Zavrieť

Porady

Aktivácia

Prosím Vás, sme výrobná vyrma nábytku. Robili sme nové šatne pre pracovníkov, kde sme im vo vlasnej réžii urobili stoly a stoličky.
Otázky:

1. treba urobit kalkuláciu. Hodota materialu nie je problem, ale mzdy mam brat hrube? aj s odvodmi?

2. povedzme ze kalkulacia 1 stolicky vyjde na 3000,- sk a mi sme ich vyrobili 30 ks. Mam to zaradit jednotlivo a dat do nakladov, alebo spolu a budem to odpisovat? Co ked predam z tych 30ks stoliciek 5ks - bude to potom moj ostatný prevádzkový výnos?

3. Ak to budem odpisovat uctujem:
výdaj mat. zo skaldu 501/112
aktivácia stoličiak: 042/624
zaradenie majetku: 022/042

Ak to bude jednotlivo tak:
výdaj mat. zo skaldu 501/112
aktivácia: 501 AE/624

prosim vyjadrite sa mi k tomu! Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Aktivovať sa musie všetky náklady:
    - priame mzdy (hrubé) aj tomu zodpovedajúce odvody,
    - priamy materiál
    - ....
    Ale aj nepriame náklady, t.j. výrobná réžia. To znamená aj podiel odpisov, spotreby energie, nepriame osobné náklady (napríklad podiel mzdy majstra, pomocných robotníkov a podobne, ...

    Ak sa rozhodnete, že stoličky budete považovať za zásoby (budete účtovať na 501), potom sa výnos z prípadného predaja zaúčtuje na 642.
    Ak sa rozhodnete, že ich budete považovať za dlhodobý hmotný majetok (na 022), tak sa výnos z predaja zaúčtuje na 641.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Ďakujem mudroš!

    A čo v prípade, že to teraz budem považovať za DHM a za dva roky predám 5 stoličiek z tých spomínaných 30-tich? Znížim alikvotne zostatkovú cenu, alebo čo by som s tým potom urobila. Tržby by boli potom zaučtované na 641?

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    A ešte niečo, keby som to brala že sú to zásoby ako si bol spomínal, potom to účtovanie vyzera ako? Mozeme to podrobnejsie opisat?

    výdaj zo skaldu:
    aktivácia, resp. tvorba zásob - to sa mi odrazi, len v zmene stavu výrobkov, nie?:

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Náklady na výrobu sú zaúčtované v jednotlivých druhoch nákladov.
    neviem, či o zásobách účtuješ spôsobom A alebo B.
    Ak by si účtovala spôsobom A, tak o hotových výrobkoch účtuješ 123/613. Potom by si zaúčtovala výdaj vlastných výrobkov pre použitie v účtovnej jednotke
    112/123 presun na sklad
    a výdaj 501/123,
    alebo iba 501/123 ak sa rozhodnete, že tento prípad budete účtovať priamo do spotreby, t.j. bez zaúčtovania na sklade. To by ste ale mali mať upravené v firemnej smernici.
    Ak spôsobom B. Potom sa zaúčtuje 501/621.
    Je to stručné, ale dúfam že ako návod postačí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.