Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane-ojazdené vozidlá

V predmete podnikania máme nákup a predaj osobných automobilov. Podľa akého paragrafu by sme mali postupovať pri kúpe ojazdených automobilov. Máme nárok na vypočítanie si DPH aj keď automobili odkupujeme od FO (neplatcu DPH)?
Vopred ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    §49 ods. 8 platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich dalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom os. automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovarou tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

    majuska je offline (nepripojený) majuska

    majuska
    Ale predtým bolo v §49 ods. 7 vyslovene napísané, že sa to vzťahuje aj na ojazdené vozidlá a spôsob výpočtu výšky DPH, čo už z nového zákona o DPH vypadlo.
    Myslíte, že si to môžeme uplatniť ešte stále???

    majuska je offline (nepripojený) majuska

    majuska
    Nemalo by to byť podľa § 66 ods. 2 a). Základ dane je potom určený v § 3?
    Naposledy upravil majuska : 04.02.05 at 06:10

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Majuška, ojazdené autá dvoma spôsobmi. A to ak je to N1 a predávajúci ti vystaví fa s rozpisom DPH tak máš daňový doklad a môžeš si DPH odpočítať, teda aj pri predaji auta DPH odvádzaš - na fa je rozpis DPH. Všetky ostatné autá, teda N1 ak nemáš faktúru alebo ho kupuješ od neplatiteľa či FO, a pri všetkých osobných autách, kúpených či od nepodnikateľov, alebo od firiem, si pri nákupe nemáš z čoho DPH uplatniť. Treba zabudnúť na možnosť DPH si vypočítať, ako to predtým bolo uvedené v zákone. Od 01.01.2005 táto možnosť definitívne vypadla zo zákona. Teda pri predaji takýchto aút sa vypočítava DPH z marže, ideš podľa §66. Leasingové spoločnosti sa prispôsobili a majú rozlišujú, či na leasing ide nové auto, alebo jazdené bez rozpisu DPH.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Majuska, bolo vydané opatrenie, ktoré rieši tento problém, ale viem, že ak máte v predmete podnikanie nákup a predaj aj ojazdených automobilov, tak si DPH môžete odpočítavať. To opatrenie je tu niekde pripojené.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Zuzka, to opatrenie je už pasé. Bolo vydané v roku 2004 niekedy v októbri a platilo do konca roku 2004. Alebo je to niečo nové?
    V zákone o DPH od 1.1.2005 sa menil §49 odpočítanie dane platiteľom. Ak si všetci porovnáte zákon 222/2004 a 651 /2004 tak sa doplnil nový bod v §49 ods.5, a pôvodný ods 7sa posunul na ods 8. Znenie ods.8:Platiteľ , ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže. BODKA.
    Nový §49 ods.8 už neobsahuje ustanovenia, teda druhá časť, že to sa vzťahuje aj na ojazdené osobné automobily.a ďalej spôsob výpočtu dane.
    To tam už nie je!!!!

    To znamená, že v týchto prípadoch sa postupuje podľa vyššie uvedeného postupu v mojom predchádzajúcom príspevku. § 66.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Lucy, vďaka za informáciu, ja to sledujem iba okrajovo a toto som si veru nevšimla. Tvoj príspevok je určite správny.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Niet zač, veď na to sme tu všetci, aby sme si navzájom pomáhali. A ani ja by som si to možno nevšimla, ale potrebujem to k svojej práci

    jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

    jozef35
    Mám písomné stanovisko UDR Banská Bystrica. Citujem "Predajca nemá nárok na odpočítanie dane, nakoľko nesplnil podmienky §49 ods. 1,2 a §51 odst.1 ...platiteľ preto nepostupuje podľa §49 ods.7" a ďalej "Pri následnom predaji osobného automobilu postupuje podľa §66 ods.3 zákona o DPH,..."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.