Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

magno Pozri príspevok
Ja mam na skrecky tazke srdce,najprv mi dva zdrhnute kusy zozrali moje pracne,zo semienka vypestovane palmy,ale ze uplne az po samu zem a este som to ani nestihla poriadne predychat a uz zdrhli znovu a tento raz sa tym malym "svinucham " podarilo vysplhat sa mi na oprate pradlo a tam sa asi rozhodli mi ozivit pradlo tym,ze don povyhryzaju nejake vzory.Takze sa realizovali na rifliach,mikine a ako bonus mi vyhlodali aj diery na zaclone a kedze som ju mala zlozenu,tak sa im podarilo vyhryzt vsetky vrstvy,takze ked som zaclonu vystrela vyzerala ako vystrihovacka na okno Deti sa totiz bali prasknut,ze im zas zdrhli,tak mali tie mrchy dost casu......... odvtedy som vyhlasila,ze bud ja alebo hlodavce ale ine zvery zvladam v pohode.....
Sťahovala som sa z jednej izby do druhej a pri tejto príležitosti som zistila, že v koberci moji miláčikovia vyhrýzli nie jednu dieru (o tej som už vedela), ale dve . Asi vedeli, že koberec je už opotrebovaný a treba ho vymeniť . Jeden škrečok mi spásol taký gumený sokel, čo sa lepí namiesto lišty na podlahu - spásol ho asi 1 m - na rôznych úsekoch - opäť škrečok vedel, že sokel nem pekný, treba ho vymeniť. Jeden spásol trochu gauč z vnútornej strany - vyhrýzol dieru zadnej opierky. Jeden prehrýzol antény kábel Pri sťahovaní sa jeden škrečok pokúšal spásť igelitový obal na šaty
Našťastie im bežné oblečenie a záclony nechutia (aj keď som jedného raz prichytila, ako si riadny kus záclony nasáčkoval do lícneho vaku ).
Edit: pred chvíľou škrečkovia zistili dve veci:
1. pod nové kreslá sa nezmestia, nech sa akokoľvek budú snažiť pod ne podhrabať,
2. na nové kreslá sa lezie oveľa, oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako na staré.
Naposledy upravil Llívia : 18.11.10 at 22:52
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Llívia Pozri príspevok
Sťahovala som sa z jednej izby do druhej a pri tejto príležitosti som zistila, že v koberci moji miláčikovia vyhrýzli nie jednu dieru (o tej som už vedela), ale dve . Asi vedeli, že koberec je už opotrebovaný a treba ho vymeniť . Jeden škrečok mi spásol taký gumený sokel, čo sa lepí namiesto lišty na podlahu - spásol ho asi 1 m - na rôznych úsekoch - opäť škrečok vedel, že sokel nem pekný, treba ho vymeniť. Jeden spásol trochu gauč z vnútornej strany - vyhrýzol dieru zadnej opierky. Jeden prehrýzol antény kábel Pri sťahovaní sa jeden škrečok pokúšal spásť igelitový obal na šaty
Našťastie im bežné oblečenie a záclony nechutia (aj keď som jedného raz prichytila, ako si riadny kus záclony nasáčkoval do lícneho vaku ).
Edit: pred chvíľou škrečkovia zistili dve veci:
1. pod nové kreslá sa nezmestia, nech sa akokoľvek budú snažiť pod ne podhrabať,
2. na nové kreslá sa lezie oveľa, oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako na staré.
Ked to tu tak sledujem,tak najvacsie pliagy su vazne skreckovia.Ked si vezmem take morcata,tie akurat pri kazdej prilezitosti kvicia ako besne a ked zdrhnu su v podstate neskodne.Japonske tanecnice su take male,ze maju problem aj zdrhnut,mysi nam sice sem-tam usli,ale tie manzel riesil lepom na mysi,ale tie male,chlpate potvorky ked usli,tak to bolo vzdy skody ako by ich uslo 20 kusov.Tie tvoje su zlate aspon v tom,ze ak sa nevies rozhodnut co v byte vymenit,tak ti to nacnu a uz nemas inu moznost aj tak mas moj obdiv,neviem ako dlho by som zvladala vytahovat z nich zaclony a neustale ich lovit.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..baby moje, poviete mi niektorá, koľko percent a čoho platí podnikateľ na odvody do fondov, do socky a kde ešte?..lebo mám takú úlohu, už kvoli nej nespávam a perspektívne to vyzerá na infarkt..ide o finančný plán pre začínajúceho podnikateľa..a je to na známku..
...a kolko môžu byť poplatky za platby-len orientačne, čo sa dáva do odpisov a akési poistenia...kolko je daň z príjmu podnikateľa, platba DPH....
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...nikto nevie?..nevadí...poradím si..
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

pepsikova Pozri príspevok
..baby moje, poviete mi niektorá, koľko percent a čoho platí podnikateľ na odvody do fondov, do socky a kde ešte?..lebo mám takú úlohu, už kvoli nej nespávam a perspektívne to vyzerá na infarkt..ide o finančný plán pre začínajúceho podnikateľa..a je to na známku..
...a kolko môžu byť poplatky za platby-len orientačne, čo sa dáva do odpisov a akési poistenia...kolko je daň z príjmu podnikateľa, platba DPH....
Pepsi,

prikladam Ti odvody SP :
Nemocenské poistenie: sadzba poistného 4,4 % z min.VMZ 319,58 EUR =14,00 EUR
Dôchodkové poistenie:Starobné: 18% z min.VMZ 319,58 EUR= 57,50 EUR a invalidné 6% z min. VMZ 319,58 EUR=19,10 EUR
Poistenie v nezam.: 0
Garančné poistenie: 0
Úrazové postenie : 0
Rezervný fond:2% z min. VMZ 319,58 EUR=6,30 EUR
Spolu: z min. VMZ 319,58 EUR platí teraz podnikatel pokiaľ ide o SZČO 96,90 EUR

Maximálny vymeriavací základ pre SZČO je teraz pre nemocenské 1 116,75 EUR a pre ostatné 2 978,00 EUR, čiže ak by platil z maximalneho VMZ tak by platil 823,20 EUR.

Povinnosť platiť je v 1. roku podnikania nulová, alebo na dobrovoľnej báze, v 2. roku podnikania sa vypočítava z hrubého príjmu podnikateľa podľa tých uvedených %, v prípade, že má stratu, alebo 0 zisk , tak v 2. roku podnikania je povinný platiť minimálne z min. VMZ co je teraz tých 96,90€.

Na ZP:
Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) - § 16 ods. 8 písm. b/;5.
Bez ZP Najmenej 14 % z minimálneho základu 319,57€=44,73€
To je povinný platiť hneď od začiatku podnikania.

Všetko je to postavené na SZČO, ak máš iný príklad napíš ho.
8 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Pepsi,
este Ti posielam link na to ako si urobiť podnikatelský plán :
http://www.zivnostnik.sk/node/257 a http://www.zivnostnik.sk/node/260 ak sa dopracujem i k nejakemu vypracovanému zašlem.
4 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ako napísať podnikateľský plán? Akú by mal mať štruktúru?

Odporúčam písať plán prísne štruktúrovane – číslovať jednotlivé časti alebo kapitoly, dodržiavať úpravu bežnú pre „vážne“ dokumenty. Samozrejme, plánu môže predchádzať určitý brainstorming – na papieri či bez papiera – bez formálnej úpravy.
Existuje veľa pohľadov a názorov na to ako písať podnikateľský zámer a na jeho štruktúru. Tu uvádzam môj pohľad, ktorý je vhodný najmä pre tých, ktorí by ináč nepísali žiadny plán. Je teda zameraný na najpodstatnejšie body, hlavné oblasti, ktoré treba zvážiť a aspoň základne definovať. Tiež nie je prísne formálny. Takže poďme na to:

1. Predmet podnikania – „to jadro“

Je dobré zamyslieť sa nad týmito otázkami a zostaviť jasné odpovede: Čo je výrobkom alebo službou, ktoré chcem ponúkať (či už vyrábať alebo predávať)? Čím je môj produkt výnimočný? Ako chcem realizovať výrobu a/alebo predaj produktu?

2. Trh a konkurencia – všetko okolo mňa

Aký je dopyt po mojom produkte? Aká je cieľová skupina produktu? Kto bude produkt kupovať? Ako budem produkt distribuovať („posúvať“) mojim zákazníkom? Aká je konkurencia v tejto oblasti? Kto sú hlavní konkurenti? V čom sa líšime? V čom som lepší? Aké sú silné a slabé stránky môjho produktu a biznisu? Aké sú príležitosti a hrozby, ktorým budem čeliť?

3. Investície a zdroje – čo potrebujem a za čo to kúpim

Najprv čo potrebujem (investície/majetok): Aké vybavenie potrebujem pre štart podnikania? Čo je úplne nevyhnutné pre realizáciu predaja produktu a bez čoho sa (zatiaľ) zaobídem? Potrebujem auto, počítač, mobil a kanceláriu alebo investujem do stroja, web stránok, reklamy a získavania kontaktov? Ďalej, za čo to kúpim (zdroje): Koľko peňazí viem vložiť do podnikania (dať dokopy)? Investujem do podnikania okrem vlastných peňazí aj peniaze niekoho iného (brata, tety, banky, známeho, spoločníka)? Čo môj spoločník očakáva? Musím platiť spoločníkovi alebo niekomu inému výnos (úrok)? Bude sa aktívne podieľať na biznise?
Ak si urobíme jednoduchú tabuľku s dvomi stĺpcami, kde do ľavého stĺpca napíšeme majetok, ktorý potrebujeme na podnikanie a do pravého stĺpca zapíšeme zdroje, ktoré nám slúžia na úhradu kúpy tohto majetku, získame takú základnú improvizovanú súvahu (nazývanú tiež bilancia). Je to jeden zo základných nástrojov vnímania firmy z profesionálnejšieho pohľadu – napríklad z pohľadu banky. Vaša súvaha možno bude vyzerať nejako takto (v zátvorke uvádzam pár odbornejších výrazov):
Majetok (aktíva) Zdroje (pasíva)
Stroj, počítač, auto
(dlhodobý hmotný majetok) 200.000 Sk Vlastné prostriedky
(základné imanie) 150.000 Sk
Zásoby
(obežný majetok) 20.000 Sk Peniaze od brata, tety,
banky, známeho
(cudzie zdroje) 150.000 Sk
Hotovosť a môj účet v banke
(finančné účty) 50.000 Sk Môj dlh dodávateľom
(záväzky) 70.000 Sk
Čo mi zaplatia odberatelia
(pohľadávky) 100.000 Sk
Suma: 370.000 Sk
Suma: 370.000 Sk
Ako vidíme, majetok (aktíva) sa rovná zdrojom (pasívam). Teda všetko čo potrebujem pre biznis (majetok) musím mať kryté (zaplatené) nejakými zdrojmi (peniazmi) – či už vlastnými alebo cudzími. V súvahe sú tiež pre kompletnosť uvedené zásoby (ak potrebujem mať nejaký materiál potrebný pre podnikanie vopred na sklade), hotovosť a účet v banke (pár korún chcem mať po ruke vždy), a tiež pohľadávky a záväzky, ktoré však vzniknú až v priebehu podnikania. Myslím, že je podstatné mať aspoň nejaký prehľad o týchto veciach a snažiť sa udržiavať rovnováhu v súvahe. V rámci biznis plánu je vhodné zostaviť súvahu na začiatku podnikania a potom po konkrétnych obdobiach (napr. po roku, dvoch a viacerých rokoch).

4. Kalkulácia nákladov – za čo vyrobím a za čo predám

Je fajn zostaviť si najpodrobnejší súpis všetkých nákladových položiek, teda všetkých vstupov, ktoré potrebujem na realizáciu produktu. Treba tiež vyčísliť ich výšku. Takto môžem zistiť koľko ma bude stáť výroba alebo poskytnutie jednej jednotky produktu alebo služby. To mi dá predstavu, kde by sa asi mala hýbať cena… Odtiaľ je už len krôčik k spísaniu výsledovky (odborne: výkaz ziskov a strát), ktorá kalkuluje alebo odhaduje tržby, náklady a zisk podnikania (a sme doma . Vaša výsledovka bude vyzerať možno takto:
Výsledovka Poznámky
+ Tržby:
- Materiál a priame náklady
- Mzdy
- Nájomné / odpisy
- Telefón
- Iné náklady
1.000.000
-500.000
-200.000
-100.000
-60.000
-40.000
Tržby = počet predaných produktov x cena jedného produktu
Náklady = všetko čo musíte použiť na zabezpečenie výroby/predaja vášho produktu
Hospodársky výsledok: + 100.000 Sk
Od presnosti výsledovky, resp. od vášho správneho odhadu alebo kalkulácie jednotlivých položiek výsledovky závisí hospodársky výsledok (zisk alebo strata). Dosiahnuť zisk je našim cieľom, takže na zostavení výsledovky si treba dať záležať.

5. Právna stránka – čo to bude a ako sa to bude volať

Možno chcete podnikať ako živnostník, možno ako s.r.o. Možno budete mať v názve vaše meno, možno kľúčovú črtu vášho produktu, možno vymyslené slovo. Názov je dôležitý a treba si na ňom tiež dať záležať. Uvažovať treba i nad predmetmi činnosti z pohľadu živnostenského zákona – voľné a viazané živnosti tiež nad sídlom, prevádzkou a ďalšími povinnosťami vyplývajúcimi z Obchodného zákonníka a Živnostenského zákona. Túto kapitolku môžete umiestniť i na začiatok vášho biznis plánu, ak sa vám tam lepšie hodí. (Pozrite si súvisiace články Druhy živností a Ako si vybrať názov firmy).

6. Produkt a personál – všetko ostatné nespomenuté vyššie plus jedna veta nakoniec

Možno budete chcieť pridať do plánu i náčrt vášho produktu, schému predaja, výrobný postup a podobne. Urobte to. Je vhodné tiež priložiť podkladové dokumenty, výrobné plány alebo projekty. Biznis plán tak získa väčšiu vypovedaciu schopnosť a kompaktnosť. Zároveň s odstupom času budete môcť evidovať pokrok a zmeny i v samotnom produkte a náhľade naň. Ak plánujete spolupracovať s ďalšími ľuďmi alebo zamestnať personál, je vhodné načrtnúť úlohy, počet pracovníkov, náplne práce, odmeňovanie atď. Nezabudnite tiež uviesť vetu začínajúcu sa takto: „Môj produkt je najlepší, lebo …“

7. Záver

Dúfam, že som Ti aspoň trošku pomohla.
8 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Pepsi,

ešte link na odpisy http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=52&Itemid=78
5 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

pepsikova Pozri príspevok
..baby moje, poviete mi niektorá, koľko percent a čoho platí podnikateľ na odvody do fondov, do socky a kde ešte?..lebo mám takú úlohu, už kvoli nej nespávam a perspektívne to vyzerá na infarkt..ide o finančný plán pre začínajúceho podnikateľa..a je to na známku..
...a kolko môžu byť poplatky za platby-len orientačne, čo sa dáva do odpisov a akési poistenia...kolko je daň z príjmu podnikateľa, platba DPH....
http://www.porada.sk/t127255-odvody-...-1-2010-a.html

http://www.porada.sk/t32214-podnikatelsky-zamer.html
http://www.porada.sk/t43125-odpisy-u...-a-danove.html
Daň z príjmu 19 % zo Základu dane.
DPH 19 %, rozdiel medzi vstupmi a výstupmi
4 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...dievčatá, ďakujem vám...mám čo robiť celý víkend..lebo nič z tohoto sme sa neučili, tak to musím nejako polepiť s vašou pomocou...účtovníčka zo mňa určite nebude..
1 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
VieraPopluharova Pozri príspevok
Pepsi,
este Ti posielam link na to ako si urobiť podnikatelský plán :
http://www.zivnostnik.sk/node/257 a http://www.zivnostnik.sk/node/260 ak sa dopracujem i k nejakemu vypracovanému zašlem.
..

..Vieroč, ja už svoj plán mám skoro hotový,(teda tú omáčku okolo), len ten finančný k nemu potrebujem ..tak nehľadaj...ďakujéééém...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mňa dnes potešil pekný mailík.
4 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

magno Pozri príspevok
Ked to tu tak sledujem,tak najvacsie pliagy su vazne skreckovia.Ked si vezmem take morcata,tie akurat pri kazdej prilezitosti kvicia ako besne a ked zdrhnu su v podstate neskodne.Japonske tanecnice su take male,ze maju problem aj zdrhnut,mysi nam sice sem-tam usli,ale tie manzel riesil lepom na mysi,ale tie male,chlpate potvorky ked usli,tak to bolo vzdy skody ako by ich uslo 20 kusov.Tie tvoje su zlate aspon v tom,ze ak sa nevies rozhodnut co v byte vymenit,tak ti to nacnu a uz nemas inu moznost aj tak mas moj obdiv,neviem ako dlho by som zvladala vytahovat z nich zaclony a neustale ich lovit.
Keby som ich nepúšťala na zem, tak škodu nemám žiadnu Klietky (dvierka) sú zabezpečené aj drôtikmi a boxy sú vysoké, z nich neujdú. Možno tam u vás sa predáva nejaký druh "kazisvetové" či "kazivecové"
A morčatá tiež ničia - kamarátkinej dcére prehrýzli nejaký kábel k PC, očúrali jej celú izbu, ale tak výdatne, že ten zápach nevedeli odstrániť a z klietky vyhadzovali piliny aj bobky A navyše nie sú také prítulné ako škrečok - aspoň som nevidela, že by nejaké morča prišlo zo ňou dobrovoľne a vyšplhalo sa na ňu.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..pijem tu kávu dnes ráno, peps samozrejme číta najnovšie udalosti z mojich kolien...zas len tak skusmo mu šuškám do uška-kúpim ti morča, čo povieš?..budeš mať kamoša...
...keby psie očky vedeli vraždiť, zabije ma hneď ráno!...oblizol mi kyselinu hyaluronovú aj s mojím fajnovým krémikom z líca, odprskol a pobral sa preč..možno v nádeji, že ak dopijem tú kávu, moje myšlienky budú k blížnym znášanlivejšie..
..prajem vám krásnu sobotu..
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Heh, neboj sa on už veľmi dobre vie že ťa presvedčil a zato ťa od radosti aj olízal....... A preč sa pobral preto, aby si nevidela ako vypľul ten omladzujúci krém.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..hub, ty tuším poznáš môjho pepsa lepšie, ako ja...dávam ti bodík...
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Pekný vídend želám...no včera som (sme) celá rodina boli nababraní, ...niektp sa mi snažil nabúrať do búčtu v Tatrabanke. Ešte dobre, že tu boli obe moje deti a cez dialog sme dealtivovali prisupový kód.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

a potom syn dal kontrolovať Pandou-antivir... celý počítač a sc bola som odstavená od PC...tak toto ma rozčúlilo a teraz ma poteškalo...viem takto prikladať , hurááá a díky že ste ni to povedali
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zitulda, to si ako zistila? S tým účtom. Hrozné.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

môjmu mužovi sa tento týždeň snažili nabúrať do SLSP
pri prihlásení na internerbanking vypísalo žiadosť o vyplnenie všetkých pozícii na grid karte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať