Zavrieť

Porady

Zverenie dieťaťa do opatery rodiča po rozvode

Od kolkych rokov berie sud do uvahy nazor dietata na to, s ktorym rodicom chce po rozvode zit? Viaze sa k tomu aj nejaky paragraf zakona? Ma 16 rocne dieta pravo rozhodnut sa u ktoreho rodica chce po rozvode ostat zit? V akom pripade sud vyhovie rozhodnutiu dietata? Aka je pravdepodobnost, ze sud dovoli dietatu (synovi) po rozvode zit s otcom ak sa matka nechce vzdat opatery dietata? Dakujem za odpovede a skusenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    mám obavu, že v 16 už je dieťa natoľko vyspelé resp. ovplyvniteľné druhým rodičom, že si môže vybrať a súd by mal prihliadať aj na túto skutočnosť. Pokiaľ môžem poradiť, nie je dobré robiť z dieťaťa aj keď 16 ročného zbraň na vyrovnávanie si účtov. Ak keď je to isto veľmi ťažké, bolo by dobré so synom sa porozprávať a nech je jeho rozhodnutie akékoľvek, dať mu najavo, že má dvere vždy otvorené.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    dankaj Pozri príspevok
    Od kolkych rokov berie sud do uvahy nazor dietata na to, s ktorym rodicom chce po rozvode zit? Viaze sa k tomu aj nejaky paragraf zakona? Ma 16 rocne dieta pravo rozhodnut sa u ktoreho rodica chce po rozvode ostat zit? V akom pripade sud vyhovie rozhodnutiu dietata? Aka je pravdepodobnost, ze sud dovoli dietatu (synovi) po rozvode zit s otcom ak sa matka nechce vzdat opatery dietata? Dakujem za odpovede a skusenosti.
    Dankaj ,moja odpoveď ,nebude obsahovať §§ ,na ktoré je možné sa odvolať,ale zo svojho okolia viem, že dieťa vo veku ,o ktorom píšeš Ty,bolo dosť ovplynené materiálnou stránkou jedného rodiča a aj tým,že jeho voľný čas bol doslova nekontrolovaný ,práve z toho dôvodu ,že rodič iba zarábal a zarábal a dieťa sa flákalo a flákalo a utrácalo.
    Ale zarážajúce na tom bolo,že ono samé priznalo,že si vybralo solventnejšieho rodiča. 16 rokov je dosť na to ,aby dieťa bolo prešibané a málo na to,aby jeho rozhodnutia boli správne.
    Preto, keď už stojí pred takýmto smutným rozhodnutím,treba s ním jednať veľmi citlivo.
    Strašne želám tomu chalaniskovi dobrú voľbu.

    aňuša je offline (nepripojený) aňuša

    veselá kopa aňuša
    Z vlastnej skúsenosti viem, že treba s dieťaťom hovoriť a vysvetliť mu , samozrejme nie ohováraním partnera ,prečo vôbec došlo k rozvodu a dať dieťaťu najavo svoju lásku. Ani môjmu synovi nebolo jedno, že sme odišli od otca a uchýlili sa v podnájme a trvalo to 5 rokov kým sme sa rozviedli. Ale strašne sme veľa spolu rozprávali a dávala som mu každý deň najavo ako ho ľúbim a s odstupom času (7rokov) konštatujem, že to bolo dobré a syn je na mojej strane - sám prišiel na to , že v našej rodine zlyhal otec, ktorý síce zarába dobre, ale na výchovu to vôbec nestačí, tam je veľmi dôležitá harmónia vzájomných vzťahov. Súd prihliada na okolnosti ktoré viedli k rozvodu. Ja som to mala "ľahšie" pretože otec sa venoval viac fľaške ako nám.Na súde môj syn nebol ( mal 14 rokov), pretože tam nechcel ísť a sudkyňa sa ma opýtala, či chcem, aby pred súd predstúpil syn, alebo či sa vieme dohodnúť sami. Dohodli sme sa , ale pravdupovediac, tie prísľuby, že otec vyzdvihne syna každý párny týždeň, tak ako si to sám otec želal, sa nenaplnili. Neukázal sa už 2 roky. Tak na záver hádam len toľko: Držím palce.
    Lion Topoľčany
    Moja vlastná skúsenosť je našťastie nulová. Ale moja sestra má dnes už
    10 ročné dievčatko, no vychováva ho otec. Pri rozvode /dieťa malo 7 rokov/
    skutočne zavážila správa detskej psychologičky, ktorá skonštatovala, že je veľmi silný citový vzťah medzi otcom a dcérou, a pritom najäčší podiel viny na rozvode mal otec. Sestra sa s tým dlho vyrovnávala, jednak to hrozne bolí, keď takýmto spôsobom prídete o dieťa a jednak aj okolie : keď niekto stretol sestru, každý sa jej pýtal, ako mohla prísť o dieťa /je to poriadna mama, nepije, žiadny asociál apod./ Okolie také niečo veľmi ťažko chápe. Našťastie má ešte jedno 2-ročné dieťa, na ktoré sa môže upriamiť. Samozrejme sa podieľa aj na výchove staršej dcéry /víkendy pod./, ale je to iné, ako keby ju mala väčšinovo pri sebe.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    To je na zvazenie sudu, aj ked na nazor dietata sa moze opytat, ale aj tak zvazi vsetky otazky, ktore su spojene so zverenim dietata do vychovy a rozhodne podla toho, co bude pre dieta v danu dobu najvyhodnejsie.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ja by som asi s tým dieťaťom vôbec nehovorila o porozvodom "usporiadaní". Netreba k tomu ani 16 rokov, aby sme cítili, ku komu dieťa inklinuje, kto je pre neho tá bútľavá vŕba, komu si dá radšej ofúkať boľačku. Jednoducho treba pre dieťa nechať dvojo otvorených dverí. Ono sa rozhodne, do ktorých vstúpi.

    dankaj je offline (nepripojený) dankaj

    dankaj
    Ste vsetci super! Vdaka za odpovede. Dufam, ze rozhodnutie bude spravne - hlavne pre dieta.

    arimi je offline (nepripojený) arimi

    arimi
    otvorím túto tému, lebo sa ma momentálne týka...
    manžel alkoholik, aj ked je rok po liečení, dal žiadost na rozvod,a žiada syny 16 rokov do svojej opatery.výlučne zo zištných dovodov. ja pracujem v zahraničí a syn je dost zmanilupovaný otcom. ja som len platila a so synom bola iba dva týždne v mesiaci. vyzerá to tak, že otec si priklonil na svoju stranu a dieta mi hovorí také veci, čo by som od neho nikdy nečakala.neviem čo robiť.
    može súd prisúdit dieťa alkoholikovi, ktorý nás a j dieťa v minulosti fyzicky napádal a vlastne týral? v posledných dvoch mesiach ja tvrdím, že pil na antabus ale on to zapiera. ide mu len o peniaze, aj žiadal výživné na manžela, teraz bude chciet aj na syna...čo mám robit?

    Zverenie dieťaťa do opatery rodiča po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.