Zavrieť

Porady

Ako správne účtovať faktúru za jedálne kupóny

Poradí mi niekto ako správne postupovať, zaúčtovať faktúru od Le Chegue Dejeuner /jedálne kupóny/. Odberateľ je SZČO, štvrťročný platca DPH a zamestnáva 10 zamestnancov.
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Myslím, že otázka mala byť zadaná v "jednoduchom účtovníctve" aspoň predpokladám podľa toho, že sa jedná o SZČO ktorý nie je zapísaný v OR. Ale k účtovaniu v JU. DF zaevidovať v knihe DF. Pri úhrade postupovať nasledovne: DPH = VNZD členenie DPH, ZD (provízia) = VOZD členenie prevádzková réžia, stravné kupóny = VNZD členenie ostatné a zároveň zaevidovať v knihe cenín. Ku koncu mesiaca keď je známy počet a hodnota spotrebovaných kupónov pomocou ID zaúčtovať 55 % hodnoty stravného lístka do VOZD členienie prevádzková réžia, 45 % splatí zamestnanec a je to PNZD - ostatné. Zaevidovať úbytok v knihe cenín. DPH sa v tomto prípade neodvádza, nárok na odpočet samozrejme je. Treba dodržať zákon o cestovných náhradách - výška stravného.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

ekopo Pozri príspevok
Myslím, že otázka mala byť zadaná v "jednoduchom účtovníctve" aspoň predpokladám podľa toho, že sa jedná o SZČO ktorý nie je zapísaný v OR. Ale k účtovaniu v JU. DF zaevidovať v knihe DF. Pri úhrade postupovať nasledovne: DPH = VNZD členenie DPH, ZD (provízia) = VOZD členenie prevádzková réžia, stravné kupóny = VNZD členenie ostatné a zároveň zaevidovať v knihe cenín. Ku koncu mesiaca keď je známy počet a hodnota spotrebovaných kupónov pomocou ID zaúčtovať 55 % hodnoty stravného lístka do VOZD členienie prevádzková réžia, 45 % splatí zamestnanec a je to PNZD - ostatné. Zaevidovať úbytok v knihe cenín. DPH sa v tomto prípade neodvádza, nárok na odpočet samozrejme je. Treba dodržať zákon o cestovných náhradách - výška stravného.
Ďakujem za odpoveď.
Aj som si myslela, že by otázka mala patriť do témy "jednuduché účtovníctvo", ale mne išlo o to, že klient viedol učtovníctvo v inom programe, myslím že v MRP a faktúru v celej výške zaúčtoval ako VOZD - v druhom členení prevádzková réžia. Keď som to nahodila do Alfy,do VOZD - prevádzková réžia, ako on, celú sumu z faktúry mi rozčlenilo aj do VNZD - platba DPH. V jeho PD to tak nemal. Klient je štvrťročný platca DPH, faktúra bola zaúčtovaná ešte v januári. Nahadzujem jeho účtovníctvo z vytlačeného PD za prvé tri mesiace, keď si to robil sám, do môjho programu - robím v Alfe, a teraz neviem čo s tým. Či robím chybu ja, alebo to on mal nesprávne zaúčtované, alebo či ten jeho program pracuje pod iným režimom alebo s možnosťou iného rozúčtovania. Ja by som to tiež účtovala tak, ako ste Vy uviedli v odpovedi, ale on má DPH za prvý štvrťrok už odovzdanú.
Neviem, či sa správne a presne vyjadrujem, ak nie, prepáčte mi a opravte ma.
Naposledy upravil fileva : 18.05.07 at 19:53 Dôvod: Nesprávne zadaný názov programu
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Určite by som "nenahadzoval" účtovníctvo z PD, ale z dokladov. On si za I. Q pravdepodobne neuplatnil odpočet DPH z FA. Nakoľko sa jedná o minimálnu sumu, s tým by som sa netrápil, resp. uvažoval by som s uplatnením odpočtu v II. Q.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

ekopo Pozri príspevok
Určite by som "nenahadzoval" účtovníctvo z PD, ale z dokladov. On si za I. Q pravdepodobne neuplatnil odpočet DPH z FA. Nakoľko sa jedná o minimálnu sumu, s tým by som sa netrápil, resp. uvažoval by som s uplatnením odpočtu v II. Q.
Dobrý deň.
Účtovníctvo nenahadzujem len z jeho vytlačeného PD, ale mám k dispozícií aj ostatné doklady, pretože mu budem robiť JU i naďalej, ale v mojom programe. Odpočet DPH z Fa si za I.Q neuplatnil. Mne ale ide o to, že on to má v programe MRP iba v stĺpci ako VOZD - prevádzková réžia a u mňa v Alfe keď to zaúčtujem ako VOZD - prevádzková réžia v tomto stĺpci mám ZD z celej sumy Fa a aj ako VNZD - platba DPH. Tak mi nie je jasné, čo je správne. Či jeho zaúčtovanie ako VOZD z celej sumy faktúry a bez uplatnenia si DPH, alebo postup, ktorý si /ste/ uviedli a ktorý by som uplatňovala aj ja.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
To už sme dvaja, čo by účtovali inak ako podnikateľ. Jeho účtovanie nie je správne.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

ekopo Pozri príspevok
To už sme dvaja, čo by účtovali inak ako podnikateľ. Jeho účtovanie nie je správne.
Ďakujem za odpoveď. Hneď som si myslela, že to nemá správne, len som sa chcela uistiť, že či moje uvažovanie sa uberá správnym smerom.
A ešte jeden dotaz. Aby DPH z provízie nevstúpilo do odpočtu DPH /keďže si odpočet DPH z Fa v I.Q neuplatňoval/ mám odznačiť zápis do evidencie DPH alebo čo iné urobiť. Ešte som platcu DPH neúčtovala, tak sa radšej pýtam, aby som sa mohla pohnúť ďalej.
Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Neviem ako funguje DPH v tom sw, ale ak sa nebude meniť DP za IQ tak určite odznačiť.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ekopo Pozri príspevok
Myslím, že otázka mala byť zadaná v "jednoduchom účtovníctve" aspoň predpokladám podľa toho, že sa jedná o SZČO ktorý nie je zapísaný v OR. Ale k účtovaniu v JU. DF zaevidovať v knihe DF. Pri úhrade postupovať nasledovne: DPH = VNZD členenie DPH, ZD (provízia) = VOZD členenie prevádzková réžia, stravné kupóny = VNZD členenie ostatné a zároveň zaevidovať v knihe cenín. Ku koncu mesiaca keď je známy počet a hodnota spotrebovaných kupónov pomocou ID zaúčtovať 55 % hodnoty stravného lístka do VOZD členienie prevádzková réžia, 45 % splatí zamestnanec a je to PNZD - ostatné. Zaevidovať úbytok v knihe cenín. DPH sa v tomto prípade neodvádza, nárok na odpočet samozrejme je. Treba dodržať zákon o cestovných náhradách - výška stravného.
preco by mal celych 45% splatit zamestnanec, ked sa mu ma aj podla zakona prispiet na listok zo socialneho fondu?
ja uctujem :
- uhrada FA = za listky je to VNZD (v mojom softe to davam ako vydaj na priebezne polozky, aby som to neskor prijal do pokladne cenin), sprostredkovanie VOZD/rezia, uplatnujem dph.
- prijmem listky do pokladne cenin (v mojom softe to davam ako prijem z PP)
cize zatial mi listky neovplyvnuju zaklad dane, do spotreby pojdu az pri vydani zamestnancovi/SZCO.

pri vydavani z knihy cenin rozuctujem pre SZCO listok na 89 sk VOZD + ostatkova cena listku VNZD (ak je listok drahsi ako 89 sk)

pre zamestnanca rozuctujem vydaj ceniny na 48,95 sk VOZD (55% z 89sk), X Sk ako cerpanie soc. fondu (prispievam kolko mi dovoli stav soc. fondu), Y SK VNZD (zamestnancom preplacam cele listky). (v pripade ze ma zamestnanec zrazky zo mzdy na doplatok stravnych listkov, bude do PNZD Y Sk)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
preco by mal celych 45% splatit zamestnanec,
napísal som zjednodušený prípad. aby to bolo zrozumitelné
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

duficek Pozri príspevok
preco by mal celych 45% splatit zamestnanec, ked sa mu ma aj podla zakona prispiet na listok zo socialneho fondu?
ja uctujem :
- uhrada FA = za listky je to VNZD (v mojom softe to davam ako vydaj na priebezne polozky, aby som to neskor prijal do pokladne cenin), sprostredkovanie VOZD/rezia, uplatnujem dph.
- prijmem listky do pokladne cenin (v mojom softe to davam ako prijem z PP)
cize zatial mi listky neovplyvnuju zaklad dane, do spotreby pojdu az pri vydani zamestnancovi/SZCO.

pri vydavani z knihy cenin rozuctujem pre SZCO listok na 89 sk VOZD + ostatkova cena listku VNZD (ak je listok drahsi ako 89 sk)

pre zamestnanca rozuctujem vydaj ceniny na 48,95 sk VOZD (55% z 89sk), X Sk ako cerpanie soc. fondu (prispievam kolko mi dovoli stav soc. fondu), Y SK VNZD (zamestnancom preplacam cele listky). (v pripade ze ma zamestnanec zrazky zo mzdy na doplatok stravnych listkov, bude do PNZD Y Sk)
Trošku nerozumiem tomu spôsobu účtovania Fa za stravné poukážky cez priebežné položky v PD. Môžete mi to bližšie vysvetliť na príklade? Robím v Alfe.
Funguje to aj v tom prípade, keď SZČO nakúpi stravné poukážky v januári na celý rok dopredu, ale zamestnancov má až od štvrtého mesiaca?
A ešte jedna otázka. Mohli by ste mi vysvetliť spôsob zaúčtovania, v peńažnom denníku, úhrady stravných poukážok /45%/, ktoré zrážame zamestnancom zo mzdy a mzda im ide na osobné účty z účtu podnikateľa pri mesačnom výpise. Ak by sa dalo, tak aj na príklade. Vopred ďakujem.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

fileva Pozri príspevok
Trošku nerozumiem tomu spôsobu účtovania Fa za stravné poukážky cez priebežné položky v PD. Môžete mi to bližšie vysvetliť na príklade? Robím v Alfe.
Funguje to aj v tom prípade, keď SZČO nakúpi stravné poukážky v januári na celý rok dopredu, ale zamestnancov má až od štvrtého mesiaca?
A ešte jedna otázka. Mohli by ste mi vysvetliť spôsob zaúčtovania, v peńažnom denníku, úhrady stravných poukážok /45%/, ktoré zrážame zamestnancom zo mzdy a mzda im ide na osobné účty z účtu podnikateľa pri mesačnom výpise. Ak by sa dalo, tak aj na príklade. Vopred ďakujem.
Ako správne účtovať dodávateľskú fa. za strav.lístky máš presne popísané v príručke užívateľa programu Alfa v kapitole 19.1.7.

V prípade, že ste nakúpili SL už v januári a zamestnancom ste ich dali v IV.mesiaci, tak v 1.mesiaci by som ich účtovala ako ceniny.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

duficek Pozri príspevok
preco by mal celych 45% splatit zamestnanec, ked sa mu ma aj podla zakona prispiet na listok zo socialneho fondu?
ja uctujem :
- uhrada FA = za listky je to VNZD (v mojom softe to davam ako vydaj na priebezne polozky, aby som to neskor prijal do pokladne cenin), sprostredkovanie VOZD/rezia, uplatnujem dph.
- prijmem listky do pokladne cenin (v mojom softe to davam ako prijem z PP)
cize zatial mi listky neovplyvnuju zaklad dane, do spotreby pojdu az pri vydani zamestnancovi/SZCO.

pri vydavani z knihy cenin rozuctujem pre SZCO listok na 89 sk VOZD + ostatkova cena listku VNZD (ak je listok drahsi ako 89 sk)

pre zamestnanca rozuctujem vydaj ceniny na 48,95 sk VOZD (55% z 89sk), X Sk ako cerpanie soc. fondu (prispievam kolko mi dovoli stav soc. fondu), Y SK VNZD (zamestnancom preplacam cele listky). (v pripade ze ma zamestnanec zrazky zo mzdy na doplatok stravnych listkov, bude do PNZD Y Sk)
Dobrý deň.
po čase sa vraciam k môjmu príspevku, lebo stále nemám jasno v tom ako to účtovať v PD, resp. či postupujem správne.
1. na začiatku mája vydá zamestnávateľ zamestnancovi 20 stravných poukážok v hodnote 89,- Sk
2.a) ID zaúčtujem 979,- Sk ako VOZD (55% hradí zamestnávateľ)
2.b) ID zaúčtujem 801,- Sk ako VNZD (45% hradí zamestnannec) - toto neviem či je správne, lebo Fa, po jej úhrade, za stravné poukážky už mám v PD zaúčtovanú ako VNZD (myslím sumu zodpovedajúcu hodnote stravných poukážok?
3. ID zaúčtujem 801,- Sk ako PNZD (45% úhrada zamestnanca v hotovosti.
Ale ako zaúčtujem ten príjem od zamestnanca, keď sa suma za stravné poukážky zráža zo mzdy vyplatenej na osobný účet?
Keď máme viac takýchto zamestnancov účtovať súhrnom a priložiť rozpis po jednotlivých zamestnancoch?
4. SZČO vydaných 20 stravných poukážok v hodnote 89,- Sk do peňažného denníka zaúčtujem: ID 1780,- Sk ako VOZD v členení PR.
5. Môžem sumu zaúčtovať súhrnom napr. za tri mesiace (poukážky zakúpené v januári, SZČO dala podklady o minutí poukážok až v máji)?
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Nevie mi ozaj niekto odpovedať alebo aspoň zareagovať.
Už som prešla krížom krážom príspevky na danú tému, ale pre mňa uspokojivú odpoveď som nenašla. Potrebujem vedieť správny postup účtovania v JU program Alfa. Pomôžte mi, prosím.
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

tinaM Pozri príspevok
Ako správne účtovať dodávateľskú fa. za strav.lístky máš presne popísané v príručke užívateľa programu Alfa v kapitole 19.1.7.

V prípade, že ste nakúpili SL už v januári a zamestnancom ste ich dali v IV.mesiaci, tak v 1.mesiaci by som ich účtovala ako ceniny.
nadväzujem na Váš odkaz o postupe zaúčtovania straveniek v Programe Alfa - x-krát som si ho prešla a stále mi nie je jasné to, čo aj fileve - ako zaúčtovať príjem za stravenky od zamestnanca ak mu ich zrážam rovno z výplaty. Nikde na porade sa mi nepodarilo nájsť uspokojivú odpoveď. Uvediem príklad so sumou za 1 stravenku, neuvediem zaúčtovanie provízie, ani príspevok zo SF, lebo v tom problém nie je:
1. kúpa straveniek - 89.=výdaj na PP
2. zavedenie straveniek do cenín - 89.= príjem z PP
So ZD sa zatiaľ nič nedeje
3. výdaj straveniek z cenín zamestnacom /55% z 89=49.-/= VOZD/PR/ - ZD sa zníži o príslušnú sumu
4. zvyšná hodnota straveniek /45% z 89=40.-/= VNOZD
ZD je zatiaľ znížený o 49.-Sk ako to má byť
5. príjem z predaja straveniek zamestnancovi 40.- = PNOZD
ZD stále nezmenený - potiaľ je všetko jasné
ale keď strhávam zamestnancovi jeho podiel na stravenke priamo z platu - tým, že ponížim jeho výplatu, čiže môj VOZD, vzniká mi predsa v tej sume defacto POZD / mínus výdavok je predsa plus príjem, nie?/
a tu je vlastne môj kameň úrazu - ako sa zbaviť toho POZD? Ako riešenie mi vychádza dať celú hodnotu stravenky pri výdaji do VOZD, ale bojím sa to urobiť, keďže sa všade zdôrazňuje tých 55%. Ale tým POZD /pri zrážke zo mzdy/ by sa to na tých 55% vrátilo, nie? Alebo tie zrážky zruším a budem zamestnacom stravenky predávať - potom bude ten "alfový" postup v pohode.
Prosím, prosím, ak mi niekto v tom urobí jasno, budem nesmierne vďačná. Možno tto celé zle chápem...
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Roxy Pozri príspevok
nadväzujem na Váš odkaz o postupe zaúčtovania straveniek v Programe Alfa - x-krát som si ho prešla a stále mi nie je jasné to, čo aj fileve - ako zaúčtovať príjem za stravenky od zamestnanca ak mu ich zrážam rovno z výplaty. Nikde na porade sa mi nepodarilo nájsť uspokojivú odpoveď. Uvediem príklad so sumou za 1 stravenku, neuvediem zaúčtovanie provízie, ani príspevok zo SF, lebo v tom problém nie je:
1. kúpa straveniek - 89.=výdaj na PP
2. zavedenie straveniek do cenín - 89.= príjem z PP
So ZD sa zatiaľ nič nedeje
3. výdaj straveniek z cenín zamestnacom /55% z 89=49.-/= VOZD/PR/ - ZD sa zníži o príslušnú sumu
4. zvyšná hodnota straveniek /45% z 89=40.-/= VNOZD
ZD je zatiaľ znížený o 49.-Sk ako to má byť
5. príjem z predaja straveniek zamestnancovi 40.- = PNOZD
ZD stále nezmenený - potiaľ je všetko jasné
ale keď strhávam zamestnancovi jeho podiel na stravenke priamo z platu - tým, že ponížim jeho výplatu, čiže môj VOZD, vzniká mi predsa v tej sume defacto POZD / mínus výdavok je predsa plus príjem, nie?/
a tu je vlastne môj kameň úrazu - ako sa zbaviť toho POZD? Ako riešenie mi vychádza dať celú hodnotu stravenky pri výdaji do VOZD, ale bojím sa to urobiť, keďže sa všade zdôrazňuje tých 55%. Ale tým POZD /pri zrážke zo mzdy/ by sa to na tých 55% vrátilo, nie? Alebo tie zrážky zruším a budem zamestnacom stravenky predávať - potom bude ten "alfový" postup v pohode.
Prosím, prosím, ak mi niekto v tom urobí jasno, budem nesmierne vďačná. Možno tto celé zle chápem...
No naši zamestnanci si platia tie lístky v hotovosti. Ale to máš pravdu, takúto situáciu v popise pri Alfe neuvádzajú.
Keď nad tým uvažujem, tak ak zaúčtuješ do výdajov do položky mzdy len vyplatenú čiastku zamestnancovi /myslím bez tej čiastky za lístky/, tak sa Ti skreslia výdavky na mzdy pre zamestnancov. Lebo v kolonke mzdy by čistá mzda +odvody/ktoré platí zamestnanec/+ daň mali dať spolu hrubý mzdu.
Preto by som to riešila v kolonke mzdy.
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

vďaka Ti,tinaM, za reakciu - konečne mi niekto povedal, že sa nemýlim - doteraz som sa stretla len s odpoveďami, ktoré mi nepomohli.
Mám však problém s tými mzdami - keďže som doteraz pokračovala v účtovaní spôsobom, ktorý mala moja predchodkyňa, všetko mám asi nesprávne. Na mzdy používam Olymp, z ktorého exportujem údaje do Alfy. Tým sa mi do záväzkov naimportujú nasledovné položky - odvody do SP /spoločne za Z-ca aj Z-ľa, tak ako je to na mesačnom výkaze do SP/, obdobne odvody do ZP podľa jednotlivých poisťovní, DDP a mzdy na výplatu, ktoré už sú vlastne očistené od zrážok /odvodov, DDP za Z-ca a straveniek/, ale zároveň povýšené o príspevok Z-ľa na DDP. Zaúčtované je to: výplata mzdy v stĺpci mzdy, odvody ZP+SP+DDP v stĺpci odvody do fondov. Mám to spätne zmeniť? Výplatné pásky už zmeniť nemôžem, ale to zaúčtovanie by sa ešte dalo. Znamenalo by to však zmeniť aj záväzky /zrušiť tie Olympácke/. Nie je mi však jasné ako rozúčtujem jednu platbu z banky /napr. do SP - ako som spomenula sú tam zamestnaci aj zamestnávateľ/ do dvoch rôznych stĺpcov v PD. Jedine, že tú sumu na výpise z banky rozpíšem na dve.
No, mám z toho pekný guláš. V ALfe kupodivu ani ťuk o zaúčtovaní miezd. Môžeš mi poradiť? Díky už vopred.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Roxy Pozri príspevok
vďaka Ti,tinaM, za reakciu - konečne mi niekto povedal, že sa nemýlim - doteraz som sa stretla len s odpoveďami, ktoré mi nepomohli.
Mám však problém s tými mzdami - keďže som doteraz pokračovala v účtovaní spôsobom, ktorý mala moja predchodkyňa, všetko mám asi nesprávne. Na mzdy používam Olymp, z ktorého exportujem údaje do Alfy. Tým sa mi do záväzkov naimportujú nasledovné položky - odvody do SP /spoločne za Z-ca aj Z-ľa, tak ako je to na mesačnom výkaze do SP/, obdobne odvody do ZP podľa jednotlivých poisťovní, DDP a mzdy na výplatu, ktoré už sú vlastne očistené od zrážok /odvodov, DDP za Z-ca a straveniek/, ale zároveň povýšené o príspevok Z-ľa na DDP. Zaúčtované je to: výplata mzdy v stĺpci mzdy, odvody ZP+SP+DDP v stĺpci odvody do fondov. Mám to spätne zmeniť? Výplatné pásky už zmeniť nemôžem, ale to zaúčtovanie by sa ešte dalo. Znamenalo by to však zmeniť aj záväzky /zrušiť tie Olympácke/. Nie je mi však jasné ako rozúčtujem jednu platbu z banky /napr. do SP - ako som spomenula sú tam zamestnaci aj zamestnávateľ/ do dvoch rôznych stĺpcov v PD. Jedine, že tú sumu na výpise z banky rozpíšem na dve.
No, mám z toho pekný guláš. V ALfe kupodivu ani ťuk o zaúčtovaní miezd. Môžeš mi poradiť? Díky už vopred.
Na mzdy tiež používam Olymp. Tiež exportujem do Alfy.
Zrážky SL nerobím cez mzdy, ale mám iné druhy zrážok.
V Alfe, v záväzkoch sa mi importovné mzdy prejavia tak, že mám tam mzdu na výplatu pre zamestnanca - účtujem výdaj mzdy v tej výške ako mám záväzok.
Potom sa mi v záväzkoch prejavia aj zrážky ako napr. poistka, ktorú som zamestnancovi zrazila zo mzdy a poslala do poisťovne .
Je to vlastne jej mzda,ktorú som nevyplatila jej, ale poisťovni. Tento záväzok zaúčtujem ako výdavok - MZDY.
Skús si vytlačiť v OLYMPE "rekapituláciu po zamestnacoch" /dúfam, že tak to je tam napísané/ a mne sa tam prejavuje suma na výplatu bez tej zrážky.
Neviem, či je to tak aj pri zrážke SL.

Pri účtovaní odvodov do poisťovní /výkazy/ účtujem do dvoch riadkov. Čo platí zamestnanec, tak MZDY, čo zamestnávateľ, tak ODVODY DO FONDOV.
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

diky, je už neskoro, pomaly nevidím, čo čitam, ale zajtra sa ozvem.
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

tinaM Pozri príspevok
Na mzdy tiež používam Olymp. Tiež exportujem do Alfy.
Zrážky SL nerobím cez mzdy, ale mám iné druhy zrážok.
V Alfe, v záväzkoch sa mi importovné mzdy prejavia tak, že mám tam mzdu na výplatu pre zamestnanca - účtujem výdaj mzdy v tej výške ako mám záväzok.
Potom sa mi v záväzkoch prejavia aj zrážky ako napr. poistka, ktorú som zamestnancovi zrazila zo mzdy a poslala do poisťovne .
Je to vlastne jej mzda,ktorú som nevyplatila jej, ale poisťovni. Tento záväzok zaúčtujem ako výdavok - MZDY.
Skús si vytlačiť v OLYMPE "rekapituláciu po zamestnacoch" /dúfam, že tak to je tam napísané/ a mne sa tam prejavuje suma na výplatu bez tej zrážky.
Neviem, či je to tak aj pri zrážke SL.

Pri účtovaní odvodov do poisťovní /výkazy/ účtujem do dvoch riadkov. Čo platí zamestnanec, tak MZDY, čo zamestnávateľ, tak ODVODY DO FONDOV.
ok, takže nemusím opustiť zaužívaný postup, ale budem platiť odvody na dvakrát, ako hovoríš. Stravné lístky spätne preúčtujem internými dokladmi, ale odteraz už budem mzdy účtovať bez nich. Je to tak prehľadnejšie. Teraz mi však začalv hlave vŕtať červík pochybností - keď spomínaš tú poistku zrážanú zo mzdy a platenú poisťovni - my máme DDP - prispieva zamestnanec aj zamestnávateľ. Teda: zamestnancovi zrazím zo mzdy a vyplatím poisťovni - to je v poriadku, ale zároveň mu sumu, ktorou prispieva Z-eľ ku mzde pripočítavam, pretože mu to vstupuje aj do VZ pre odvody. Takže mám túto čiastku plus v mzde /teda vo VOZD/ a potom odvádzam do poisťovne platbu /doteraz za Z-ca aj Z-eľa spolu, v budúcnosti už nie/ a tým pádom tá časť, ktorú platí Z-eľ, je vo VOZD duplom, nie? To je asi zasa blbo. Mala som začať rozmýšľať skôr a nie mechanicky opakovať po svojej predchodkyni.
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

prosím, prosím, vnes trochu svetla do mojich pochybností...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať