Zavrieť

Porady

podvojne uctovnictvo - vznik firmy

Chcel by som sa spytat, ako by mala vyzerat otvaracia suvaha pri vzniku firmy (zivnostnik). Ma byt prazdna, t.j. nulova alebo povedzme do firmy vlozim 10 tisic a tie sa v nej uvedu? Ako by to bolo potom so zauctovanim? Dakujem.
Usporiadat
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Podľa mňa otváracia súvaha napr. s.r.o. = 353/411 200000,-- a to ku dňu vzniku spoločnosti.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Podľa mňa by si mal(-a) preúčtovať počiatočné stavy z účtu 701 na účty aktív a pasív, minimálne na účet 221 alebo 211 a u pasív v Tvojom prípade na účet 491 v závislosti od výšky vkladu.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Sú nulove, pretože nemáš žiadne zostatky, nič. Začínaš účtom ako píše Marta L. 353/411 a keď sa zaplatí tak 211(221)/353. Potom už učtuješ jednotlivé prípady za sebou.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Dúfam, že sa ma niekto ešte zastane!!!!

Som momentálne dosť vyvedená z miery.
Je tam predsa vklad podnikateľa - živnostníka, tu nepoužívaš účet 411 ale účet 491.
Čo sa týka úvodných úkonov pri vzniku podniku, tak pre zachovanie profesionality nás účtovníkov pripájam aspoň definíciu súvahy:
Súvaha (bilancia) je prehľadná a usporiadaná forma hodnotového (peňažného) vyjadrenia majetku podľa druhov a podľa zdrojov, z ktorých majetok pochádza, k určitému dňu.
Jedným z druhov súvah je otváracia súvaha, ktorá sa zostavuje ku dňu vzniku podniku. Ide v podstate o súpis vložených zdrojov a z nich obstaraných aktív.
Preto som napísala, že by sa mali z účtu 701-Začiatočný účet súvahový zaúčtovať začiatočné stavy na účtoch aktív a pasív, t.j. ide o minimálne dve operácie: 211(221) / 701 a 701 / 491.
Účet 353 tu, myslím nemá opodstatnenie, lebo výška vkladu podnikateľa nie je stanovená zákonom.
Naposledy upravil ingi : 01.02.05 at 19:32
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

Nno odznelo tu niekolko variant. Mne pride logicke, ze otvaracia suvaha pri vzniku firmy by mala byt nulova, pretoze ked je nieco "otvaracie", by som si predstavil, ze je to suvaha este pred vsetkymi zapismi, t.z. ze mala by byt nulova. Do tejto predstavy mi zapada aj fakt, ze som napr. v Omege zauctoval najprv osobny vklad do pokladne, a potom som nejaku sumu previedol z pokladne na ucet. Potom som si dal vytlacit otvaraciu suvahu a bola nulova. To mi pride logicke, lebo az po otvoreni sa zauctoval vklad. Na druhej strane niekto tu spomina, ze by tam ten vklad mal byt. Ale napr. Omega mi neumozni vytlacit suvahu PO niektorom zapise, ale len otvaraciu a potom ku koncu niektoreho mesiaca. Nie k datumu a casu. Niekto tu este spominal vklad do SRO - ja som zivnostnik a pre SRO musi byt pociatocny vklad. Ale tam sa tiez ten vklad musi nejako zauctovat a otvaracia suvaha by logicky mala byt este pred vsetkymi zapismi... Takze neviem.

Ako to teda je? Fakt by ma to zaujimalo.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
marosm.... lenže musíš zobrať ten fakt, že účtuješ v podvojnom účtovníctve a tým pádom sa riadiť aj zákonom o účtovníctve, kde sa pojednáva o podvojnom účtovníctve. Preto ti dievčence napísali, že máš urobiť súvahu pri vzniku podnikania. Ale ak si prešiel z jednoduchého účtovníctva na podvojné, treba presne pozrieť pokyny, ktoré sa týkajú prechodu z jednoduchého na podvojné...a takisto musíš mať otváraciu súvahu.
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

Ja som nepresiel z jednoducheho, ja zacinam rovno s podvojnym. Nepochybujem o tom, ze musim urobit otvaraciu suvahu, ja som sa skor pytal co v nej ma byt. Teraz v januari som zivnost zalozil, a pytal som sa, ci maju byt vsetky polozky nulove, alebo tam ma byt zahrnuty moj vklad. Ak tam ma byt moj vklad, musi byt najprv zauctovany, ale mne sa logicky zda, ze otvaracia suvaha by mala obsahovat stav uctov este pred akymkolvek zapisom, pretoze je otvaracia. Tiez v Omege, ked si dam vygenerovat otvaraciu suvahu, je nulova. T.z. ak by tam mal byt uz pociatocny vklad, musela by sa suvaha generovat az po niekolkych zapisoch, ktore obsahuje ten vklad do pokladne. Na toto sa pytam.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Pokiaľ nezadáš otvorenie účtov, ani omega ti to nevygeneruje. To tam musíš zadať. Určite si mal v r. 2004 nejaké zriaďovacie výdavky. Tie tam musíš zadať a potom ich dňom začatia podnikania aktivovať.
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

teraz nerozumiem. zivnost som zalozil v januari, t.j. 5.1.2005, takze neviem ake zriadovacie vydavky mas na mysli. co to znamena "zadat otvorenie uctov" a potom "aktivovat vydavky"? ja som normalne zalozil novu firmu, a z uctu 491 vlozil vklad do pokladne. to je vsetko. treba urobit aj nieco ine? alebo som na nieco zabudol?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
medzi zriaďovacie výdavky patrí napríklad nákup kolkov....
a otvorenie účtov máš zápis....211/491... :-)
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

ok, presne to som urobil, 211/491. to je vsetko co treba urobit? to som urobil a vygeneroval otvaraciu suvahu a bola nulova... blocky na nakup kolkov nemam, takze zriadovacie vydavky nie su. a keby boli, tak za tento zapis by sa zapisali tie kolky?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ten zápis si dal interným dokladom do obdobia otvorenia v omege? s poznámkou, že ide o otvorenie účtov? ak áno, stačí, ked si vytlačíš ten interný doklad a založíš ho do účtovníctva :-) nič viac, nič menej...
potom dalším zápisom by bolo: pokladňa výdaj - nákup kolkov, ale v ľavom hornom rožku musí byť mesiac, ktorého sa to týka...
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

babenko1
marosm.... lenže musíš zobrať ten fakt, že účtuješ v podvojnom účtovníctve a tým pádom sa riadiť aj zákonom o účtovníctve, kde sa pojednáva o podvojnom účtovníctve. Preto ti dievčence napísali, že máš urobiť súvahu pri vzniku podnikania. Ale ak si prešiel z jednoduchého účtovníctva na podvojné, treba presne pozrieť pokyny, ktoré sa týkajú prechodu z jednoduchého na podvojné...a takisto musíš mať otváraciu súvahu.
Ďakujem, Babenko, za profesionálny prístup a obhájenie.

Ja už viac nevstúpim do tejto debaty, len pre Maroša nasledovné:

Otváracia súvahu, teda účet 701 si zostavíš mimo program, škoda, že Ti nemôžem nakresliť šibeničku a z nej podvojne zaúčtuješ počiatočné stavy na účty 211 a 491. To je základná zásada v PÚ na začiatku úč.obdobia.
Pokiaľ Ti to program nerobí, stačí interným dokladom.
Chcela som Ti len pomôcť, o tom je Porada.
Ostatné, čo mám na srdci, si nechávam pre seba.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ingi... ako si písala, o tom je porada :-)
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Pripajam svoj nazor:
- otvaraciu suvahu by som urobila ku dnu kedy vznikla zivnost, inak povedane od kedy ma podnikatel pravo podnikat - na zaklade zivnostenskeho listu povedzme 15.1.2005.
- zriadovacie vydavky museli nejake byt pretoze kolok na zivnostensky list stoji 1000 Sk a kolok na vypis z RT 100 Sk.
- uctovny pripad 1: 211/491 (vklad podnikatela - aky chces min.na tie kolky aby nebol minus v pokladni)
- uctovny pripad 2: 518/211 (1100 Sk nakup kolkov - zriadovacie vydavky).
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

Dakujem za vsetky odpovede, uz som to pochopil. Nevsimol som si, ze okrem datumu, co bolo toho 5.1., je tam este pole pre uctovne obdobie a namiesto januara treba zvolit otvorenie... Urobil som to teda tak, ze do uctovneho obdobia "otvorenie" som zadal zapis 211/491 s textom "vklad do pokladne". S uctom 701 som nic nerobil. Je to takto teda v poriadku? A neviem co usmevneho ma ingi este na srdci, takze okrem podakovania by som rad este podotkol, ze som v tomto zaciatocnik, s uctovnictvom som doteraz nikdy do styku neprisiel, takze poprosim ospravedlnit moje trivialne otazky.
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

este poznamka pre samana - kolky som samozrejme kupoval, ale kedze nemam k nim ziadny blocek, nemozem ich zauctovat. ...alebo mozem?
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Nemozes.... jedina moznost cestne prehlasenie o tom, ze si ich stratil... pretoze vsetci vedia (aj danovaci) ze tie kolky si musel kupit. Uspesnost 80:20.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
marosm... najlepšie by bolo, keby si to účtovníctvo zveril niekomu do ruky, kto v tom má prax :-)
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

to uctovnictvo samozrejme nerobim sam... ale chcem mat predstavu, o co vlastne ide a ako presne to funguje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať