Zavrieť

Porady

Daňová optimalizácia SZČO za rok 2004 - čas sa nám kráti !!!

Veľa sa tu o tom popísalo, tak som si dovolila všetky možnosti v prílohe zosumarizovať....-) Je to zbúchané narýchlo a bez paragrafov, ide mi len o hlavné príncípy. A pretože som si dala tú námahu a riziko dať to takto na papier, chcem vás požiadať o vaše komentáre.

ďakujem vám všetkým
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
barbadoss hovoríš mi zo srdca, hlavne odst. 4 a 5 - pre väčšiu názornosť tu sú:
4. kto má v rodine dôchodcu tak s ním môže uzavrieť príkazovú zmluvu v zmysle Obč.zákonníka do 40.416,- Sk. Zmluvu inteligentne naformulovať aby ju nebolo možné preklasifikovať na závislú činnosť a ani na nedovolené podnikanie. Dôchodca tento príjem nezdaní (???tu som si nie celkom istá), pretože iné príjmy za rok nebude mať a uvedená suma je hranica na podanie daňového priznania. Hádam správne ???



5. je možné uzavrieť príkazové zmluvy aj so rôznymi kamarátmi…atď, ktorý sú riadne zamestnaní a v priebehu roka 2004 mali len príjmy zo závislej činnosti. Príkazová zmluva bude zahŕňať len nej. Príležitostnú a jednorázovú činnosť do sumy cca 21 tis., ktorá je od dane oslobodená. Dotyčný tento príjem nezdaní a nemusí ani podať daňové priznanie. Zaujímavé, len tá sumička je dosť nízka…ale lepšie ako nič.

Lenže: najčerstvejšie info od kaMušky že vraj jej daňováčky neľútostne príkazné zmluvy vyhadzovali, lebo vraj to bola závislá činnosť (upratovanie, administratíva a pod.) Keďže sa takisto na tieto bodíky z tvojho elaborátu spolieham - má s tým niekto konkrétnu skúsenosť, ako to naformulovať?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Máme rovnaké pochodové myšlienky. Len čo na tú príkaznú zmluvu dať. DÚ neakceptuje, rôzne upratovanie a administr.práce. Keď sme chceli prísť k záveru, že čo? Tak vlastne nič, lebo vždy tu je závislosť zamestnávateľ- zamestnanec. Máš neaký tip čo by to mohlo byť?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ľubi, Ty si ma opäť predbehla
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

DU nemôze preklasifikovat jasne stanovenú prikaznu zmluvu, ak z nej vyplyva, ze ktosi bude musiet čosi urobit na príkaz príkazcu, ale na vlastnu zodpovednost a podla svojho najlepsieho vedomia...
Ak niekomu dame upratat (jednorazovo) dom po maliaroch, tak uz ho "nedirigujeme", proste dostal ulohu a ma ju vykonat - je na nom, aky pracovny postup zvoli, cas - pri dodrzani terminu, od - do...cize nema pevne stanovenu pracovnu dobu, pripadne môze pouzit pri praci vlastne cistiace prostriedky /treba to dat do zmluvy!!, aj keby realita bola trosku ina/. Videli ste uz zamestnanca, čo z domu donesie veci na upratovanie, len aby dostal mzdu? A tie cistiace prostriedky - ak preukaze bloček - ma este nárok aj na odpocet : prijem podla prikaznej zmluvy po odpocitani vydavkov suvisiacich s tym prijmom!!! podlieha zdaneniu...
U administratívnych prác by som prikaznu zmluvu nepouzila...to skutočne sa neda robit na vlastnu päsť..
Aj príkaz na zhotovenie konkrétnej veci - napr. oprava nábytku - ani do toho nemôze príkazca zasahovat....atd...
V prípade, že to dan.urad preklasifikuje na zavislu cinnost, je potrebne samozrejme, uhradit dan, ale zas nie je potrebne navýšiť odvody....
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

paci sa mi tvoje zhrnutie, "doklepala" by som tam este napr.: prenajať volačo od občana - zariadenie, hm.majetok ci garaz - on podá DP ..ja mu na to dám dan, ale ušetrím na odvodoch. Ak to bude dôchodca, ....tak s tou danou to nebude take zle - to oslobodenie podla par. 32 mi nie je celkom jasne, vid debata v Dani z prijmu
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Dobrý nápad s tou príkaznou zmluvou, dá sa to urobiť na vypracovanie web stránky? napríklad môj syn dlhodobo pracuje (nie ako podnikateľ) v zahraničí, na základe podkladov ktoré som mu zaslal, mi vypracoval Web stránku, jednorázovo a nič viac. Čo vy na to, môže to byť?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ibaka
Dobrý nápad s tou príkaznou zmluvou, dá sa to urobiť na vypracovanie web stránky? napríklad môj syn dlhodobo pracuje (nie ako podnikateľ) v zahraničí, na základe podkladov ktoré som mu zaslal, mi vypracoval Web stránku, jednorázovo a nič viac. Čo vy na to, môže to byť?
Jasné, vypracovanie web stránky je v pohode. Ak by to bolo nad 40.416,- musel by podávať DP a uvádzať tam aj zahraničné príjmy.
Dobrí su tiež študenti doktorandského denného štúdia. Ich štipendium bolo (pozor od nového roka už nie je) oslobodené od dane, takže tam majú pristor až 80.832,- Sk. Ak ešte majú ŽL - paráda. Ak nie DoVP alebo príkazná zmluva.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

ekin
paci sa mi tvoje zhrnutie, "doklepala" by som tam este napr.: prenajať volačo od občana - zariadenie, hm.majetok ci garaz - on podá DP ..ja mu na to dám dan, ale ušetrím na odvodoch. Ak to bude dôchodca, ....tak s tou danou to nebude take zle - to oslobodenie podla par. 32 mi nie je celkom jasne, vid debata v Dani z prijmu
Hej aj mne sa to páči, ale tie príkazové zmluvy asi nebudú dobré riešenie,
hlavne nie v tom prípade ak tam nemám čo iné dať ako práve tú
administratívu....
Ten prenájom je výborný nápad, ešte lepší ako kúpa majetku, ale nemyslíš
že by bol lepší príležitostný prenájom do 21 tis. ? Načo sa ťahať s nejakým
daňovým priznaním resp. daňou....-
Ale určite to bude hmotný majetok a nie nehnuteľnosť, načo trpnuť či na
teba daňovák nevybalí nesplnenie oznamky, nevyňatie z bytového fondu
atď....
0 0
d.varmeda d.varmeda

d.varmeda je offline (nepripojený) d.varmeda

Ja to chcem urobit nasledovne. Uzavriem so synom (studentom) zmluvu o dielo v podstate na cely rok, s tym ze plnenie bude az v decembri. Suma bude cca 80000. Druh prace bude: vyhotovenie WEB stranky a prekladatelska cinnost, popripade tam bude aj servis a sprava IT siete. Kedze platbu realizujem v decebri, odvediem 14% z 32000 do ZP. Potom poda syn danove priznanie, ktore bude nulove, nakolko je odpocitatelna polozka vyssia ako jeho prijem.
Myslite ze je to správne?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
d.varmeda:
Je to super, až na to zdravotné poistenie - ktoré ak sa zmestíte pod cca 79500-80000 Sk, nebude žiadne. Máme nový zákon 580/2004...
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
d.varmeda:
Je to super, až na to zdravotné poistenie - ktoré ak sa zmestíte pod cca 79500-80000 Sk, nebude žiadne. Máme nový zákon 580/2004...
Aj keď je to zmluva za rok 2004 ? To by sme mali asi ísť podľa starého zákona, či sa mýlim...?
Teraz ľutujem že i ja nemám deti -
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pardon, ak ide o dohodu ešte za december 2004, ide sa samozrejme po starom, čiže študent zaplatí zdravotné poistenie 14% z 32000 (max.základ), ako píše d.varmeda.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Chcela by som sa opytat k web stranke, ze ci tuto web stranku ako zdokumentujete!
Bolo by potrebne aj vytlacit tuto stranku, nie?
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Pre ďalšiu inšpiráciu pridávam jedno moje dielko
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Už som zistila kde je čert zakopaný čo sa dôchodcov týka :
Znenie paragrafu 46 po zmene od 1.1.2005

§ 46

Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie
nepresiahne 500 Sk .....alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka,
ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50%
sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a).... To neplatí, ak daňovník uplatňuje
daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo
ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, alebo preddavky na
zabezpečenie dane podľa § 44.

Tá časť medzi bodkami tam bola vložená až od 1.1.2005, tzn. že dôchodca ktorý nemá príjmy vyššie ako 40416,- síce DP sám podať nemusí, ale ak ho nato správca dane vyzve musí tak konať a potom bohužial tú daň aj zaplatiť musí. Až od 1.1.2005 už nielenže nemusí DP podať ale ani daň platiť.
Takže smola.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

takže týmto sa diskusia k predmetnej mimoriadne aktuálnej téme končí ???
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ale neboj, len všetci pracujeme na uzávierkách, pomaly mzdách a tak. Téma je živá.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
ricij
Ale neboj, len všetci pracujeme na uzávierkách, pomaly mzdách a tak. Téma je živá.
.... ako Lenin Večne živá !!!
súhlas s ricij

tak ti poviem barbadoss, nepotešil(a) si ma! - predstava ako naháňajú dôchodcov ktorých som si už vyhliadla že pre mňa pracovali... nič moc!
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Aj mňa by zaujímalo, podobne ako Susan, ako zdokumentujem zhotovenie Web stránky a vyplatenie odmeny?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

vrátim sa k par.46 - ak má dôchodca príjem 10 tis. Sk zo závislej činnosti - daň podľa par. 35, k tomu osobitný príjem par. 8 - 20 tis, spolu 30 tis..Je povinný podať DP? Je povinný platiť daň? Má nárok na vrátenie už zrazenej a zaplatenej dane podľa par.35?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať