Zavrieť

Porady

Rozvod a druzstevny byt

Potrebujem surne poradit.

Matka sa rozvadza zo svojim manzelom, podvadzal ju.
byvaju spolocne v Druzstevnom byte a idu sa rozviest.

ON pred tym byval u svojej matky, cize ma kam ist.

Byt je druzstevny a na druzstevnej vymere nefiguruje jeho meno.

Chcem sa opytat, ci ma nejaky narok ci pravo na odskodnenie - nahradne bydlisko.

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Pokiaľ získala matka byt pred uzavretím manželstva nemá exmanžel žiaden nárok.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Ja som akurát pomáhala otcovi po rozvode vysporiadať sa s bývalou manželkou, mali družstevný byt nadobudnutý počas manželstva, dohodli sa mimosúdne, ale musel ju z tohto bytu vyplatiť. Spravili si spolu dohodu o vyrovnaní BSM, on ho odkúpil od OSBD do súkromného vlastníctva a vzal si úver. Boli sme aj u právničky ale nepomohla nám, musel ju vyplatiť.
    Zuzana

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    To že na nájomnej zmluve nefiguruje meno manžela nie je podstatné. Podstatné je to či členstvo v družstve vzniklo pred alebo po uzavretí manželstva. Ak Vaša matka získala byt ako slobodná v zmysle OZ ako Stanov družstva jej vzniklo individuálne členstvo a uzavretím manželstva vzniká spoločný nájom k predmetnému bytu nie členstvo.
    Rozvodom spoločný nájom manželov zaniká.

    Ak bol byt získaný resp. vzniklo členstvo počas trvania manželstva tak vzniklo spoločné členstvo ako aj spoločný nájom k predmetnému bytu a ich zrušenie môže byť Dohodou rozvedených manželov alebo rozhodnutím súdu.
    Súd môže rozhodnúť , aby jeden z manželov , ktorému ostane členstvo v družstve a nájom k predmetnému bytu zabezpečil tomu druhému bytovú náhradu, byt alebo to môže byť aj bez bytovej náhrady. Záleží od rozhodnutia súdu a dôkazov.

    timid je offline (nepripojený) timid

    timid
    Dakujem za odpovede,

    moja matka ziskala byt s byvalim manzelom, s ktorym sa rozviedla pred 12 rokmi a on sa bytu vzdal.

    Takze mam v tom jasno - momentalny manzel je najomnik, ale po rozvode nema ziadne pravo na nahradne byvanie ci ine vyrovnanie okrem majetkoveho (spolocne zakupeny majetok maju).

    Ak by ste mi mohli iste poradit kde presne najdem OZ aby som vedel na co sa odvolavat, resp mu to vysvetlit.

    Velmi pekne daujem!

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    timid Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede,

    moja matka ziskala byt s byvalim manzelom, s ktorym sa rozviedla pred 12 rokmi a on sa bytu vzdal.

    Takze mam v tom jasno - momentalny manzel je najomnik, ale po rozvode nema ziadne pravo na nahradne byvanie ci ine vyrovnanie okrem majetkoveho (spolocne zakupeny majetok maju).

    Ak by ste mi mohli iste poradit kde presne najdem OZ aby som vedel na co sa odvolavat, resp mu to vysvetlit.

    Velmi pekne daujem!
    viď občiansky zákonník § 704 a nasl.. Tam je to všetko upravené.

    timid je offline (nepripojený) timid

    timid
    Myslel ze veci su ujasnene, ale bol som upovedomeny o fakte ktory veci zrejme komplikuje.

    Matka mala manzela s ktorym ziskala druzstevny byt, rozviedli sa, on neziadal nahradu po celych 20 rokov.

    Matka uzavrela druhe manzelstvo a v jeho priebehu sa exmanzel vzdal (po 20rokoch) prava na byt. Cize bola vypisana nova vymera najomnikov, na tejto vymere NEFIGURUJE nikde meno momentalneho manzela - s ktorym sa bude rozvadzat.

    Otazka je ci nevznika terajsiemu manzelovi pravo na odskodnenie pripadne zaistenie nahradneho bydliska zo strany matky.

    Prosim o radu.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    No neviem , ale s tvojich otázok nie sú zrejmé nasledovné veci. V prvom rade pri družstevných bytoch neexistuje niečo také ako vzdať sa práva na byt. Ak tvoja matka si vysporiadala byt s prvým manželom byt Dohodou rozvedených manželov, kde sa dohodli , že výlučným členom družstva a nájomcom sa stane Vaša matka , tak potiaľ je to v poriadku. Ak neexistuje takáto Dohoda , tak vidím v tom problém. Predpokladám , že neprebehlo v tomto prípade súdne konanie.

    A čo sa týka druhého manžela, jemu uzavretím manželstva vzniká spoločný nájom k predmetnému bytu a nie členstvo v družstve. Po rozvode mu zaniká spoločný nájom k predmetnému bytu a podľa môjho názoru nemá právo na bytovú náhradu. Ale podotýkam , že podstatné je rozhodnutie súdu , ktoré na základe zistených skutočností môže rozhodnúť inak.

    Je ťažké zaujať stanovisko pokiaľ nie sú známe všetky skutočnosti , ktoré predchádzali vzniku nájmu ako aj členstva v družstve a taktiež nepoznám Stanovy príslušného bytového družstva , aj keď by nemali byť v rozpore so zákonom.

    Rozvod a druzstevny byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.