Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri zalozeni SVB v dome ak niesu vsetky byty v OV.

Byvame v dome-panelaku so 64 bytmi. Dom spravuje SBD. Odkupenych do OV je uz viac ako 1/2 bytov presne 38.
Chcel by som sa s Vami poradit ako postupovat pri zalozeni SVB v pripade ,ze nie su vsetky byty v osobnom vlastnictve. Chceme si totiz
postavit vlastnu kotolnu.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    SasaS Pozri príspevok
    Byvame v dome-panelaku so 64 bytmi. Dom spravuje SBD. Odkupenych do OV je uz viac ako 1/2 bytov presne 38.
    Chcel by som sa s Vami poradit ako postupovat pri zalozeni SVB v pripade ,ze nie su vsetky byty v osobnom vlastnictve. Chceme si totiz
    postavit vlastnu kotolnu.

    Dakujem
    Pri založení spoločenstva rozhodujú vlastníci bytov na schôdzi zvolanej v zmysle zákona 182/93, súhlas na založenie spoločenstva musí odsúhlasiť minimálne 2/3 väčšina vlastníkov bytov. Teda do konca júna musí byť pozvánka na schôdzu doručená vlastníkom bytov minimálne 10 dní vopred, od 1.júla 5 dní pred konaním schôdze. Aj byty, ktoré nie sú odpredané majú vlastníka - treba zaslať pozvánku aj tomuto vlastníkovi. U vás v prípade neúčasti vlastníka bytov,ktoré nie sú odpredané do osobného vlastníctva vznikne problém práve pri vyjadrení súhlasu 2/3 vlastníkov bytov.V tomto prípade nie je povolené písomné hlasovanie. Zrejme budete musieť počkať,kým sa ostatné byty neodpredajú.
    Kotoľňu si môžete ale odsúhlasiť aj ako vlastníci bytov na schôdzi. Zašlite pozvánku aj vlastníkovi nájomných bytov,v tejto veci je jeho neprítomnosť bezpredmetná.

    SasaS je offline (nepripojený) SasaS

    SasaS
    Dakujem za velmi presnu odpoved , chcel by som sa vsak uistit v jednej veci:
    Pri realizacii vystavby kotolne je potrebne zalozit SVB pretoze realizacia a financovanie takejto akcie si vyzaduje konretny pravny subjekt s ICOom. Moze teda 38 bytov /pokial budu vsteci suhlasit/ zo 64 bytov v OV odsuhlasit zalozenie SVB ?

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Koľko bytov je celkovo v dome ?Ak je v dome celkovo 64 bytov,súhlas so založením spoločenstva musí vyjadriť najmenej 43 vlastníkov. Držím palce.
    Naposledy upravil lubica_02 : 06.06.07 at 19:49

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    SasaS Pozri príspevok
    Dakujem za velmi presnu odpoved , chcel by som sa vsak uistit v jednej veci:
    Pri realizacii vystavby kotolne je potrebne zalozit SVB pretoze realizacia a financovanie takejto akcie si vyzaduje konretny pravny subjekt s ICOom. Moze teda 38 bytov /pokial budu vsteci suhlasit/ zo 64 bytov v OV odsuhlasit zalozenie SVB ?
    K realizácii výstavby kotolne vôbec nie je potrebné založiť SVB. IČO Vám poskytuje Váš správca a ak je skúsený doporučoval by som Vám budovať kotolnu s jeho pomocou a podporou. Je to oveľa výhodnejšie. Budete tak na tom oveľa lepšie, než by by ste si to robili sami a za všetko právne a technicky zodpovedali (teda štatutár - predseda SVB ručí celým svojim majetkom za prípadnú škodu spôsobenú vlastníkom. Ja by som takú úlohu teda neprijal!). Každý je odborník v niečom inom a keď dvaja robia to isté, ešte to nemusí byť to isté.....Doporučujem dobre zvážiť....Tu sa to niekedy bezducho prezentuje, akoby založenie SVB bolo nejakým všeliekom, zatiaľ čo v praxi je to presne naopak. Ak tam nie sú v dome znalí odborníci, založenie SVB je vyložene zlým krokom. Nemôže predavač zeleniny robiť len tak aplikovanú genetiku a naopak nie je predpoklad, že by knihomol genetik bol takým praktickým predavačom zeleniny. Chápeš? Založíte SVB a čo potom? V čom to bude pre Vás jednoduchšie, ľahšie, či výhodnejšie? Nebude to náhodou presne naopak?
    Naposledy upravil empaty : 06.06.07 at 22:20
    Elena Navrátilová
    empaty Pozri príspevok
    K realizácii výstavby kotolne vôbec nie je potrebné založiť SVB. IČO Vám poskytuje Váš správca a ak je skúsený doporučoval by som Vám budovať kotolnu s jeho pomocou a podporou. Je to oveľa výhodnejšie. Budete tak na tom oveľa lepšie, než by by ste si to robili sami a za všetko právne a technicky zodpovedali (teda štatutár - predseda SVB ručí celým svojim majetkom za prípadnú škodu spôsobenú vlastníkom. Ja by som takú úlohu teda neprijal!). Každý je odborník v niečom inom a keď dvaja robia to isté, ešte to nemusí byť to isté.....Doporučujem dobre zvážiť....Tu sa to niekedy bezducho prezentuje, akoby založenie SVB bolo nejakým všeliekom, zatiaľ čo v praxi je to presne naopak. Ak tam nie sú v dome znalí odborníci, založenie SVB je vyložene zlým krokom. Nemôže predavač zeleniny robiť len tak aplikovanú genetiku a naopak nie je predpoklad, že by knihomol genetik bol takým praktickým predavačom zeleniny. Chápeš? Založíte SVB a čo potom? V čom to bude pre Vás jednoduchšie, ľahšie, či výhodnejšie? Nebude to náhodou presne naopak?
    Úplne super si to vystihol. Ale nedá sa mi pridať bodík... ale s tým predsedom, čo sa nevyzná z rôznych dôvodov v legislatíve je pravda. Je to skutočne v snahe urobiť to pre SVB najlepšie, ale pokiaľ sú rezervy v znalosti legislatívy, ... ani nechcem spomínať čo všetko v negatívnom význame sa môže zadariť. Ak ešte nie je pozitívna podpora od iných členov SVB, je potom to zlé...nevydarené... práve na predsedovi a všetci v zmysle "po boji je najviac generálov..." Ťažko pritom súdiť kde je miera zodpovednosti ostatných členov a kde za všetko môže len predseda, nakoľko vrcholným orgánom je stále zhromaždenie vlastníkov bytov. Inak... ak som si dobre všimla v schválení novelizácie, je tam práve zmena v tom, že aj na súd sa môže obrátiť ak bol na zhromaždení. Hádam si to všetci uvedomia a začnú problémy, ktoré vznikli v SVB riešiť práve v SVB.
    Naposledy upravil Elena Navrátilová : 07.06.07 at 06:59

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    lubica_02 Pozri príspevok
    Nie každý správca poskytne svoje IČO pre úver domu,ktorý spravuje.
    Lubica, poskytuje ho automaticky na všetky činnosti súvisiace s výkonom správy od okamihu podpisu zmluvy o výkone správy. To nie je postavené na tom či chce alebo nechce. To je dané zákonom 182/93!! Akonáhle si dom berie úver, automaticky to ide cez správcu a jeho IČO. Toto sú také základy výkonu správy, že sa nad tým nik ani nepozastaví. Veď spravuješ aj ty bytové domy. Nerozumiem ako môžeš niečo takéto vôbec napísať a tvrdiť. Keby to bola aspoň otázka.....
    Naposledy upravil empaty : 07.06.07 at 21:58

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    U nas MP neposkytol pre domy,ktoré chceli úver vôbec nič. Museli si založiť SVB.Takže preto nie otázka ,preto táto pripomienka. Ja ako správca samozrejme by som pre domy,ktoré spravujem urobila maximum.

    SasaS je offline (nepripojený) SasaS

    SasaS
    Dakujem Vam vsetkym za Vase prispevky nieco som si medzi casom este nastudoval a urobil som si teraz uplne jasny obraz o tom co je realne mozne. Pri realizacii kotolne budeme teda spolupracovat s nasim doterajsim spravcom.

    Ako postupovat pri zalozeni SVB v dome ak niesu vsetky byty v OV.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.