Zavrieť

Porady

Pozemok vo vlastníctve PZ

Viete mi niekto poradiť? Chcela by som kúpiť pozemok od jednej staršej pani a keď som prišla na kataster zistila som, že pozemok je vo vlastníctve Pozemkového fondu a napísaný na nejakého iného pána.
Neviem ako ďalej postupovať, či ísť na pozemkový fond a spýtať sa či by sa to dalo nejako prepísať lebo myslím, že oni pozemky len zamieňajú, ale nepredávajú. Viete mi niekto poradiť ako mam postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    tanti Pozri príspevok
    Viete mi niekto poradiť? Chcela by som kúpiť pozemok od jednej staršej pani a keď som prišla na kataster zistila som, že pozemok je vo vlastníctve Pozemkového fondu a napísaný na nejakého iného pána.
    Neviem ako ďalej postupovať, či ísť na pozemkový fond a spýtať sa či by sa to dalo nejako prepísať lebo myslím, že oni pozemky len zamieňajú, ale nepredávajú. Viete mi niekto poradiť ako mam postupovať?

    A tá pani nemá problém s tým, že jej ten pozemok nepatrí?

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    A ma na ten pozemok List vlastnictva? Vyzera to tak, ze ten pozemok jej nepatri a teda ho od nej nebudes moct kupit.

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Mám dojem, že pozemkový fond spravuje pozemky neznámych vlastníkov alebo akože neznámych pokiaľ si vlastníctvo nepreukážu do určitej lehoty. Ak je ten pozemok na nejakého pána nemôže byť súčasne na pozemkový fond. Jeden je vlastník a druhý môže byť užívateľ. Treba osloviť toho, kto je evidovaný ako vlastník. Takže to nie je márne, ale asi to zožerie viac času dohľadať sa vlastníka.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Skalka Pozri príspevok
    Mám dojem, že pozemkový fond spravuje pozemky neznámych vlastníkov alebo akože neznámych pokiaľ si vlastníctvo nepreukážu do určitej lehoty. Ak je ten pozemok na nejakého pána nemôže byť súčasne na pozemkový fond. Jeden je vlastník a druhý môže byť užívateľ. Treba osloviť toho, kto je evidovaný ako vlastník. Takže to nie je márne, ale asi to zožerie viac času dohľadať sa vlastníka.
    Aj my sme mali pozemky, ktoré boli napísané na iných vlastníkov, museli sme kúpnou zmluvou preukázať vlastníctvo, získať s obecného úradu súhlas na prepis, a notárskou zápisnicou sme zabezpečili opravu zápisu na katastri. Keď ten pozemok je vo vlastníctve SPF, tak uvedený vlastník je pravdepodobne neznáma osoba. Pani, ktorá užíva pozemok ostáva len dokázať akým spôsobom ho nadobudla, lebo aj na katastri sú chyby. Ale často je to už problém dokázať. Chýbajú zmluvy, dotyčný si nepamätajú kedy došlo k nadobudnutiu majetku a potom je ťažké nájsť aj príslušnú zmluvu v archíve.

    tanti je offline (nepripojený) tanti

    tanti
    No tak práve som sa dozvedela, že uvedený pán je vlastne jej svokor, ktorý už ale nežije a pozemok zdedil jej manžel riadne v dedičskom konaní a už nežije aj on takže pozemok zase v dedičskom konaní po manželovi zdedila ona. Keď sme to pani oznámila chúďa skoro dostala infarkt. Dala nám všetky doklady o dedičskom konaní a rozhodnutiach a na budúci týždeň s tým máme ísť na kataster lebo vlastne na liste vlastníctva je stále napísaný jej svokor. Je v tom riadny bordel som zvedavá ako to dopadne.
    Zatiaľ Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    tanti Pozri príspevok
    No tak práve som sa dozvedela, že uvedený pán je vlastne jej svokor, ktorý už ale nežije a pozemok zdedil jej manžel riadne v dedičskom konaní a už nežije aj on takže pozemok zase v dedičskom konaní po manželovi zdedila ona. Keď sme to pani oznámila chúďa skoro dostala infarkt. Dala nám všetky doklady o dedičskom konaní a rozhodnutiach a na budúci týždeň s tým máme ísť na kataster lebo vlastne na liste vlastníctva je stále napísaný jej svokor. Je v tom riadny bordel som zvedavá ako to dopadne.
    Zatiaľ Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
    Držím palce a veľa pevných nervov, lebo tam budú aj určite ľudia, ktorí nebudú vedieť čo s tým, ale ak sa Vám podarí natrafiť na rozhľadeného človeka, tak to pôjde ako po masle. Aj nám pomohlo, že sme natrafili na správneho človeka, ktorý vedel čo s tým.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Urobte si zo všetkých dedičských rozhodnutí overené fotokópie, napíšte v mene vlastníčky krátku žiadosť o zápis vlastníctva do katastra nehnuteľností, v žiadosti uveďte jej plné meno, rodné meno, dátum narodenia a rodné číslo, aktuálne trvalé bydlisko, priložte overené fotokópie všetkých listín (dedičských rozhodnutí), ktoré dokladujú jej vlastníctvo a podajte to do podateľne príslušného katastra nehnuteľností. Mali by v lehote do 60 dní zapísať vlastníctvo na jej meno.

    Pozemok vo vlastníctve PZ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.