Zavrieť

Porady

účtovanie podľa IFRS/IAS

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledujúcom probléme.
Spoločnosť s.r.o. so 100% účasťou zo zahraničia by chcela viesť účtovníctvo podľa svojej materskej spoločnosti. Materská spoločnosť má svoju účtovnú osnovu podľa medz.účt.štandardov.
Viete mi poradiť či je to na Slovensku možné, na základe akých zákonov a kde to všade treba ohlásiť ?
Vopred Vám za rady ďakujem.
Usporiadat
Peter_B Peter_B

Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

Dakujem za odpoved. Aj som si myslel ze to bude takto nejako komplikovane.

Ale kto chce uspiet v profesii a napredovat, asi nema na vyber. Ja mam za sebou zatial iba taky uvod do problematiky IAS/IFRS...ale rad by som sa tomu venoval viac, aspon uz budem skor vediet odkial cerpat informacie.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Kto priamo pracuje a pouziva IFRS? Su to priamo uctovnici vo firmach, ktori pracuju s celym uctovnictvom firmy alebo to vykonavaju auditori firiem?
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Nevedel by mi niekto odporučiť nejakú overenú publikáciu, týkajúcu sa transformácie účtovnej závierky zostavenej podľa slovenských predpisov na účtovnú závierku podľa štandardov IAS/IFRS?
0 0
katia5 katia5

katia5 je offline (nepripojený) katia5

Kde by som našla znenie Slovenských účtovných štandardov?
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Potrebovala by som poradiť. Účtujeme o zahraničných faktúrach v EUR. V apríli bol oveľa vyšší kurz EUR oproti augustu. Takto mi vznikli pri úhradách dodávateľských faktúr účtovaných v apríli a uhradených v auguste vysoké kurzové rozdiely - zisky. Chcela by som sa opýtať, ako je to s účtovaním týchto kurzových rozdielov z hľadiska IFRS. Pretože som urobila mesačnú závierku podľa IFRS (a tieto KR som zahrnula do výkazu zisku a strát). Bola som upozornená, že z hľadiska IFRS nemajú tieto KR byť vykazované, pretože sa mi nezvýšil ani neznížil stav peňažných prostriedkov.
Prosím odbornú verejnosť na porade o Váš názor. Naozaj mám postupovať tak, že IFRS neúčtujú o kurzových rozdieloch.
0 0
Táňa2008 Táňa2008

Táňa2008 je offline (nepripojený) Táňa2008

fantozzi30 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledujúcom probléme.
Spoločnosť s.r.o. so 100% účasťou zo zahraničia by chcela viesť účtovníctvo podľa svojej materskej spoločnosti. Materská spoločnosť má svoju účtovnú osnovu podľa medz.účt.štandardov.
Viete mi poradiť či je to na Slovensku možné, na základe akých zákonov a kde to všade treba ohlásiť ?
Vopred Vám za rady ďakujem.
§ 17a zakonac. 431/2002 o učt. hovori, ze uct. zavierku podla IFRS zostavuju tie spolocnosti, ktore su tu vymenovane a tie ktore smplnaju podmienky podla odseku 2. Podla mojho nazoru sa spolocnost nemoze sama rozhodnut, ze bude uctovat podla IFRS.
0 0
Táňa2008 Táňa2008

Táňa2008 je offline (nepripojený) Táňa2008

vaneta Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť. Účtujeme o zahraničných faktúrach v EUR. V apríli bol oveľa vyšší kurz EUR oproti augustu. Takto mi vznikli pri úhradách dodávateľských faktúr účtovaných v apríli a uhradených v auguste vysoké kurzové rozdiely - zisky. Chcela by som sa opýtať, ako je to s účtovaním týchto kurzových rozdielov z hľadiska IFRS. Pretože som urobila mesačnú závierku podľa IFRS (a tieto KR som zahrnula do výkazu zisku a strát). Bola som upozornená, že z hľadiska IFRS nemajú tieto KR byť vykazované, pretože sa mi nezvýšil ani neznížil stav peňažných prostriedkov.
Prosím odbornú verejnosť na porade o Váš názor. Naozaj mám postupovať tak, že IFRS neúčtujú o kurzových rozdieloch.
Ak sa to odvtedy nemenilo co som to studovala - tak kurzove rozdiely su IAS 21 a uctuju sa do vykazu ziskov a strat. Existuje len jedna vynimka a to uctovanie do vlastneho imania, ale to si myslim, ze nie je tento pripad. Kurzovy rozdiel vznikajuci pri uhrade faktur sa uctuje podla IFRS do vysledovky.
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

fantozzi30 Pozri príspevok
Ďakujem za radu, pozrela som si aj link, ale nie som o nič múdrejšia.
Náš majiteľ si myslí, že IFRS je najlepšie riešenie ale ja mám v zmluve zodpovednosť za vedenie účtovníctva v súlade s našími zákonmi.
Môj názor je - viesť účtovníctvo podľa slovenských zákonov ( a možno chrániť sa- hlavne z daňovej stránky) a IFRS - výkazy robiť zvlášť .
Ešte ak mi môžete poradiť aké výrazné rozdiely sú medzi IFRS a SK GAAP ?
hlavné rozdiely medzi IFRS a SK GAAP možes najst na stranke PwC, da sa to vygooglit
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

Táňa2008 Pozri príspevok
§ 17a zakonac. 431/2002 o učt. hovori, ze uct. zavierku podla IFRS zostavuju tie spolocnosti, ktore su tu vymenovane a tie ktore smplnaju podmienky podla odseku 2. Podla mojho nazoru sa spolocnost nemoze sama rozhodnut, ze bude uctovat podla IFRS.
malo by sa tu vyjastnit ci ide o uctovanie podla IFRS alebo IBA zostavenie uctovnej zavierky podla tohto standardu, pretoze zakon nehovori o samotnom uctovani ale o sposobe prezentacie, t.j. zostaveni uctovnej zavierky, prosim ostatnych o nazor co si o tom myslia, dakujem
0 0
lucinka1008 lucinka1008

lucinka1008 je offline (nepripojený) lucinka1008

Ahojte. Súrne potrebujem vypracovat pracu o nemeckom účtovníctve. Uz som obehala vsetky mozne stranky,ale nic take som nenasla. Vie mi niekto poradit nejaky link, ale písaný po slovensky na nemecké účtovné štandardy... Vďaka za pomoc.
0 0
jankap214 jankap214

jankap214 je offline (nepripojený) jankap214

Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa Vás opýtať, či mi neviete poradiť niekoho kto ovláda perfektne koncernové účtovníctvo. Som študentka a potrebovala by som zvládnuť
skúšku z koncer.účtovníctva ale neviem sa v tom ani pohnúť. Keby sa niekto našiel s kým by som sa dohodla, že by išiel za mňa urobiť skúšku a samozrejme ja mu za ňu zaplatím. Ak viete poradiť bola by som veľmi rada. Ďakujem Prachárová
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

Dobry den,

rada by som niekoho z Vas poprosila o vysvetlenie principu fungovania uctovnictva v shared service centre. Teda podla akych postupov sa v danych centrach uctuje. Hlavne ak je vedenie uctovnictva pre spolocnost, ktora povodne pochadza z USA a ma mnozstvo zavodov po celom svete. Neviem vsak aku pravnu formu tieto zavody zastavaju.

Myslim vsak, ze v tomto kontretnom pripade je uctovna osnova je standardizovana pre cely svet, predpokladam pre ucely vykazovania podla US GAAP. Nerozumiem vsak ako presne to funguje co sa tyka narodnych uctovnych standardov pre jednotlive krajiny. Asi je dolezita pravna forma spolocnosti.

Dufam, ze som to popisala spravne, nie som v tomto smere odbornik, ale rada by som vedela ako to presne funguje.

Vopred dakujem za Vasu odpoved.
0 0