Zavrieť

Porady

Prefotený občiansky preukaz

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Ospravedlňujem sa, ak tu už podobný dotaz je, ale nenašla som ho.

1. Včera som si išla vybaviť telefón do T-Mobile. Nesúhlasila som s tým, aby si prefotili môj občiansky a oni mi odmietli poskytnúť ich služby. (nepochodila som)

Chcem Vás poprosiť o radu, ako sa brániť, mám na mysli presný § (teda dúfam, že nemusím súhlasiť s tým, aby si ho fotili).

2. Dnes som bola na zdravotnej poisťovni nahlásiť zmenu mena (vydala som sa). Chceli odo mňa sobášny list. Mala som iba rozhodnutie zo živnostenského úradu a nový občiansky. Ani tam som nepochodila, lebo oni chcú sobášny list. Je mi jasné, že si ho budú chcieť zajtra fotiť. Ako tomu môžem zabrániť? Nechcem, aby vedeli všetko o manželovi a jeho rodičoch.

Veľmi, veľmi pekne Vám dakujem.

Som odhodlaná bojovať, len na to potrebujem Vašu pomoc.

ešte raz dakujem
Usporiadat
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Veľmi Ti držím palce, ale poradiť neviem.Tiež by ma to zaujímalo, lebo ja chcem vybaviť pasy deťom, ktoré mi súd zveril do výchovy. Na pasovom chcú rozhodnitie súdu. Tam sú však popísané veci o mne a bývalom manželovi, o jeho správaní, o našich súkromných problémoch a mne je proti srsti, dať takéto doklady babe na pasovom. Čo je ju do toho, aké sú príčiny rozpadu manželstva? A ešte je to nanajvýš nedôveryhodná osoba, ktorú poznám, aká je klebetná.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

ajacik Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ak tu už podobný dotaz je, ale nenašla som ho.

1. Včera som si išla vybaviť telefón do T-Mobile. Nesúhlasila som s tým, aby si prefotili môj občiansky a oni mi odmietli poskytnúť ich služby. (nepochodila som)

Chcem Vás poprosiť o radu, ako sa brániť, mám na mysli presný § (teda dúfam, že nemusím súhlasiť s tým, aby si ho fotili).

2. Dnes som bola na zdravotnej poisťovni nahlásiť zmenu mena (vydala som sa). Chceli odo mňa sobášny list. Mala som iba rozhodnutie zo živnostenského úradu a nový občiansky. Ani tam som nepochodila, lebo oni chcú sobášny list. Je mi jasné, že si ho budú chcieť zajtra fotiť. Ako tomu môžem zabrániť? Nechcem, aby vedeli všetko o manželovi a jeho rodičoch.

Veľmi, veľmi pekne Vám dakujem.

Som odhodlaná bojovať, len na to potrebujem Vašu pomoc.

ešte raz dakujem
Ja by som vybielila korektorom údaje, ktoré pre ňu nie sú podstatné a zbytok by som jej dala.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ja by som ale chcela vediet "bojovat" proti "prefocovačov" všetkých dokladov.

bielenie nie je riešenie ale aj tak dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ajacik Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ak tu už podobný dotaz je, ale nenašla som ho.

1. Včera som si išla vybaviť telefón do T-Mobile. Nesúhlasila som s tým, aby si prefotili môj občiansky a oni mi odmietli poskytnúť ich služby. (nepochodila som)

Chcem Vás poprosiť o radu, ako sa brániť, mám na mysli presný § (teda dúfam, že nemusím súhlasiť s tým, aby si ho fotili).

2. Dnes som bola na zdravotnej poisťovni nahlásiť zmenu mena (vydala som sa). Chceli odo mňa sobášny list. Mala som iba rozhodnutie zo živnostenského úradu a nový občiansky. Ani tam som nepochodila, lebo oni chcú sobášny list. Je mi jasné, že si ho budú chcieť zajtra fotiť. Ako tomu môžem zabrániť? Nechcem, aby vedeli všetko o manželovi a jeho rodičoch.

Veľmi, veľmi pekne Vám dakujem.

Som odhodlaná bojovať, len na to potrebujem Vašu pomoc.

ešte raz dakujem
Firmy si ešte stále nezvykli na nové podmienky, ktoré im určuje zákon o ochrane osobných údajov. Ten v § 10 ods. 6 jednoznačne hovorí:

"(6) Získavať osobné údaje nevyhnutné na dosiahnutie účelu spracúvania kopírovaním, skenovaním alebo iným zaznamenávaním úradných dokladov na nosič informácií možno len vtedy, ak s tým dotknutá osoba písomne súhlasí alebo ak to osobitný zákon výslovne umožňuje bez súhlasu dotknutej osoby. 17) Súhlas dotknutej osoby si prevádzkovateľ ani sprostredkovateľ nesmú vynucovať ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu, služby, tovaru alebo povinnosti ustanovenej prevádzkovateľovi alebo sprostredkovateľovi zákonom."

Takže kľudne službu od nich žiadaj bez prefoteného občianskeho, prípadne žiadaj potvrdiť, prečo ti odmietli poskytnúť službu. Keď tam bude, že preto, lebo si odmietla dať prefotiť ID kartu, pošli podnet an úrad pre ochranu osobných údajov, ten si na nich s radosťou posvieti. Pokuta ich určite neminie. Úrad rád pokutuje také inštitúcie, ktoré na pokutu majú (telef. operátori, banky,...).
1 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
velmi pekne ti dakujem za odpoved, presne toto som potrebolava.

pekny den ti prajem

dám vám vediet, ako to dopadlo
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

osobné údaje fyzických osôb sú spracúvané na účely plnenia predzmluvných vzťahov alebo uplatňovania práv a povinností vyplývajúcich pre prevádzkovateľa z existujúceho alebo ukončeného pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru s týmito fyzickými osobami vrátane osobných údajov ich blízkych osôb (najčastejším prípadom je pracovný pomer);

Vy im musíte udeliť súhlas so spracovaním svojich údajov...
http://wwww.porada.sk/showthread.php...%FDch+%FAdajov
1 0
lorinjj lorinjj

lorinjj je offline (nepripojený) lorinjj

Ahoj,
podľa §10 ods.6 zákona o ochrane os. údajov nemajú právo bez tvojho súhlasu kopírovať skenovať a pod. doklady, tento súhlas si nemôžu vynucovať a ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu... takže na to nemajú právo, môžu si skontrolovať poskytnuté údaje oproti dokladu.
1 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ste ma potešili, takže dnes večer idem do T-Mobile, tam si to vybavim
a zajtra na zdravotnu poistovnu.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Myslím si že je ešte rozdiel poskytnúť osobné údaje a ich spracovanie, a je rozdiel kopírovanie dokladu na ktorom sú tieto údaje uvedené. Napríklad nevidím dôvod prečo by si zamestnanec telefonnej spoločnosti (ak tie údaje potrebuje) neopíše do pc alebo na papier ale nevidím dôvod kopírovať OP.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Zákon o ochrane osobných údajov je môj "oblúbený". Deň čo deň sa človek stretáva s jeho porušovaním, a tu aspoň vidíme že ani takéto veľké spoločnosti nemajú túto problematiku zvládnutú
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Viem, že som sa s mojou otázkou priplietla do témy, ale myslím si, že spolu úzko súvisia.
Ajacik sa skúsi brániť, nakoľko nemožno podmieňovať zmluvný vzťah okopírovaním OP. Ale čo v prípade, ak Vám štátna inštitúcia odmietne vydať pas a podmieňuje to okopírovaním 6 stranového právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a zverení detí do opatery matke?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

účtovník 007 Pozri príspevok
Viem, že som sa s mojou otázkou priplietla do témy, ale myslím si, že spolu úzko súvisia.
Ajacik sa skúsi brániť, nakoľko nemožno podmieňovať zmluvný vzťah okopírovaním OP. Ale čo v prípade, ak Vám štátna inštitúcia odmietne vydať pas a podmieňuje to okopírovaním 6 stranového právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a zverení detí do opatery matke?
Pokiaľ im táto povinnosť vyplýva zo zákona (zákonom predpísané podklady na vybavenie pasu), tak ten dokument budeš musieť predložiť. Ak to zákon nepredpisuje, tak nie si povinná a treba sa odvolať na vyššiu inštanciu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

účtovník 007 Pozri príspevok
Viem, že som sa s mojou otázkou priplietla do témy, ale myslím si, že spolu úzko súvisia.
Ajacik sa skúsi brániť, nakoľko nemožno podmieňovať zmluvný vzťah okopírovaním OP. Ale čo v prípade, ak Vám štátna inštitúcia odmietne vydať pas a podmieňuje to okopírovaním 6 stranového právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a zverení detí do opatery matke?
Teraz som pozeral zákon o cestovných dokladoch č. 381/2001, kde v § 13 je popísané, za akých podmienok sa pas vydáva. V čl. 2 stojí toto:

"(2) Žiadosť o vydanie cestovného dokladu, predĺženie doby jeho platnosti alebo vykonanie zmeny údajov v cestovnom doklade podáva osobne občan starší ako 15 rokov, pre ktorého sa má cestovný doklad vyhotoviť alebo ktorý je držiteľom cestovného dokladu, v ktorom žiada predĺžiť platnosť alebo vykonať zmenu; občan mladší ako 18 rokov je až do nadobudnutia spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu povinný pripojiť k žiadosti o vydanie cestovného dokladu písomný súhlas zákonného zástupcu, pestúna alebo iného občana, ktorému bol zverený do výchovy, s ich overeným podpisom. Súhlas zákonného zástupcu možno nahradiť rozhodnutím súdu. /6/"

Takže mám za to, že súdne rozhodnutie, pokiaľ si jeho rodič - t.j. zákonný zástupca, nemajú právo od teba žiadať. Myslím, že je to len prehnaná iniciatíva úradníčky, že pýta súdne rozhodnutie. To je zbytočné, ty si jeho zákonný zástupca. Veď pas môže dieťaťu vybaviť aj iba jeden z rodičov, zákon nevyžaduje súhlas oboch rodičov (stojí tam - "zákonného zástupcu", nie zástupcov). Odkiaľ ona vie, že ste rozvedení? Veď na žiadosti to nemusíš uvádzať. Je to čudné...
1 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
http://www.minv.sk/tlaciva/pasy2005-1.htm#ziad
Z tejto stránky ministerstva vnútra citujem:

"Podávanie žiadostí o cestovný pas
Pri podaní žiadosti o vydanie nového cestovného pasu na oddelenie dokladov občan predkladá:
  • občiansky preukaz; ak občan nie je držiteľom občianskeho preukazu, predkladá rodný list a osvedčenie o štátnom občianstve SR, ktoré nesmie byť od jeho vydania staršie ako šesť mesiacov, prípadne ďalší matričný doklad ak došlo k zmene matričnej udalosti, prípadne ďalšie doklady, ktoré sú potrebné na vydanie cestovného pasu
  • rodný list občana mladšieho ako 5 rokov, ak občan žiada o zápis údajov o občanovi mladšom ako 5 rokov do cestovného pasu
  • rodný list občana mladšieho ako 15 rokov, ak nie je držiteľom skôr vydaného cestovného pasu
  • skôr vydaný cestovný pas
  • správny poplatok - kolok
Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť zákonný zástupca, ktorý vyhotovený cestovný doklad aj prevezme. Ak sú rodičia rozvedení, žiadosť za tohto občana podáva rodič, ktorému je zverený do výchovy, druhý rodič podáva žiadosť len s písomným súhlasom tohto rodiča. Zo zákona musí každý občan Slovenskej republiky podať žiadosť o cestovný pas osobne. To znamená, že aj občan mladší ako 15 rokov musí byť pri podaní žiadosti prítomný. Pri podaní žiadosti sa totiž musia podrobiť nasnímaniu podoby tváre do elektronickej formy rovnako ako dospelí. Výnimkou sú občania, ktorí tak nemôžu urobiť pre bezvládnosť. "
........



Píšu tu len to, že to podáva občan ktorému bola zverená výchova. Nie je tam že musí niečo doložiť. Na to aby si boli istý, že som ten komu tá výchova bola zverená, im môžem dať nahliadnuť do rozsudku súdu. Inak na fotenie by som im to nedal.
Podľa toho čo sa tu všetko napísalo to vyzerá že niekedy sa treba len trochu pobiť aby sme dosiahli zmenu. Len kto na to má chuť a nervy sa so všetkými stále len hádať? Niekedy sa na úradoch chovajú ako také ovce. Naučili sa niečo robiť a za žiadnu cenu to nechcú zmeniť, lebo by to narušilo ich stereotyp a naučené pravidlá.
Naposledy upravil Jozef I : 28.05.07 at 14:27
1 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ďakujem Vám za odpovede. Skúsim jej oponovať a dám Vám v piatok vedieť, ako som dopadla.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

účtovník 007 Pozri príspevok
Viem, že som sa s mojou otázkou priplietla do témy, ale myslím si, že spolu úzko súvisia.
Ajacik sa skúsi brániť, nakoľko nemožno podmieňovať zmluvný vzťah okopírovaním OP. Ale čo v prípade, ak Vám štátna inštitúcia odmietne vydať pas a podmieňuje to okopírovaním 6 stranového právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a zverení detí do opatery matke?
Podľa mojej skúsenosti pracovníčka na pasovom tuším len nahliadla do rozsudku, ale to už bolo dávno. Ale idem vybavovať dcére, tak som zvedavá.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
takže som sa vrátila z T-Mobile. Pracovníčka bola iná. Povedala som, že si nedám ofotiť OP. Síce sa strašne urazila, ale vybavila som.

Som ale rozhodnutá sa sťažovať na postup pracovníčky, ktorá má včera odmietla obslúžiť. Nakoľko ale nemám žiaden doklad, budem sa sťažovať iba v T-Mobile

dakujem vám za spoluprácu
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Chobot Pozri príspevok
... Pokuta ich určite neminie. Úrad rád pokutuje také inštitúcie, ktoré na pokutu majú (telef. operátori, banky,...).
... dovolím si "rozvinúť" túto myšlienku.
Pokutovanú inštitúciu (firmu) takéhoto typu z nejakej pokuty za porušenie zákona o ochrane údajov hlava asi veľmi bolieť nebude. Na pokuty sa aj tak poskladajú klienti cez zvýšené poplatky za rôzne "služby".

Pokiaľ porušenie tohoto zákona nemôže vyústiť do "zákazu činnosti" pokutovanej inštitúcie (firmy), stále budú zákazníci ťahať za kratší koniec.
Naposledy upravil endrju : 29.05.07 at 05:53 Dôvod: oprava preklepu
1 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

endrju Pozri príspevok
... dovolím si "rozvinúť" túto myšlienku.
Pokutovanú inštitúciu (firmu) takéhoto typu z nejakej pokuty za porušenie zákona o ochrane údajov hlava asi veľmi bolieť nebude. Na pokuty sa aj tak poskladajú klienti cez zvýšené poplatky za rôzne "služby".

Pokiaľ porušenie tohoto zákona nemôže vyústiť do "zákazu činnosti" pokutovanej inštitúcie (firmy), stále budú zákazníci ťahať za kratší koniec.
Andrej plne s tebou súhlasím a bohužial je to tak. Ale pokiaľ sa nebude upozorňovať na tieto skutočnosti a nebude sa človek sťažovať tak sa nič nezmení. pri častých sťažnostiach sa snáď aspoň niekto "rozhýbe" a niečo s tým urobí. Alebo som zase príliš naivná ??
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Mne sa stalo v banke, že si chceli prefotiť môj OP. Povedal som im, že s tým nesúhlasím, že na čo im to je. A oni vraj, že potrebujú moje údaje mať v zložke. Tak som im povedal nech si ich opíšu ale fotiť sa nič nebude. Na tom som bol upozornený pracovníčkou že to ale bude dlhšie trvať a po mojom úsmeve (mne to nevadí) sa s patričnou grimasou vybavilo všetko. Len nie vždy to ide tak ľahko.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať