Zavrieť

Porady

Kalendárm mien - zmodernizovať?

Pri listovaní kalendárom som si vsimla ze niektore mena su podla mna zastarale a nepoznam fakt nikoho kto by ich mal.
Preco ti, co tvoria kaledar nedaju na jeden den narpiklad Jaroslav (27.4) , Jaroslava (26.4)? Takymto sposobom by usetrili mnoho dni, na ktore by mohli priradit modernejsie mena - tym nemyslim Kevin, a pod.
Aky je vas nazor?
Naposledy upravil kathy_smal : 23.05.07 at 13:55
Usporiadat
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Môj názor je, že oslavovať meniny podľa kalendára - toho dnešného - zoradené mená podľa rozhodnutia nejakého úradu, je prežitok socializmu. Pôvodne sa "oslavoval" (skôr pripomínal) príbeh života svätého/svätej, ktorého meno nosila príslušná osoba v deň cirkevného kalendára.
Ale ak niekto pozná svätého Kevina.... ..... nech si pripomenie jeho príbeh
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A ktoré sú tie modernejšie? V mojom okolí sa mladí rodičia húfne vracajú k tým roky "nemoderným"...ako napr. Mária, Anna, Adam, Jakub.....
0 0
Kuzelnicka Kuzelnicka

Kuzelnicka je offline (nepripojený) Kuzelnicka

som kuzelnik bezneho zivota:))) ...viac
A svatú Bohuša poznáš? A sv. Nadeždu? A sv. Dianu? ved ta bola v mytologii bohynou lovu alebo takeho dacoho
0 0
kathy_smal kathy_smal

kathy_smal je offline (nepripojený) kathy_smal

Mala som na mysli mena ako Liliana, Damian, Saskia...

A keby sme v kalendari mali len svatych mohla mat moja dcera meno Abra (narazam na uct. soft)
http://www.knazi.sk/svati/asvaty.php?svid=15
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Nooo.... zlučovať podobné mená podľa mňa nie je správne. Môj menovec mužského pohlavia tiež oslavuje v iný deň meniny ako ja a určite by sa mi nepáčilo teraz zmeniť oslavu menín na nejaký iný dátum. Skôr sa mi zdá logickejšie a jednoduchšie doplniť súčasný kalendár o mená, ktoré tam nie sú. Napr. moja neter sa volá Sofia. Meno v kalendári nemá zapísané ale jednoznačne oslavuje v ten istý deň ako Žofia, 15.5. Možno to budú potom kalendáre na mená a pracovné kalendáre budú existovať už bez mien, ale niečo za niečo.
Alebo je tu ešte jedna možnosť. Zrušiť oslavu menín. Veď nie vo všetkých krajinách sa oslavujú meniny. Ale kto by sa chcel vzdať darčeka navyše, však?!
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Mám knihu "Meno pre naše dieťa" z r. 1993 a tam je k dátumom priradených viacej mien. Damian je 27.9., Saskia 21.4., Liliana 19.11.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Nika Pozri príspevok
Mám knihu "Meno pre naše dieťa" z r. 1993 a tam je k dátumom priradených viacej mien. Damian je 27.9., Saskia 21.4., Liliana 19.11.
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.


0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

janasv Pozri príspevok
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.


Tak teraz už môžeš oslavovať aj 26. aj 27....... Tolik štěstí najednou..........
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Keď som sa narodila, moje meno nebolo v kalendári. Ale meniny sme oslavovali na Michala. Neskôr ho už doplnili k Michalovi, tak stále oslavujem 29. 9. Ale máme v rodine mená, ktoré nie sú v kalendári, napr. Nikolka, Tália. Možno by sa mohli nové modernejšie mená priradiť k tým menám, ktoré nie sú často využívané, ako Uršula, Želmíra, Zina, ...
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
michelle84 Pozri príspevok
Možno by sa mohli nové modernejšie mená priradiť k tým menám, ktoré nie sú často využívané, ako Uršula, Želmíra, Zina, ...
naaaaahodou dnes som objavila v kal. meno "zina" a celkom sa mi zapacilo daj pokoj tomu menu. co ja viem ci ho este nepouzijem niekedy

inak vo svete sa meniny moc neoslavuju....
to len vynaliezavi slovaci si nasli o dovod viac na pijakovanie
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tiny77 Pozri príspevok
naaaaahodou dnes som objavila v kal. meno "zina" a celkom sa mi zapacilo daj pokoj tomu menu. co ja viem ci ho este nepouzijem niekedy

inak vo svete sa meniny moc neoslavuju....
to len vynaliezavi slovaci si nasli o dovod viac na pijakovanie

Zinu som tiež náhodou našla v kalendári, keďže mala v pondelok meniny. Je veľa mien, ktoré sa už v dnešnej dobe nepoužívajú, resp. sa používajú veľmi zriedka.
0 0
kathy_smal kathy_smal

kathy_smal je offline (nepripojený) kathy_smal

Zina je celkom zauimave meno, ale taka Nadezda sa mi vobec nepaci...
Podla mna malo pouzivane mena su:
Hubert, Bohdan, Hortenzia (poznate niekoho s takymto menom?), Zelmira, Xenia, Zoja (8.2)...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ja poznám Xéniu ....
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Gabi03 Pozri príspevok
Ja poznám Xéniu ....
Xenia je ekvivalent k ruskemu menu Oxana.
Ja poznam mamku Oxanu a dcerku Xeniu.
Aj Zelmiru a Nadezdu poznam.
Ale Lesanu alebo Lesiu nie ? A Pankrac, Servac s Bonifacom a Medard? Ale, asi by mi bolo za nimi aj smutno...

Jasne, mali by kalendar aktualizovat, len nejako logicky. Napr. neviem, preco dali Karin k Alexandre a nie ku Katarine, ked tam to foneticky patri.
Uz som videla aj Svedsky kalendar. Bolo to zaujimave, niektore mena boli v ten isty den ako u nas - myslim, ze Martin a este nieco, len uz si to nepamatam. Takze, niektore mena su asi tradicnejsie, ako sme si mysleli....
Naposledy upravil janasv : 24.05.07 at 09:01
0 0
kathy_smal kathy_smal

kathy_smal je offline (nepripojený) kathy_smal

Nika, taku knizocku som zatial nevidela. Vychadzala som z mien uvedenych napr. na www.calendar.sk a tam na jeden den je jedno meno, maximalne dva.
0 0
mila79 mila79

mila79 je offline (nepripojený) mila79

Ja si myslim, ze v slovenskom kalendari by mali byt iba slovenske mena. Ked chce niekto dat svojemu dietatu meno Kevin, prosim, ale nechcite aby boli mena miesane slovenske zo zahranicnimi.
Zofia znamena v taliancine Sofia, takze by nebolo velmi vhodne davat opat taketo meno do kalendara.
Jan -Giovanni-John... takto by sme mali dat vsetky do kalendara ked je to to iste? Kazdy narod by mal byt hrdy na svoje mena a nemali by sa miesat s cudzimi v kalendari. To je akoby som dala dietatu meno Amira (povod z arabciny) a ak sa dostane toto meno dajmetomu do kalendara, tak potom ked sa niekto opyta odkial je to meno tak este nedajboze ktosi bude trdit ,ze slovenske lebo je v slovenskom kalendari. Ked by sa uz mal slovensky kalendar doplnat o nove mena, tak nech su to nejake starodavne mena, ktore sa kedysi pouzivali na uzemi slovenska a maju aj slovesnky povod.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cyprián, Ctibor, Tichomír, Vavrinec, Jerguš, Filoména, Albína,...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tento rok sa založila podobná téma, čo ich tak spojiť do jedného ???

http://www.porada.sk/t82224-p12-ake-meno-dietatu.html
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
janasv Pozri príspevok
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.


Máš pravdu. Mám manžela Damiana a oslavujeme 26.9.podľa cirkevného kalendára. A že nie je v kalendári? Vôbec nám to nevadí. Keď sa narodila dcéra tak sme jej dali meno Simona a tiež nebolo v kalendári. Už nepamätám presne podľa akého kalendára som zistila, že má meniny 30.10.,tak sme si povedali, že vtedy bude oslavovať. O rok na to doplnili meno Simona k Šimonovi 30.10.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
kathy_smal Pozri príspevok
Zina je celkom zauimave meno, ale taka Nadezda sa mi vobec nepaci...
Podla mna malo pouzivane mena su:
Hubert, Bohdan, Hortenzia (poznate niekoho s takymto menom?), Zelmira, Xenia, Zoja (8.2)...
A ja poznám Želmíru...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať