie, uctovnictvo, opravy..a cudujem sa že si Poradačka a VIP členka tu a tak dlho a taketo zakladne veci neovladaš a radis takto......to sa necudujem potom ze aj u nas to takto vyzera....

P.S. Tvoja veta opačne. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike....

Nie je mojim zámerom Ťa presviedčať o niečom, čo nechceš čítať... ale je to na Tebe. Inak čo sa týka kompetencií, formy správ, o správcoch... máš ich skutočne pekne vyšpecifikované v toľko spomínanom zákone.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Podľa mňa správu vykonáva SVB, iba podľa zákona a v teoretickej rovine.Zhomaždenie vlastníkov odsúhlasuje iba najdôležitejšie úlohy a voľby. Samotnú praktickú správu domu vykonávajú iba funkcionári, teda predseda, ekonom a rada. Napr. komunikáciu s firmami, zabezpečenie kancelárskych potrieb, havarijné opravy. Predsa nechcete povedať, že najskôr sa zvolá zhromaždenie, aby rozhodlo ako správca a potom sa bude riešiť nejaká havária. Takže v praxi naozaj vykonáva správu najviac predseda, ať už zákon hovorí čo hovorí.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Podľa mňa správu vykonáva SVB, iba podľa zákona a v teoretickej rovine.Zhomaždenie vlastníkov odsúhlasuje iba najdôležitejšie úlohy a voľby. Samotnú praktickú správu domu vykonávajú iba funkcionári, teda predseda, ekonom a rada. Napr. komunikáciu s firmami, zabezpečenie kancelárskych potrieb, havarijné opravy. Predsa nechcete povedať, že najskôr sa zvolá zhromaždenie, aby rozhodlo ako správca a potom sa bude riešiť nejaká havária. Takže v praxi naozaj vykonáva správu najviac predseda, ať už zákon hovorí čo hovorí.
Ale samozrejme, že ďalšie špecifiká ako a čo,... v rámci fungovania SVB, záleží na tom čo je odsúhlasené členmi SVB, na základe uznesení zo zhromaždenia sa prenáša do zmluvy o SVB, resp. jej dodatkoch. Ale nejdem posudzovať či je predseda kompetentný alebo nekompetentný, lebo mám výhrady voči tomu ako sa vyvíja správa v rámci správy SVB. Práve preto je super SVB a vlastná správa, lebo si členovia SVB rozhodujú čo sa bude,... nebude,... robiť,... nerobiť... Pokiaľ je bytový dom v správe bytových družstiev, iných bytových podnikov je vždy viac menej výber firiem o akúkoľvek zákazku na tomto správcovi. Aspoň ja som sa v mojom okolí nestretla, že by to bolo inak. Ale pokiaľ je založené SVB a všetko funguje ako má, v zmysle legislatívy, je výber práve na členoch SVB. Predseda ako štatutár môže len podpísať to na čom sa v rámci správy SVB dohodnú všetci či už na zhromaždení, resp. členovia dozornej rady. To je zas špecifikované práve v rámci zmluvy SVB, resp. následných dodatkov. To, že predseda ako jediný má záujem, aby sa niečo riešilo v rámci potrieb SVB potom robí sám /zo strany členov SVB nie je záujem.../
je zas trošku iný problém. Potom zrazu niekto zistí, že sú nedostatky a idem sa zaujímať či je kompetentný alebo nekompetentný. To už si musia v rámci SVB vykonzultovať všetci členovia, ktorým vôbec na fungovaní SVB záleží. Už sa to tu veľa krát riešilo. http://www.porada.sk/t46712-p9-preds...tml#post446505 a toto mi pripadá ako pokračovanie pod iným nickom. Inak práve týmto spôsobom sa práve ukončuje aj činnosť SVB a zháňa sa likvidátor, nový správca.... Predseda na základe pochybností nemá záujem pokračovať vo zvolenej funkcii. Toto je z praxe, nie zo zákonov.... Práve pre toto ja vždy zdôrazňujem, že dobrých predsedov je nedostatok. Ale ak sa dohodnú a dajú dohromady správni ľudia, je to super. AK má ale predseda robiť a riešiť všetko sám.. . do toho ešte takí čo majú v sebe všetko najlepšie ... riešia všetko super,... niet nič horšieho. Tak pre SVB ako pre predsedu, radu... Pritom sa môže zapojiť do fungovania každý, kto má chuť a vedomosti. V konečnom dôsledku, myslím, že je vhodnejšie používať znenie zákona. Interne si v rámci SVB môže každý fungovať tak, aby boli členovia SVB spokojní. O tom to tu je.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.04.07 at 13:17
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hasta Pozri príspevok
Ale ved to co hovoris vôbec nie je pravda..... Ved zo zakona je automaticky spoločenstvo spravca domu. A predseda je štatutar tohto "spravcu"..???? Podla mna predseda riadi spravcovsku "spoločnosť" s nazvom SVB, lebo ved ta je založena len za tymto učelom..predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto pravnickej osoby....a moja vyhrada bola, že sa da SVB založiť len tak a ze to nie je úradne kontrolovana cinnosť, lebo tu sa daju nekompetentnostou napachat velke skody. Podla mna je to dost zlozita cinnost..ekonomika, vymahanie, uctovnictvo, opravy..a cudujem sa že si Poradačka a VIP členka tu a tak dlho a taketo zakladne veci neovladaš a radis takto......to sa necudujem potom ze aj u nas to takto vyzera....

P.S. Tvoja veta opačne. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike....
Hasta keď ťa tak čítam mám pocit, že už viem, prečo je to vo Vašom paneláku tak ako je a nedaj boh, aby si raz presviedčal ludí, že chceš ty dať niečo na poriadok alebo nebodaj viest SVB...
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja by som ešte dodal, že zvalovať všetko na nekompetentnosť predsedu je dosť nevhodné. Ak sa vám nepáči treba ho odvolať. Ak sa vám nepáči ako rozhoduje, okrešte mu kompetencie na schôdzi SVB a pod. Všetko záleží od ľudí, ktorí ho tam v prvom rade zvolili a dali mu dôveru, a vdruhom rade od ich záujmu ho kontrolovať a celú činnosť SVB. Ale to sa nikdy nikomu nechcelo. Každý príde po funuse a potom je generál.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Nemám k Tvojmu príspevku čo dodať. Je to tu o dodržiavaní témy. Inak tam kde bývaš by som nechcela vykonávať ani predsedu, ani správu. Neprináleží Ti posudzovať niekoho znalosti a orientáciu v problematike... najväčšie medzery máš Ty. Skutočne nevieš čo znamená predseda, správa, správca. Radu prijmeš,... neprijmeš, ...je to na Tebe, ale nikoho invektívne neurážaj. Keď sa budem pýtať ja, ver, že uvítam aj Tvoj názor, radu. Nikdy by som naň nezareagovalo invektívne ako Ty. Opakovane Ti radím pozri Zákon 182/1993. Ja si zoberiem vždy keď mám v niečom medzery, resp. ak chcem postupovať, riešiť v rámci jeho znenia. Nie je na tom nič, začo by som sa hanbila. Nepotrebujem, aby sa niekto snažil hľadať problémy tam kde nie sú.
Ved presne...je to dodržiavani témy.
Dakujem za nazorny príklad o posudzovani znalosti niekoho, pre istotu som to vyciernil. Ved si pozrite vase invektivne stranky a neverím že tu naozaj nie je nikto (okrem svojara a jozefaI) kto by zaujal normalny postoj k veci a nie emotívne podfarbený jesitnosťou a obhajovaním neobhajitelneho....Pripomina mi to tu stredovek a upalovanie tých čo maju iný nazor...ja som si myslel ze to tu je aj trochu o nadhlade a o odbornej diskusii...zatial registrujem len odbojnú diskusiu....nie k teme, ale k ponižovaniu a podceňovaniu nových....pritom kriteriom by mala byt odbornost, ked uz mate tolko frčiek za ocenenia...
Len na okraj k tomu predsedovi co nie je správcom....Správca je ten co spravuje dom. A to može byt spravcovska spoločnosť alebo SVB (zakladá sa len za učelom spravy a dokonca nesmie vykonavat inu cinnost). Ak je to SVB, tak má svojho konatela - štatutara. Cez neho SVB ako správca koná. Zodpoveda sa rade alebo členom, ale ak aj niečo rozhodne bez nich, je to platne voči dodavatelom ako tretim osobam. Darmo Rada neschvali alebo si vlastnici prijmu aj tisic uzneseni. Jeho podpis na zmluve plati. Lebo je registrovany statutár správcu, čo sa vola SVB. V banke Vam nevyplatia ani desať halierov bez jeho podpisu. On musi byt podpisany na vypoctových listoch najomneho...prakticku vykonava celu spravu rovnako ako spravcovska spoločnosť cestou svojho konatela....
Nehovorime tu o fungovani SVB ale o pravnom postaveni SVB...to je to k tomu dodržiavaniu temy. Jedno viem popri tom že sa tomu nevenujem, že treba mat aj trochu pravne vedomie a nie bezvedomie. A nesnažil by som sa silou mocou radiť ak vo veciach nemam jasno....a mate pravdu pani Navratilova, nie je hamba sa myliť. Hamba je na svojom omyle zotrvavat a silou mocov ho obhajovať, to je to co robite aj s tu Vasimi kamaratmi....ved to je zjavne...

A este by som Vas chcel poprosit, ak niekoho citujete, tak tam nevkladajte svoje vyjadrenia, ktore som ja nepovedal. Dakujem za tuto elementarnu slusnosť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No škoda, že sa to uberá len smerom invektív a urážok. Považujem invekívne vyjadrenia už za osobné. Téma je založená za účelom nekompetentnosti predsedu, nie posudzovania znalostí tých čo radia, nie o právnom postavení a fungovaní SVB. A už vôbec nie za účelom upaľovania... Ohľadom elementárnej slušnosti si v tejto téme urobí každý svoj záver. Ja nemám nič proti, aby ste ako kamarát "zapadol". Kamaráti nemusia mať na jednu vec rovnaký názor, ale za rozdielnosť názorov sa neosočujú ani si inak neubližujú. A znenie zákona neviem ovplyvniť, iba ho rešpektovať a dodržiavať.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 01.05.07 at 06:27
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

No ani neviem odkial začať. Hasta, ty si sa do toho pustil a basta!..:-)
Ale to len žartom na odľahčenie témy.

Odosobnene od prispievateľov k tejto téme (z ktorých tu viacerých poznám a vážim si ich názor) si myslím, že:
Zákon NR SR 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (a je jedno ako sa to napíše v skratke) hovorí, že každý bytový dom musí mať svojho správcu (Nebudem citovať teraz konkrétne paragrafy, lebo tu o to nejde, každý si to nájde, ak chce). Správcom je buď Spoločenstvo vlastníkov bytov ako právnická osoba, registrovaná na príslušnom úrade a jej konateľom a štatutárom je tiež registrovaný predseda SVB (dá sa to preukázať výpisom z registratúry SVB, ktorý vydáva príslušný Okresný úrad), alebo správcovská spoločnosť, najmä bytové družstvo (čo neznamená, že by boli družstvá upredňostňované, je to len typický a stále najčastejší prípad), ktoré vykonávajú správu na základe živnostenského oprávnenia znejúceho na firmu a cez štatutára-konateľa zapísaného v Obchodnom registri tejto správcovskej spoločnosti.

Teda sú tu dve rovnocenné formy správy. Buď je správcom bytového domu SVB alebo správcovská spoločnosť, či družstvo!

Súhlasím s tebou hasta, že správca v prípade SVB rovná sa zjednodušenie predseda spoločenstva, lebo len on koná a môže konať za túto právnickú osobu. Za svoje konanie sa zodpovedá členom SVB a Rada SVB ho má kontrolovať. Ak niečo urobí zle, alebo v rozpore z uzneseniami zhromaždenia vlastníkov, je to ako správne píšeš plne platné voči tretím osobám, ktoré zmluvy uzavierajú v dobrej viere s registrovaným a zo zákona oprávneným štatutárom-konateľom SVB. Členovia majú možnosť predsedu odvolať a zveriť tieto právomoci niekomu inému - ku komu majú dôveru, a ten sa po právoplatnej registrácii na príslušnom úrade stáva novým predsedom s rovnakými právomocami, ako mal ten starý predseda.
Vlastníci-členovia SVB si môžu na súde vymáhať škodu, ktorú im svojim konaním spôsobil predseda SVB, ale nemôžu uznesením zrušiť právoplatnosť predsedom podpísanej prípadnej zmluvy o dielo s treťou osobou (ako to píšeš vo svojom príspevku) lebo nemajú na to právnu silu a sú viazaní právnymi úkonmi (a len týmito úkonmi), ktoré vykoná predseda SVB ako správca domu.
Doplňujem dnes 2.5. o 8.10 hod. - či už vykonanými priamo alebo sprostredkovane cez svojho dodávateľa služieb - mandatára, ktorým môže byť napr. profesionálna správcovská spoločnosť, ktorá koná na základe splnomocnenia v mene SVB v Mandátnej zmluve. (MZ je zmluva, ktorou za odplatu zabezpečuje mandatár pre mandanta dohodnuté služby, a ktorá sa uzatvára na základe Obchodného zákonníka. Nie zákona 182/93 Z.z. v platnom znení!!! Preto sa mandatár nikdy nemôže stať správcom domu)

Rada a zhromaždenie vlastníkov popísané v zákone 182/93 v platnom znení, ktoré sú bližšie určené v tiež registrovanej zmluve o spoločenstve, ovplyvňujú konanie SVB vo vnútri spoločenstva, navonok na základe Obchodného zákonníka, ale aj zákona 182/93 koná len štatutár - predseda SVB. Teda dá sa povedať, že vykonáva správcovskú činnosť rovnako ako riaditeľ správcovskej firmy alebo predseda družstva. Tá činnosť je daná zákonom 182/93 a je ňou správa domu.

Hasta, k tvojmu problému: nekompetentnosť predsedu SVB môže byt pravdou (z toho čo píšeš s tou opravou strechy bez zmluvy, so zatečením a nepoistením škody, hrozbou nesprávneho vyúčtovania a pod.) Mám tiež podobnú osobnú a konkrétnu skúsenosť s nekompetentnosťou predsedu SVB.

Ale musím Ti povedať, že jeden zo zodpovedných za tento stav si aj ty!!! Lebo aj ty si sa nechal presvedcit bez overenia si skutočností o takom závažnom probléme, akou je správa TVOJHO majetku, ktorý máš vo svojom vlastníctve!!! Aj ty si možno hlasoval a uveril z pohodlnosti. A aj ty si zodpovedný, že teraz je ten stav u Vás takýto, lebo nemáš spolu s ostatnými vlastníkmi silu to zmeniť. A len ty a Vy v dome to môžete zmeniť, nič iné sa Ti nedá poradiť alebo povedať!!!

Vieš, možno si už aj na svojej koži pochopil, že je jednoduché búrať, ale to ťažké je práve stavať a vedieť prevziať osobnú zodpovednosť!!!


Na tvoju otázku odpoveď:
Áno mám podobnú skúsenosť ako ty popisuješ, a osobne súhlasím, že by malo byť vykonávanie správy či už správcovskou firmou, družstvom alebo SVB na základe koncesovanej živnosti, lebo sa skutočne dajú "nekompetentnosťou napáchať", ako píšeš, aj veľké škody, a je to skutočne náročná, komplikovaná a aj právne zložitá činnosť a nestačí len si myslieť alebo vedieť čítať, ale aj je potrené mať tomu zodpovedajúcu prax, skúsenosti a ekonomické a právne vzdelanie (predpoklady), alebo si to aspoň cez výkon správy profesionálnej správcovskej firmy na mandátnu alebo príkaznú zmluvu zabezpečiť. Ale to je len môj osobný názor....

Myslím, že každý vie niečo a každý môže v niečom inému poradiť. Nikto nie je stopercentný ani neomylný a doplňujem nemá sa nad iného vyvyšovať ale ani sa snažiť iného ponižovať. Ale to je už iná téma...a nechcem odbiehať....to je len na zamyslenie....:-))
Naposledy upravil empaty : 02.05.07 at 08:42
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja len k tomu dodám, že takýmto siahodlhým vyjadreniam od kolegov, ktorých úprimne obdivujem, že tu museli strácať čas kôli niekomu, kto sem "zabludil" a chcel naše názory sa HASTA može len klaňať... osobne mi to nestojí za to a teraz v čase vypracovavania ročných vyučtovaní, by som sa vobec s tým nezapodievala.... a to som plne kompetentná
Uvedom si Hasta, že sem píšu ľudia všetci minimálne kompetentní /ak nie maximálne, čo myslím skôr/ a v tomto prostredí vedenia SVBčiek skúsení. Tí čo sa majú ešte veľa učiť a zavádzajú svojimi názormi, už sem dávno nepíšu...Preto prosím skús si dať na chvíľu prestávku. Ďakujem.
Naposledy upravil Halli : 01.05.07 at 12:46
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Myslím si, že už viac nie je potrebné túto tému rozmazávať, pretože boli tu vyslovené názory, boli tu odcitované znenia zákona a ten kto chápe zákon v teoretickej rovine by sa mal zaoberať aj skúsenosťami, ktoré mu dávajú kolegovia z praxe, pretože v mnohých oblastiach je prax úplne iná, ako teoretické chápanie zákona. A to sa týka nielen problematiky SVB. Hlavný problém je v tom, že tu uniká jedna veľmi významná vec, ktorá robí každé SVB špecifickým a to je práve zhromaždenie. Treba si uvedomiť, že zhromaždenie je najvyšší orgán spoločenstva, ktoré rozhoduje o vnútorných záležitostiach SVB a preto tu vzniká rozdiel vo výkone správy. SVB ako právnická osoba môže zabezpečovať výkon správy prostredníctvom predsedu, alebo si na výkon správy môže určiť inú právnickú osobu a tá výkon správy vykonáva na základe mandátnej zmluvy prípadne ŽL (u fyzickej osoby, ktorá ma na to oprávnenie). Toto je ten prípad, ktorý sa tu Elenka snažila vysvetliť, kedy predseda nerovná sa výkon správy. Empaty presne popísal znenie zákona a podľa toho by sa jednalo o SVB, ktoré si výkon správy vykonáva samé a zabezpečuje ho predseda. Všetko záleží však od zmluvy o spoločenstve, v ktorej podľa zákona musí byť uvedené, akým spôsobom bude zabezpečovaný výkon správy a to je bod, v ktorom to má každé SVB ináč riešené. Preto si myslím, že tí, ktorí už máme za sebou nejaké to obdobie fungovania spoločenstva, ktorí sme prešli nejakými skúsenosťami, museli sme si rôzne veci vykonzultovať aj s právnikmi, absolvovali sme aj školenia, ktoré nám poskytovali zástupcovia združenia spoločenstiev vieme, že naozaj prax nám ukázala možnosti, ako naše byty spravovať správne, v prospech ľudí a v medziach zákona. Názor môže mať každý z nás iný, koľko ľudí, toľko chutí, ale nech si to každý skúsi na vlastnej koži a potom zistí, možno na vlastných chybách, kde je v skutočnosti pravda. Nechajme teda invektívne reakcie bokom a snažme sa nájsť spoločné možnosti riešenia bez toho, aby sme hodnotili jeden druhého podľa počtu získaných bodov. Ja osobne názor toho druhého akceptujem len vtedy, pokiaľ si celú záležitosť overím a zistím, že má pravdu. A častokrát nestačí len čítať zákon, ale pracovať v danej problematike, aby si človek vytvoril obraz o tom, v čom daný problém spočíva. Hasta ubezpečujem ťa, že každý z nás, ktorý sa k tomuto vyjadril si predtým, ako začal túto prácu vykonávať musel veľa vecí sám pracne overiť, pozisťovať a získavať informácie, aby tu mohol zodpovedne poradiť tomu druhému. Ak s niečím nesúhlasím, dá sa to napísať bez toho, aby som urážala toho druhého a vtedy sa dá veľa vecí vyjasniť. Týmto spôsobom sa to však dostalo do roviny, kedy sa znevažuje osoba, ktorá naozaj vyjadrila svoj názor, ktorý vyplýva zo skutočnosti, aká je, či už ju prijmeš alebo nie. Už nech je reakcia akákoľvek, nebudem sa k danej veci vyjadrovať, pretože to považujem za stratu času. Na konkrétnu otázku boli dané konkrétne odpovede a každý má slobodnú vôľu prijať si za svoje, čo uzná za vhodné s tým, že už následky svojho konania bude znášať sám.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Naučila som sa pri tejto práci, že veľakrát pomôže dôkaz o svojom tvrdení. Priliepam tu článok z odborného časopisu zaoberajúceho sa správou bytových domov, v ktorom upozorňujem na tú časť, kde sa píše o tom, ako má byť správa zabezpečená, ako ošetrená zmluvne a z toho si urobte svoj vlastný názor. Mimochodom tieto príručky a časopisy máme zo združenia SVB, takže nie je to výmysel.
Povinnosti a úlohy správcov.jpg  
Práva a povinnosti správcov 2.jpg  
1/1
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Priznávam, že toto je téma, od ktorej radšej bočím. Jednak preto, lebo SVB je to, čo môjmu naturelo absolútne nevyhovuje. O svojom majetku najradšej rozhodujem sama, a to čo by mal so mnou predseda, ak by mi nedal k nahliadnutiu všetko cakumprax, ani nehovorím. Príspevky všetkých odborníkov považujem za kompetentné a prispievateľky/ov/ za odborníkov. Nedá mi ale nepridať sa trošíčku na hastovu stranu. A to preto, lebo idúc z mesta som stretla moju bývalú kolegyňku, už vo veku pokročilejšom, ktorá sa mi začala sťažovať na podobné nehoráznosti, o akých tu píše zadávateľ témy a iní. Nebyť Porady a jej SVBečkovských tém, tak ma ani nenapadane zdržiavať sa čosi vyše polhodiny. Poradiť som jej veľmi nevedela.Znalosť týchto ľudí / najmä postarších / je ohraničená a chuť dohadovať sa už takmer žiadna. A tak prečítajúc všetky príspevky som pochopila, že o SVB, jej poslaní štruktúre, štatutároch viem dosť, ale najracionálnejší spôsob ako klepnúť po prstoch tým najkompetentnejším, ako najschodnejšie riešiť vymáhanie svojho práva je toho pomenej.A tak to celé vnímam tak, že hasta niečo iné pýtal a niečo iné dostal. S nami laikmi to asi máte ťažké, ale ja to vidím tak. A keďže je deň sviatočný, verím, že mi bude odpustené, ak som trošku zabŕdla.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Danila Pozri príspevok
Priznávam, že toto je téma, od ktorej radšej bočím. Jednak preto, lebo SVB je to, čo môjmu naturelo absolútne nevyhovuje. O svojom majetku najradšej rozhodujem sama, a to čo by mal so mnou predseda, ak by mi nedal k nahliadnutiu všetko cakumprax, ani nehovorím. Príspevky všetkých odborníkov považujem za kompetentné a prispievateľky/ov/ za odborníkov. Nedá mi ale nepridať sa trošíčku na hastovu stranu. A to preto, lebo idúc z mesta som stretla moju bývalú kolegyňku, už vo veku pokročilejšom, ktorá sa mi začala sťažovať na podobné nehoráznosti, o akých tu píše zadávateľ témy a iní. Nebyť Porady a jej SVBečkovských tém, tak ma ani nenapadane zdržiavať sa čosi vyše polhodiny. Poradiť som jej veľmi nevedela.Znalosť týchto ľudí / najmä postarších / je ohraničená a chuť dohadovať sa už takmer žiadna. A tak prečítajúc všetky príspevky som pochopila, že o SVB, jej poslaní štruktúre, štatutároch viem dosť, ale najracionálnejší spôsob ako klepnúť po prstoch tým najkompetentnejším, ako najschodnejšie riešiť vymáhanie svojho práva je toho pomenej.A tak to celé vnímam tak, že hasta niečo iné pýtal a niečo iné dostal. S nami laikmi to asi máte ťažké, ale ja to vidím tak. A keďže je deň sviatočný, verím, že mi bude odpustené, ak som trošku zabŕdla.
V SVB ale nerozhoduje predseda. V správne fungujúcom SVB je to presne opačne. Rozhoduje zhromaždenie, predseda môže urobiť len to, čo mu zhromaždenie uznesením dovolí. Ak to tak nefunguje, je to chyba každého člena SVB, ktorý sa nezúčastňuje aktívne na správe domu. Nie je pravda, že nie je najracionálnejší spôsob ako klepnúť po prstoch tým najkompetentnejším, ... treba sa zúčastňovať na zhromaždeniach, žiadať dodržiavanie zákona, požadovať predkladať čerpanie FPOaÚ,... toto všetko sú možnosti kontroly fungovania a hospodárenia v SVB. Nikdy predsa nemôže rozhodovať jeden za všetkých členov. Nemá na to oporu v zákone. Pokiaľ nesúhlasí so znením uznesenia, zákon mu dovoľuje do 15 dní od prijatia uznesenia sa obrátiť na súd a podať odvolanie, to všetko sú legálne možnosti hájenia svojich záujmov. V zmysle znenia zákona, je to predsa všetko uvedené. Ale v prvom rade je dôležité sa zaujímať o zhromaždenia, zúčastňovať sa svojou účasťou na riadení SVB, starať sa o svoj majetok, čo je povinnosťou vyplývajúcou so znenia zákona. Neviem si predstaviť majiteľa nehnuteľnosti, ktorý sa bude nečinne prizerať ako sa mu váľajú vo dvore smeti /v bytovkách bežný jav/, preteká strecha /však to do bytov pod strechou, ja mám na 4. poschodí kľud... toto sú všetko veci, ktoré sa dotýkajú osobne každého člena SVB. Ale riešenie je práve v prístupe a snahe ich riešiť. Keď aj formou súdneho konania. Aspoň pre ten dobrý pocit, že robím len to, aby som "niekomu klepol po prstoch" a tým chránil svoj majetok, svoje práva. Stále tu je možnosť riešenia. Zmeňte formu správy, správcu... Je to vždy na dohode čo a ako bude v rámci SVB fungovať. Myslím, že sú kvalitní správcovia, ktorí si budú vážiť dôveru členov SVB a tak budú k nim aj pristupovať.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 02.05.07 at 08:36
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

K osobným invektívam a vyvyšovaniu, ktoré tu namyslene používate sa nebudem vyjadrovať. Oháňate sa zákonom a pritom mu nerozumiete. Prepáčte, ale z toho čo ste tu popísali si súdny človek iné ani myslieť nemôže. Napríklad tie namyslené vyjadrenia od Slavice ani nepotrebuju komentár. Verím že nezaujatý a hlavne skutočne kompetentný čitateľ čo nepatrí k tejto namyslenej kaste si urobí svoj obraz. Napr. opäť citujem:
"Uvedom si Hasta, že sem píšu ľudia všetci minimálne kompetentní /ak nie maximálne, čo myslím skôr/ a v tomto prostredí vedenia SVBčiek skúsení. Tí čo sa majú ešte veľa učiť a zavádzajú svojimi názormi, už sem dávno nepíšu..."
Hlúpe, namyslené, vyvyšujúce sa, nevecné a hlavne nekompetentné. Ďalší super VIP člen Porady. To je to správne pomenovanie toho čo je tu napísané. A verím, že to budete hodnotiť samozrejme ako moju aroganciu, čo na tom, že sa Vám pletú pojmy s dojmami.

Vám by som si nedal spravovať s takýmto rozhľadom ani svojho foxteriéra.
To je tá katastrofa o ktorej som písal že nastane, ak je na čele nekompetentný predseda. To radšej družstvo, ktoré sa správa ako sa správa, ako toto. Nepochybujem, že ste mnohí možno veľa museli prečítať, ale aj tisíckrát čítať a raz dôsledne a nie povrchne rozumieť je ROZDIEL. A ak už Vám niekto napíše, že má iný názor, tak sa aspoň nad tým zamyslím a prv než odpoviem, si to pre istotu v tom zákone pozriem....
Mňa mrzia tie Vaše útoky, namyslenosť na to že sem už chodíte dlho a ste VIP členovia...ale ono to nič neznamená..:-)) môže sem prísť niekto čo tu bude prvýkrát a môže sa tomu lepšie rozumieť ako Vy. Len "nesmie" napísať svoj názor sebavedome, lebo inak zapracuje tá vaša ješitnosť a neschopnosť prijať iný názor niekoho "neakreditovaného" medzi vami.
Samozrejme nechcem hádzať všetkých do jedného vreca. To by nebolo fér a správne.
Rešpektujem a vážim si tu odpoveď empatyho, je to po svojarovi druhý človek, ktorý sa zamyslel nad tým o čom sa bavíme a neodpovedal niečím iným, ale presne a logicky to vyargumentoval. Ďakujem mu za jeho odpoveď a aj za jeho kritiku a myslím si, že má pravdu. Skutočne som sa i ja nechal presvedčiť a podcenil som to u nás a teraz mi to vadí. Ale divím sa, že hoci napísal to čo ja na začiatku (takmer presne potvrdil a vyargumentoval to čo som tvrdil od začiatku), od pani Navrátilovej aj Slavice dostal súhlas. Tomu nerozumiem. A nerozumiem ani tomu, prečo jeho nejdete trhať za tento názor v zuboch ako mňa....
Ďakujem za názor aj GabiZ, tento článok bol tiež konečne bez invektív a o veci a probléme a bolo tam niečo pre mňa podnetné. To si cením. Hoci s ňou nesúhlasím v tom, že ak si SVB najme mandatára na výkon správy (čo sme mali aj mi), tým sa SVB nezbavuje svojho postavenia správcu domu a predseda je stále ten, čo zabezpečuje výkon správy (len cez dodávateľa). Lebo mandatár je len dodávateľom SVB (jedným z mnohých a môžu to byť napr. aj dve alebo tri správcovské spoločnosti a každá je splnomocnená vykonávať nejaku inu činnosť podľa mandatnej zmluvy). Ale som presvečený že správcom stale zostava zo zakona SVB čo sa može zmeniť len na schôdzi tak, že sa hlasovanim 2/3 hlasov zmeni forma správy z SVB na správcovskú spoločnosť. Aj dodávateľ tepla ma zmluvu s SVB a preto ešte nie je správcom, ale len dodávateľom. Empaty to velmi dobre vysvetlil a som sa aj poučil z jeho príspevku. Myslel som si že tu niekto taký na porade ani nie je po tom vsetkom, kto má nadhľad. Úprimne to hovorím a empaty máš môj plný rešpekt. Aspon viem, že je tu niekto, kto aj dokáže poradiť bez vyvyšovania sa a dá sa aj s ním aj normálne vecne baviť. A idem presviedcat susedov aby sme si to v dome usporiadali.
Myslíte si, že mňa nemrzeli tie útoky a povýšeneckosť? Mrzeli, ale preto nezmením svoj názor. Keby ste povedali prečo sa mýlim a nie aby som si naštudoval zákon ked som tu nový, nemuselo to byť. Aký požičaj, taký vrát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať