Zavrieť

Porady

zivnost + zamestnanie + odvody = pruser ?

Zdravim,
uz sa tu na podobne temy diskutovalo, ale nenasiel som presnu odpoved na moj problem. Rad by som vedel ako zle som na tom.

- mam zivnost, prijem mi v 2004 tesne prekrocil 12xmin.mzdu, takze mi vznikla odvodova povinnost (predal som par pocitacov, takze aj ked prijem bol vysoky, zisk bol na urovni par stoviek)
- pracoval som na umelecku zmluvu, takze mi vznik odvodovej povinnosti az tak neprekazal, aj tak by som sa dobrovolne poistil
- od oktovra 2004 som sa zamestanl na TPP, odvody plati zamestnavatel, ja som prestal
- zivnost som si nechal v domneni ze sa moze este hodit a nic ma nestoji, tak preco ju rusit

Napadaju ma 3 scenare:
1, odvody plati zamestanvatel, ja nemusim
2, odvody plati zamestanvatel, pricom sa vymeriavaci zaklad nepatrne zvysi o zisk zo zivnosti, teda mam platit odvody o malo vyssie
3, z TPP sa platia plne odvody a zo zivnosti tiez ale zvlast, cize aj ked bol zisk len par stoviek, tak sa to upravi na minimalnu vysku a teda mam platiti mesacne radovo 2000Sk navyse za zivnost

Ako to teda ma byt ? Naplnia sa moje nocne mory a plati bod 3, ?
Ak je to tak ako s tejto slamastiky co najrychlejsie a najlacnejsie von ?

Vopred dik za odpoved, ani spat nemozem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    áno do SP si musíte prispievať, na ZP pravdep. nie(ak je príjem so zamestnania vyšší)

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Treba ísť na SP sa odhlásiť od dátumu násupu do TPP, pretože TPP je hlavné zamestnanie, a zamestávateľ Vás prihlásil pod firmou. Popripade oni Vám dajú informácie ako ďalej. Detto aj pre ZP - odhláška aj spetne.

    thomas je offline (nepripojený) thomas

    thomas
    No tak toto by ma tiez zaujimalo. Ja som tiez ten isty pripad.
    Mal som zivnost, este aj mam, ale od 18.4.2005 som v TPP.
    Mam platit odvody aj za zivnost. Zatial som platil odvody z minima.
    Ako je to vlastne.

    Dakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ak ste v pracovnom pomere a súčasne máte nezrušenú živnosť platí nasledovné:

    Do SP sa platí aj zo živnosti v prípade, ak ste dosiahli príjmy /pozor príjmy nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami/
    za rok 2004 viac ako 12-násobok min. mzdy, t.j. 78 000. Podľa tohoto platíte však do SP od 1.7.2005. Do 1.7. platíte z VZ podľa DP r. 2003 Takisto bez ohľadu na to, či ste bol aj zamestnaný aj mal živnosť, ale s prihliadnutím na výšku dosiahnutého príjmu myslím, že bolo 72 960-to neviem teraz presne/. Nestačí sa len odhlásiť zo SP ako je uvedené v príspevku č.3. Neplatí sa len v tom prípade ak je živnosť prerušená alebo zrušená.



    Čo sa týka zdravotného poistenia na lište v hľadaj zadajte preddavky na zdravotné poistenie - je tu už o tom veľa popísaného v zmysle nového zákona.

    synko je offline (nepripojený) synko

    synko
    Ahojte.
    Ja som asi opacny pripad. Som zamestnany na TPP a chcel by som zacat zivnostnicit + zostat v TPP. Ako to bude vyzerat u mna. Do SP a ZP odvadza peniaze moj doterajsi zamestnavatel. Co sa pre mna zmeni pri zalozeni si zivnosti. Kam vsade sa budem musiet nahlasit, aby som sa nedostal do nejakych neprijemnosti. Ako to bude s platenim dani atd. ?
    Dakujem.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    tak ako horenapísané. Je jedno, či TPP+živnosť alebo opačne. Len ten 12-násobok min mzdy pre rok 2006 je 82800,-.

    Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

    Marta3
    Platí určite tá čiastka 82800,-?.
    Minimalná mzda sa v r.2005 menila v 10/05 na 6900,-Sk. Dovtedy bola 6500,-.
    Ako sa to vlastne počíta, keď sa min.mzda mení v priebehu roka. Nepoužíva
    sa čiastka, kotrá bola platná k 1.1.bež.roka?l

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Marta3
    Platí určite tá čiastka 82800,-?.
    Minimalná mzda sa v r.2005 menila v 10/05 na 6900,-Sk. Dovtedy bola 6500,-.
    Ako sa to vlastne počíta, keď sa min.mzda mení v priebehu roka. Nepoužíva
    sa čiastka, kotrá bola platná k 1.1.bež.roka?l
    Hranica príjmu pre účely odvodov do SP pre rok 2005 je 82800,- Sk

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    stromojed
    Zdravim,
    uz sa tu na podobne temy diskutovalo, ale nenasiel som presnu odpoved na moj problem. Rad by som vedel ako zle som na tom.

    - mam zivnost, prijem mi v 2004 tesne prekrocil 12xmin.mzdu, takze mi vznikla odvodova povinnost (predal som par pocitacov, takze aj ked prijem bol vysoky, zisk bol na urovni par stoviek)
    - pracoval som na umelecku zmluvu, takze mi vznik odvodovej povinnosti az tak neprekazal, aj tak by som sa dobrovolne poistil
    - od oktovra 2004 som sa zamestanl na TPP, odvody plati zamestnavatel, ja som prestal
    - zivnost som si nechal v domneni ze sa moze este hodit a nic ma nestoji, tak preco ju rusit

    Napadaju ma 3 scenare:
    1, odvody plati zamestanvatel, ja nemusim
    2, odvody plati zamestanvatel, pricom sa vymeriavaci zaklad nepatrne zvysi o zisk zo zivnosti, teda mam platit odvody o malo vyssie
    3, z TPP sa platia plne odvody a zo zivnosti tiez ale zvlast, cize aj ked bol zisk len par stoviek, tak sa to upravi na minimalnu vysku a teda mam platiti mesacne radovo 2000Sk navyse za zivnost

    Ako to teda ma byt ? Naplnia sa moje nocne mory a plati bod 3, ?
    Ak je to tak ako s tejto slamastiky co najrychlejsie a najlacnejsie von ?

    Vopred dik za odpoved, ani spat nemozem
    1. Od 1.júla 2004 až do konca júna 2005 si platil odvody podľa príjmov z roku 2003. (Povinnosť ti vznikla platiť, ak si v roku 2003 prekročil príjem 72960,- Sk,)
    2. Od 1. júla 2005 si platil na základe príjmov z roku 2004. Keďže si mal príjem vyšší ako 78000,-, vznikla ti povinnosť platiť odvody z minimálnej mzdy. Táto povinnosť ti stále trvá, až do 30. júna 2006, pretože si nezrušil alebo neprerušil živnosť.
    3. Od októbra 2004 si sa zamestnal, zamestnávateľ ťa prihlásil. Mal si teda súbeh živnosti so zamestnaním. V tomto prípade je potrebné sledovať maximálne vymeriavacie základy, ktoré sa nesmú prekročiť.
    od 1.7.2004
    maximálny možný VZ na nemocenské poistenie a garančný fond 1,5 *14365 = 21548 Sk
    maximálny možný VZ na starobné, invalidné, nezamestnanosť, rezervný fond je 3*14365 = 43095 Sk

    od 1. júla 2005
    maximálny možný VZ na nemocenské poistenie a garančný fond 1,5 *15825 = 23738Sk
    maximálny možný VZ na starobné, invalidné, nezamestnanosť, rezervný fond je 3*15825 = 47475 Sk

    Ak si zarobil napríklad 45000, tak na nem. by si neplatil a na dôchodkové by si platil z rozdielu 47475-45000=2475,- Sk.

    Nechápem, že si prišiel na to až teraz, veď si musel predkladať výpis z DP za rok 2004 a to do 30. júna 2005 a to si bol už zamestnaný, tak by ti pracovníčka SP povedala, že máš povinnosť platiť, napriek tomu, že si sa zamestnal.
    Čo s tým? Ak nemáš príjmy z podnikania a nemáš plat nad uvedené maximá, radšej zrušiť alebo pozastaviť živnosť, lebo ešte by si zbytočne platil do konca júna.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Po tom všetkom sa mi javí najlepšie je popri TPP založiť si s.r.o. na podnikanie tam ako konateľ budem odvody platiť iba na ZP a to vo vyske vyuctovanej odmeny za mesiac. SP platiť nemusim.

    Dion je offline (nepripojený) Dion

    Dion
    [quote=evina]Ak ste v pracovnom pomere a súčasne máte nezrušenú živnosť platí nasledovné:

    Do SP sa platí aj zo živnosti v prípade, ak ste dosiahli príjmy /pozor príjmy nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami/

    ... to znamena ze ked kupim cez zivnost dva napr. pocitace v cene 39000 za kus spolu 78000 a predam ich konecnemu spotrebitelovi za 78 200 mam prijem 78 200 a musim platit do SP?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    [quote=Dion]
    evina
    Ak ste v pracovnom pomere a súčasne máte nezrušenú živnosť platí nasledovné:

    Do SP sa platí aj zo živnosti v prípade, ak ste dosiahli príjmy /pozor príjmy nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami/

    ... to znamena ze ked kupim cez zivnost dva napr. pocitace v cene 39000 za kus spolu 78000 a predam ich konecnemu spotrebitelovi za 78 200 mam prijem 78 200 a musim platit do SP?
    Najprv uvediem, že hranica odvodov r. 2004
    /t.j.povinnosť platenia poistenia od 1.7.2005-30.6.2006
    je 78 000
    pre rok 20o5, t.j. 1.7.2006-30.6.2007 je 82 800.

    Na princíp, ktorý sa pýtaš Ti odpoviem áno, lebo dosiahol príjmy , ktoré zakladajú povinnosť platenia poistného.

    Nikike je offline (nepripojený) Nikike

    Nikike
    Ahojte,
    mám TPP kde môj príjem bol cca 127.000,- (platila som riadne preddavky do ZP) a zároveň som aj SZČO od novembra 2004. Za rok 2004 môj príjem SZČO bol nulový (neplatila som doteraz preddavky do zdrav. poisťovne) a v r. 2005 bol môj príjem SZČO 75.027,- Sk. Aké povinnosti voči zdravotnej povinnosti mi vyplývajú, čo sa týka preddavkov a príp. ako by mohlo vyzerať ročné zúčtovanie poistného u mňa za r. 2005.
    Ďakujem

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Nikike
    Ahojte,
    mám TPP kde môj príjem bol cca 127.000,- (platila som riadne preddavky do ZP) a zároveň som aj SZČO od novembra 2004. Za rok 2004 môj príjem SZČO bol nulový (neplatila som doteraz preddavky do zdrav. poisťovne) a v r. 2005 bol môj príjem SZČO 75.027,- Sk. Aké povinnosti voči zdravotnej povinnosti mi vyplývajú, čo sa týka preddavkov a príp. ako by mohlo vyzerať ročné zúčtovanie poistného u mňa za r. 2005.

    Ďakujem
    Prikladám link.

    http://www.porada.sk/showthread.php?p=224532#post224532

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.