Zavrieť

Porady

prijem zo zahranicia - podlieha dani z prijmu?

prosim Vas, podlieha prijem zo zahranicia dani z prijmu na slovensku? Zdanila som ho v zahranici, ale teraz si chcem uplatnit vratenie dane a oni sa pytaju,ze aky prijem podlieha dani na slovensku.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Oni = daňový úrad ?
    Mala si príjem iba zo zahraničia alebo aj v SR?
    O aký druh príjmu ide - zo závislej činnosti, z podnikanie, .... ?
    Si daňový rezident v SR , t.j. zdaňuješ v SR celosvetové príjmy?

    adulique je offline (nepripojený) adulique

    adulique
    Na jedno tlacivo musim vypisat aky prijem podlieha dani na slovensku.
    Prijem je z nemecka a je to prijem zo zavislej cinnosti.
    Uviedla som ho do slovenskeho danoveho priznania. Teraz mi vsak nie je jasne, ci "prijmy podliehajuce dani z prijmu v state bydliska" su vsetky prijmy, alebo len slovenske prijmy. Mala som prijmy aj na Sk zo zavislej cinnosti. Mne logicky vyplyva, ze vsetky. Dakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Podávaš DP typ A. Do DP uvedieš príjmy zo zdrojov v SR aj zo zdrojov v Nemecku, tzn. celosvetové príjmy.
    V riadkoch 46 a 47 vynímeš zo zdanenia príjmy (základ dane) z Nemecka.

    adulique je offline (nepripojený) adulique

    adulique
    Ale ja teraz potrebujem podat DP v nemecku. Slovenske je uz davno podane. A jediny pojem, ktory potrebujem vysvetlit je "prijmy podliehajuce dani v state bydliska". Ci tam maju byt len SK prijmy, alebo aj nemecke. Dakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    adulique Pozri príspevok
    Ale ja teraz potrebujem podat DP v nemecku. Slovenske je uz davno podane. A jediny pojem, ktory potrebujem vysvetlit je "prijmy podliehajuce dani v state bydliska". Ci tam maju byt len SK prijmy, alebo aj nemecke. Dakujem
    Prepáč, ale zdá sa, že nie som sama, čo Ti celkom dobre nerozumie. Do akého potvrdenia, DP a pod. potrebuješ uviesť "príjmy podliehajúce dani v štáte bydliska"? Ty musíš vedieť, kde máš bydlisko.
    Ak tvrdíš, že si rezidentom SR (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou), podávaš(už si podala) DP v SR z celosvetových príjmov, v Tvojom prípade priznávaš v SR zdaniteľné príjmy dosiahnuté v SR a NR s tým, že podľa medzinárodnej zmluvy medzi SR a NR sú príjmy dosiahnuté v NR vyňaté. V NR, ak si chceš daň vysporiadať, buď svojho zamestnávateľa požiadaš o ročné zúčtovanie dane alebo si podáš DP LEN z príjmov dosiahnutých v NR. Ako je to presne podľa platnej legislatívy v NR asi ťažko na tomto fóre niekto odpovie. Myslím tým napr. koho žiadaš o ročné zúčtovanie, termíny,... a pod.
    adulique Pozri príspevok
    prosim Vas, podlieha prijem zo zahranicia dani z prijmu na slovensku? Zdanila som ho v zahranici, ale teraz si chcem uplatnit vratenie dane a oni sa pytaju,ze aky prijem podlieha dani na slovensku.
    Dakujem
    Z úvodného príspevku mám silný pocit, že Ťa v NR považujú za svojho rezidenta, ak ich(??? neviem kto je to) zaujíma Tvoj celosvetový príjem. Ak je to tak, potom v SR mal byť uvedený len zdaniteľný príjem dosiahnutý v SR a celosvetové príjmy by si uvádzala v DP v NR. Určiť, ktorého štátu si rezidentom, si môžeš podľa týchto kritérií.
    Vyhláška č. 18/1984 Zb
    Článok 4
    Daňový domicil
    (1)Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje podľa tejto Zmluvy osobu, ktorá je podrobená zdaneniu podľa právnych predpisov tohto štátu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo iného podobného kritéria.
    (2)Ak fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
    a)Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, s ktorým má užšie osobné a hospodárske vzťahy.
    b)Ak sa nemôže určiť, s ktorým zmluvným štátom má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
    (3)Ak iná osoba ako fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.
    Naposledy upravil Marína : 16.05.07 at 10:56

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Čítala som toto vysvetlenie o podaní DP v SR alebo NR. A som teraz zmetená. Ak som mala príjmy v NR od januára do júna a od júla do decembra som bola v SR na urade práce, tak môžem podať DP v SR ako celosvetové príjmy.?

    Alebo mám aj druhú možnosť , že požiadam nemec.zamestnváatela, aby mi urobil DP v Nemecku? Nakoľko ked som bol na urade práce, tak som nemal príjem v SR a nemusím podávať DP?

    Prosím Vás poradte mi som celá z toho hyn a čítam od rána príspevky a neviem sa vysomáriť.
    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.