Zavrieť

Porady

Poistenie v nezamestnanosti a dôchodca

Prosím Vás vysvetlite mi niekto aký je rozdiel medzi starobným dôchodcom, ktorému sa vypláca dôchodok a ktorý mal len priznaný dôchodok. Mám takú otázku kvôli tomu, lebo až teraz som sa dozvedela, že poistenie v nezamestnanosti od 1.1.2004 neplatil dôchodca, ktorému sa vyplácal dôchodok ani jeho zamestnávateľ, ale od 1.1.2005 je zmena, že poist.v nezam. neplatí aj dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok. Ja mám zamestnanca - dôchodcu, ktorý je od 1.10.2003 na starobnom dôchodku. V decembri 2003, dostal rozhodnutie, že v čase od 1.10.2003 do 2.2.2004 sa mu dôchodok spätne doplatí v jednej sume a od februára 2004 sa mu bude dôchodok vyplácať pravidelne, každý mesiac. Ja som v mesiaci januári za neho neodviedla poist. v nezam., urobila som správne alebo som v januári ešte mala odviesť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oľa je offline (nepripojený) Oľa

    Oľa
    Do 31. decembra 2004 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahovalo na zamestnanca a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, ktorým sa vyplácal starobný dôchodok. Od 1. januára 2005 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Podmienka vyplácania starobného dôchodku sa mení na podmienku priznania starobného dôchodku, a zároveň sa rozširuje okruh fyzických osôb o osoby, ktorým bol priznaný aj predčasný starobný dôchodok.

    Vikina je offline (nepripojený) Vikina

    Vikina
    Oľa
    Do 31. decembra 2004 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahovalo na zamestnanca a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, ktorým sa vyplácal starobný dôchodok. Od 1. januára 2005 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Podmienka vyplácania starobného dôchodku sa mení na podmienku priznania starobného dôchodku, a zároveň sa rozširuje okruh fyzických osôb o osoby, ktorým bol priznaný aj predčasný starobný dôchodok.
    Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem aký je rozdiel medzi priznaním a vyplácaním, čiže keď má vyplácaný dôchodok má ho aj priznaný, tak poist. v nezam. sa nevzťahuje ani na neho?

    Oľa je offline (nepripojený) Oľa

    Oľa
    Rozdiel je taký, že dôchodok môže mať priznaný, ale sa vzdá vyplácania z dôvodu že chce pracovať na percentá a potom sa mu výška dôchodku navýši o ďalšie navyše odpracované roky.
    Komu sa dôchodok vypláca, ten ho má aj priznaný, pretože najskôr sa dochodok prizná a až potom sa buď vypláca, alebo nevypláca.
    Do 31. 12. 2004 poistenie v nezamestnanosti neplatil len ten, ktorému sa dôchodok vyplácal.
    Od 1.1. 2005 je zmena v tom, že aj ten čo má dôchodok priznaný, ale sa mu nevypláca z vyššie uvedeného dôvodu neplatí poistenie na poistenie v nezamestnanosti zamestnanec ani zamestnávateľ.

    Vikina je offline (nepripojený) Vikina

    Vikina
    Oľa
    Rozdiel je taký, že dôchodok môže mať priznaný, ale sa vzdá vyplácania z dôvodu že chce pracovať na percentá a potom sa mu výška dôchodku navýši o ďalšie navyše odpracované roky.
    Komu sa dôchodok vypláca, ten ho má aj priznaný, pretože najskôr sa dochodok prizná a až potom sa buď vypláca, alebo nevypláca.
    Do 31. 12. 2004 poistenie v nezamestnanosti neplatil len ten, ktorému sa dôchodok vyplácal.
    Od 1.1. 2005 je zmena v tom, že aj ten čo má dôchodok priznaný, ale sa mu nevypláca z vyššie uvedeného dôvodu neplatí poistenie na poistenie v nezamestnanosti zamestnanec ani zamestnávateľ.
    Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Konečne mám v tom jasno.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Prosím Vás, jedná sa len o starobný dôchodok alebo aj napr.: o výsluhový dôchodok?

    Oľa je offline (nepripojený) Oľa

    Oľa
    zákon o sociálnom poistení sa nevzťahuje na ozbrojené zložky (ak máš na mysli výsluhový dôchodok týchto poberateľov).
    Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý ho má priznaný podľa zákona č. 328/2002 Z. z. sa za starobného dôchodcu nepovažuje.
    Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý mal priznaný starobný dôchodok pred účinnosťou zákona 328/2002 Z. z. a týmto zákonom bol preklasifikovaný na výsluhový dôchodok sa považuje za starobného dôchodcu.
    Je potrebné rozlišovať, kedy a podľa akého zákona bol výsluhový dôchodok priznaný.

    Poistenie v nezamestnanosti a dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.