Zavrieť

Porady

ochranna doba pocas RD

Dobry den p. Mihal, poprosila by som Vas o radu. Momentalne som na RD, dcera bude mat v auguste 2 roky.Do prace sa zatial neplanujem vratit, nakolko by sme hned chceli mat druhe dieta. Dozvedela som sa, ze v praci som v ochrannej lehote (t.j. drzia mi miesto) 3 roky a nezalezi na tom, ze ostanem na MD s druhym dietatom. Ja som sa nazdavala, ze v ochrannej lehote som pri druhom dietati zase nasledujuce 3 roky od narodenia dietata. Ako to vlastne je?? Neviem, ci som sa spravne vyjadrila, ale hadam je to zrozumitelne. Dakujem za odpoved. Elena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie som dr. Mihál, ale skúsim odpovedať. OD znamená, že si v tom období, t.j. počas MD a RD chránená pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa.

    hanma je offline (nepripojený) hanma

    hanma
    Marina, ospravedlnujem sa, ze som prosila o radu p. Mihala, pravdaze som vdacna za kazdu radu od kohokolvek, ak ste mysleli na toto a poslali ste mi etiketu porady. Vsimla som si, ze odpovede co sa tyka MD a RD idu prave od neho. Okrem toho, odpoved na moju otazku som nenasla nikde v prispevkoch, ak viete, tak mi prosim napiste odkaz. Dakujem.

    hanma je offline (nepripojený) hanma

    hanma
    Tweety Pozri príspevok
    Nie som dr. Mihál, ale skúsim odpovedať. OD znamená, že si v tom období, t.j. počas MD a RD chránená pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
    Majka dakujem za odpoved. To znamena, ze pocas RD a MD ma nemoze prepustit, ale kolko mi moze zo zakona drzat miesto?? Mozem byt naMD+RD nepretrzite 5-6 rokov a potom sa vratit na povodne miesto?? Pocula som, ze po jednom dietati by som sa mala vratit na 1/2 roka do prace a potom budem pri dasom dietati moct byt dalsie 3 roky a zamestnavatel mi bude drzat miesto!? Je to pravdiva informacia?? Samozrejme, ze sa bojim v dnesnej dobe o pracu, ale na prve dietatko sme cakali 4 roky a chceli by sme co najskor este jedno. Za odpoved velmi dakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prepustiť ťa nemôže počas RD t.j. do troch rokov veku dieťaťa, ak nemáš predlž. RD-choré dieťa, takže, ak oznámiš po troch rokoch , alebo aj skôr nástup na MD a potom RD zase si chránená rovnako.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    hanma Pozri príspevok
    Marina, ospravedlnujem sa, ze som prosila o radu p. Mihala, pravdaze som vdacna za kazdu radu od kohokolvek, ak ste mysleli na toto a poslali ste mi etiketu porady. Vsimla som si, ze odpovede co sa tyka MD a RD idu prave od neho. Okrem toho, odpoved na moju otazku som nenasla nikde v prispevkoch, ak viete, tak mi prosim napiste odkaz. Dakujem.
    hanma, nemyslela som to v zlom.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    hanma Pozri príspevok
    Majka dakujem za odpoved. To znamena, ze pocas RD a MD ma nemoze prepustit, ale kolko mi moze zo zakona drzat miesto?? Mozem byt naMD+RD nepretrzite 5-6 rokov a potom sa vratit na povodne miesto?? Pocula som, ze po jednom dietati by som sa mala vratit na 1/2 roka do prace a potom budem pri dasom dietati moct byt dalsie 3 roky a zamestnavatel mi bude drzat miesto!? Je to pravdiva informacia?? Samozrejme, ze sa bojim v dnesnej dobe o pracu, ale na prve dietatko sme cakali 4 roky a chceli by sme co najskor este jedno. Za odpoved velmi dakujem.

    Doplním Tweety a Marínu, s ktorými súhlasím pokaiľ ide o všeobecnú ochranu pred výpoveďou. Avšak, ak by si nastúpila do práce povedzme o 5-6 rokov, zamestnávateľ ti nemusí držať to isté pracovné miesto, ktoré si mala pred tými niekoľkými rokmi. Môže ti ponúknuť adekvátne miesto, ktoré zodpovedá tvojmu zdravotnému stavu a pokiaľ možno aj pracovnému zaradeniu, ktoré bolo pred MD+RD.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    [quote=ajobs;464333]Doplním Tweety a Marínu, s ktorými súhlasím pokaiľ ide o všeobecnú ochranu pred výpoveďou. Avšak, ak by si nastúpila do práce povedzme o 5-6 rokov, zamestnávateľ ti nemusí držať to isté pracovné miesto, ktoré si mala pred tými niekoľkými rokmi. Môže ti ponúknuť adekvátne miesto, ktoré zodpovedá tvojmu zdravotnému stavu a pokiaľ možno aj pracovnému zaradeniu, ktoré bolo pred MD+RD.[/quote

    Doplním tiež, nárok na pôvodné miesto je iba pri návrate z MD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri §157 Zákonníka práce :
    Ak sa zamestnanec vráti do práce ......po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, je zamestnávateľ povinný zaradiť ho na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ho zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

    ---------
    Veronika

    Doplním : Súhlasím s Tweety - zaradenie na pôvodné pracovisko sa vzťahuje len na ženu po skončení materskej dovolenky /28 al.37 týždňov/ alebo muža po skončení rodičovskej dovolenky v rovnakom rozsahu, ak sa stará o dieťa on.
    Naposledy upravil veronikasad : 17.05.07 at 15:12

    hanma je offline (nepripojený) hanma

    hanma
    Dakujem vsetkym za rady. To, ze mam pravo vratit sa na povodne pracovne miesto, lepsie povedane, zamestnavatel ma povinnost mi drzat to iste miesto po dobu MD som ciastocne vedela. Ale este raz, aby som sa uistila, zamestnavatel ma nemoze prepustit pocas RD do veku 3 rokov dietata!!?? V mojom okoli je totiz taky pripad, kedy zamestnavatel ukoncil so zamestnancom PP pocas RD.
    Plati to aj ked z RD pojdem rovno na MD s druhym dietatom a potom na RD?? Velmi dakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.