Zavrieť

Porady

dochadzkovy system a snimanie otlackov

Dobry den,

mam taku moralnu dilemu.
Zaviedli sme novy dochadzkovy system na odtlacky prstov. Ide o to ci netreba suhlas zamestnanca na to, ci nieco ine, ci ma zamestnavatel volnu ruku v pouzivani takehoto niecoho. Ma s tym niekto skusenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brikina Pozri príspevok
    Dobry den,

    mam taku moralnu dilemu.
    Zaviedli sme novy dochadzkovy system na odtlacky prstov. Ide o to ci netreba suhlas zamestnanca na to, ci nieco ine, ci ma zamestnavatel volnu ruku v pouzivani takehoto niecoho. Ma s tym niekto skusenosti?
    Ja by som odtlačok prsta považoval za štandardný osobný údaj. Zamestnávateľ asi má súhlas zamestnancov na spracovávanie osobných údajov za účelom spravovania zamestnaneckého pomeru, preto pokiaľ bude údaje v databáze (odtlačky prstov všetkých zamestnancov) využívať len na účely dochádzky, nemalo by prísť k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov.

    Pokiaľ by ich chcel využiť inak alebo poskytnúť tretej osobe, tak by išlo o porušenie ochrany os. údajov. Takže ja na takomto systéme nevidím nič nekalého.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mam pocit, ze podpisom pracovnej zmluvy dava suhlas na spracovavanie osobných údajov. Mam pravdu?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brikina Pozri príspevok
    mam pocit, ze podpisom pracovnej zmluvy dava suhlas na spracovavanie osobných údajov. Mam pravdu?
    Je to síce paradoxné, ale pracovnoprávny vzťah (pracovná zmluva)neznamená automaticky súhlas so spracovaním osobných údajov.

    Zákon o ochrane osobných údajov síce neukladá povinnosť registrovať IS, ktoré obsahujú osobné údaje na účely "uplatňovania práv a povinností vyplývajúcich pre prevádzkovateľa z existujúceho alebo ukončeného pracovnoprávneho vzťahu" (citát zo zákona), ale neukladá ani výnimku, že by zamestnanci nemuseli dávať súhlas na spracovanie osobných údajov.

    Preto sa hromadne dávali podpisovať u zamestnávateľov dodatky, obsahujúce klauzulu o súhlase spracovania osobných údajov.

    Aby ste boli v tomto ohľade chránení voči úradu, dajte to zamestnancom radšej popodpisovať.

    PetMet je offline (nepripojený) PetMet

    PetMet
    Biometria
    Súčasná legislatíva neumožňuje používať biometriu na evidenciu dochádzky!
    „Využívanie takýchto údajov na bežnú potrebu evidencie dochádzky nespĺňa tieto kritériá," povedala hovorkyňa úradu Libuša Staňová.
    Stanovisko slovenského úradu pre ochranu osobných údajov, zamieta používať biometrické údaje na evidenciu vo všeobecnosti.
    Pripúšťa ich používanie len vtedy, ak by išlo o zamestnancov, ktorí môžu vstupovať do citlivých, osobitne chránených objektov či vyhradených objektov, ako sú napríklad, jadrové elektrárne alebo bankové trezory.
    Jediná cesta ako skĺbiť jedinečnosť osoby pri evidencii a neporušiť zákon, je použiť čipovú kartu a zároveň fotografiu osoby. Túto kombináciu povoľuje aj úrad pre ochranu osobných údajov. Odporúčame zariadenie SF880


    Ako prístupové a dochádzkové systémy sú biometrické jednotky vhodné pre:
    Banky a finančné inštitúcie
    Väznice
    Atómové elektrárne
    Vojenské objekty a policajné režimové objekty
    Servrové miestnosti, pokladne a pod.


    Podrobný popis biometrického systému http://www.sofa.sk/BIT.pdf a zaujímavý názor


    Ochrana osobných údajov musí byť zároveň pochopiteľne na prvom mieste dôležitosti. Biometrické systémy vo väčšine prípadov totožnosť nezisťujú, ale len
    overujú. To znamená, že napr. vektorové vyjadrenie charakteristického znaku (odtlačku prsta a pod.) nepostačuje k rekonštrukcii tohoto znaku do jeho pôvodnej grafickej podoby a tým k
    jeho zneužitiu. Z hľadiska jednoduchosti ovládania sa však v niektorých aplikáciách uprednostňuje režim identifikácie (zisťovania totožnosti), ktorý porovnáva aktuálne získané
    charakteristiky odtlačku s dopredu vytvorenou databázou a podľa miery zhody vykoná požadované operácie. I v týchto prípadoch však ide len o identifikáciu v rámci rozsahom
    väčšinou neveľkej množiny subjektov, pokiaľ sa ako identifikačný reťazec nepoužije údaj jednoznačne charakterizujúci kontrolovanú osobu v širšom kontexte (rodné číslo a pod.).

    dochadzkovy system a snimanie otlackov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.