Zavrieť

Porady

stavebne povolenie pre 2 fyz.osoby

ahojte,
moze mi niekto poradit? s priatelom nie sme zosobaseni, ale chceme spolocne zacat stavat rodinny dom. stavebny pozemok mame napisany na seba pol na pol.
je mozne podat stavebne povolenie na obidve osoby tak, ze by sme obaja dostali stavebne povolenie? akym sposobom treba postupovat, je na to nejake specialne tlacivo??
vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    Pokial ste na LV ako vlastnici uvedeni obaja, tak potom nemate problem. Do ziadosti o SP sa napiste ako stavebnici obaja a dolozte LV(na pravne ukony nie starsi ako 3 mesiace), ktore dokazuje, ze ste obaja vlastnici pozemku.
    Tlacivo ti daju na prislusnom stavebnom urade. Kludne sa ich spytaj, ako to mas vyplnit, lebo sa moze stat, ze to budu chciet nejako "specialne". Tak nech potom nemas starosti s tym, ze ti to zamietli.
    Stavebny zakon vam to vsak jednoznacne umoznuje.

    Drzim ti palce s ostatnymi vybavovackami, lebo podat ziadost o SP je uz len "ceresnickou na torte".

    zuzka33 je offline (nepripojený) zuzka33

    zuzka33
    dakujem ti pekne za radu. vsetky ostatne papiere sme uz konecne vybavili, trvalo nam to neskutocne dlho, kto to zazil, vie o com hovorim...
    ved byrokracia u nas funguje stale treba na to pevne nervy.
    este som velmi zvedava ako dlho budeme cakat na to stavebne

    este raz dakujem a prajem pekny den

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzka33 Pozri príspevok
    dakujem ti pekne za radu. vsetky ostatne papiere sme uz konecne vybavili, trvalo nam to neskutocne dlho, kto to zazil, vie o com hovorim...
    ved byrokracia u nas funguje stale treba na to pevne nervy.
    este som velmi zvedava ako dlho budeme cakat na to stavebne

    este raz dakujem a prajem pekny den
    Priznám sa, že s vybavením stav.povolenia mám opačné skúsenosti. Všetky potrebné doklady, počnúc od projektu domu, IS atď.. som to zvládol do 2 mesiacov. Ale samotné vydanie povolenia je troška zdlhavé, nakoľko môžu robiť napriek susedia. Môžu vzniesť námietky, ktoré potom naťahujú vydanie právoplatného rozhodnutia, nehovoriac o tom, keď ich namietky majú taký dosah, že nakoniec aj projekt sa musí prerábať.

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    smith Pozri príspevok
    Ale samotné vydanie povolenia je troška zdlhavé, nakoľko môžu robiť napriek susedia. Môžu vzniesť námietky, ktoré potom naťahujú vydanie právoplatného rozhodnutia, nehovoriac o tom, keď ich namietky majú taký dosah, že nakoniec aj projekt sa musí prerábať.
    Susedov si mozes "obehat" a nechat si podpisat, ze nebudu mat namietky voci SP, cim sa cely proces urychli. Teda ak su susedia korektni...

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Pri žiadosti o stavebné povolenie sme osobne "obehali" všetky dotknuté osoby
    (susedov i SPP. Elektrárne, VVAK,Lesy... podľa predtlače). Skoro každý je ochotný dať vyjadrenie na počkanie. Aj tak to trvalo viac ako mesiac, kým sme dostali SP. Známy, ktorý si tieto vyjadrenia nevyžiadal sám, čakal osem mesiacov.
    A co v pripade, ze pozemok je vedeny v liste vlastnictva len na jedneho z nas, ale chceme stavat dom spolocne ??? Co treba podniknut v takom pripade?

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    Spytaj sa na stavebnom urade, tam ti povedia, co od teba pozaduju.
    Tiez si pozri prispevok
    http://www.porada.sk/t53776-suhlas-v...na-stavbu.html
    Naposledy upravil tinkertrain : 12.06.07 at 09:42
    Dakujem za pomoc. Volala som na stavebny urad do Trnavy a tam mi povedali, ze mi priatel musi darovat urcite percento pozemku, inak mne, ako osobe, ktora nema vlastnicky podiel, SP nevydaju. Hmmm, tak neviem, ci by som pochodila s prehlasenim od priatela, ze tam mozem stavat. Neviete, ako to chodi s vybavovanim SP prostrednictvom splnomocnenej osoby. Kedze momentalne zijeme mimo SK, chceli by sme poziadat mamu, aby nam to obehala. Nie su s tym problemy?

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    Darovanie je najlepsie riesenie... Ale kedze zapis do katastra chvilu trva, tak nie je najrychlejsie.
    Vybavovanie tretou osobou nie je problem. Existuju aj firmy, ktorym das splnomocnenie a vsetko vybehaju za teba.
    Nevies, ci podpis splnomocnujuceho, moze byt overeny i notarom v anglicku ?
    Hmm, viem, ze darovanie je najlepsie riesenie, ale trva to dlhsie a my nemame tolko casu. Moze mi darovat i pozemok spolu s rozostavanou stavbou ?

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    To s tym Anglickom neviem, skor otazka na pravnikov.
    Rozostavanu stavbu treba najprv zapisat do katastra a potom ju mozete darovat. V tom pripade, ale na stavebnom povoleni nebudete uvedeni obaja. Skuste to vyriesit najomnou zmluvou.
    A najomna zmluva ma opravnuje na nejaky podiel zo stavby, ak by som investovala moje peniaze do stavby a potom by sme sa nahodou rozisli ???

    tinkertrain je offline (nepripojený) tinkertrain

    tinkertrain
    Najomna zmluva ta opravnuje len stavat na pozemku, cize budes uvedena ako stavebnik na ziadosti o SP.
    To ostatne si musi vyriesit inymi zmluvami.

    zuzka33 je offline (nepripojený) zuzka33

    zuzka33
    A ako je to v pripade, ked vlastnikmi pozemku su obaja v jednej polovici a stavebne povolenie je vydane len na jedneho z nich? To sa da upravit nejakou zmluvou, ze v pripade rozchodu alebo smrti je polovica rozostavanej stavby toho druheho? Potom to prechadza na dedicov,alebo sa to riesi dedicskym konanim?

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Už som uviedla v nejakej téme, že vlastníkom pozemku je výhradne manžel a stavebné povolenie sme žiadali spoločne. Bolo vydané bez problémov. Pri pôžičke od banky so zárukou rozostavanej stavby sme rozostavaný dom dali zapísať do katastra a tiež neboli žiadné prekážky - vydali list vlastníctva s geometr. plánom na zastavanú plochu spoločne a vlastníkom ostatného pozemku ostal len manžel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.