Zavrieť

Porady

starostlivost o dieťa

´Pekný deň ! Mám taký problém, že v roku sme osvojili 10 dňové dieťatko.V soc.poisťovne na nás kukali, keby sme spadli z neba. Vtedy som bola živnostnička. V auguste 2004 som prerušila živnosť, aby som mala istotu, že nemusím platiť odvody. Od 1,7,2005 zmenilo zákon o soc.poist., a vtedy my poslali papier, že môže prihlásiť, ako osoba starajúca o dieťa mladšie ako 6 rokov. vtedy som napísala na Regist.list.FO, že starám o dieťa od mája 2004. Vrátili mi naspäť, s tým, že len od osvojenia môžem prihlásiť ako starostlivosť o dieťa, že vraj dovtedy nie, lebo nebola osvojená. Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Presný výklad som v zákone nenašla, ale v zmysle zákona je rodičom osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
    Z toho mi vychádza, že kým dieťa nebolo osobe zverené, tak táto osoba do dátumu zverenia nemôže byť rodičom a nemôže sa z tohto dôvodu ani prihlásiť ako dobrovoľný platca na DP.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    azuz Pozri príspevok
    Presný výklad som v zákone nenašla, ale v zmysle zákona je rodičom osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
    Z toho mi vychádza, že kým dieťa nebolo osobe zverené, tak táto osoba do dátumu zverenia nemôže byť rodičom a nemôže sa z tohto dôvodu ani prihlásiť ako dobrovoľný platca na DP.
    Ale nám dieťa bolo zverené,len osvojené nebolo, len o rok, inak by sme nemohli zobrať domov, nemohla by som dostať rodičovský príspevok, uplatniť daňový bónus stď.

    starostlivost o dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.