Zavrieť

Porady

opäť exekútor

dobrý den,
obraciam sa na vás s prosbou o radu.... mám silné podozrenie, že konanie exekútora je v rozpore so zákonom...
som oprávnený v jednej exekúcii, ktorá momentálne prebieha. Povinný občas platí a do minulotýždňovej udalosti to ako tak šlo... Povinný má podiel v s.r.o. , ktorá obchoduje s kávou a príslušenstvom. Poslednú splátku realizoval pred 6 týždňami. Kedže sa nič nedialo, urgoval som exekútora aby konal ráznejšie a aspoň ho „navštívil“ v predajni. Odpoveď som dostal takú, „že je mu ľúto, ale má teraz binec, lebo otvárajú krčmu“. Že to mám pochopiť a mám sa zastaviť na V.I.P. party. Vzťah s exekútorom by som hodnotil ako bezproblémový, dokonca mi navrhol tykanie a tykáme si.... Tak som teda čakal ďalšie 2 týždne a volal som aj povinnému, aby začal platiť podľa ním navrhnutého splátkového kalendára.. Čo mi povedal, bol pre mňa šok.. Citujem „ Dnes by ste mali od p. exekútora dostať väčší obnos peňazí, nakoľko som mu nainštaloval nový kávostroj za 94000. Táto suma bude použitá na zníženie dlhu voči Vám , čiže ako ďalšia splátka tak, že p. exekútor ten kávostroj aj s inštaláciou nebude platiť mne , ale pošle túto sumu na Váš účet. Taký mám prísľub od p. exekútora“ .
Keď som p. exekútorovi obratom zavolal a žiadal o vysvetlenie, povedal mi : „ Naozaj to dnes nainštaloval? No fajn, super. Pôjdem to overiť.“ Spýtal som sa ho, kedy môžem uvedenú sumu očakávať a povedal mi, že to "nepôjde tak ľahko a skoro" ??? Ohradil som sa preto voči jeho postupu a požadoval zaslanie uvedenej sumy na čo mi povedal, že cez telefón to neriešme a dohodol si so mnou schôdzku. Na tú neprišiel a odvtedy mi nedvíha telefón, nereaguje na sms a nekontaktuje ma ani po mojich odkazoch u jeho asistentky .. Povinnému vystavil príjmový doklad na túto sumu s var. symbolom čísla mojej exekúcie, čo by za normálnych okolností bolo správne (podľa mňa) , ale prečo som potom do dnešného dňa tieto peniaze neobdržal??? . Je nejaká zákonom určená lehota, v ktorej má exekútor povinnosť fin. plnenie od povinného zaslať oprávnenému?

Takže p. exekútor si bez môjho vedomia rieši svoje kšefty cez moje pohľadávky. Kávostroj má nainštalovaný a peniaze mi pošle neviem kedy, keďže je nezastihnuteľný...Navyše som teraz v situácii, keď musím s povinným spolupracovať (ale ide aj o jeho peniaze, takže spolupracuje rád).
Mám chuť na neho podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, alebo dokonca aj pre podvod....
Sťažnosť na komoru ex. asi riešiť nebudem, keďže je to podľa mňa zbytočné.. Exekútori tam platia členské príspevky, takže nepôjdu sami proti sebe a svojim prispievateľom...
Ďakujem za vaše názory aký najefektívnejší postup zvoliť (kvalitný právnik). Vymeniť ho a ešte mu za tento jeho počin zaplatiť odmenu podľa zákona, ma bude stáť asi veľa premáhania sa...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ahoj Adoc, ak máš podozrenie,že exekútor nepostupuje podla zákona, tak by som naňho podala sťažnosť komore exekútorov. Ale v žiadnom prípade by som zatiaľ žiadne trestné oznámenie NEDÁVALA- totiž , to čo si napísal vieš ty lebo si s nimi o tom rozprával ale aké máš dokumenty, dokazy v rukách? Tak daj na to pozor, lebo nakoniec ak to nedokážeš tak exekútor može dať trestné oznámenie na teba za krivé obvinenie !!! Tak pozor na také chúlostivé veci. nehnevaj sa za moju odpoveď

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Aj keď autor otázky odmieta sťažnosť na predmetného exekútora pripájam info o tom ako sťažnosť podať a všetko čo je s tým spojené. Možno to niekomu pomôže.
    Prameň : justice.gov.sk
    Sťažnosť na súdneho exekútora a Slovenskú komoru exekútorov
    (Sťažnosť podľa zákona NR SR č. 233/1995 o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších predpisov)
    Kto môže podať sťažnosť
    Podľa § 218a a §218b Exekučného poriadku ministerstvo v rámci štátneho dohľadu prijíma a prešetruje sťažnosti fyzických a právnických osôb na súdnych exekútorov a komoru. Sťažnosť na exekútora a Slovenskú komoru exekútorov môže podať fyzická alebo právnická osoba (ďalej len sťažovateľ). Podanie sťažnosti nesmie byť sťažovateľovi na ujmu, to neplatí, ak sa obsahom svojho podania dopustí sťažovateľ trestného činu alebo priestupku. Sťažnosťou nemožno nahrádzať podania, ktorých vybavenie patrí podľa zákona do pôsobností iných orgánov. Anonymné sťažnosti sa neprešetrujú.
    Ako podať sťažnosť
    Sťažnosť sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice. Ak je sťažnosť podaná na nepríslušnom orgáne, je tento povinný sťažnosť bezodkladne postúpiť orgánu príslušnému na vybavenie a o postúpení sťažnosti upovedomiť sťažovateľa.
    Kto vybavuje sťažnosť
    Sťažovateľ sa môže so sťažnosťou na činnosť komory a na činnosť exekútorov obracať na ministerstvo a na Slovenskú komoru exekútorov. Sťažnosti na činnosť komory vybavuje ministerstvo. Sťažnosti na činnosť exekútorov vybavuje komora. Sťažovateľ môže požiadať ministerstvo o prešetrenie vybavenia jeho sťažnosti komorou.
    Lehoty na vybavenie sťažností
    Komora je povinná vybaviť sťažnosti na činnosť exekútora bezodkladne, najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa doručenia. Túto lehotu možno predĺžiť, ak v jej priebehu nemožno zabezpečiť podklady na riadne vybavenej sťažnosti. O tejto skutočnosti musí byť sťažovateľ upovedomený.
    Prešetrovanie sťažností
    Exekútor, proti ktorému sťažnosť smeruje, má právo vyjadriť sa o sťažnosti, podať vysvetlenia a poskytnúť dôkazy. Ak je to na včasné a riadne vybavenie sťažností potrebné, možno sťažovateľa vypočuť, ako aj osoby, ktoré môžu prispieť k prešetreniu sťažnosti.
    Vybavenie sťažnosti
    O spôsobe vybavenia sťažnosti musí byť sťažovateľ písomne upovedomený.
    Prešetrenie vybavenia sťažností
    Ak je sťažovateľ toho názoru, že sťažnosť nebola komorou riadne a včas vybavená, môže požiadať ministerstvo o prešetrenie vybavenia jeho sťažnosti komorou. Na vybavenie sťažnosti na činnosť komory a na prešetrovanie vybavenia sťažnosti komorou sa požijú ustanovenia o lehotách na vybavenie ako aj o postupe prešetrovania sťažnosti komorou.
    Osobitné ustanovenia o sťažnosti podľa Exekučného poriadku
    Ak tento zákon niektoré skutočnosti súvisiace s prijímaním, evidovaním vybavovaním sťažností neupravuje, postupuje sa podľa zákona č. 152/1998 Z.z.o sťažnostiach.

    adoc je offline (nepripojený) adoc

    adoc
    ďakujem za odpovede a zvážim nasledovné kroky veľmi starostlivo. Je mi jasné, že podanie trestného oznámenia musí byť podložené relevantnými dôkazmi a dokazovanie úmyslu by bolo priam nemožné, pretože p. exekútor si vymyslí a antidatuje vo svoj prospech presne ten papier, ktorý sa mu hodí najviac... a spoliehať na svedectvo povinného, čo je vlastne nedôveryhodná osoba, bude skôr na výsmech ako na úžitok. Musím si na neho asi len niekde vyčíhať a povedať si to medzi štyrmi očami, pretože prestal komunikovať aj s povinným...budeme na neho aspoň dvaja... no a začať písať sťažnosti do alejuja...a najlepšie ho dostať do publicity cez nejakú reláciu... snáď sa spamätá...

    adoc je offline (nepripojený) adoc

    adoc
    chcem sa este raz spytat na to, ci existuje podla zakona pre exekutora lehota, dokedy musi poskytnut fin. plnenie opravnenemu ak taketo uz od povinneho obdrzal..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.