Zavrieť

Porady

dan.kontrola

Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať.
Viedla som účtovníctvo pre firmu, ktorá mala predomnou 2 účtovníčky. Už 1 rok pre túto firmu nepracujem a jej terajší účtovník mi oznámil, že im príde daň kontrola za r.2005 a keď im niečo nebude jasné ma tam zavolá.
Chcem len upresniť, že s danou firmou som nemala uzatvorenú žiadnu zmluvu že budem viesť účto.
Majú právo ma zavolať na daňovú kontrolu? ak firma bola koncom roka 2005 kompletne predaná? ďakujem
Usporiadat
Zdenka29 Zdenka29

Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

prosíííííííííím odpovie mi niekto?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o správe daní a poplatkov
§ 6
Účastníci daňového konania a tretie osoby
(1) Účastníci daňového konania sú daňové subjekty.

(2) Na daňovom konaní sa môžu zúčastniť aj tretie osoby, ak ich správca dane na daňové konanie prizve; tieto osoby majú postavenie účastníka konania.

(3) Tretími osobami sú

a) svedkovia,
b) osoby, ktoré majú listiny a iné veci potrebné v daňovom konaní,
c) znalci, audítori a tlmočníci,
d) ručitelia, poddlžníci a platitelia pôsobiaci v rámci zabezpečovacieho a vymáhacieho konania,
e) správcovia konkurznej podstaty, osobitní správcovia, zástupcovia správcu alebo vyrovnávací správcovia,
f) štátne orgány a obce,
g) ďalšie osoby, ktoré majú povinnosť súčinnosti v daňovom konaní v rozsahu a spôsobom ustanoveným týmto zákonom.

(4) Tretie osoby majú práva a povinnosti účastníkov konania, ak tak ustanovuje tento zákon. Účastníci daňového konania a tretie osoby sú povinné na požiadanie správcu dane preukázať svoju totožnosť dokladom totožnosti preukazujúcim meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu.

(5) Práva a povinnosti účastníka daňového konania má aj ten, na koho podľa tohto zákona prešla za daňového dlžníka povinnosť alebo na koho prešli podľa osobitného predpisu14c) záväzky za daňového dlžníka, alebo od koho možno podľa tohto zákona vyžadovať plnenie za daňového dlžníka (§ 73 ods. 7).




... ak Ťa prizve správca dane .
0 0
GAZA GAZA

GAZA je offline (nepripojený) GAZA

Čo sa týka daňovej kontroly mám jednu otázku. Už sa veľa napísalo o
zamestnávaní živnostníkov. So živnostníkmi sme mali uzatvorené zmluvy o dielo. Daniari nám to prekvalifikovali ako závislú činnosť a celkových
faktúrovaných súm živnostníkom nám vyrúbili 19 %-nú daň.
Nevie niekto poradiť ako sa máme obrániť a argumentovať, že to nie je
pracovno-právny vzťah. Ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Formulácia zmluvy o dielo je veľmi dôležitá: t.j. vykonávanie diela /(prác) na vlastnú zodpovednosť, vo vlastnom mene, vo vlastných prevádzkových priestoroch (aj keď stavba neviem neviem...), s vlastným materiálom atď.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo hovorí Obch. zákonník:
§ 536
(1) Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie.

(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

(3) Cena musí byť v zmluve dohodnutá alebo v nej musí byť aspoň určený spôsob jej určenia, ibaže strany v zmluve prejavia vôľu uzavrieť zmluvu aj bez tohto určenia.

treba pozrieť aj následné §§, ale nie je potrebné, aby sa dielo zhotovilo vo vlastných prev.priestoroch.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Majiteľ si kúpi vlastný materiál, príde živnostník so svojím náradím a vykoná stavebné práce napr. obkladač, murár -na vlastnú zodpovednosť, vo svojom mene, na svoj účet....
Maliar donesie vlastný materiál (štetce, valčeky,...) majiteľ si kúpi farbu podľa vlastnej potreby, FA služieb ....

Len v našich podmienkach tzv. "živnostník" je vlastne zamestnanec, dajú mu do ruky všetko, a tento živnostník nemá svoj žiadny náklad. Ide naozaj o závislosť od zamestnávateľa...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... pozri na citáciu - napr. montáž určitej veci - keď uzatvorím zmluvu o dielo, že namontujem (preháňam ) 50.000 ks niečoho a doba dodania prác za 2 roky ...potrebujem mať náklady, však to môže byť správca dane iba rád ...a zákon mi umožňuje využiť inštitút paušálnych výdavkov ...
0 0
GAZA GAZA

GAZA je offline (nepripojený) GAZA

Dobrý deň. Som z tých živnostníkov nešťastná a určite nielen ja.
Najhoršie je to, že živnostenský úrad dá živnosť skoro každému.
Keď k nám príde človek, ktorého by sme radi zamestnali, povie, že on
je živnostník a do pracovného pomeru nechce ísť.
Rozmýšľam, že nebudeme dávať žiadne zmluvy, ale len objednávky.
Poraďte ešte niekto, ako sa máme brániť pri odvolaní na DÚ. Ďakujem.
0 0
GAZA GAZA

GAZA je offline (nepripojený) GAZA

Živnostníkov sme zobrali ako zámočníkov-zváračov a frézara.
Sme strojárska firma a nájsť slušného pracovníka je problém.
Nikdy sme nikoho do živnosti nenútili. Keď niekomu povieme, že ho
zamestnáme na základe PZ, otočí sa na podpätku a ide preč.
Je to začarovaný kruh, ale myslím si, že chyba je v zákonoch.
Betka ak mi odpoviete, budem rada. Dana.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

§ 5 Príjmy zo závislej činnosti


(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
2. ................

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Treba si uvedomiť aký je rozdiel medzi živnosťou a závislou činnosťou.
Vaša firma „zamestnáva na živnosť“ ľudí...
Ak firma svojom zámočníkom dá vlastné náradie, dodržiava pokyny spoločnosti, nekonajú títo „živnostníci na vlastnú zodpovednosť, .. považovala by som túto činnosť za závislú, pracocník je vlastne zamestnanec, pričom má živnosť...
Spoločnosť dá do ruky tomuto „živnostníkovi: mobil, vrtačky, materiály, kliešte, kladivá, stroje, prístroje......, pričom tento živnostník potrebuje k výkonu vlastné pracovné náradie, nie firmy, ak nemá žiadne výdavky v súvislosti s uskutočnenými prácami, výdavky má iba spoločnosť, tieto stroje, náradia sú majetkom spoločnosti, považovala by som to i ja za závislú činnosť...

Ak živnostník koná samostatne, nie je povinný dodržiavať pokyny a príkazy spoločnosti, kt. poskytuje služby, koná vo vlastnom mene, má svoju zodpovednosť za vykonanú prácu, zodpovedá za všetky svoje práce, kt. pre spoločnosť vykonáva, pričom jeho hlavným cieľom je dosiahnuť zisk.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

GAZA Pozri príspevok
Živnostníkov sme zobrali ako zámočníkov-zváračov a frézara.
Sme strojárska firma a nájsť slušného pracovníka je problém.
Nikdy sme nikoho do živnosti nenútili. Keď niekomu povieme, že ho
zamestnáme na základe PZ, otočí sa na podpätku a ide preč.
Je to začarovaný kruh, ale myslím si, že chyba je v zákonoch.
Betka ak mi odpoviete, budem rada. Dana.
DU takého "živnostníka" prekvalifikuje na závislú činnosť. Aký to má dopad? Vyrubia penále za nezrazené preddavky na daň.

Prečo?

§5/1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
Zákon nám nedefinuje závislú činnosť iba ako prácu v pracovnom pomere, ale aj pri iných vzťahoch spĺňajúcich určité znaky ( viď zvýraznené)

§5/(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec ) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy
Na rozdiel od zákoníka práce má v zákone 595/2003 slovo zamestnanec oveľa širšiu definíciu, ktorú odvodíme z uvedeného §.
Zamestnanec = daňovník poberajúci príjmy podľa §5/1 zák. 595/2003 - bez ohľadu na ich právny dôvod (takže sa nepozeráme na to, či tento daňovník k tomuto príjmu vystaví fa alebo ich dostane ako mzdu za vykonanú prácu).

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,

keďže o týchto sumách nemáte informáciu, túto sumu neuplatníte

b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)] [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)] [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) až e) a podľa § 11 ods. 2§ 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
Ak zamestanec-živnostník podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo ZČ ......, základ dane mu znížite o nezdaniteľnú časť


(2) Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 %. Tento preddavok na daň sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 sumy daňového bonusu (§ 33).
Ak spľňa podmienky, môže si u vás uplatniť aj DB (pri splnení podmienok daných zákonom)

(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac

....... takto by sme mohli prejsť celý § ale pristavím sa až pri

8) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) nevyberie preddavok na daň podľa predchádzajúcich odsekov, ak

a) je preukázané, že daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, platí preddavky na daň podľa § 34,
..... ak vám to preukáže, tak mu nič nezrážate

.....

Ak by ste postupovali načrtnutým postupom, daňová kontrola vám to nebude môcť vytknúť.

Zrazená daň sa vám objaví v prehľadoch a hlásení, živnostník dostane od vás potvrdenie o zrazených preddavkoch na daň.

Živnostník tak bude mať príjmy podľa §5 od vás a príp. podľa § 6 ak vykonáva niekde aj skutočnú živnosť.

To všetko je moje chápanie horecitovaného problému. Možno nie je správne, tak skúste na môj príspevok zareagovať. Rád by som bol, keby sme to tu nejako prijateľne vyriešili.

Možno by bolo dobré založiť novú tému a presunúť to do nej, tu je to trochu mimo témy.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Aj tak si myslím, že je to nelogické. Pre tých živnostníkov sú to príjmy podľa paragrafu 6, odvedie z nich SP, ZP a dane a ešte má platiť 19% daň? Nie je to proti logike? A aké potvrdenie dostane od objednávateľa? Že je to príjem podľa paragrafu 5? Ale on si bude viesť účtovníctvo o príjmoch podľa paragrafu 6. Ako to potom vysporiada v daňovom priznaní?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

JAJA11 Pozri príspevok
Aj tak si myslím, že je to nelogické. Pre tých živnostníkov sú to príjmy podľa paragrafu 6, odvedie z nich SP, ZP a dane a ešte má platiť 19% daň? Nie je to proti logike? A aké potvrdenie dostane od objednávateľa? Že je to príjem podľa paragrafu 5? Ale on si bude viesť účtovníctvo o príjmoch podľa paragrafu 6. Ako to potom vysporiada v daňovom priznaní?
Ak vykonávajú činnosť, ktorú zákon definuje ako závislú, je to pre nich príjem podľa §5 a nie 6.

A DP by nemalo byť problémom vyplniť.
0 0
Mária hrušková Mária hrušková
ahoj, ja som šla na danovú kontrolu vždy,aj ked som nikdy žiaden zmluvný vzťah nemala potvrdený písomne. Dokonca si vtedy vybavím splnomocnenie od majiteľa firmy a celú kontrolu až po protokol odkrútim ja.zdravím
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

emgeton Pozri príspevok
Ak vykonávajú činnosť, ktorú zákon definuje ako závislú, je to pre nich príjem podľa §5 a nie 6.

A DP by nemalo byť problémom vyplniť.
Keď majú založenú živnosť, tak to je pre nich príjem zo živnosti a nik nemá právo im určovať, že nemôžu podnikať. (Bolo by to v rozpore so základnými právami) K nám napr. chodia elektrikári, ktorí nám prídu niečo opraviť. Keďže sú neplatci DPH, tak tovar na opravu si kúpime sami a oni nám už iba prevedú práce, ktoré nám aj vyfakturujú. A chela by som vidieť ten paragraf, ktorý hovorí, že nemôžem takto podnikať.

A ako by vyplnili DP, keď od odberateľa by mali doklad o príjme podľa paragrafu 5 a zrazených preddavkoch, žinostníci by to mali medzi svojimi faktúrami podľa paragrafu 6. Kde by to potom zaradili? Nebol by v tom chaos?
Naposledy upravil JAJA11 : 01.06.07 at 08:12 Dôvod: doplnenie
0 0
Mária hrušková Mária hrušková
súhlasím potiaľ,že preddavok zrazí zamestnávateľ takémuto živnostníkovi a čo odvody do SP a ZP? Na to právo nemá. Tak potom by taký živnosstník platil iba z vymeriavacieho základu par.6.....časť príjmov by tak mu chýbala do vymeriavacieho základu.Napríklad ja robím 4 dni v týždni pre jednu spoločnosť účtovníctvo a čo v takom prípade.Mám pevnú pracovnú dobu ...Môj príspevok sa týka závislej činnosti a nie danovej kontroly.dakujem
Naposledy upravil Mária hrušková : 01.06.07 at 08:21 Dôvod: zle zaradená reakcia
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

JAJA11 Pozri príspevok
Keď majú založenú živnosť, tak to je pre nich príjem zo živnosti a nik nemá právo im určovať, že nemôžu podnikať. (Bolo by to v rozpore so základnými právami) K nám napr. chodia elektrikári, ktorí nám prídu niečo opraviť. Keďže sú neplatci DPH, tak tovar na opravu si kúpime sami a oni nám už iba prevedú práce, ktoré nám aj vyfakturujú. A chela by som vidieť ten paragraf, ktorý hovorí, že nemôžem takto podnikať.

A ako by vyplnili DP, keď od odberateľa by mali doklad o príjme podľa paragrafu 5 a zrazených preddavkoch, žinostníci by to mali medzi svojimi faktúrami podľa paragrafu 6. Kde by to potom zaradili? Nebol by v tom chaos?
Ja im neberiem právo podnikať. Ale podnikať v rámci zákona. To, že majú založenú živnosť ešte neznamená, že všetky ich príjmy spadajú pod §6.
A vyplnenie DP s rozčlenením jednotlivých príjmov je problém tých živnostníkov. Tu by som rád riešil problém druhej strany, zamestnávateľa v zmysle zák. o dani z príjmu.
Prečo príspevky smerujú iba na stranu živnostníkov ?
Problém pri daňovej kontrole majú hlavne "zamestnávatelia". Vyriešme najprv ich problém, až potom sa pusťme do riešenia druhej strany.

Na poznámku o chaose len toľko: Robia si ho sami.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Mária hrušková Pozri príspevok
súhlasím potiaľ,že preddavok zrazí zamestnávateľ takémuto živnostníkovi a čo odvody do SP a ZP? Na to právo nemá. Tak potom by taký živnosstník platil iba z vymeriavacieho základu par.6.....časť príjmov by tak mu chýbala do vymeriavacieho základu.Napríklad ja robím 4 dni v týždni pre jednu spoločnosť účtovníctvo a čo v takom prípade.Mám pevnú pracovnú dobu ...Môj príspevok sa týka závislej činnosti a nie danovej kontroly.dakujem
V zákone o SP chýba v definícii takáto možnosť. Ale to je už troška o inom. Venujme sa najprv "zamestnávateľom" týcho zamestnancov-živnostníkov.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

emgeton, vážim si tvoj pohľad na tento problém, ale už sme to tu preberali, je tu aj názor právnika, pozri si a vyjadri sa prosím: http://www.porada.sk/t32106-zivnostn...ht=%BEivnos%BB

príp. aj v téme, na ktorú odkazujem, aby sme tu neboli mimo témy. Ď.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

GAZA Pozri príspevok
Čo sa týka daňovej kontroly mám jednu otázku. Už sa veľa napísalo o
zamestnávaní živnostníkov. So živnostníkmi sme mali uzatvorené zmluvy o dielo. Daniari nám to prekvalifikovali ako závislú činnosť a celkových
faktúrovaných súm živnostníkom nám vyrúbili 19 %-nú daň.
Nevie niekto poradiť ako sa máme obrániť a argumentovať, že to nie je
pracovno-právny vzťah. Ďakujem.
GAZA Pozri príspevok
Živnostníkov sme zobrali ako zámočníkov-zváračov a frézara.
Sme strojárska firma a nájsť slušného pracovníka je problém.
Nikdy sme nikoho do živnosti nenútili. Keď niekomu povieme, že ho
zamestnáme na základe PZ, otočí sa na podpätku a ide preč.
Je to začarovaný kruh, ale myslím si, že chyba je v zákonoch.
Betka ak mi odpoviete, budem rada. Dana.
Ste strojárenská firma. Vašou podnikateľská činnosť je vo forme nejakej výroby strojov....
Títo Vaši živnostníci pracujú vo výrobe. To, že majú vo svojom predmete podnikaia zámočníctvo, zváračstvo, .....

Náplňpu napr. zámočníka je:
1. Zámočníctvo
zahŕňa:
Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie. Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž, osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Ak tento zámočník chodí do Vašej firmy a pracuje tam každý deň ako bežný zamestnanec, začne o 7oo a skoncí o 15oo, resp. pracuje na nejaké zmeny, pracuje ako Váš údržbár strojov, opravuje stroje, kt. sa Vám pokazia vo výrobe, myslím si že ide o závislosť...
Ak si Vaša firma objedná takéhoto zámočníka, v príp. že sa mu pokazia stroje a vyžadujú opravu, príp. mu na základe nejakej zmluvy dáte zhotoviť nejaké súčiastky do Vašich strojov, ide o živnosť. Tento živnostník má príjmy aj od iných spoločností, vtedy by išlo o živnosť.


Spoločnosti DU klasifikoval tento výdavok ako nedanový, pričom vyrubil daň vo výške 19% a to z dôvodu:
§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

e) výdavky (náklady) presahujúce limity ustanovené týmto zákonom alebo osobitnými predpismi15) a výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi, 103)

Zrejme bol daňový výdavok v rozpore s týmto zákonom, pretože nešlo o výdavok daňový v súlade so zákonom, a išlo o závislú činnosť.
Naposledy upravil betka : 01.06.07 at 09:31
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať