Zavrieť

Porady

Uzitkovy voz na sukromne ucely

Zdravim.
Manazer vo firme ma pridelene auto na sukromne ucely. Jedna sa o uzitkove vozidlo kde je narok na odpocet DPH /kombik+mriezka/.
Z akej sumy sa bude pocitat to 1 % mesacne o ktore sa mu bude zvysovat jeho zaklad dane pri mzde? Jedna sa o sumu bez DPH alebo spolu s DPH ??
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon Pozri príspevok
    Zdravim.
    Manazer vo firme ma pridelene auto na sukromne ucely. Jedna sa o uzitkove vozidlo kde je narok na odpocet DPH /kombik+mriezka/.
    Z akej sumy sa bude pocitat to 1 % mesacne o ktore sa mu bude zvysovat jeho zaklad dane pri mzde? Jedna sa o sumu bez DPH alebo spolu s DPH ??
    Dakujem.
    1% sa počíta zo vstupnej ceny auta.

    Podľa § 25 ods. 5 do vstupnej ceny auta vstupuje:

    "(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať
    ,
    c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu."


    Takže ak si odpočítavaš celé DPH, tak to nebude súčasťou vstupnej ceny (základu), ak si neodpočítavaš, tak aj DPH bude tvoriť základy na výpočet.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon Pozri príspevok
    To tu nikto nevie poradiť?
    K tomuto príspevku mi napadajú dve odpovede:

    To tu niekto nevie čítať zákon?

    Drhá je na odľahčenie z televíznej reklamy:

    To vám tu akože nikto nič negarantuje?

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    díky. takže po uplatnení si DPH keďže sa jedná o úžitkové vozidlo sa bude to 1 % vypočítavať už z ceny bez DPH.
    Ďakujem.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    chcem sa ešte uistiť, že kolky pri prihlásení vozidla /pred zaradením do užívania/ dúfam stále idú do obstarávacej ceny vozidla ??

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    OC je cena za kt. sa majetok obstará + výdavky súvisiace s obstaraním. Súčasťou OC je aj kolok. Po prihlásení vozidla na DI, ho zaradíte do používania v OC.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nandrolon Pozri príspevok
    díky. takže po uplatnení si DPH keďže sa jedná o úžitkové vozidlo sa bude to 1 % vypočítavať už z ceny bez DPH.
    Ďakujem.
    ... úžitkové vozidlo ... je kategórie N ?

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    Chobot Pozri príspevok
    1% sa počíta zo vstupnej ceny auta.

    Podľa § 25 ods. 5 do vstupnej ceny auta vstupuje:

    "(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať
    ,
    c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu."


    Takže ak si odpočítavaš celé DPH, tak to nebude súčasťou vstupnej ceny (základu), ak si neodpočítavaš, tak aj DPH bude tvoriť základy na výpočet.
    tato odpoved ma teraz zmiatla, podla draka sa DPH k OC priratava, citujem:
    " Ak nie je v obstarávacej cene vozidla zahrnutá DPH (napr. vozidlo je v úprave N1), obstarávacia cena sa zvýši o DPH.

    Napríklad zamestnancovi je poskytnuté na súkromné účely vozidlo VW Passat Variant v úprave N1 a v obstarávacej cene 1 000 000 Sk bez DPH.

    Za každý začatý kalendárny mesiac poskytnutia vozidla na súkromné účely sa do zdaniteľného príjmu zamestnanca započíta suma 11900 Sk."

    jasne je to aj uvedené v paragrafe 5 ZoDP odsek 3a:
    "(3) Príjmom zamestnanca je aj a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty,6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,"

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    diky, dostal som teraz od teba upozornenie na novu spravu, dlhsie som tu nebol.
    Sef to mal inac zistene, a na mzdove nahlasil cenu vratane DPH, predtym mi to este ukazal v jednom predpise a tam to bolo jasne napisane ze vratane DPH. Takze dakujem za upozornenie na radu.
    Majte sa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.