Zavrieť

Porady

Zamestnanec a odvody na SP+SDS

Dobrý deň.
Čítam krížom-krážom témy, týkajúce sa odvodov, zákony, novely a usmernenia.
Ale stále mi nie je jasné, aké sú percentá odvodov na starobné poistenie pre zamestnanca-sporiteľa.
Zamestnávateľ za takého zamestnanca platí 5%+9%=14%.
Podľa zákona 461/2003 platí 4% iba zamestnanec, ktorý nie je sporiteľ. A čo sporiteľ? V zákone 43/2004 sadzba pre zamestnanca-sporiteľa nie je uvedená.
Chýbajú mi teda 4% do celkového súčtu 18%. Na stránke sociálnej poisťovne je uverejnená tabuľka odvodov, platných od 1.1.2005, ale tam sa vôbec nerozlišuje zamestnanec-sporiteľ a zamestnanec-nesporiteľ.
Ušla mi nejaká novela? Prosím, pomôžte mi ujasniť si to.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Miro, dôchodkové poistenie-starobné, ktoré platilo do 31.12.2004 bolo vo výške
    - 16% zamestnávateľ a 4% zamestnanec
    Od 1.1.2005 sú nové pojmy a to: dôchodkové sporenie-starobné a starobné dôchodkové sporenie a odvody sú takéto:
    1. pre sporiteľa:
    - dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%
    - starobné dôchodkové sporenie - 9% zamestnávateľ
    2. pre nesporiteľa:
    - dôchodkové poistenie - starobné = 14% zamestnávateľ a 4% zamestnanec
    - starobné dôchodkové sporenie - zamestnávateľ neplatí, lebo zamestnanec je nesporiteľ

    miroj je offline (nepripojený) miroj

    miroj
    vladan
    1. pre sporiteľa:
    - dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%
    Vďaka, vladan.
    Problém ale vidím práve v 4% zamestnanca-sporiteľa.
    V §22 zákona o starobnom dôchodkovom sporení nie je uvedená sadzba pre zamestnanca. Ani v §131 zákona o soc.poistení. Alebo existuje novela, ku ktorej som sa zatiaľ neprepracoval.
    Naposledy upravil miroj : 31.01.05 at 10:38

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ak by si si pozorne prečítal môj príspevok, tak zistíš, že do systému starobného dôchodkového sporenia prispieva iba zamestnávateľ a to tými 9% z tých 16%, ktoré boli platné do 31.12.2004 ... preto to v zákone nevieš nájsť

    miroj je offline (nepripojený) miroj

    miroj
    Asi si nerozumieme, vladan.

    Mňa zaujíma už iba stav od 1.1.2005.
    V príspevku vyššie píšeš:
    1. pre sporiteľa:
    - dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%

    Mne nie je jasné, na základe ktorého zákona a paragrafu zráža zamestnávateľ zamestnancovi-sporiteľovi 4%. V zákone o soc. poistení vidím iba:
    §131 ods.1
    Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
    a) zamestnanca, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 4% z VZ

    Odsek 2 rieši poistné pre sporiteľa. Je tam iba 5% pre zamestnávateľa.
    Kde sú teda tie 4% pre zamestnanca-sporiteľa?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    miro, prepáč, pozerám do zákona (aspoň čo ja mám k dispozícii) a fakt je to tak ako píšeš ...

    miroj je offline (nepripojený) miroj

    miroj
    Tak som to našiel.
    Príslušná novela je elegantne schovaná v novele zákona o poisťovníctve č.186/2004:
    4. V § 131 ods. 2 sa vkladá nové písmeno a), ktoré znie:
    „a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu,
    1) 4 % z vymeriavacieho základu,“.


    Platím si úplné znenia zákonov, ktoré nie sú úplné. Asi to zruším.

    Ak to niekomu pomôže, úplné (pracovné) znenie zákona č.461/2003 o sociálnom poistení je možné nájsť na stránke ministerstva práce a soc. veci: www.employment.gov.sk v sekcii legislatíva-kľúčové zákony. Sú v ňom zahrnuté všetky doterajšie novely.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    mirko, si šikulka
    ... nezúfaj, aj ja si platím úplné znenia, a vidíš, že tiež ich nemám úplné ... ale lepšie, "jak s drotom do oka", nie?

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Môžete mi niekto prosím vysvetliť, kto je považovaný za sporiteľa a kto za nesporiteľa? Je to tak, že sporiteľ je ten, kto má II. pilier a posiela sa 9% do soc. posťovne a 9% do dôchodcovskej správcovskej poisťovne a ten čo je nesporiteľ, tak celých 18% si necháva soc. poisťovňa?

    Džek je offline (nepripojený) Džek

    Džek
    Celých 18% zamestnávateľ odvádza do sociálnej poisťovne a sociálna poisťovňa u sporiteľa, ktorý uzatvoril zmluvu o dôchodkovom sporení s príslušnou dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou (II. pilier) 9% preposiela do tejto príslušnej DSS na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
    Tak toto je sporiteľ.

    U nesporiteľa celých 18% ostáva v sociálnej poisťovni.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Džek
    Celých 18% zamestnávateľ odvádza do sociálnej poisťovne a sociálna poisťovňa u sporiteľa, ktorý uzatvoril zmluvu o dôchodkovom sporení s príslušnou dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou (II. pilier) 9% preposiela do tejto príslušnej DSS na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
    Tak toto je sporiteľ.

    U nesporiteľa celých 18% ostáva v sociálnej poisťovni.
    Ďakujem. Presne takto som to pochopila.

    zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

    zuzubalu
    Mam otazocku ohladne odvodov, kedy je a kedy nie je povinnost platit 3 percenta na IP? Nie je mi jasne, ci ich treba platit, ak je zamestnanec zamestnany na ciastocny pomer. Software mi to nevypocital a nechal tam 0. Jaj mi zaciatocnici...

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.