Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Chcela by som sa spýtať ohľadom daň. priznania FO tlačivo B, čo sa týka odpočítateľnej položky na manželku... rátajú sa do tohto príjmu dávky v nezamestnanosti a materská? Na školení mi tvrdili, že všetky príjmy v hrubom (okrem rodičovského príspevku, rodinných prídavkov, príspevok pri narodení dieťaťa, a príspevky pre dieťa v pestúnskej starostlivosti)... teda aj nemocenská, materská, dôchodok, invalidný dôchodok.... ale v hrubom... to mi nejak nesedí.
A aký je rozdiel medzi materskou a rodičovským príspevkom?
Možno trochu chaotická otázka... dúfam, že mi niekto poradí.
Vopred Ďakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Boaz je offline (nepripojený) Boaz

    Boaz
    Davky v nezamestnanosti a materska sa povazuju za prijem. To co Vam na skoleni povedali, ze v hrubom tomu naozaj nerozumiem. Z tychto davok predsa neodchadzaju ziadne zrazky /poistne,dane/. Rozdiel medzi materskou a rodicovkym prispevkom? Materska sa dostava pocas prvych tyzdnov /cca 4 tyzdne pred porodom/ a potom podla poctu narodenych deti a ovplyvnuju to aj take faktory, ci je matka osamela, a podobne. Potom sa vacsinou docerpa dovolenka /pokial je mamicka zamestnana a nestihla si ju vycerpat/. Nasledne nastupuje rodicovky prispevok. Neviem, ci ste chceli taketo vysvetlenie, ale rozdiel mi zatial nie je znamy, co sa tyka charakteru davky. Len viem, ze jrod.prisp. je vacsinou nizsi a ovplyvnuje ho fakt, ze by sa popri nom nemal dodahovat iny prijem, lepsie povedane, jeho vyplacanie je ohranicene vyskou dosahovaneho prijmu.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    materská je nemocenská dávka a preto sa do príjmu ráta rodičovský príspevok je už štátna dávka a do príjmu sa neráta...to čo vypláca sociálka/nemocenské dávky, podpora v nezamestnanosti atď/do príjmu ide a čo vypláca štát cez miestne úrady/t.j. rodinné prídavky, rodičovský príspevok, pohrebné, pôrodné atď./ do príjmu nejde

    Johny 5 je offline (nepripojený) Johny 5

    Johny 5
    Dobrý deň.
    Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
    Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
    Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
    Ďakujem.

    Odpočítateľná položka na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.