Zavrieť

Porady

zníženie základu dane na manželku

Ak manžel má príjmy nižšie ako 19,2 násobok životného minima a chcem si na neho uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu medzi touto sumou a jeho príjmom v súlade s § 11 ods.2 znamená to:

1. že mi prinesie od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde?
2. že on si musí tiež urobiť daňové priznanie ale ako nezdaniteľnu čast uvedie len výšku svojho príjmu a nie 80 868?
3. Daňový úrad si to odsleduje len na našich daňových priznaniach, alebo to treba oznamovať aj nejakým iným spôsobom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Reny je offline (nepripojený) Reny

    Reny
    rumanova
    Ak manžel má príjmy nižšie ako 19,2 násobok životného minima a chcem si na neho uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu medzi touto sumou a jeho príjmom v súlade s § 11 ods.2 znamená to:

    1. že mi prinesie od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde?
    2. že on si musí tiež urobiť daňové priznanie ale ako nezdaniteľnu čast uvedie len výšku svojho príjmu a nie 80 868?
    3. Daňový úrad si to odsleduje len na našich daňových priznaniach, alebo to treba oznamovať aj nejakým iným spôsobom?
    Nie, prinesie Ti potvrdenie od zamestnávateľa o jeho hrubom príjme. V daňovom priznaní si on uplatní odpočitateľnú položku v plnej výške 80 868.
    Ty si na neho uplatníš odpočítateľnú položku vo výške = 80 868 - (hrubý príjem + nemocenské dávky), za predpokladu, že bol celý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa, ak nie, hrubé príjmy od zamestnávateľov + nemocenské dávky+dávky v nezamestnanosti)

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ženy a odkiaľ ste nabrali sumu 80 868? Nemysleli ste to náhodou 80 832?
    Rumanova,daj si cez vyhľadávač (vpravo hore v modrom obdĺžniku - Hľadať v téme) vyhľadať slovné spojenie: ročné zúčtovanie , je tam toho dosť popísané.Určite nájdeš odpoveď.

    Keďže je zajtra víkend, prajem Vám všetkým poraďákom pekný deň. Asi pôjdem lyžovať. . .

    rumanova je offline (nepripojený) rumanova

    rumanova
    tak si predstav, ja mam zlu vyplatnu pasku s nedz. min. 6739 mesačne, idem sa sťažovať....
    a ďakujem a peknu lyžovačku

    Reny je offline (nepripojený) Reny

    Reny
    Evaman
    Ženy a odkiaľ ste nabrali sumu 80 868? Nemysleli ste to náhodou 80 832?
    Rumanova,daj si cez vyhľadávač (vpravo hore v modrom obdĺžniku - Hľadať v téme) vyhľadať slovné spojenie: ročné zúčtovanie , je tam toho dosť popísané.Určite nájdeš odpoveď.

    Keďže je zajtra víkend, prajem Vám všetkým poraďákom pekný deň. Asi pôjdem lyžovať. . .
    Jasné, máš pravdu. Tá suma je 80 832. Príjemný víkend

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    ja by som si najprv vypisala ziadost o vykonanie rocneho zuctovania dane, kde v prislusnej casti je, ze moj manzel v roku 2004 mal uhrn vlastneho prijmu (napise sa kolko)
    do vlastneho prijmu sa nezahrnuje zvysenie dochodku pre bezvladnost, statne socialne davky (napr. pridavky na deti) a stipendia poskytovane osobam sustavne sa pripravujucim na povolanie.
    Ak mi prinesie od zamestnavatela, potvrdenie o zdanitelnej mzde, kde je vyska uhrnu prijmov, vyplatene nemocenske davky zamestnavatelom, pripadne socialnou poistovnou,pozor treba aj potvrdenie o vyplatenej nahrade pri docasnej pracovnej neschopnosti (10 kalendarnych dni), tie sa predsa nezdanuju a nie su v potvrdeni o prijme, prispevok na byvanie, vyplatene socialne davky z uradu prace a socialnych veci a rodiny. Ono tych prijmov je hromada.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Aké potvrdenie o prijme potrebujem od invalidného dôchodcu,keď si na neho chce manželka uplatniť zľavu v ročnom zúčtovaní.Je to rozhodnutie o výške dôchodku,alebo potvrdenie z pošty?

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Potrebuješ potvrdenie zo SP, ktorá vypláca dôchodok, o jeho výške za rok 2004, na potvrdení z pošty nemáš ročný úhrn a rozhodnutie nemusí byť aktuálne.

    blazru je offline (nepripojený) blazru

    blazru
    A čo potrebuje zamestnanec, ktorého manželka v priebehu roka poberala len materské a neskôr rodičovský príspevok. Treba to nejak dokladovať, ved materské ako nemocenska davka je nezdanitelný príjem a rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka. Na potvrdení o zdaniteľnej mzde od pôvodného zamestnávatela je 0.
    Naposledy upravil blazru : 17.02.05 at 16:05

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ako ja viem, ak si odpočet na manželku chce uplatniť jej manžel -do príjmu manželky sa zaráta aj materská-je to nemocenská dávka
    rodičovský príspevok nie, lebo je to štátna dávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.